dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Przyjarana plyta glowna?
1. Pracowalem na mocno obciazonym kompie - uruchomionych kilka obliczeniowo- i pamieciozernych aplikacji.
2. Pojawil sie bluescreen, zrzucanie pamieci fizycznej na dysk i restart.
3. ZONK - blad wykrywania dyskow - komp ich zupelnie nie widzi.

Dyski sprawdzilem pod innym kompem - sa wykrywane, system z dysku systemowego startuje bez problemu, programy diagnostyczne nie znajduja zadnych bledow.

Podejrzewam plyte glowna. Jakies inne mozliwosci?

Co jeszcze jestem w stanie sam sprawdzic?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Taśmy dociśnięte do płyty?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Tak, sprawdzalem dokladnie. Poza tym komp stoi stabilnie, wiec trudno zeby po 2 latach cos samo sie obluzowalo.

[ Dodano: 2007-07-29, 03:10 ]
Aha - dodam ze mam lipny zasilacz - 300W, a sprzet jest uzytkowany bardzo intensywnie.
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
Jeżeli masz możliwość to podmień zasilacz, wydaje mi się trochę słaby chociaż za dużo o kompie nie napisałeś.
 

Alfx  Dołączył: 25 Sty 2007
Jest kilka przyczyn takiego zachowania komputera:

1. uszkodzenie /naturalne/ pamięci RAM
2. uszkodzenie /przypadkowe/ sterowników karty graficznej
3. uszkodzenie /naturalne/ zasilacza

Kroki, jakie trzeba poczynić by wyeliminować efekt "niebieskiego ekranu"

1. Elimnacja uszkodzonych sterowników - uruchomić system w trybie awaryjnym - odinstalowanie karty graficznej - po ponownym uruchomieniu sterowniki automatycznie zostaną zainstalowane

jeśli nie pomoże:
2. w zależności czy posiadasz dwie kości pamięci czy jedną... przetestuj system z inną kością lub pozostaw tylko jedną...

jeśli to nie pomoże:

3. wymień zasilacz na min. 300W


któraś z tych operacji powinna przynieść efekt pozytywny :mrgreen:


ps. przyczyną "niebieskiego ekranu" jest błąd w przekazywaniu informacji między kartą graficzną a pamięcią RAM /uszkodzenie RAM, uszkodzenie sterowników, zbyt niski poziom zasilania/
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Alfx napisał/a:
wymień zasilacz na min. 300W
- z mala poprawka.....kup taki ktory jest ciezki(choc to nie jest 100% wyznacznik jakosci) oraz kosztuje wiecej niz 150zl... np:
http://pc-tuning.pl/index...r&id_towaru=301
albo
http://chieftec.pl/index....ontent=3&psu=10

a w trybie awaryjnym mozesz sprobowac wgrac soft do kontroli napiec jakie dostarcza zasilacz....
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Alfx jeżeli stery grafiki byłyby walnięte to na innym kompie też by nie ruszyły a dan pisze że wszystko ruszyło
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Dzieki za pomoc, ale koledzy chyba nie czytaja zbyt dokladnie :-P

Po pierwsze system startuje na innym kompie bez najmniejszych problemow.
Po drugie bluescreen pojawil mi sie poraz pierwszy od instalacji systemu (a bylo to kilka lat temu). Po tym bluescreenie, komp juz nie ruszyl - nie znajduje zadnego z dwoch dyskow twardych. Probowalem startowac tylko na systemowym - bez efektu.

Z tego wzgledu nie moge uruchomic kompa w trybie awaryjnym :-P

Mam dwie kosci RAM, zaraz je posprawdzam. Inny zasilacz bede mogl sprawdzic dopiero jutro.

Aha - przypominam, ze cala sytuacja powstala przy bardzo duzym obciazeniu komputera - zapchana maksymalnie pamiec RAM, pliki wymiany w pelnym uzyciu, obciazenie procesora na 100%.
 

gorky  Dołączył: 25 Kwi 2006
Niestety stawiam na przyjaranie czegos - rzeczywiscie najpewniej plyty glownej.
Z wskazaniem winy na zasilacz, ew duze upaly.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
dan napisał/a:
Aha - przypominam, ze cala sytuacja powstala przy bardzo duzym obciazeniu komputera - zapchana maksymalnie pamiec RAM, pliki wymiany w pelnym uzyciu, obciazenie procesora na 100%.
- skany ze sredniego obrabiales ? :mrgreen: :-P ????

Dla mnie to zasilacz ktory na jakiejs "linii" zasilajacej "popuscil"
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Fafniak napisał/a:
- skany ze sredniego obrabiales ? :mrgreen: :-P ????

;-) konwertowalem sporego PSD-ka do innego profilu barwnego. Plus Opera z otwartymi kilkunastoma zakladkami plus iTunes z podcastem odsluchiwanym w trakcie sciagania.

Ten zasilacz jest dosc prawdopodobny (300W, standardowy w obudowie Logic). Zawsze oszczedzalem na tym elemencie, bo nie mialem problemow z niestabilnoscia systemu. Jak widac - do czasu :-P
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
dan, po pierwsze - spisujesz numer tego błędu z blue screena i wrzucasz w google. Taktyka ta może zdziałać cuda, serio, już parę razy uratowało mi dupsko.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
bEEf, no niestety nie spisalem. Poszedlem do kuchni w trakcie zrzucania pamieci na dysk :-P

Poza tym wydaje mi sie, ze ten bluescreen byl skutkiem jakiejs usterki hardware'owej, spowodowanej bardzo duzym obciazeniem kompa.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Poza tym wydaje mi sie, ze ten bluescreen byl skutkiem jakiejs usterki hardware'owej, spowodowanej bardzo duzym obciazeniem kompa.

Może, ale dowiedziałbyś się, sterownik którego sprzęta się wywalił.
 

outi  Dołączył: 03 Lip 2007
A czy bios widzi dyski?
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
tłustą napisane że nie widzi twadych ,a masz dan możliwość zbotować go z usb albo z dyskietki ?
 

outi  Dołączył: 03 Lip 2007
Oj, umknęło mi :/ Najwyraźniej kontroler poszedł do atmosfery :(
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Ten zasilacz jest dosc prawdopodobny (300W, standardowy w obudowie Logic). Zawsze oszczedzalem na tym elemencie, bo nie mialem problemow z niestabilnoscia systemu. Jak widac - do czasu


Nie chce cie straszyc, ale tez tak mialem do czasu gdy na standardowym - tfu - codegenie chciałem uciągnąć 4 dyski.... dobrze ze tylko elektronika poszla, ale i tak musialem kupic piaty (wszystkie byly takie same, cale szczecie) i przelozyc ją do kadego z nich na czas zgrywania danych....

A zatem, sprawdz jeszcze dyski w innym komputerze.
 
prefiks  Dołączył: 06 Lip 2007
Spora szansa ze to któryś z kondensatorów na płycie "strzelił". Sprawdz czy któryś z nich nie jest "otwarty".
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
alkos napisał/a:
A zatem, sprawdz jeszcze dyski w innym komputerze.

dan napisał/a:
Dyski sprawdzilem pod innym kompem - sa wykrywane, system z dysku systemowego startuje bez problemu, programy diagnostyczne nie znajduja zadnych bledow.

Ekhm... :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach