domwar  Dołączył: 13 Wrz 2006
Lampy: Pentax 540 vs Sigma 500 DG Super - pomóżcie
Witajcie,
jako, że to mój drugi post tutaj dla pewności przywitam się jeszcze raz:
Dzień dobry !!! :-)

A teraz do rzeczy:

nadszedł czas na zakup jakiegoś świecidełka do mojej kasetki z racji ograniczonych funduszy (wiadomo rodzina dzieci itepeitede) postanowiłe na ten zbożny cel (ku niewiedzy małżowinki mej) przeznaczyć max. 1kzł.
Wybór mój padł na Sigme 500 DG super .... ale jak to zwykle bywa pojawił się od razu dylemat czy warto zacisnąć pasa i dołożyć te ok. drugie tyle na rasowego Pentaxa 540 z rodowodem a nie kupować jakąś tfu tfu sigme do rodowodowej kasetki.....

Czytając dane dostarczane przez sprzedawców, tudzież producentów niewiele wynika - albo może tak mi sie wydaje. Wiem tyle, że z Sigmą bywają problemy z dogadaniem się z kasetką.

I tutaj apel do Was: pomóżcie.
Tak naprawdę jakie są różnice pomiędzy tymi dwiema lampami i czy warto płacić prawie 2kzł za P540.
Dodam, że lampa bedzie wykorzystywana głównie do ambitniejszych zdjęć rodzinnych, portretów i takie tam.
Ale również do różnych fotoeksperymentów o ile czas na to pozwoli.

W kazdym razie niechciałbym za jakiś krótszy lub dłuższy czas dojśc do wniosku że ten 1kzł na sigme został wykorzystany źle i trzeba jednak się szarpnąc na pentaxa, a to może już być ponad moje możliwości finansowe.

Liczę na Waszą pomoc i rady za które z góry dziękuję.
Pozdrawiam
domwar
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
domwar napisał/a:
Wiem tyle, że z Sigmą bywają problemy z dogadaniem się z kasetką.
Bywały. Starsze wersje do któregoś tam numeru nie chodziły z K100D. Poszukaj na forum, jest gdzieś podany numer, od którego jest wszystko OK.
domwar napisał/a:
czy warto płacić prawie 2kzł za P540.
Szczerze mówiąc nie dałbym tyle za lampę. To jest chora cena. Niby mam Pentaxa 540, ale nie kupiłem w kraju.
 

domwar  Dołączył: 13 Wrz 2006
tak wiem gdzieś nawet zapisałem ten nr od którego sigmy chodzą.
ale wiadomo z lampą oryginalną ta współpraca pewnie bedzie jakby lepsza.
Tylko (tu się również zgadzam, że to jest chore) ta cena Pentaxa. Jakby dobrze poszukać to za te pieniądze można kupić już body k100d.

hm, poradźcie co faktycznie l ta ampa P ma w sobie takiego i czy jest to faktycznie warte tych piniendzy :-?
pozdrawiam
domwar
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Jak kiedyś była spora przepaść między Metzami a 500FTZ to teraz jakość naświetlania Sigmy i Pentaxa 540FGZ jest podobna,może Pentax jest odrobinę cieplejszy a czerwone paski działają lepiej niż w Sigmie to naświetlanie tu i tu jest podobne.Swoją drogą Pentax mógł postarać się o kompatybilność taką jak w D i DS.Wtedy skakałbym z radości a o P-TTLu bym zapomniał.Może czasem doprowadzić do płaczu czy to byłaby Sigma czy Pentax.Robiłem niedawno młodych krojących tort na tle luster zadanie niewykonalne dla P-TTL musiałem przełączyć na manualne A.Gdybym pracował DSem z 500FTZ nie miałbym problemów.Pozdrawiam
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
pawel1967 napisał/a:
Robiłem niedawno młodych krojących tort na tle luster zadanie niewykonalne dla P-TTL musiałem przełączyć na manualne A

I to jest przewaga Pentaksa, która zadecydowała, że kupiłem 540-tkę a nie Sigmę (ta nie ma własnej automatyki -tak przynajmniej wynika z informacji z sieci). Ale podobnie jak Argawen -kupiłem nie w kraju. Nie dałbym za lampę prawie 2 kilo złotych. Gdyby nie możliwość ściągnięcia sprzętu ze Stanów pewnie skończyłoby się na Sigmie albo jakimś Tumaksie.
 

tom  Dołączył: 07 Maj 2007
Polecam pentaxa AF-360 FGZ
kosztuje mniej niz ~1k , a jest czyms pomiedzy sigma a drozsza lampa pentaxa
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
tom napisał/a:
Polecam pentaxa AF-360 FGZ
kosztuje mniej niz ~1k , a jest czyms pomiedzy sigma a drozsza lampa pentaxa
W czym 360-tka jest lepsza od Sigmy DG Super? Bo ja przypominam sobie tylko jedną zaletę, z której zresztą nie każdy będzie korzystał.
 

tom  Dołączył: 07 Maj 2007
O ile mnie pamiec nie myli, pentaxowa lampe mozna sterowac z body w aparacie, a sigme juz tylko z wbudowanej automatyki - popraw mnie jesli sie myle
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
tom napisał/a:
O ile mnie pamiec nie myli, pentaxowa lampe mozna sterowac z body w aparacie
No to jest właśnie ta jedyna zaleta, która przychodzi mi do głowy.
 

zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
Ze wzglęów finansowych mam Sigmę EF-500DG SUPER i bardzo dobrze się sprawiła na ślubie , który robiłem w połowie lipca, choć nie wszysto jeszcze rozgryzłem w jej działaniu- kupiłem ją dzień przed ślubem:). No i chyba jeszcze jedna różnica, to ta że z Sigmą nie można działać bezprzewodowo z innymi lampami jako master slave, ale to może jest tylko problem w sofcie lampy Sigmy, który poprawią (poprawcie mnie jak się mylę) Kupiłem ją za 920zł i nie żałuje.

 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Również mam Sigmę Super i jestem zadowolony z jej działania. Super niespodzianką była dla mnie pełna współpraca z manualnym obiektywem. Myślałem, że podpinając manualną stałke bez styków trzeba pracować w trybie manualnym lampy. Tymczasem lampa sama dobiera siłę błysku za każdym razem poprawnie naświetlając nawet gdy zmienię ISO lub przysłonę obietywu :-D - aż musiałem sprawdzić to jeszcze raz z wrażenia :mrgreen: . Mając do wyboru tą Sigmę i 360-tkę Pentaxa wybrałbym Sigmę chociażby dla głowicy ruchomej w dwóch płaszczyznach.
 
slavo222  Dołączył: 29 Lip 2007
witam wszystkich. kusi mnie również lampa do kasto. i właściwie to wszystko jest jasne, tylko nie wiem czym sie różni sigma 500 dg super od 500 dg st? czy różnica polega na tym, że dg super można odpalać zdalnie wbudowanym flashem, a dg st nie?
różnica w cenie to jakieś 40 funtów, czyli jakieś 200zł - niby niewiele, ale to już jakieś szkiełko by kupił, albo plecaczek, albo.... itd. no, co powiedzą mądre głowy? ;-)

[ Dodano: 2007-08-09, 21:54 ]
już wiem. te dwie sigmy różnią się zasadniczo, jak for focus combi i ford focus wrc. w stosunku do st sigma super oferuje: 1.sterowanie zdalne, f2.unkcje światła modelującego ( nie wiem jak dokładnie działa, ale może dłuższy stroboskop? producent nie podaje dokładniej), 3.funkcje błysku tuż PRZED zamknięciem migawki w trybie slow sync - piękna rzecz, te smugi światła za jadącym samochodem...),4.funkcje błysku przy krótszych czasach migawki niż nominalne (1/180s u ksetki) - chyba coś jak HSS. no - wypasik, nie? :lol: tyle teorii. jak to sie ma do praktyki? wie ktoś?
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
slavo222 napisał/a:
1.sterowanie zdalne
Ta f-cja chyba nie działa. Tylko dedykowane lampy P to potrafią. Bezprzewodowo można wyzwolić Sigmę inną Sigmą, a lampką wbudowaną się nie da. Pisał o tym Jarek Dąbrowski i zenza ;) kilka postów wyżej.

slavo222 napisał/a:
f2.unkcje światła modelującego
Włączasz f-cję "model", wciskasz przycisk "test" i lampka działa jak latarka :-) . Ponoć służy to sprawdzaniu jak rozłożą się cienie na fotografowanym obiekcie. Oczywiście można również wykorzystać tę funkcją do podświetlania rozkładu jazdy autobusów nocą gdy wracamy z imprezy lub jako lampka samochodowa przydatna przy róznego typu naprawach.

slavo222 napisał/a:
3.funkcje błysku tuż PRZED zamknięciem migawki w trybie slow sync
Potwierdzam - taka opcja jest i nawet działa.

slavo222 napisał/a:
4.funkcje błysku przy krótszych czasach migawki niż nominalne (1/180s u ksetki) - chyba coś jak HSS.
Potwierdzam - taka opcja jest i nawet działa.

Z przydatnych rzeczy, których jeszcze nie wymieniłeś jest opcja błysku stroboskopowego - ustawiasz liczbę błysków, ich częstotliwość oraz siłę. Można w ciekawy sposób wykorzystać tę funkcję na długim czasie naświetlania lub używać lampy jako stroboskopu na imprezie.

Gdybyś chciał instrukcję obsuwy (po polskiemu) do tej lampy to wyślij mi adres @ na pw.

 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
Się dołącze z lamerskim pytankiem...
Czy lampa Sigmy (wraz z nią cały ten P-TTL ;-) ) dobierze odpowiednią siłe błysku gdy palnik ustawię np. do pionu (+90') i będe chciał odbić światło od sufitu czy będe musiał korygować ustawienia... nie chodzi mi tu o delikatne niedoświetlenie/prześwietlenie o 1/3 EV
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
siwyyy77 napisał/a:
Czy lampa Sigmy (wraz z nią cały ten P-TTL ) dobierze odpowiednią siłe błysku gdy palnik ustawię np. do pionu (+90') i będe chciał odbić światło od sufitu
Tak.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Z moich dotychczasowych zabaw Sigmą wynika, że doświetli prawidłowo. Jednak jeżeli fotografowana scena będzie zawierała jakiś biały element to lampa lekko niedoświetla (podobnie jak lampka wbudowana).
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
siwyyy77 napisał/a:
Czy lampa Sigmy (wraz z nią cały ten P-TTL ) dobierze odpowiednią siłe błysku gdy palnik ustawię np. do pionu (+90') i będe chciał odbić światło od sufitu
Tak.

Ciekawe, bo 540-tka zwykle nie - ustawiam korekcję na +1 przy odbiciu...
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
jaad75 napisał/a:
Ciekawe, bo 540-tka zwykle nie - ustawiam korekcję na +1 przy odbiciu...
Masz zwaloną lampę :)

A na serio, to chodziło mi o zasadę - pomiar jest dokonywany przez aparat, w związku z większym rozproszeniem światła scena jest bardziej równomiernie doświetlona. No a matryca aparatu chce, żeby wszystko było średnio-szare (choć tak naprawdę, to czort wie, czego ona chce) i efekt jest taki, że przeważnie rzeczywiście trzeba wprowadzać korekcję na plus. Tak miałem i przy zwykłym TTLu (*istDS + AF500FTZ) i przy P-TTLu (K10D+AF540FGZ).
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
Czy lampa Sigmy (wraz z nią cały ten P-TTL ;-) ) dobierze odpowiednią siłe błysku gdy palnik ustawię np. do pionu (+90') i będe chciał odbić światło od sufitu czy będe musiał korygować ustawienia... nie chodzi mi tu o delikatne niedoświetlenie/prześwietlenie o 1/3 EV

nie wiem jak w p-ttl, ale w canonach jest roznica miedzy sigma a lampami canona w kwestii wlasnie niedoswietlania. Canona trzeba korygowac w zaleznosci od rozproszenia swiatla od 0 do 1EV, sigme od 0,7 do 2 EV.
Inna wada sigmy to wylaczanie sie hss jak tylko swiatlomierz zlapie czas dluzszy niz czas synchro.
Brak wlasnej automatyki jest faktycznie glupkowaty, bo te wszystkie systemy z przedblyskami w niektorych sytuacjach sobie nie radza (tudziez moznaby powiedziec fotograf musi byc bardziej przewidujacy, a nie liczyc na automat :D) Ponoc doskonala lampa z tragicznym serwisem w PL jest Metz - ponoc sa juz stopki na pttl... chyba ;)
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
Jarek Dabrowski napisał/a:
siwyyy77 napisał/a:
Czy lampa Sigmy (wraz z nią cały ten P-TTL ) dobierze odpowiednią siłe błysku gdy palnik ustawię np. do pionu (+90') i będe chciał odbić światło od sufitu
Tak.


Czyli analogicznie gdy ustawię pod kątem 45' do sufitu, to też powinna doświetlić odpowiednio np. osobę na której łapałem AF.

Takie dziwne pytania, ale do tej pory używałem tylko lampy metza C-2 36, gdzie była tylko prosta automatyka lampy, i wszelkie zabawy ze światłem odbitym to korygowanie przysłony aparatu metodą prób i błędów :-(

Ps. A jak doczepię biały kartonik do palnika, i będe na zew. brak sufitu, to też automatyka powinna to doświetlić czy wtedy już manualne ustawienia ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach