Który byście wybrali?
GX-10
90% Complete
45 (90%)
E-510
10% Complete
5 (10%)
 
mutant  Dołączył: 24 Sie 2007
GX-10 a E-510
Mam pytanie do użytkowników Samsunga GX-10:
Jak się sprawuje aparacik, czy jesteście zadowoleni z zakupu?

I do wszystkich:
Który aparat wybralibyście Samsunga, czy Olympusa i dlaczego?
 

konopia  Dołączył: 24 Kwi 2007
a trzymałeś te aparaty w rękach?
od tego trzeba zacząć od pójścia do sklepu i wzięcia "sprawy" w swoje ręce, pokręcić, popatrzeć przez wizjer, bo może sie okazać ze coś wybrane na podstawie "papierowych" danych i opinii innych w ogóle nie chce leżeć w ręku. A coś nie brane pod uwagę przykleja się do łapy i nie można tego oderwać.

Ja byłem zdecydowany na E-10 dopóki nie pobawiłem sie nim w sklepie, przeszło mi całkowicie w momencie w którym popatrzyłem przez wizjer.
 
mutant  Dołączył: 24 Sie 2007
No właśnie mam w planach w najbliższym tygodniu wybrać się do sklepu i obejrzeć obydwa.
Jeśli chodzi o użytkowanie, to to juz kwestia przyzwyczajenia, myślę, że to nie jest największy problem. Chodzi mi jednak najbardziej o jakość i funkcjonalność oraz żeby ograniczenia tychże modeli nie dawały się we znaki (np. właśnie ten wizjer w E-510 podobno straszny tunel)
W GX-10 podoba mi się strasznie ten monochromatyczny ekran (jakoś tak bez niego pusto i szaro ;P), jednak Olympus znowu ma lepsze szkła i kurcze nie mogę się zdecydować... ;(

[ Dodano: 2007-08-24, 13:17 ]
Hmmm, w archiwum widzę, że już były podobne tematy, sorry. No więc chociaż odpowiadajcie na ankietę :))))
Dzięki!
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
mutant napisał/a:
jednak Olympus znowu ma lepsze szkła
Coraz częściej dochodze do wniosku, że szkła do Pentaxa, jeżeli chodzi o jakość, są na szarym końcu. Canon, Nikon ma lepsze :evil: . Teraz dochodzi Olympus :evil: . Pozostało jeszcze Sony :evil: , ale pewnie także Pentaxa przegoni.
mutant, A w czym są lepsze szkła Oly ? Jeżeli chodzi o kity, to owszem są bardzo porządne. Reszta droga jak diabli.
 

grohu  Dołączył: 25 Wrz 2006
mutant,
umieszczanie takiej ankiety na portalu pentaxowskim totroche jak pytac w salonieHondy czy maja dobre samochody, czy jednak Toyota jest lepsza
pozdr
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
mutant, ja już byłem prawie na 100% zdecydowany na E-510. Chodziło o budżet jaki miałem w zamiarze docelowo przeznaczyć na zakup. Czekałem tylko kiedy się pojawi w sklepach. Wtedy wydawało mi się, że K10D/GX-10 są trochę za drogie. Ale jak się pojawił Olek za 3700 w dualkicie to mi się go odechciało. Spodziewałem się, że będzie droższy o parę stówek (300-400) od E-500 ale nie ok. 1200. Jak pomacałem i spojrzałem przez wizjer to postanowiłem zwiększyć nieco budżet i wziąć GX-10. Naprawdę, może ten aparat (E-510) robi fajne zdjęcia, ale nie robi ich sam. Moim zdaniem to jest największa wada systemu 4/3. Mała klatka, to mała matówka. Pewnie można ją optycznie powiększać, ale wtedy ciemnieje. Poza jakością techniczną zdjęć, dla mnie wizjer to jakieś 60-70% istotności, dalej idzie dostępność i łatwość ustawiania parametrów ekspozycji (tu też GX-10 kładzie E-510 na łopatki - dwa kółka !!!). Obiektywy, nawet te kitowe, są na bardzo przyzwoitym poziomie i chyba nie ustępują tym w E-510, a na dodatek mogę się bawić świetnymi starymi obiektywami, które nie będą mnie kosztowały majątku. System 4/3 jest nowy i wszystko co kupisz musi być nowe i drogie.

Takie były moje motywy zakupu GX-10. Ty oczywiście możesz mieć inne priorytety.

Pozdrawiam i życzę udanego wyboru :-D

Robert
 
mutant  Dołączył: 24 Sie 2007
Naczytałem się od różnych a to posiadaczy Olympusa, a to innych pasjonatów...
Jeden doświadczony profesjonalista z Canonem i samymi L-kami w swoich szklanych zbiorach stwierdził, że system 4/3 rządzi, a obiektywy Olympusa są najwyższej klasy i chętnie by się przerzucił, ale E-510 mu nie odpowiada - zresztą nic dziwnego - w końcu profesjonalista.
Generalnie system 4/3 mimo, że mało rozpowszechniony, jest podobno lepszy od innych, a do tego dochodzi doświadczenie, profesjonalizm i nowe technologie Olympusa w produkcji szkieł (lornetki, mikroskopy, obiektywy i inne) Ahhh! No ale ceny odpychają...
A co do kitowych obiektywów Olympusa, to ich jakość wprawdzie nie jest oszałamiająca, ale też nie wykazują żadnych poważnych wad no i ich cena... Można powiedzieć, że to grosze biorąc pod uwagę ich jakość... Ale tu trzeba się znowu zgodzić, że szkła f/2.8 i poniżej są już niedostępne dla fociarzy o skromnym budżecie, więc czy warto wchodzić w ten system?
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
Znajdź sobie mój wątek o tych właśnie aparatach ;-) nie tak dawno pytałem...
Nadmienię też, że pytałem o to samo na forum Olympusa, tam też możesz poczytać za i przeciw ;-)
Po macaniu w sklepie zdecydowałm się na Samsunga, ze względu właśnie na ergonomie w łapie... po prostu leży jak się patrzy ;-) no i wykonanie jakieś takie bardziej profesjonalne ;-)
Z Samsungiem miałem problemy, po niespełna tygodniu musiałem oddać, wadliwy egz. :-/
Ale pozostałem wierny systemowi i raz podjętego zdania nie zmieniłem i kupiłem dziś K10D.
I myślę, że będe zadowolony.

Co do wyboru to jak mówił konopia iść do sklepu na macanke, to podstawa.
 
mutant  Dołączył: 24 Sie 2007
Robert N napisał/a:
System 4/3 jest nowy i wszystko co kupisz musi być nowe i drogie.

No właśnie... Dokładnie to mnie zniechęca do Olka najbardziej

[ Dodano: 2007-08-24, 14:42 ]
siwyyy77 napisał/a:
Znajdź sobie mój wątek o tych właśnie aparatach ;-) nie tak dawno pytałem..

Czytałem :)
Ale właśnie chciałem, żeby wypowiedział się może jakiś użytkownik GX-10... Stąd wątek.
siwyyy77 napisał/a:
Z Samsungiem miałem problemy, po niespełna tygodniu musiałem oddać, wadliwy egz. :-/

Kurcze, no właśnie szkoda, bo byś mi powiedział jak Ci się sprawuje... A jak długo korzystałeś z GX-10? I co tam było w nim wadliwego? Generalnie chciałbym wiedzieć jak najwięcej o Twoich odczuciach co do Samsunga i jakie według Ciebie wykazał zalety i wady, dzięks

A i Robercie N - widzę, że jesteś szczęśliwym posiadaczem :)
No to powiedz mi proszę jak Ci się pstryka zdjątka przy pomocy Sama?

 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mutant - myślę że do 4/3 najlepiej zachęcą Cię użytkownicy tego systemu:
http://www.olympusclub.pl/forum/
Każdy ma jakieś priorytety. Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się, na czym tak na prawdę Ci zależy. Jeżeli jesteś początkującą osobą w świecie foto, to każdy aparat będzie dla Ciebie świetny.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
mutant napisał/a:
nowe technologie Olympusa w produkcji szkieł (lornetki, mikroskopy, obiektywy i inne)

Pentax też robi kolonoskopy :-p
mutant napisał/a:
Generalnie system 4/3 mimo, że mało rozpowszechniony, jest podobno lepszy od innych,

A na czym ta lepszość polega? Na tym, że wizjery maciupkie i ciemne, że trzeba na zombi kadrować? Na matrycy wielkości paznokcia i żadnych szans, że będzie lepiej? Na tym, że małą GO jest trudno osiągnąć? Czy może na tym, że przynajmniej za FF się nie ogląda i takie problemy człowieka dotyczą tyle, co koniunktura plam na Słońcu? ;-)
mutant napisał/a:
więc czy warto wchodzić w ten system?

Wiesz, to chyba Ty powinieneś zdecydować, czyż nie? Odpowiedzialności za trafność wyboru i przykre skutki dysonansu poznawczego nikt z Ciebie nie zdejmie.
 
mutant  Dołączył: 24 Sie 2007
Michu napisał/a:
Jeżeli jesteś początkującą osobą w świecie foto, to każdy aparat będzie dla Ciebie świetny.

Być może masz rację... Ale co się stanie jak mnie to wciągnie i stanę się bardziej wymagający, a aparat nie nadąży za mną? ;) Wówczas zapragnę zmiany, ale nie wiem, czy będzie na to budżet... Więc wolałbym dokonać trafnego wyboru :)
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
mutant napisał/a:
A jak długo korzystałeś z GX-10?

No niespełna tydzień, ale w okresie urlopowym więc to było w zasadzie poznawania aparatu...
mutant napisał/a:
I co tam było w nim wadliwego?

Jest o tym wątek, nawet wczoraj w nim opisywałem zakończenie przygody z Samsungiem.
mutant napisał/a:
Generalnie chciałbym wiedzieć jak najwięcej o Twoich odczuciach co do Samsunga i jakie według Ciebie wykazał zalety i wady, dzięks

Odczucia pozytywne a wady i zalety to raczej idzie poczytać w testach niż odemnie, bo tygodniu zabawy z pierwszą lustrzanką :mrgreen:
No może jedna najważniejsza, wszystko pod ręką, wyciągnięte na korpus... miałem nawet przez moment brać k100d zamiast tego uwalonego Sama jednak po tygodniu obcowania z tę puszką rozpuściłem się starsznie i nie weim czy przyzwyczaiłbym się do tej skromniejszej puszki jeśli idzie o ergonomie.
Teraz jak już mam w łapie K10D to widzę że to ta sama puszka ;-) tylko logo inne i kształty przycisków, a wziąłem pentaxa ze względu na fajną cene w Sądeckim MM tj.2999zł.

Pozdrawiam i udanego wyboru, życzę
;-)
 
mutant  Dołączył: 24 Sie 2007
matb napisał/a:
A na czym ta lepszość polega? Na tym, że wizjery maciupkie i ciemne, że trzeba na zombi kadrować?

Nie wiem, to jest zdanie tych, którzy w tym dłużej siedzą (ale niekoniecznie zdanie obiektywne)
Ale co do wizjera, to masz absolutną rację, może stąd pojawiła się funkcja LiveView w Olku, żeby zrekompensować ten ubytek ;)
matb napisał/a:
Na matrycy wielkości paznokcia i żadnych szans, że będzie lepiej?

Zależy u którego palca :) Bo w hybrydach jest wielkości paznokcja u małego palca u nogi, w Olympusie kciuka, a w APS-C dużego palca u nogi :evilsmile:
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
mutant, jak dla mnie rewelacja. I w odróżnieniu od siwyyy77 nie miałem żadnych problemów technicznych. Jak w każdym sprzęcie mogą sie zdarzyć wadliwe egzemplarze i póki nie jest ich dużo, nie ma co się tym przejmować.

A z focenia tym aparatem jestem naprawdę zadowolony. I nie chodzi tu o jakieś techniczne szczegóły, parametry itd. Po prostu jak biorę do ręki i przykładam do oka to czuję, że jest do mnie dopasowany. Po krótkim czasie użytkowania nie myślę już o kółeczkach, przyciskach, palce same wchodzą gdzie trzeba i można się skoncentrować na tym co widać (a widać dość dużo) przez wizjer. To tak jak z jazdą samochodem, przestajesz myśleć o pedałach i dźwigni zmiany biegów. Ważne, żeby aparat był tak zbudowany, żeby to było możliwe, czyli jak najmniej w menu, a wszystko co potrzebne pod palcami i to w dobrych miejscach.

Pozdrawiam,

Robert
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mutant. Tutaj większość z nas została wciągnięta. I spora część, po fascynajcji cyfrą, wraca do filmu.
Zresztą Twoje gdybanie przypomina mi jeden z ulubionych cytatów tego forum:
A gdyby tu było przedszkole w przyszłości... i wasz synek mały przechodził... w przyszłości ...
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Michu, no nie znęcaj się już nad kolegą Mutantem... Jak już ma wybrać, to niech to będzie przemyślany wybór. Cyfra nie jest aż taka straszna.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Michu, A nie są ulubione tematy na forum Pentaxa typu:

Co lepsze Nikon xxx czy Pentax yyy

Co lepsze Canon zzz czy Sony vvv

??

Wchodzi facet do salonu Mercedesa i pyta sprzedawcę, co by mi Pan polecił: BMW czy Volvo?
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
fotonyf, ale my nie jesteśmy przecież w salonie Pentaxa i nasza premia nie zależy (a może tylko ja nie dostaję ?) od tego czy Mutant kupi Olka, czy Pentaxa. Jakbym był niezadowolony z GX-10, to bym powiedział: lepiej kup Olka bo to i tamto...

Pozdrawiam,
Robert
 
mutant  Dołączył: 24 Sie 2007
grohu napisał/a:
umieszczanie takiej ankiety na portalu pentaxowskim totroche jak pytac w salonieHondy czy maja dobre samochody, czy jednak Toyota jest lepsza
pozdr

Cytat
Wchodzi facet do salonu Mercedesa i pyta sprzedawcę, co by mi Pan polecił: BMW czy Volvo?

Hehe, no niby to to samo, ale przecież Wy nie sprzedajecie Pentax'ów czy Samsungów ani też nie zależy Wam na reklamie (chyba, że ktoś tu jest z branży, a jeśli tak, to pozdrawiam :) ), tylko jesteście ich użytkownikami, więc ja nie pytam dealera tylko kierowców, szczęśliwych/nieszczęśliwych posiadaczy...
Zapomnieliście też o pierwszym (ważniejszym) członie mojego postu, w którym zadałem pytanie posiadaczom GX-10...
A ankieta, po to, żeby przyciągnąć :-D
Pozdro

[ Dodano: 2007-08-24, 15:30 ]
hehe, Robercie byłeś szybszy ze swoją odpowiedzią... Myśleliśmy o tym samym :lol:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach