jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Skanowanie slajdu
Wiele jest wątków o skanowaniu negatywów. Alkos z determinacją tworzy tutoriale do skanowania koloru.

Natomiast mało jest na temat technologii skanowania slajdów.

Powyżej przyklejony został wątek na temat Silverfasta. Ktoś w wątku o skanowaniu negatywów pisał o profilach dla filmów w VS, albo innych programach.

Chyba że coś jeszcze przeoczyłem?

A jak tu podejść do sprawy będąc zaopatrzonym tylko w plaszczaka typu Epson V350, ichni soft i ewentualnie Vuescana?

Skanowanie wedle automatu to jednak pogwałcenie tego materiału.
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Ja stosuję te same operacje co w przypadku negatywów kolor za wyjatkiem oczywiście odwracania i skanowania w trybie 16bit linear, skanuje w trybie linear. A operacje jakie wykonuję to poziomy, jasność kontrast, balans bieli, balans kolorów i jest git. Pipetką też można przyciąć światła.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
kefa napisał/a:
A operacje jakie wykonuję to poziomy, jasność kontrast, balans bieli, balans kolorów i jest git. Pipetką też można przyciąć światła.


Caly bajer z profilowaniem jest po to, zeby juz tego nie robic :-P
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
alkos napisał/a:
Caly bajer z profilowaniem jest po to, zeby juz tego nie robic
No ale jak ekspozycja jest nie teges to profilowanie nie da powtarzalności efektu? :roll:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
kefa napisał/a:
No ale jak ekspozycja jest nie teges to profilowanie nie da powtarzalności efektu?


Profilowanie daje ci na ekranie efekt najblizszy tego; co widzisz na scianie. Jesli niedoswietlisz slajd, bedzie on ciemny i na rzutniku, i po profilowanym zeskanowaniu.

Czyz w slajdach nie chodzi o BRAK mozliwosci manipulacji?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
alkos napisał/a:
Czyz w slajdach nie chodzi o BRAK mozliwosci manipulacji?

Ano, z tym się nie można nie zgodzić :-D
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
alkos napisał/a:

Profilowanie daje ci na ekranie efekt najblizszy tego; co widzisz na scianie. Jesli niedoswietlisz slajd, bedzie on ciemny i na rzutniku, i po profilowanym zeskanowaniu.


próbowałeś może profilowania w Vue slajdu? Jakoś nie mogę się zebrać, bo nie mam czym sfotografować - za dużo odległość ostrzenia w dalmierzu :-)

Kefa, jak chcesz pożyczę ci wzornik do kalibracji, a w zamian ty mi przyślesz profil :-P
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
alkos napisał/a:
Profilowanie daje ci na ekranie efekt najblizszy tego; co widzisz na scianie. Jesli niedoswietlisz slajd, bedzie on ciemny i na rzutniku, i po profilowanym zeskanowaniu.
Jeszcze się nie przerzuciłem na twoją udoskonaloną metodę więc robię na piechotę. Ale w takim razie czas spróbować :-)
guerilla napisał/a:
Kefa, jak chcesz pożyczę ci wzornik do kalibracji, a w zamian ty mi przyślesz profil :-P
Leniuszku nie chce ci się? :-P
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
kefa napisał/a:

guerilla napisał/a:
Kefa, jak chcesz pożyczę ci wzornik do kalibracji, a w zamian ty mi przyślesz profil :-P
Leniuszku nie chce ci się? :-P


to nie tak, wzornik musi wypełniać jak najwięcej kadru, a jedyne co mam na mały obrazek to Bessa, a tam szkła mają min. .90 m ostrzenie i wzorzec wypełnia max. 2/3 i tak sobie jest z dopasowaniem potem w vuescanie ;-)
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Aha, to ja mam do małego obrazka obiektywy 35, 50 i 85 więc na pewno coś bym dopasował żeby wypełnić cały kadr. Możemy kiedyś się umówić na taki myk
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
To lepiej byłoby naświetlić wzornik na dwóch klatkach i tę jedną odciąć i odesłać razem ze wzornikiem, bo przesyłanie samego profilu nie ma chyba sensu jeśli macie inne skanery.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
piotrecius napisał/a:
To lepiej byłoby naświetlić wzornik na dwóch klatkach i tę jedną odciąć i odesłać razem ze wzornikiem, bo przesyłanie samego profilu nie ma chyba sensu jeśli macie inne skanery.


heh, gdybyśmy mieli inne skanery to myślisz że w ogóle taki temat byłby omawiany? :lol:
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
No to lux :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach