Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
Czyszczenie pozostałosci na dysku
Witam!
Znacie jakiś darmowy _skuteczny_ program do czyszczenia pozostałości po skasowanych plikach na dysku? Znajomy ma mieć jakąś kontrolę w firmie i ma pietra, bo ściągał na dysk różnego rodzaju śmieci. Teraz niby wykasowane, ale freewareowy Recuva pokazuje mu nadal wiele plików, z których znaczna część jest do bezproblemowego odzysku.
Ja znam jedynie Eraser (i ten program mu poradziłem), ale z tego co mówił, to po jego zastosowaniu ciągle nazwy plików są widoczne (mimo, że dane raczej już nie do odzysku).
Znacie jakieś cudeńko, które wymazałoby "historię" dysku? (bez utraty istniejących danych oczywiście)
 

Bastech  Dołączył: 29 Kwi 2008
Ja używam Darik's Boot and Nuke
Do ściągnięcia tutaj: http://www.dban.org/download
Jest to obraz do nagrania na CD, lub pendrivie. Do wyboru kilka wersji czyszczenia danych z dysku, od mniej skutecznych, ale szybkich, do bardziej skutecznych, ale wolniejszych.
Tylko to narzędzie usuwa WSZYSTKIE dane z dysku, łącznie z partycjami.
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
Sprawdzone? :-)
Można _bezpiecznie_ użyć bez ryzyka utraty danych?
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Robert K. napisał/a:
Można _bezpiecznie_ użyć bez ryzyka utraty danych?


Bastech napisał/a:
Tylko to narzędzie usuwa WSZYSTKIE dane z dysku, łącznie z partycjami.
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
Bastech napisał/a:
WSZYSTKIE dane z dysku, łącznie z partycjami.

Jak usuniesz partycję, to żadnych danych już nie znajdziesz. Raczej :-)
 
kasza  Dołączył: 13 Lis 2006
MiQ27 napisał/a:
Jak usuniesz partycję, to żadnych danych już nie znajdziesz. Raczej :-)
Jeśli tylko usuniesz partycję a nie nadpiszesz szumem to da się odzyskać.
Na przyszłość: DeleteOnClick powinien wystarczyć. A teraz, jak już pokasował to CCleaner może pomóc ze swoją nową opcją czyszczenia wolnej przestrzeni na dysku.

kasz
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
kasza, jasne. Ale kolega Robert K. chce tylko usunąć wpisy o skasowanych plikach a nie wszystkie pliki, które ma na dysku :-)
 

darius_Er  Dołączył: 29 Sie 2006
koledze chyba bardizej chodzi o cos w rodzaju CCLEANER.
 

Myron  Dołączył: 21 Cze 2007
Jeżeli to ma być bezpłatny (również dla firm), to polecam tylko Erasera.
Robert K. napisał/a:
Ja znam jedynie Eraser (i ten program mu poradziłem), ale z tego co mówił, to po jego zastosowaniu ciągle nazwy plików są widoczne (mimo, że dane raczej już nie do odzysku).


Niech kolega spróbuje usunąć pozostałe pliki ręcznie - czyli Shift +Del (lub przenieść do kosza i opróżnić). Po pozbyciu się plików warto przelecieć dysk bezpłatnym CCleanerem aby usunąć niepoprawne wpisy z rejestru. A na koniec użyć Erasera, w celu nadpisania pustej przestrzeni dysku: File -> New Task -> Unused space on drive...
 
kasza  Dołączył: 13 Lis 2006
Myron napisał/a:
A na koniec użyć Erasera, w celu nadpisania pustej przestrzeni dysku: File -> New Task -> Unused space on drive...
Jak już wspomniałem, CCleaner też to potrafi ;-)

kasz
 

Myron  Dołączył: 21 Cze 2007
kasza napisał/a:
Jak już wspomniałem, CCleaner też to potrafi


O przepraszam, umknęło mi...
:-B
 

Bastech  Dołączył: 29 Kwi 2008
Robert K: nie wiem jaki rodzaj kontroli będzie przechodził Twój znajomy, ale jeśli chce być w miarę pewnym usunięcia niechcianych plików i śladów po nich, to nie polecam narzędzi typu CCleaner, czy Eraser.
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
Bastech, możesz rozwinąć temat ? Dlaczego nie polecasz ?
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Zawsze mozna niechcacy upuscic dysk.


Np z pierwszego pietra.

:-P ;-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
mygosia, to nic nie da ;-)

jedynym sposobem jest spopielenie dysku (dosłowne, na sypki popiół) :evilsmile:
 

Bastech  Dołączył: 29 Kwi 2008
Usunięcie śladów po plikach na działającym systemie nie jest takie proste. NTFS to system plików wykorzystujący metadane i tzw. dziennik operacji dyskowych (journaling), które zapobiegają przypadkowej utracie danych. Z tego co wiem CCleaner itp. nie usuwają metadanych opisujących usunięty plik, tym samym umożliwiając jego identyfikację.
Oczywiście, tak jak wspomniałem, zależy kto będzie kontrolował kolegę Roberta K, jeżeli będą to naprawdę dobrzy specjaliści, to już dzisiaj powinien się udać po 5-cio kilogramowy młotek :evilsmile:
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
Hehehe
Nie sądzę, żeby ktoś tam zamierzał tak szczegółowo badać zawartość (starą) dysków... Młotek chyba nie będzie niezbędny, jak i zrzucanie z któregoś piętra ;-)
Przypuszczam, że fumfel nieco przesadza z tym czyszczeniem pozostałości (śladów) po skasowanych plikach.
Podam mu jeszcze wspomnianego CCleanera - może zadziała inaczej niż Eraser.
(prawdę mówiąc sam przetestowałem działanie Erasera i rzeczywiście Recuva odnajduje skasowane z partycji i pliki, które nadpisał Eraser. Odzyskanie jest raczej niemożliwe, ale nazwy widnieją cały czas).
Dzieki za odzew.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Ja używałem O&O Total Erase/Safe Erase. Zarówno do zamazania całego dysku, który szedł w inne ręce/do recyklingu, jak i do selektywnego usuwania. Soft jest w wersji płatnej (pełna) oraz darmowej (mniejsza ilość funkcji).
 

BuR-ToN  Dołączył: 18 Cze 2008
Robert K., A co to za kontrola?
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
MiQ27 napisał/a:
Jak usuniesz partycję, to żadnych danych już nie znajdziesz. Raczej
Ja kiedyś zrobiłem pełen format (nie szybki) ze zmianą układu partycji. Potem się połapałem, że nie skopiowałem wcześniej z tego dysku wszystkiego, co miało zostać skopiowane i jakimś programem za 30 czy 40 dolarów odzyskałem wszystko, co chciałem odzyskać.


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach