sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Telefonia internetowa, voip itp.
Chciałbym Was spytać jakie macie doświadczenia z telefonią internetową, voip itd. ? Jakiego sprzętu używacie i z usług jakich firm korzystacie?
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Przez 3 miesiące pobyytu na Bliskim Wschodzie używałem Skype'a. Bardzo sobie chwalę. W firmie u nas wymienili właśnie wszystkie telefony na IP-phone. Działa toto.

Sam kombinuję jak tu teraz w domu usawić bramkę VOIP, ale na razie nie mam pmysłu i potrzeby...
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
sołtys, Przygodę z voip zacząłem w 2002 roku, kiedy odkryłem, że za pomocą karty PCMCIA służącej do zupełnie czego innego i słuchawki bezprzewodowej DECT można dzwonić za pomocą internetu na inne normalne numery.
Później był Asterisk i podłączone do niego telefony ISDN, a następnie kolejne bramki SIP do takich telefonów.
Dopiero kilka dni temu spróbowałem Skype'a i to z inspiracji mojego taty, bo wcześniej wcale mnie do tego nie ciągnęło.

Uważam, że najlepszy jest protokół SIP, bramka VoIP i telefon lub centralka ISDN.
Dla dużych rozwiązań może się lepiej sprawdzić Asterisk, ale wymaga on ciągłego nadzoru. Bramka, jaką posiadam, działa (po skonfigurowaniu) bez żadnej mojej ingerencji.
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
Cytat
Dopiero kilka dni temu spróbowałem Skype'a


Nie radziłbym, lepiej nieświadomie nie udostępniać swoich plików w sieci p2p.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
piotr_w napisał/a:
Cytat
Dopiero kilka dni temu spróbowałem Skype'a


Nie radziłbym, lepiej nieświadomie nie udostępniać swoich plików w sieci p2p.

Sorki, nie używam Skype-a, ale co przez to rozumiesz? Czy ten program bez wiedzy użytkownika coś udostępnia? Posiada jakiś współdzielony przez wszystkich użytkowników folder?
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
sołtys napisał/a:
Chciałbym Was spytać jakie macie doświadczenia z telefonią internetową, voip itd. ?
ja nie mam dobrych doświadczeń. Za każdym razem jak dzwoni ktoś do mnie z telefonu internetowego (nawet zwykłego tyle, że przez bramkę) to ledwo co słyszę i za każdym razem muszę się rozłaczyć i oddzwonić. Co ciekawe, wtedy wszystko jest okej...
 

DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
U mnie w domu jest tlenofon. Wiesza się to czasami..
 

Viator  Dołączył: 08 Maj 2008
Ja polecam bramkę VoIP. Mam Linksysa PAP2T podpiętego do Linksysa WRT54GL z Tomato (alternatywny firmware, pozwalający ustawić m.in. priorytety na łączu), korzystam z IPFon (bez szczególnych preferencji, pierwszy który trafilem w googlu, na razie nie mam żadnych problemów, sądzę, że z innymi też by nie było). Używam już 3 lata. Rozwiązanie całkowicie bezobsługowe, nie wymaga włączonego komputera (można korzystać jak z normalnego telefonu, tanie (poza kosztami początkowymi, z numerem na który można dzwonić kosztuje mnie telefon 25 PLN/3 miesiące), można podpiąć dowolny tradycyjny telefon (z tonowym wybieraniem). Jak ktoś nie potrzebuje WiFi można podpiąć tańszy router. Gdy nie potrzeba nam numeru stacjonarnego może być taniej.
Polecam - gdybym miał jeszcze raz wybierać zrobiłbym tak samo - no może router kupiłbym z wsparciem 'n' - chociaż nie wiem czy warto inwestować na etapie nie ostatecznej wersji protokołu.
 

ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
Ja uzywam tylko komupterowo, ale kiedys na bramke sie przezuce.

Jestem wiecej niz zadowolony, jak dla mnie jakosc polaczenia jest duzo lepsza niz przez skype'a. Od 2 lat uzywam www.voipcheap.com i sprawdza sie fantastycznie. Minus, ze to tylko software'owo na kompie :/

Co do szczegolow: przy zakladaniu konta (10 euro na pocz) dostaje sie rok (ROK!) darmowych na stacjonarne do wiekszosci krajow, potem doladowanie 10e daj chyba 90 dni darmowych. Jak juz sie darmowki skoncza to stacjonarne 2c/min. Komorki (probowalem usa, ie, uk, pl, aus, hindu, fr, niem i pewnie pare innych) chyba 8c/min.

Usluga swietnie chodzila na 1mbit dzielonym na 4 kompy...
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
DrEwNiAK napisał/a:
Sorki, nie używam Skype-a, ale co przez to rozumiesz? Czy ten program bez wiedzy użytkownika coś udostępnia? Posiada jakiś współdzielony przez wszystkich użytkowników folder?


Skype używa własnych zamkniętych protokołów. Po autoryzacji komputery z zainstalowanym skype tworzą klasyczną sieć p2p rutującą rozmowy.
Nie wiadomo dokładnie co jest przesyłane przez Skype, wiadomo, że przesyła gdzieś
bookmarki z przeglądarek internetowych, historię odwiedzonych stron, była wersja,
która wysyłała gdzieś numer płyty głównej.
Tak naprawdę Skype ma (w systemach domowych) dostęp do wszystkich naszych plików i może je bez problemu przesyłać.

Lepiej już używać voip opartych na protokole SIP (też dziurawy, ale chociaż dziury są znane), na przykład coś z betamax, np. voipdiscount. SIP-a można też elegancko skonfigurować na komórkach z wifi, wtedy w zasięgu sieci dzwonisz praktycznie za darmo, świetna sprawa za granicą.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
piotr_w napisał/a:
Skype używa własnych zamkniętych protokołów.
[...]
Nie wiadomo dokładnie co jest przesyłane przez Skype
Zgadza się.
piotr_w napisał/a:
wiadomo, że przesyła gdzieś
bookmarki z przeglądarek internetowych, historię odwiedzonych stron, była wersja,
która wysyłała gdzieś numer płyty głównej.
Tak naprawdę Skype ma (w systemach domowych) dostęp do wszystkich naszych plików i może je bez problemu przesyłać.

A to już są tylko plotki, bo jak sam zauwazyłeś nie wiadomo, co jest przesyłane, bo jest dobrze szyfrowane (metoda ich własna, nigdzie nieopublikowana) i nikt jeszcze tego nie zdekodował (więc skąd wiadomo, że przesyła jakieś linki czy informacje o plikach?) :-P

Kilka miesięcy temu rząd niemiecki zażyczył sobie możliwość podsłuchu rozmów prowadzonych przez Skype (niedawno uchwalili prawo zezwalające na dużą ingerencję służb specjalnych w sieć Internet) i firma Skype... odmówiła!
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
andrusz napisał/a:
A to już są tylko plotki, bo jak sam zauwazyłeś nie wiadomo, co jest przesyłane, bo jest dobrze szyfrowane (metoda ich własna, nigdzie nieopublikowana) i nikt jeszcze tego nie zdekodował (więc skąd wiadomo, że przesyła jakieś linki czy informacje o plikach?)


AFAIK Chińczycy zdekodowali część i zrobili własnego klienta.

Co do przesyłania numery płyty głównej, to było głośno o tym, szybko wypuścili nową wersję klienta.
Co do przesyłania plików, to w Linuxie możesz odpalić AppArmor, który
pokaże, który program żąda dostępu do danych plików.
 

chak  Dołączył: 11 Lip 2009
Używam ipfon kilka lat i jestem zadowolony (router, bramka i zwykły fon).

 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Domownicy moi noszą się z zamiarem przesiadki z tepsy do loklanego usługodawcy, który w pakiecie z internetem oferuje "abonament telefoniczny" gratis z możliwością przeniesienia numeru. Jak się dowiedziałem ma to być bramka a nie software, ale trochę na minus jest fakt, że mają to dopiero wprowadzić, więc nikt jeszcze z usługobiorców tego nie testował .. chociaż sami twierdzą, że u nich w firmie śmiga bez problemu już od roku (a znam chłopaków i nie mam najmniejszego powodu aby im nie wierzyć).

Co ewentualnie ich jeszcze wypytać aby móc stwierdzić czy to co będą oferować chociaż w teorii będzie dobre?
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
sołtys napisał/a:
Co ewentualnie ich jeszcze wypytać


Czy można zrezygnować.

Edit: I mówię całkowicie poważnie. żeby nie było, że sobie jaja robię.

 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
Używam i instaluję VoIP od ładnych kilku lat. Do rozsądnego korzystania powinno się mieć bramkę VoIP (PAP2T) z podłączonym zwykłym telefonem.
Jeśli potrzebujesz numer stacjonarny, to ipfon, siect2, easycall działają dość stabilnie. Nie pakowałbym się w lokalnego dostawcę, który wykupuje usługi dalej. Jeśli chcesz tylko tanio dzwonić (bez polskiego numeru) to obecnie najtańsze są "betamaxy" betamax, poivy.com itp.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
piotr_w napisał/a:
AFAIK Chińczycy zdekodowali część i zrobili własnego klienta.

Co do przesyłania numery płyty głównej, to było głośno o tym, szybko wypuścili nową wersję klienta.

Masz jakiegoś linka do tych dyskusji? Bo chętnie bym poczytał - serio piszę!
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
papcio napisał/a:
Nie pakowałbym się w lokalnego dostawcę, który wykupuje usługi dalej.

Dlaczego?
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
andrusz napisał/a:
Masz jakiegoś linka do tych dyskusji? Bo chętnie bym poczytał - serio piszę!


To było jakiś czas temu, pogooglaj "skype chinese reverse"
O danych z BIOSU było min. w http://di.com.pl/news/15785,1.html
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
Dlaczego?


A dlatego, że w razie problemów masz podwójną drogę reklamacji.
Ty zgłaszasz u swojego dostawcy, a on najpierw sprawdza/naprawia u siebie, a później dopiero u swojego dstawcy. Niestety często wydłuża to przerwę w dostępności usług.
Znając wielu małych dostawców internetu niestety często ich sieci jak działają, to działają dobrze, ale jak już coś padnie to pojawia się kłopot (ludzi mało, kszt urządzeń jak na małą firmę duży)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach