argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Arczibandit napisał/a:
Trochę wyżej wyliczyłem że na dzień dzisiejszy wychodzi 373 PLN
To i tak uważam za bardzo przyzwoitą cenę.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
SilkyPix jest też w wersji Free z obciętymi funkcjami, lecz do podstawowej edycji w zupełności wystarcza.
Pełną wersję ma Paweł (Argawen), można zakupić toto poprzez net w cenie ok. 400PLN.
 

Kulawiec  Dołączył: 27 Lip 2007
Arczibandit niezmiernie rzadko robie zdjęcia powyżej 200 ISO. W tej sytuacji zapomniałem że przełączyłem na 200 ze względu na spory wiatr który poruszał kwiatkiem co zresztą widać na zdjęciu jako brak ostrości. Zapomniałem o tym bo takie sytuacje są w moim przypadku niezbyt częste, a ponieważ "cudowny" program samsunga obciął wszelkie informacje a nie miałem nic innego czym mógłbym zdjęcie zobaczyć. Jak tylko wczytałem innym programem zobaczyłem iso200 i tak opisałem zdjęcie. Tym niemniej podczas obrabiania zdjęć z GX-10 szum, zwłaszcza kolorowa kaszka zaczyna ujawniać się nieco wcześniej niż przy Canonie, tym niemniej po zmianie oprogramowania jest to jak najbardziej akceptowalne. 400zł za ten program to wcale nie mało chyba jednak rozważę zakup aktualizacji Photoshopa do CS2 to koszt ok 800zł ale i większe możliwości.

W sprawie lampy to rozumiem ze z tą lampa http://www.foto-tip.pl/sk...products_id=893
Podpinam Jupitera ustawiam na np. AV wciskam zielony i robie zdjęcie, czy też coś w lampie muszę ustawiać ?
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
Kulawiec napisał/a:
Zapomniałem o tym bo takie sytuacje są w moim przypadku niezbyt częste, a ponieważ "cudowny" program samsunga obciął wszelkie informacje a nie miałem nic innego.


Ludzka rzecz...pomyłki chodzą po ludziach ;-)

Kulawiec napisał/a:
400zł za ten program to wcale nie mało chyba jednak rozważę zakup aktualizacji Photoshopa do CS2 to koszt ok 800zł ale i większe możliwości.


Muszę Cię zmartwić. Z tego co wiem żaden ACR nie obsługuje jeszcze współpracy z GX-10. Oczywiście praca z PS'em jest możliwa, ale bez pełnego tzw. "uzgadniania oprogramowania". Nie wiem na ile to kłopotliwe (może i kłopotliwe nie jest wcale :-? )

Jeżeli nowsze pluginy ACR będą obsługiwać GX-10 to już na pewno nie z CS2, a z CS3 bo bodajże od wersji 4.0 ACR działa tylko z tą wersją Photoshop'a (dodatkowo również z Photoshop Elements 5.0 (Windows) lub 4.0 (Mac) oraz Premiere Elements 3.0).

Sytuację lekko pogarsza fakt że GX-10 chyba nie obsługuje silnie promowanego przez Adobe formatu DNG (Digital Negative), więc Adobe może wypiąć się tyłkiem do posiadaczy tego modelu aparatu.

Pentax K10D współpracuje z ACR od wersji 3.7, która działa jeszcze z PS CS2.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Z tą lampą nie będzie niestety tak łatwo - ona nie dogaduje się z aparatem samodzielnie ale z Twoim udziałem - ma tyklo jeden styk do wyzwolenia błysku i własny światłomierz, którym ustala moc błysku ale za to Ty musisz nastawić przysłonę obiektywu według jej wskazań (lub z drobną korektą w zależności od tego czy np. odbijasz światło od sufitu). Lampa nie wie także jaki kąt widzenia ma w danym momencie Twój obiektyw więc trzeba ustawić zoom palnika odpowiadający ogniskowej obiektywu. Aby pracować z taką lampą trzeba ustawić w aparacie (najlepiej na progamie manualnym) odpowiedni czas synchronizacji migawki z błyskiem (nie wiem jaki jest najkrótszy dla GX-10 - na pewno jest w instrukcji). Na pewno jest to wszystko trochę bardziej upierdliwe ale używając manualnego obiektywu raczej ma się czas, żeby to wszystko poustawiać.

 

MORKO  Dołączył: 25 Mar 2007
Arczibandit napisał/a:
Sytuację lekko pogarsza fakt że GX-10 chyba nie obsługuje silnie promowanego przez Adobe formatu DNG (Digital Negative)

właściwie to gx10 obsługuje TYLKO rawy w DNG
 

Kulawiec  Dołączył: 27 Lip 2007
Zaraz to ja takiej lamy nie chce! To ja chce nastawić przysłonę aparat ma mi dobrać czas a lampa dostosować się do tego. Tak miałem do tej pory i mogłem operować głębią ostrości z lampa. To co mam zrobić żeby tak mieć w systemie Pentaxa ?
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Do tego u Pentaksa trzeba mieć obiektyw ze stykami :-/ - wtedy, jak już tu wyżej pisano, wbudowana lampka dobiera siłę błysku (i każda zewnętrzna z pttl'em do systemu Pentaksa też).

 

Kulawiec  Dołączył: 27 Lip 2007
MORKO tak apartat ma RAW DNG. Ale PainShoPro mi tego nie łyka zobacze na kradzionej wersji CS2 jak łyknie to kupię.

[ Dodano: 2007-07-28, 16:25 ]
Czyli wynika z tego że mój kochany Jupiter za 130 zł który tak świetnie sprawdzał się w Canonie jest tutaj tylko do zabawy na dworze. Dobra w takim razie czy znajdę coś z tymi stykami w normalnej cenie o ogniskowej ok 85 i świetle ok, 2 ?
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Systemowych obiektywów było parę - zajrzyj tutaj. Wszystkie oprócz K i M mają odpowiednie styki ale raczej są dość drogie - nawet na rynku wtórnym :-/ (te z oznaczeniem "limited" i "*" są dopieszczone optycznie). Nie znam obiektywówów ze stykami z tą ogniskową i światłem (~85/~2) od niezależnych producentów ale może są - lepiej niech się wypowie ktoś kto dłużej zna system Pentaksa.

 

Kulawiec  Dołączył: 27 Lip 2007
Patrzyłem na allegro i nie znalazłem nic. Mam kilka obiektywów na m42 ale jak sprawa tak wygląda to są one dla mnie w większości bezużyteczne. Porozglądam się jeszcze przez kilka dni ale chyba sprzedam ten aparat, pomimo iż trzyma się go wygodnie to jednak jakoś nie zdjęcia robi mi sie znacznie mniej przyjemnie niż poprzednim.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Kulawiec napisał/a:
Tym niemniej podczas obrabiania zdjęć z GX-10 szum, zwłaszcza kolorowa kaszka zaczyna ujawniać się nieco wcześniej niż przy Canonie
Dziwne rzeczy piszesz. Wrzuć DNG na jakiś serwer, ściągnie się i popatrzy. Robisz zdjęcia do ISO 200 i masz kaszkę ? Najwyraźniej sporo niedoświetlasz i potem sporo wyciągasz w programie. Pewnie wtedy wychodzi ten szum.
Nie mam Sama GX-10, ale nie wierzę, by miał takie szumy, jakie pokazałeś na fotkach.

[ Dodano: 2007-07-28, 16:53 ]
Kulawiec napisał/a:
Porozglądam się jeszcze przez kilka dni ale chyba sprzedam ten aparat, pomimo iż trzyma się go wygodnie to jednak jakoś nie zdjęcia robi mi sie znacznie mniej przyjemnie niż poprzednim.
No chyba, że tak. Jeżeli ci nie pasi, to sprzedaj.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Arczibandit napisał/a:
Z tego co wiem żaden ACR nie obsługuje jeszcze współpracy z GX-10.
DNG z GX-10 będą czytane nawet przez stary CS/ACR 2.4
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
MORKO napisał/a:
Arczibandit napisał/a:
Sytuację lekko pogarsza fakt że GX-10 chyba nie obsługuje silnie promowanego przez Adobe formatu DNG (Digital Negative)

właściwie to gx10 obsługuje TYLKO rawy w DNG


Jarek Dabrowski napisał/a:
Arczibandit napisał/a:
Z tego co wiem żaden ACR nie obsługuje jeszcze współpracy z GX-10.
DNG z GX-10 będą czytane nawet przez stary CS/ACR 2.4


A to pardon za wprowadzenie w błąd...

Sugerowałem się tym: http://www.adobe.com/prod.../cameraraw.html

Wg tego zestawienia dla GX-10 nie ma dedykowanego supportu.

Ale w takim razie po co dodawane jest wsparcie dla kolejnych aparatów, skoro RAWy przez nie 'produkowane' można odczytać równie dobrze starszą wersją ACRa. Co zmienia taka aktualizacja?
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Arczibandit napisał/a:

Ale w takim razie po co dodawane jest wsparcie dla kolejnych aparatów, skoro RAWy przez nie 'produkowane' można odczytać równie dobrze starszą wersją ACRa. Co zmienia taka aktualizacja?

Bo tu chodzi raczej o wsparcie RAW-ów zgodnych ze standardami producentów sprzętu. DNG jest standardem określonym przez Adobe i jako taki powinien być odczytywany z definicji.
 

Kulawiec  Dołączył: 27 Lip 2007











to kilka zdjeć z robionych niejako przy okazji z tego aparatu. W zasadzie poza opisanymi problemami jestem zadowolony. ISO400 jak widać jest makabryczne, ze zdjęciem nic nie robiłem. Balans bieli też automatyka ustawia raczej średnio ale to można zawsze ręcznie ustawić. Miałem okazje zobaczyć dzisiaj fotki z K100D znacznie mniejsze szumy przy ISO400 nie to co Canon ale wygląda lepiej. Znalazłem kilka obiektywów o ogniskowych 100,90 itd w cenach jak narazie ok 500zł ale nic na aukcjach nie pisze czy będą działać z ta nieszczęsną lampą czy nie.
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Witam,

Przywędrowałem z forum fotopolis i tak sobie podczytuję Wasze tematy. Chyba tu zostanę :-D .

Mam pytanie dotyczące SilkyPix: jak tam ustawić przestrzeń barwną na adobeRGB ? W okienku "Setting for developed image" mam parametr "colorspace" ale jest wyszarzony i ustawiony na "specified colorspace in parameter". Sprawdziłem, zapisuje tif w sRGB. Gdzie można ustawić tę przestrzeń ?

Pozdrawiam,
Robert
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Nie znam produktów niezależnych producentów ze stykami ale może są - lepiej niech się wypowie ktoś kto dłużej zna system Pentaksa

Oczywiście, że są. Soligory, Tamrony, praktycznie wszystkie "znańsze" kundelki wychodziły ze stykami. Sam mam Soligora 28/2.8 z pozycją A.
 

Kulawiec  Dołączył: 27 Lip 2007
Zobaczę jutro co na giełdzie maja na Batorego. Ale po lustracji rynku cienko widzę coś w granicach 70-100 ze swiatłem 1.8-28 w cenie do 350 zł jest pewnie nieosiągalne, oczywiście z tymi stykami.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Kulawiec napisał/a:
w granicach 70-100 ze swiatłem 1.8-28 w cenie do 350 zł
tego mozesz byc pewien....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach