PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
siwyyy77 napisał/a:
Czy jest jakaś różnica gdy zrobię to ręcznie u siebie a tym jak zrobi to maszyna w labie :?:
W przypadku duzych formatów zdjęć, powiedzmy 30x40 i więcej być może jest róznica, jednak przy rozmiarze 10x15 ze świecą szukać - pisali o tym wyżej :-) .

siwyyy77 napisał/a:
I druga sprawa, mozna odbitki zamówić przez internet
Można. Nigdy z tego nie korzystałem, ale ludzie raczej sobie chwalą takie usługi ... jedyne skargi z jakimi się spotkałem dotyczyły empiku- kiepska jakość itp.
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
siwyyy77 napisał/a:
zamiar zrobić z tego plakat 60x90cm
:shock:
no to zaszalałeś chyba że to było pytanie retoryczne ? tej wielkości uzyskasz rozdzielczość ok 100ppi a do druku potrzebujesz 300dpi daje Ci to plik o rozdzielczości 75 Mp tyle nie wyciągniesz, no chyba że plakat będziesz oglądał z odległości takiej jak reklamy na bilbordach, ja robiłem wydruki po interpolacji dwukrotnie zwiększając wymiar do ok A3 i to już jest o wiele za dużo a wydruk robiłem przy ok 200 dpi inna sprawa ze z matrycy 6MP
 
jolka  Dołączyła: 15 Maj 2007
coś panowie pitolicie,przy wywoływaniu fotki, z 10mln matrycy, wazne sa proporcje boków, czyli przy 15x10 3x2,JA USTAWIAM W PS WYMIAR NP 90X60 PRZY DPI 72
A czy do labu odda się fotke, 72 dpi, czy 300 to wszystko jedno, Przy zachowniu
cięzaru fotki zmieniają się wymiary fotki w cm, nie zmieniasię wartośc w pikselach
więc pomysł, zeby foto miała 1800x1200 to totalna bzdura,takie to sa fotki z komórki.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
jolka napisał/a:
zeby foto miała 1800x1200 to totalna bzdura,takie to sa fotki z komórki.

Bo też do odbitki 10x15 nie trzeba nastu megapikseli.
Z tego co rozumiem, zdjęcie i tak zostanie wydrukowane z pliku 1800x1200. Pytanie, czy przeskalujesz sobie sama, czy zrobi to lab.
 
jolka  Dołączyła: 15 Maj 2007
to jest bzdura co piszesz, przy rozmiarze fotki z aparatu , lab zmienia proporcje i wartośc dpi, nie zmienia rozmiaru w pikselach, mylisz pojęcia
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
A co to jest dpi Twoim zdaniem?
 
jolka  Dołączyła: 15 Maj 2007
Dpi to miara rozdzielczości, ale foto np odpowiednim cięzarze, wymiarze w pikselach , czyli np przy pentaxe 100d 2000x3000 pikseli przy zmianie dpi z 72 x300 nie zmienia rozmiaru w pikselach tylko w cm, Sprawdz to w PS
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
jolka napisał/a:
nie zmienia rozmiaru w pikselach

czyli jak zamowie sobie odbitke 10x15 z pliku 10MPix zrobia mi ja w 655dpi? A to ciekawe :->
 
jolka  Dołączyła: 15 Maj 2007
nie zrobią ci , bo takich nie robią, robią 300 ale to o czym pisze to podstawa, nie wiem dlczego nikt tego nie kuma
Ale ja skanuje fotki w 1200 dpi, a potem zmieniam rozmiar na 72 bo tyle widać na ekranie rozmiar w pikselach zostaje zmienia się rozmiar w cm
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
No właśnie.
Mamy trzy miary:
- rozmiar fotki w pikselach
- dpi - rozdzielczość z jaką ma być wydrukowana
- rozmiar w cm, czy calach, w którym ma być wydrukowana

Są ze sobą powiązane, więc zmiana którejkolwiek z nich pociąga za sobą zmianę przynajmniej jednej z dwóch pozostałych. Jak zmieniasz dpi, PS zmienia Ci rozmiar zdjęcia do wydruku, bo dopóki nie drukujesz, są to dla niego dwie wartości abstrakcyjne i ich zmienianie nie ingeruje w żaden sposób w obraz. A coś musi zmienić, żeby rachunek się zgadzał.

Lab drukuje w rozdzielczości 300 dpi (albo 400). Z pliku 2000x3000 pikseli nie zrobisz wydruku 10x15 w 300 dpi, bo punktów jest za dużo. W którymś momencie musi nastąpić przeskalowanie. Jeśli Ty tego nie zrobisz, zrobi to automatycznie program wysyłający zdjęcie do druku.

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
jolka napisał/a:
lab zmienia proporcje i wartośc dpi, nie zmienia rozmiaru w pikselach
Jak można zmienić dpi, nie zmieniając rozmiaru w pikselach? Przecież dpi jest wyłącznie wirtualnym tworem, zależnym wyłącznie od medium końcowego (wydruk, monitor). Tak naprawdę, to jest jego właściwością.

Im dłużej czytam p@pl, tym bardziej się dziwię. Jak Marceli Szpak. Nie ma wątku, żeby ktoś autorytatywnie nie wypisywał takich bzdur, że aż zęby bolą.

siwyyy77, odpowiadając na Twoje pytanie - ja zrobiłem kiedyś mały eksperyment, ale w drugą stronę - miałem "za małe" pliki. Oddałem je do odbicia w dwóch wersjach - nieruszane (zbyt małe) i powiększone w PS do 300dpi (i nieco podostrzone).
Efekt - 80% gospodyń nie widziało różnicy na odbitkach (20x25cm), po bliższym przyjrzeniu się doszedłem do wniosku, że lab przeskalował pliki lepiej ode mnie. Oczywiście do jakości nie miałem zastrzeżeń, a było to nieco przycięte 6 mpix.

A i tak wszystko zapewne zależy od labu. Ja w każdym bądź razie, od tamtego eksperymentu nie bawię się w jakiekolwiek skalowanie, czy to w dół, czy w górę - pilnuję jedynie proporcji - to wszystko.

Do upsamlowania w górę są specjalne, płatne programy (Genuine Fractals).
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
jolka napisał/a:
nie wiem dlczego nikt tego nie kuma

Jest takie przysłowie:
"Jak Ci trzech mówi, że jesteś pijany, to idź się prześpij."
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
jolka napisał/a:
zmienia się rozmiar w cm
Kobieto, plik w komputerze nie ma wymiarów w centymetrach.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
jolka napisał/a:
lab zmienia proporcje i wartośc dpi, nie zmienia rozmiaru w pikselach
dan napisał/a:
czyli jak zamowie sobie odbitke 10x15 z pliku 10MPix zrobia mi ja w 655dpi? A to ciekawe
jolka napisał/a:
nie zrobią ci , bo takich nie robią, robią 300

LOL!

To co sie stanie z nadamierm pikseli? Laborant je wystempluje?

jolka napisał/a:
nie wiem dlczego nikt tego nie kuma

Wez poczytaj to co piszesz, bo takie bzdury przedstawiasz, ze az zeby bola. I to jeszcze z taka pewnoscia siebie! :shock:

Tu masz to dosc lopatologicznie wylozone:
http://www.fotosite.pl/ar...iemnia/dpi.html

Ech....
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
zęby bolą

dan napisał/a:
zeby bola
Dan, nie znasz jakiejś fajnej dentystki?
 
jolka  Dołączyła: 15 Maj 2007
jezeli macie PS toi wejdzcie w opcje wielkośc obrazka, czyli image size, i o i odznaczcie resample image, /bez ptaszka/ , i w okienku resolution wpisujcie kolejno wartości od 1 do ilu chcecie, i zobaczycie o czym ja mówie.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Dan, nie znasz jakiejś fajnej dentystki?

Znam :-> Nawet wzrok mi sie poprawia jak mam u niej wizyte ;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
jolka napisał/a:
bez ptaszka
Co to, to nie.
 
jolka  Dołączyła: 15 Maj 2007
a ja i tak mam rację
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Cytat
a ja i tak mam rację
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach