AGIO  Dołączył: 05 Lut 2015
TOKINA 60-300 nie ostrzy
Witam!
Mam problem z obiektywem TOKINA SZ-X 80-300, 4-5,6 - kupiłem go dość okazyjnie skuszony długościa ogniskowej, ceną oraz stanem zachowania - ma styki, również opinie w sieci były dość pochlebne. Ale rzeczywistośc okazała się ... toche inna.
Ostrzenie przy minimalnym otwarciu (4) i przy 11 jest po prostu beznadziejne, ponadto spodziewałem się że jeśli obiektyw ma nastaw A to mogę sterować przesłoną z puszki, ale nic takiego się nie dzieje.
Wobec powyższego mam pytania:
1. czy jest możliwość "regulacji" aby jednak obiektyw ostrzył?
2. jak używać automatyki, kiedy działają styki? skala podziałki może być na dowolnej pozycji, czy na A?, chociaż na A nie można przełączyć,
3. jak sprawdzić styki czy działają poprawnie?
Pozdrawiam
AGIO
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
To chyba jest obiektyw z manualnym ustawianiem ostrości. Ostrzysz zawsze przy maksymalnie otwartej przysłonie (bez względu na to co ustawisz na pierścieniu przysłon). Sterowanie przysłoną z body, tylko przy pierścieniu przysłon ustawionym na "A". Aby ta pozycja "zaskoczyła" należy lekko wcisnąć bolec i ustawić na "A". Przy dłuższej ogniskowej może być dość trudno ustawić ostrość "z ręki". Przy statywie będzie łatwiej. Zwykła matówka nie ułatwia tego. Pzdr.
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
To nie jest szkło z AF a styki pozwalają sterować przesłoną.
 
AGIO  Dołączył: 05 Lut 2015
powalos napisał/a:
To chyba jest obiektyw z manualnym ustawianiem ostrości. Ostrzysz zawsze przy maksymalnie otwartej przysłonie (bez względu na to co ustawisz na pierścieniu przysłon). Sterowanie przysłoną z body, tylko przy pierścieniu przysłon ustawionym na "A". Aby ta pozycja "zaskoczyła" należy lekko wcisnąć bolec i ustawić na "A". Przy dłuższej ogniskowej może być dość trudno ustawić ostrość "z ręki". Przy statywie będzie łatwiej. Zwykła matówka nie ułatwia tego. Pzdr.


O jaki bolec chodzi? Czy ten na pierścieniu przysłon? Naciskam i nic, a nie chcę tego robić na siłę.
Pozdrawiam
AGIO
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Wciskasz ów "bolec" na pierścieniu przysłony i przekręcasz pierścień na pozycję "A" - tylko wtedy masz sterowanie przysłoną z poziomu korpusu.
 
AGIO  Dołączył: 05 Lut 2015
Grzechotnik napisał/a:
Wciskasz ów "bolec" na pierścieniu przysłony i przekręcasz pierścień na pozycję "A" - tylko wtedy masz sterowanie przysłoną z poziomu korpusu.


Już wszystko wiem! - bolec się nie wciska poniważ już jest wciśnęty - pozycja A zablokowana na stałe, Jakąkolwiek ustawię przesłonę to i tak zawsze fotka będzie przy przesłonie 4 - wg forów inernetowych to ta TOKIN-a ostrzy przy ogniskowej 60 - 135 mm od 5,6 a powyżej 135 od 11!
Czyli czeka mnie wizyta u specjalisty od FOTO - mam nadzieję że obiektyw ten mozna reanimować - ma badzo duzo dobrych opiniii!
Serdecznie pozdrawiam wzystkich maniaków Pentaxa!
AGIO
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
Sprawdź popychacz przesłony czy otwiera na A.
Przesłona powinna być przymknięta a popychacz powinien otwierać.
Jak działa ręcznie to sprawdź czy popychacz nie jest skrzywiony.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach