dyptam  Dołączył: 14 Kwi 2007
  AV, TV i lampa błyskowa
Jeśli to nie w tym dziale to proszę o przesunięcie.
Mam pytanie do starszyzny Rodu lub bardziej doświadczonych.
Jeśli mam ustawiony priorytet AV i pokrętełkiem zmieniam sobie przesłonę to czas pozostaje przez cały zakres na 1/60 niezmiennie, jeśli ustawię TV i zmienia czasy, zmienia mi się też i przesłona. Dlaczego tak jest? Obiektyw FA 50/1.4.

Tak ma być, czy czegoś nie potrafie ustawić :oops:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Wszystko jest OK.

dyptam napisał/a:
Jeśli mam ustawiony priorytet AV i pokrętełkiem zmieniam sobie przesłonę to czas pozostaje przez cały zakres na 1/60 niezmiennie
1/60 to czas, który wg aparatu zagwarantuje nieporuszone zdjęcie (zalezne od ogniskowej, w tym przypadku 50mm). Załóż kita i pozoomuj - czas będzie się zmieniał.
W Av lampa traktowana jest jako dopełnienie - aparat stara się złapać jak najwięcej zastanego, ale jednocześnie pilnuje ogniskowej.

Jeśli mogę coś doradzić, to w 99% zdjęć z lampą w pomieszczeniach świetnie sprawdza się tryb M. Czas ustawiasz nawet dłuższy, niż sugerowałaby to ogniskowa (1/30 powiedzmy, nawet dłużej - masz stabilizację) - złapiesz dzięki temu trochę więcej światła zastanego niż na Av, przysłoną regulujesz zasięg lampy i głębię ostrości. O resztę martwi się P-TTL podczas naświetlania.
 

dyptam  Dołączył: 14 Kwi 2007
Jarek Dabrowski, Wielkie dzięki :-B , człowiek uczy się przez całe życie....
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
1/60 to czas, który wg aparatu zagwarantuje nieporuszone zdjęcie


Z lampa blyskowa mozesz miec nieporuszoną 1s, albo poruszone 1/125

Wszystko zalezy od proporcji swiatla: blysk/zastane :-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
1/60 to czas, który wg aparatu zagwarantuje nieporuszone zdjęcie
Z lampa blyskowa mozesz miec nieporuszoną 1s, albo poruszone 1/125
Wszystko zalezy od proporcji swiatla: blysk/zastane
Dlatego zaproponowałem M zamiast Av, bo przeważnie da się zejść niżej z czasem.
Inna sprawa, to, że nie bardzo wiem, jak można poruszyć 1/125 właśnie z lampą (pamiętaj, że było o 50/1.4).
Ostatnio robiłem 70/2.4 przy 1/15 i wyszło miodnie (choć podejrzewam tu większą zasługę antyszejka).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach