mbs  Dołączył: 02 Lis 2008
dzerry napisał/a:
V350 ma sensor, ktory jest w stanie zczytac 4800dpi, ale skaner jest optycznie za slaby, zeby taki obraz dostarczyc. Tutaj jest jeszcze jedno porownanie:
http://www.crystalcanyons...Resolution.shtm

Dzerry - masz rację - może sprecyzuję co ustaliłem.
Skaner nie potrafi nie tyle dostarczyć użytkownikowi obrazu o rozdzielczości 4800, co nie ma możliwości podania filmu z należytą dokładnością, umożliwiającą jego ostre odczytanie przez sensor...
Podpatrywałem jak wygląda negatyw w trakcie skanowania. Niestety jest wygięty - dokładniej - wklęsły od strony emulsji. Różnica odległości zmierzona przy krawędzi klatki wynosiła 0,5 mm, a na środku klatki 0,65 mm dla losowo wybranego filmu...
Skaner nie ma żadnego mechanizmu utrzymującego choćby równą powierzchnię przylegania marginesów filmu... Przewijając ręcznie film, można zobaczyć jak "ładnie faluje". Moim zdaniem tu firma Epson mocno dała ciała, gdyż film ma określoną grubość i nie ma większego problemu, by choćby prowadnice były wystarczająco dokładne...
Ktoś zaraz napisze, że można film nawinąć odwrotnie na walec o średnicy np. 11 cm,
więc wyjaśnię - ten był tak nawinięty ładnych parę godzin - niewiele pomogło.

Jorge.martinez, dzięki za zaklęcia ;) - zassałem, niech sobie leżą, gdyby przyszło mi dobierać się do VSa...
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
j+ napisał/a:
A skanuje Ci równo klatki czy czasem 'tnie' w złym miejscu? Mam wrażenie, że u mnie jest problem z przewinięciem filmu o jedną klatkę, nie jest równo. Mam przesunięcie o kilka procent, kończy się na tym, że mi przynajmniej ostatnią klatkę ucina.


Chyba mam ten sam problem :-/
 
mbs  Dołączył: 02 Lis 2008
jorge.martinez napisał/a:
j+ napisał/a:
A skanuje Ci równo klatki czy czasem 'tnie' w złym miejscu? Mam przesunięcie o kilka procent, kończy się na tym, że mi przynajmniej ostatnią klatkę ucina.

Chyba mam ten sam problem :-/

No to jest nasz trzech - bywa, że skanerowi odbija i pomimo prawidłowego zaznaczenia klatki w podglądzie, skanuje jak mu wypadnie - wręcz sąsiednie klatki. Wyłączenie automatycznego przycinania eliminuje ten błąd.

Pierwszym, co dla mnie jest dziwne, to mały wymiar podglądu w „pełnym wymiarze” – mało można ustalić na tak małym obrazie, a dano do dyspozycji krzywe...

Zaczynam zauważać również irytujące błędy softu Epsona.
Wracanie do jakiejś tam pozycji, ot choćby do średniego poziomu wyostrzania, jest wręcz wkurzające.
Pierwszym, co możemy wybrać, jest ustawienie. Można je zapisać, ale co z tego, jak po wykonaniu podglądu paska, ustawienie jest resetowane do poziomu "bieżącego ustawienia".
Wyłączona funkcja automatycznego przycinania, potrafi powtórnie wskoczyć przy którymś z rzędu pasku, nie mówiąc już o ponownym włączeniu skanera…
Można ustalić korekcję obrazu, by ze skanera otrzymać tonację jakiej się oczekuje, ale jak zastosować to ustawienie do całego paska, lub wręcz całego filmu? - tego jak dotąd nie odkryłem. Ale jeżeli przez nieuwagę pierw zrobimy korekcję, a później oznaczymy granice skanowania, to sofcik przywróci tonację wynikiającą z automatu - beznadziejne!

Proszę wybaczyć, ale jestem przyzwyczajony do oprogramowania, które nie próbuje rządzić komputerem - tu jest inaczej. Albo czegoś, gdzieś nie doczytałem, albo jakaś blond baba maczała palce w tym sofcie.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
mbs napisał/a:
albo jakaś blond baba maczała palce w tym sofcie

Moja żona jest blondynką i programistką, przekażę jej pozdrowienia :evilsmile: ;-)

A tak w ogóle potwierdzam wszystko a propos softu. Wkurza mnie też to, że nie można nadać nazwy zapisywanym ustawieniom. Ale i tak jest miliard razy lepszy od tego od HP ;-)

Klatki też często tną się nierówno. Zależy od egzemplarza. Pierwszy z tego powodu wymieniłem, bo była porażka, w 100% pasków ostatnia klatka była przesunięta ok 30%. W tym jest dużo lepiej, ale nie idealnie, więc i tak zawsze wyłączam automatyczne docinanie.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
mbs napisał/a:
Moim zdaniem tu firma Epson mocno dała ciała, gdyż film ma określoną grubość i nie ma większego problemu, by choćby prowadnice były wystarczająco dokładne...
mbs, ja mam skaner dedykowany i tez skanuje krzywy film, ktorego ramka nie jest w stanie calkowicie splaszczyc, a mimo to, mam ostre skany. Problemem jest ruchomy sensor, ktory z zalozenia bedzie zawsze mniej precyzyjny. Im tanszy skaner, tym mniej. W dedykowanym skanerze sensor jest nieruchomy - przesuwa sie tylko ramka, a dodatokowo skaner jest wyposazony w AF. Po prostu nie ma cudow. Nawet najdrozszy plaszczak, zawsze bedzie rozmemlal ziarno.
 
j+  Dołączył: 01 Sty 2008
Ech, to przesuwanie klatek jest prawie na pewno kwestią niezgodności tylko VS ze skanerem, softowo. W Epson Scanie wychwytuje mi ładnie kolejne klatki (no, jeśli nie są zbyt ciemne, bo wtedy świruje) jeśli b&w skanuję jako negatyw b&w. Zero przesunięcia, zero przycięcia. Nie wiem czy krojenie klatek przebiega na zasadzie 'mechanicznej' ('odmierza' sobie odległość/przesuwa film o daną) czy softowej (szuka kontrastu, etc). Ostatnio doskwiera mi to nieco mniej (lekko przycina mi jedną klatkę, najczęściej drugą /nie, nie widzę w tym logiki/) - jak mi na niej zależy bardzo, to sobie ją doskanuję później. Nie mniej jednak fajnie byłoby włączyć skanowanie całego paska, pójść na chwilę w pierony, wrócić i mieć 6 ładnych, wyśrodkowanych skanów z marginesem.
*puf*

 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
A przez VS da się puścić preview całego paska wciąganego przez podajnik?

[ Dodano: 2009-07-27, 00:49 ]
Pobawiłem się trochę VS i skanerem. Eksperymentowałem z ustawieniami wielkości skanowanego obszaru. No i jedyne co mi przyszło do głowy to: preview area: max, crop area max, no i frame offset dobrany eksperymentalnie. Niestety, mimo starań ostatnia klatka nadal nie jest w pełni wczytywana przy podglądzie. Ale myślę, że to kwestia precyzyjnych ustawień wartości offset.
 
j+  Dołączył: 01 Sty 2008
Cytat
A przez VS da się puścić preview całego paska wciąganego przez podajnik?

Niestety nie, cały pasek będziesz miał dopiero jak położysz na szybie.
*puf*

 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
j+ napisał/a:
Niestety nie, cały pasek będziesz miał dopiero jak położysz na szybie.

No to pozostaje gra w bierki z softem. Ale i tak dokonałem epokowych odkryć przez ten weekend. Oczywiście wyważając cały korytarz otwartych drzwi.
 
j+  Dołączył: 01 Sty 2008
jorge.martinez napisał/a:
Oczywiście wyważając cały korytarz otwartych drzwi.
Jeśli to Cię pocieszy, to też tak mam z Vuescanem. A niby wszystko napisane, niby wszystko jasne.
*puf*

 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
To ja znówu. Poskanowałem trochę znów wczoraj i potwierdzam odkrycie. Preview i scan dajemy na max (po prostu kadrujemy potem w PS), a poprawne cięcie klatek zapewniamy sobie odpowiedniemu przesunięciu regulowanym przez suwaczek frame offset. Nic lepszego mi do głowy nie przychodzi.

Frame offset ustwiam sobie na -3 i jeśli pasek jest dobrze pocięty, to skaner nie ucina, albo ucina minimalnie (nad tym minimalnie nie chce mi się pracować na razie, ale popracuję).

Skanowanie do 2400 dpi to max moich oczekiwań. Zwłaszcza że większe tiffy (przy takim skanie mają ok 70MB. Ale i tak większość skanuję do 1200) zabilyby mój komputer.
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
Hej! pozwólcie mi się wtrącic z offtopem, ale ostatnio znalazłem ofertę http://www.allegro.pl/ite...o_f_v_w_wa.html i skaner jest za ok. 450zl... motam się między kupnem v350 z tej oferty a v300 który mogę kupic u siebie w mieście ...
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
A w Cortlandzie, gdzie kupiłem V350, nadal jest świetna cena - 377 zł z dostawą:
http://www.cortland.com.p...V350_Photo.html

Polecam starszy skaner V350 - wsuwam pasek sześciu klatek i mi się skanują automatycznie. Tylko daję maksymalne marginesy, żeby przyciąć już ręcznie (obracam negatyw też ręcznie). Ale sam proces skanowania mnie wtedy mało interesuje. :-) Nowszy V300 jest trochę szybszy w skanowaniu ponoć, za to trzeba film wkładać w specjalną ramkę. Jakość skanów powinna być zbliżona albo nawet taka sama.
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
dsk: kupiłem w tym sklepie ten skaner ;) teraz czekam aż przyjdzie :)
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
No, zaskakująco niską cenę na ten skaner mają, w porównaniu do Allegro czy innych sklepów, to informuję szanownych forowiczów. :-) Sam w tym interesu nie mam żadnego - kupiłem tam i dostałem kompletny, nowy i sprawny skaner. Także chyba jest to dobry interes. :)
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
Właśnie przyszedł.

Na niektórych zdjęciach mam dziwny zafarb niebieski/czerwony... jak go zlikwidować ?
Skanuję softem epsona...

edit: i na końcach pasków 6-klatkowych pojawia się coś takiego:


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach