alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Ja jestem ciekaw, jak sobie radza ludzie z glebia ostrosci w fotografii produktowej przy wykorzystaniu wielkiego formatu. Odleglosci przemiotowe niewielkie a powierzchnia rejestrujaca obraz duza... Pewnie jakis tilt/shift jest niezbedny?...


A jak myslisz - po co wlasciwie ten tilt?


Przyklad z moich mniotków:

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
A jak myslisz - po co wlasciwie ten tilt?

No mysle, ze wlasnie do takich sytuacji, o ktorych wspomnialem :-P Ale pewny nie jestem :->

alkos napisał/a:
Przyklad z moich mniotków:

Ciekawy efekt, chyba na maksa zgiales obiektyw :-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Lenin napisał/a:
Dłuższe ogniskowe, imho, w okolicach 50, nie specjalnie nadają się do krajobrazu, ale można. Ustawiam sobie przesłonę gdzieś między 8 a 16, choć może zdarza się i do 22.
Dobrze, ze dodales moim skromnym zdaniem. Teleobiektywy nadaja sie do krajobrazu rownie dobrze, a moze nawet lepiej niz szerokokatne. Pozwalaja Ci uzyskac ciekawe skroty perspektywy, dzieki czemu powoduja, ze obrazy "wychodza" z odbitki. Krajobrazy robione obiektywami szerokatnymi, o ile nie wkomponuje sie czegos w pierwszym, bardzo blikim planie, sa po prostu plaskie.

dz.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
dzerry napisał/a:
Krajobrazy robione obiektywami szerokatnymi, o ile nie wkomponuje sie czegos w pierwszym, bardzo blikim planie, sa po prostu plaskie.

Nie mowiac o tym, ze czasem trudno wyeliminowac nieporzadane elementy z pierwszego planu.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
dan napisał/a:
Nie mowiac o tym, ze czasem trudno wyeliminowac nieporzadane elementy z pierwszego planu.
No wlasnie - najczesciej druty, krzaczory i szarancze ;-)

dz.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Ciekawy efekt, chyba na maksa zgiales obiektyw


Nie az tak bardzo, da sie bardziej ;-) Niedlugo zreszta bede go sprzedawal, to bedziesz mial okazje sprawdzic ;-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
Nie az tak bardzo, da sie bardziej ;-) Niedlugo zreszta bede go sprzedawal, to bedziesz mial okazje sprawdzic ;-)

A do czego to mozna podpiac?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
A do czego to mozna podpiac?


jaK smiesz pytac? :-P
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
alkos napisał/a:
Nie az tak bardzo, da sie bardziej ;-) Niedlugo zreszta bede go sprzedawal, to bedziesz mial okazje sprawdzic ;-)


Tilt do sredniego? :) Jesli tak to ja to chce :D
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
jaK smiesz pytac?

oK, juz wiem :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Tilt do sredniego? :) Jesli tak to ja to chce

dan napisał/a:
oK, juz wiem


niestety Milo jeszcze nie wie :-P
 

costa  Dołączył: 11 Maj 2006
"a po ile będzie Kosztować"?
 

Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
dzerry napisał/a:
Dobrze, ze dodales moim skromnym zdaniem. Teleobiektywy nadaja sie do krajobrazu rownie dobrze, a moze nawet lepiej niz szerokokatne. Pozwalaja Ci uzyskac ciekawe skroty perspektywy, dzieki czemu powoduja, ze obrazy "wychodza" z odbitki. Krajobrazy robione obiektywami szerokatnymi, o ile nie wkomponuje sie czegos w pierwszym, bardzo blikim planie, sa po prostu plaskie.


W zasadzie masz rację, jeżeli chcesz coś ciekawego wydostać z bałaganu, to używa się tele.
Coś co w samej formie jest na tyle interesujące, aby wystarczyć do kompozycji. Ale jeśli można, to ja zawsze wolę podejść bliżej.


link 1
link 2
link 3

To chyba typowy przykład użycia tele w krajobrazie. Jednak jeśli wątek jest o głębi ostrości i pada pytanie, jak zrobić, aby postacie na pierwszym planie oraz dalekie tło były ostre, to iimho szerokim będzie łatwiej...
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Lenin napisał/a:
jak zrobić, aby postacie na pierwszym planie oraz dalekie tło były ostre, to iimho szerokim będzie łatwiej...
Tu sie zgadzam.

dz.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
"a po ile będzie Kosztować"?


Powiem jak jeszcze troche podkręcę atmosferę :-P

O, na przykład tak:



albo tak:

 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Drugie genialne, w pierwszym to wyglada jak niedorobiony bokeh :roll:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
milo napisał/a:
Drugie genialne, w pierwszym to wyglada jak niedorobiony bokeh


Przypatrz sie...
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
alkos napisał/a:
Przypatrz sie...


Wiem wiem, ale tak na pierwszy rzut oka.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
A tutaj z K10d, na otwarciu :-)

(ACR na "default")

 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
alkos, no fajnie fajnie, ale teraz pokaz to cudo :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach