kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Pentacon 50mm f/1.8 z GX-10
Poszukalem na forum i poczytalem troche o podpinaniu manuala do K10. Zakupilem przejsciowke Pentax/M42 (bez blaszki). Wlasnie przyszla. Wkrecilem obiektyw (ten z tematu) w przejsciowke, zapialem calosc do body. Przestawilem "use aperture ring" na ON. To teraz moje pytania:

1. Przejsciowka nie robi "klik" gdy sie ja zaklada, cos zle wkrecilem, czy to normalka dla tych bezblaszkowych?

2. Gdy przesuwam wlacznik aparatu, by puszka ustawila przyslone oraz dobrala czas slysze tylko "szzzz" i przyslona nie zostaje popchnieta. "Popychacz" do przyslony w obiektywie jest wciskanym "pypciem", a ten mechanizm w body wyglada na to jakby chcial cos przesunac. Czy pozostaje mi robic w trybie M z tym obiektywem, czy jednak popelniam jakis blad i da sie zrobic tak, by puszka domykala przyslone?

Pozdrawiam
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
kierdel napisał/a:
Gdy przesuwam wlacznik aparatu, by puszka ustawila przyslone oraz dobrala czas slysze tylko "szzzz" i przyslona nie zostaje popchnieta. "Popychacz" do przyslony w obiektywie jest wciskanym "pypciem", a ten mechanizm w body wyglada na to jakby chcial cos przesunac. Czy pozostaje mi robic w trybie M z tym obiektywem, czy jednak popelniam jakis blad i da sie zrobic tak, by puszka domykala przyslone?
Aparat na Av i pracujesz na roboczej (aparat sam dobierze czas). Puszka sama przysłony nie domknie.
No i pypeć w obiektywie musi być wciśnięty, żeby kręcenie pierścieniem domykało listki.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Przejsciowka nie robi "klik" gdy sie ja zaklada, cos zle wkrecilem, czy to normalka dla tych bezblaszkowych?


Normalne. Poza tym - jak mówi Jarek, jedziesz na Av. Jak obiektyw ma przełącznik A/M, to ustawiasz na M, jak nie ma - blokujesz jakoś pypeć, by był cały czas wciśnięty.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Jarek Dabrowski napisał/a:
Aparat na Av i pracujesz na roboczej

Ale Pentacon ma emalię przy gwincie (przynajmniej mój). Do prawidłowej pracy w Av styki w bagnecie powinny być zwarte, więc albo zdrapać emalię, albo wstawić blaszany pierścień pomiędzy obiektyw i bagnet.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Nie jestem pewien, ale pracując na Av to wypadałoby jeszcze korekcję ekspozycji zrobić? U mnie jakoś za ciemno robi te zdjęcia.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
matb napisał/a:
U mnie jakoś za ciemno robi te zdjęcia.

U mnie też, ale po zwarciu styków wszystko śmiga.
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Stachu napisał/a:
Do prawidłowej pracy w Av styki w bagnecie powinny być zwarte

Stachu, ja podpinam ten pentacon przez przejsciowke. Na obiektywie nie mam zadnych stykow. Liczylem na to, ze moze puszka bedzie potrafic popchnac przyslone. Teraz to musze focic na M i jak przymykam to mi troche ciemnieje w wizjerze.

Chcialem sie podzielic z wami moim szczesciem :mrgreen: . Zabawa tym manualem to jest dla mnie czysta przyjemnosc. 1.8 to jest jednak piekne swiatelko, ja wiem ze ten obiektyw to nie jest zaden hi end, ale i tak jest lepiej niz w kicie przy tej ogniskowej :lol: Poprobowalem go na swiezym powietrzu. Pod slonce dostaje jakies flary:


Ale jak na wieczorowa pore w lesie "robi dobre zdjecia". Taki mech:


O a tu widac chyba jakis zwany przez waz bokeh (takie ciapki ze swiatla):


I moj kot:


Jedyne czego bym jeszcze chcial, to zeby puszka mogla przymknac przyslone, zeby w wizjeze nie robila sie noc przy przymykaniu. Niebawem bede chcial kupic jakas manualna stalke ok 100mm, cos z makro. Czy jezeli kupie z bagnetem na pentaxa to puszka bedzie potrafila domknac przyslone w obiektywie?

Pozdrawiam

 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
"Pypeć" :lol:

Ładnie rysuje ten pentacon.
 

hijac3k  Dołączył: 13 Maj 2007
kierdel napisał/a:
O a tu widac chyba jakis zwany przez waz bokeh (takie ciapki ze swiatla):

ciapki to nie bokeh
czytaj tu i tu
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
kierdel napisał/a:
Czy jezeli kupie z bagnetem na pentaxa to puszka bedzie potrafila domknac przyslone w obiektywie?

Tak a jeszcze lepiej gdy będzie ze stykami.
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
To ja jeszcze podraze troche ten temat. Nie chce zakladac dodatkowych watkow, a ze sprawa tyczy sie ciagle tego samego zestawu (GX-10 + Pentacon 50mm), to mam kolejne pytanio-spostrzezenie:

matb napisał/a:
Nie jestem pewien, ale pracując na Av to wypadałoby jeszcze korekcję ekspozycji zrobić? U mnie jakoś za ciemno robi te zdjęcia.

matb, wczoraj tego nie zauwazylem (i tak bylo ponuro w tym lesie), ale masz racje!! W moim przypadku tylko sprawa jest bardziej skomplikowana: maksymalnie otwarty robi zbyt ciemne zdjecia, ale co ciekawe (a moze jest na to wytlumaczenie) - jak go przymykam, to zaczyna byc za jasno (wydluza czas migawki ale o zbyt duza wartosc). Mam juz krotka serie zdjec na potwierdzenie, ale wkleje wieczorkiem.

matb: Czy u ciebie tez tak dziwnie sie zachowuje, czy moze caly czas masz zbyt ciemno?

Korekta ekspozycji pomaga, ale z tego co rozumiem to o wiele lepszym rozwiazaniem byloby jednak lekkie wyregulowanie czasu migawki. Na AV nie da sie tego zrobic :( (prawda to?).

Zostaje chyba zabawa ISO (zeby dobrac w miare optymalne do obiektywu), chociaz w roznych warunkach to i tak trzeba kombinowac. Moge jeszce probowac przyciskiem AE-L "zamrazac" pomiar na jakims jasniejszym/ciemniejszym punkcie w zaleznosci od przewidywanych wynikow.

To tylko w moim odosobnionym przypadku sa takie "problemy", czy raczej zawsze wystepuja podobne z manualami i trzeba sie po prostu obiektywu nauczyc?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
kierdel, przy podpinaniu Pentacona zewrzyj styki w body pazłotkiem czy czymś podobnym i powinno być dobrze.
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
No i musze tez sie poprawic: Myslalem, ze korekta ekspozycji to jest sztuczne podbijanie/obnizanie wartosci z czujnikow, juz cyfrowo. Ale potestowalem i widze, ze to jest jednak manewrowanie czasem migawki - swietna sprawa i rzeczywiscie "zalatwia" problem z bledna ekspozycja, trzeba jednak miec wyczucie o ile i na jakiej przyslonie korygowac.

plwk napisał/a:
przy podpinaniu Pentacona zewrzyj styki w body pazłotkiem

Chodzi o styki w puszce? Ahaaaa... troche zglupialem wczesniej, bo myslalem, ze chodzi o styki na obiektywie, a u mnie brak stykow na obiektywie. Jakie jest wytlumaczenie na zwieranie stykow w body? Jezeli bylo na forum to sprobuje wyszukac, ale tak na moj rozum to nie jest dobry pomysl zeby cos zwierac w puszce, zwarcie to ZWARCIE, czy jendak sie myle?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dla prawidłowego pomiaru światła muszą być zwarte styki w body. Kilka razy już była dyskusja na forum na ten temat i zawsze kończyła się konkluzją jak wyżej.
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
plwk napisał/a:
Dla prawidłowego pomiaru światła muszą być zwarte styki w body.

OK, juz doczytalem. Dzieki za odpowiedzi.

To mam dwa wyjscia, pazlotko albo zeskrobanie troche farby z obiektywu.

[ Dodano: 2007-08-07, 13:52 ]
No to jeszcze pomecze temat. Na forum czytam o wciskaniu AE-L. W GX-10 w trybie Av czas migawki na roboczej przeslonie jest ustawiany dynamicznie. Krece pierscieniem przyslony lub celuje w inny punkt i zaczyna tanczyc predkosc migawki. Jezeli przekrecam wlacznik do podgladu glebii ostrosci aparat robi "szzz" ale przyslona oczywiscie ani drgnie, bo raz: jest na M i juz jest zamknieta, a dwa: mechanizm na obiektywie nie odpowiada budowa do tego z body.

To teraz takie pytanie:

Jezeli te styki zostana zwarte (obojetnie czy zlotko, czy przez obiektyw po zdarciu farby), to prawdopodobnie zacznie ustawiac migawke dokladniej, to znaczy przestanie niedoswietlac/przeswietlac, zgadza sie??
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Tak, zgadza się.
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Ok,
1. Chodzi o te 6-7 stykow ponizej bolca blokujacego obiektyw? Wszystkie maja zostac zwarte?

2. Nie bardzo wiem jak sie zabrac za skrobanie farby. Najpierw moze tasma dwustronna, z jednej strony nakleic folie aluminiowa, wyciac ksztalt i nakleic na obiektyw. Dobry myk?
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
kierdel, zdaje się, że wystarczy zewrzeć dwa. Podobno dwa dowolne.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
kierdel napisał/a:
tasma dwustronna, z jednej strony nakleic folie aluminiowa,

Może być za grube. Nie lepiej zdrapać warstewkę barwioną - to raczej nie jest farba- przeważnie eloksalowane aluminium i łatwo się zdrapuje np pilniczkiem do paznokci.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
kierdel napisał/a:
Najpierw moze tasma dwustronna, z jednej strony nakleic folie aluminiowa, wyciac ksztalt i nakleic na obiektyw. Dobry myk?

IMHO dobry myk. Ja mam wycięty pierścień z folii miedzianej i nie jest za grube.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach