vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
Klisza do IR?
witam

nie wiem czy dobry dzial, jak cos to mozna przeniesc :)
Pamietam ze kiedys jak szukalem info. dot. fot. w IR to natknalem sie ze sa klisze do tego. Wiec bylbym wdzieczny jakby ktos mi powiedzial czy sa czy nie , bo nie moge znalezc info do tego.

Na allegro znalazlem cos takiego:
http://allegro.pl/item220...en_od_reki.html

i jak sie tego uzywa ( czy potrzebne jakies filtry do tego - poza IR :mrgreen: ) :) o ile ktos kiedys tego uzywal to bylbym wdzieczny za udzielone porady:)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
sa klisze....BW i tez kolor kiedys byl.....nie wiem jak teraz
do BW byl Kodak ktory byl uczulony na dalsze pasmo i chyba konica ktora byla uczulona na to blizsze widzialnemu ( ale pisze z glowy czyli z niczego :-P )
pomijajac filtr IR - trzeba bylo uwazac na aparat zaladowany tym filmem zeby w cieple nie lezal
aparat nie mogl miec zliczania klataek przy pomocy jakiejs diody (chyba niskie canony tak mialy)

widizalem patenty gdzie ludzisak swoje puszki obudowywali folia odblaskowa...podobno mialo to pomogac :roll:
Mam gdzies caly fajny artykul dotyczacy IR na filmie......ale czy znajde....nie wiem....
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
ok dzieki za info, jakbys znalazl art bylbym bardzo wdzieczny :)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
aparat nie mogl miec zliczania klataek przy pomocy jakiejs diody (chyba niskie canony tak mialy)


wiekszosc z automatycznym przesuwem filmu tak ma, tyle ze to zazwyczaj nie szkodzi - zaswietla tylko perforacje.

Fafniak napisał/a:
widizalem patenty gdzie ludzisak swoje puszki obudowywali folia odblaskowa...podobno mialo to pomogac :roll:


A ja, ze koreksy ;-)
 

D.M.M.  Dołączył: 20 Cze 2007
T U T A J jest troszkę - strona Roberta Urbańskiego.
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Stronę Roberta Urbańskiego również polecam. W domu mam jeszcze gdzieś linki (szybciej pewnie wygooglasz) do anglojęzycznych stron w tym temacie (jest jedna taka która zawsze się przewijała - chyba z niebieskim tłem, generalnie brzydka ;-) ). Moje boje przedstawiałem kiedyś na liście Pentax@PL a trochę opisałem i pokazałem na stronce: http://www.kajko.wdb.pl/ir/index.htm Mam jeszcze drugą rolkę (zrobioną wcześniej) z nawet lepszymi kadrami ale na tyle gęstą, że żaden z dostępnych mi skanerów nie dawał rady.
Co do materiałów do Ilford SFX to jest film cz-b z lekko poszerzoną czułością w kierunku podczerwieni. Materiał Koniki (nie pamiętam teraz symbolu) był tu trochę czulszy a najgłębsze efekty dawał wspomniany już w tym wątku Kodak HIE. Od czasu jak się wgłębiałem w temat zniknęła chyba z rynku Konica ale pojawiło się podajże Maco i jeszcze jakieś emulsje.
Z filtrów wystarczy IR. Zakładać Kodaka do aparatu radzą po ciemku, zrobienie tego w cieniu jest IMO wskazane.
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
super :)
co do aparatu to sie okazalo ze zanim ja myslalem o fotografi to fotografowala juz zenitem, co wyszlo dopiero na dniach :] a bestia nic wczesniej nie mowila jak meczylem sie jakie parametry dobrac :evil:
wiec pozyczylem tego zenita ( co w stopce) najpierw na kliszy b&w sprawdze jak mi wyjdzie, a w miedzy czasie poszukam w sklepach tej kliszy kodaka i kupie filtr IR.

jeszcze raz dzieki za info :mrgreen:
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Kodak HIE był kiedyś drogi teraz jest bardzo drogi z tego co widzę: http://www.afv.pl/index.p...php&SZUKAJ=2256 - 66 zł za rolkę! SFX mniej niż połowę tej ceny i w dodatku w AFV jest dostępny. Parę błon IR do wyboru mają też w Czarno-Białe.
Generalnie to dość droga zabawa a zawsze dość mocno eksperymentalna - jak kupisz filtr to może popróbuj najpierw z cyfrówką?
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
o cyfrowce myslalem na poczatku, stad rozwazalem zakup nikona d70, ale stwierdzilem jednak ze wole pozniej kupic drugi aparat i przerobic go na podczerwien.
Jak wspomnialem akurat trafil mi sie znicik wiec moglbym sprawdzic swoich sil na nim.
wczesniej sprawdze na kliszy b&w jak sobie radze, dopiero pozniej na tej do 'IR" :) o ile dobrze pamietam klisze do b&w sa w cenie ~= 20zl.

i o ile nie przeswietle fotek badz nie wyjda zbyt ciemne to i tak nie moga byc gorsze od tych co robie na samie :] tak swoja droga zastanawia mnie po co w tym samie dali mozliwosc robienia fotek w jpg jak jakosc tego jest porazajaca.
 

D.M.M.  Dołączył: 20 Cze 2007
Maciek napisał/a:
W domu mam jeszcze gdzieś linki (szybciej pewnie wygooglasz) do anglojęzycznych stron w tym temacie

Chyba chodzi o T O .
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
D.M.M., całkiem możliwe bo chyba treści z tego co pobieżnie przejrzałem są podobne. Kiedyś to chyba miało taki wściekle niebieski kolor. Teraz moja uwaga o brzydkim wyglądzie jest absolutnie nie trafiona.
vertiico, jeżeli i tak chcesz zainwestować w filterek to możesz się pobawić cyfrą bez przerabiania jej. Nie sugerowałem bynajmniej, że usuwanie fabrycznych filtrów z wnętrza nie taniej przecież lustrzanki jest tańsze od jednej kliszy IR :-) Wydaje mi się, że na forum były już opisywane metody zabawy w cyfrowe IR bez modyfikacji body.
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
tak to ja potrafie :) jak kupie filtr IR to sprawdze ze swoim korpusem, ale jak szukalem to k10d/gx10 sa slabe do tego. juz moj poprzedni aparat ( canon a510 czy chocby fuji s5600 ) lepiej sobie radzil z tym niz obecne lustro.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach