gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
rafalf, wydaje mi się że mechanizm przysłony musi pracować tak samo w obiektywach M, K i KA.
Wyobraź sobie sytuację, że fotografujesz aparatem ME Super i masz dwie 50tki - KA i K.
Zakładasz raz jedną, raz drugą - i żeby naświetlić tak samo klatkę oba muszą mieć mechanizm pracujący tak samo, przynajmniej mi się tak wydaje.
mam nadzieje, że się nie mylę

gilby
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
gilby, podałeś zły przykład body do rozpatrywania tych niuansów.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
plwk, nie rozumiem?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
ME Super nie ma styków więc ich nie wykorzystujesz - body tylko domyka przesłonę do wartości nastawionej mechanicznie.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
plwk, czyli podałem dobry przykład.
rafalf napisał, że obiektywy KA inaczej przymykają przysłonę niż obiektywy K i M.
Więc ja napisałem że ME Super - czyli korpus bez styków - traktuje wszystkie szkła tak samo, czy mają styki czy nie.
W związku z tym, przysłona powinna pracować tak samo.

gilby
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Podałeś zły przykład:
Podczas pracy z przysłoną ustawioną na pierścieniu (nie na pozycji A) korpus zwalnia popychacz przysłony do końca, a on i tak przesuwa się tylko tyle, na ile pozwoli ustawienie na pierścieniu (mechanizm pierścienia blokuje możliwość dalszego przymknięcia przysłony i dalszego ruchu popychacza). W związku z tym nie ma znaczenia, jak ruch popychacza przekłada się na ruch przysłony, bo aparat i tak odpuszcza popychacz całkowicie, a to, ile on się zwolni, jest blokowane przez mechanizm obiektywu.

Podczas pracy na pozycji A aparat wybiera przysłonę (albo fotograf, ale pokrętłem na korpucie, ale to już niuans) i aparat zwalnia popychacz tylko tyle, żeby przysłona domknęła się na pożądaną wartość.

W obiektywach K i M ruch popychacza rzeczywiście inaczej przekłada się na ruch przysłony niż w A i dalszych. Żeby to stwierdzić wystarczy wziąć dwa obiektywy jeden A, drugi nieA, ustawić na f22, poruszać popychaczem i zobaczyć, co się dzieje z przysłoną, żeby to stwierdzić.

 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
Cytat
W obiektywach K i M ruch popychacza rzeczywiście inaczej przekłada się na ruch przysłony niż w A i dalszych. Wystarczy wziąć dwa obiektywy i się pobawić, żeby to stwierdzić.


niestety nie mam żadnego obiektywu KA więc nie mogę empirycznie sprawdzić, więc tylko tak teoretycznie próbowałem sobie to wyobrazić.
PiotrR, czy jesteś wstanie powiedzieć, jaka duża to różnica? Czy błąd naświetlanie będzie spory?

gilby
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Z tego co pamiętam, to raczej widoczna. Raczej nie mam narzędzi, żeby to zmierzyć, ale wg. Dimitrowa:
rafalf napisał/a:
Z tego co tam jest napisane wynika że w obiektywach K ruch dźwigienki domykającej przysłonę jest proporcjonalny do średnicy przysłony, natomiast w obiektywach KA ruch tej dźwigienki jest proporcjonalny do pola powierzchni przysłoniętego otworu...


Z tego co rozumiem, oznacza to, że w K i M przesuwając dźwignię do połowy, o połowę zmniejszasz średnicę otworu, czyli jego powierzchnia redukuje się do 1/4, czyli przymykasz o dwa stopnie, a w KA i późniejszych przesuwając dźwignię do połowy, zmniejszasz powierzchnię otoworu do 1/2, a co za tym idzie przymykasz przysłonę o jeden stopień. Idąc dalej tym tokiem, po przesunięciu dźwigni do 3/4 w tych pierwszych miałbyś domknięcie o 4 stopnie, w drugich o 2 stopnie.

Czyli, gdyby "oszukać" aparat, by traktował obiektyw M jak A byłoby tak:
Powiedzmy, że jest to obiektyw ze światłem 2,0 (maksymalny otwór). Ustawiasz z korpusu przysłonę 4, czyli chcesz przymknąć o dwa stopnie. Aparat dobiera czas pod przysłonę 4, ale zwalnia popychacz o tyle, że przymyka się ona o cztery stopnie, czyli do 8.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
Zacząłem to sobie przeliczać, nie wiem czy dobrze to zrobiłem.

PiotrR, czy dźwignia w obiektywie M,K oraz KA pokonuje taki sam dystans?

jeśli tak, to moim zdaniem maksymalna różnica będzie w połowie dystansu i będzie około 2EV.



wykres przedstawia zależność otworu względnego od popychacza.
niebieska linia - obiektyw K, różowa - KA
W połowie zakresy różnica jest równa połowie wartości, czyli 2EV.

gilby
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Primo - ja się tymi dźwigniami jakoś głębiej nie zajmowałem, więc mogłem w powyższym wywodzie zrobić pewien błąd. Nie wiem dokładnie, co B. Dimitrov rozumie przez proporcjonalność ruchu dźwigni do przymykania przysłony. Być może w A ruch dźwigni tak się przekłada na ruch przysłony (i to by było logiczne), żeby między poszczególnymi stopniami było zawsze to samo przesunięcie dźwigni w wartościach bezwzględnych.
 
Markoo  Dołączył: 12 Kwi 2007
subby napisał/a:
materiał: puszka po pepsi
czas wykonania ~5min.


Chcialbym nadmienic ze puszka po jablkowym reds.. nie nadaje sie do tych celow :)

To aluminium za bardzo nie chcialo przewodzic, trzeba bylo wykonac dodatkowe czynnosci :)
Pozdr Markoo
 
danio  Dołączył: 15 Lis 2006
W linku poniżej macie opisane przerabianie obiektywów K i M na A.

http://www.robertstech.com/matrix.htm
 
sky  Dołączył: 11 Lip 2007
danio napisał/a:
W linku poniżej macie opisane przerabianie obiektywów K i M na A.
http://www.robertstech.com/matrix.htm


tylko ze zgodnie z opisem:
NOTE: This modification has the following limitations:
• It will not permit shutter-preferred or programmed autoexposure on any camera
• It will not have any effect on any of the Pentax digital cameras
• It will not have any effect on the ZX-30/MZ-30, ZX-50/MX-50, ZX-60/MZ-60 or the ist film camera.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
danio napisał/a:
W linku poniżej macie opisane przerabianie obiektywów K i M na A.

Przeczytaj to http://kmp.bdimitrov.de/technology/K-mount/Ka.html ze szczegolnym zwroceniem uwagi na fragment "Linear Operation of the Diaphragm Actuator" i bedziesz wiedzial, dlaczego taka przerobka jest po prostu niemozliwa. Styki to naprawde nie wszystko.
 
sky  Dołączył: 11 Lip 2007
l_uka napisał/a:
danio napisał/a:
W linku poniżej macie opisane przerabianie obiektywów K i M na A.

Przeczytaj to http://kmp.bdimitrov.de/technology/K-mount/Ka.html ze szczegolnym zwroceniem uwagi na fragment "Linear Operation of the Diaphragm Actuator" i bedziesz wiedzial, dlaczego taka przerobka jest po prostu niemozliwa. Styki to naprawde nie wszystko.

Jest mozliwa ale z ograniczeniami ktore pomyslodawca sam wlasnie opisal.

Wczesniej jak sie tym interesowalem to zastanawial mnie fakt ze Dimitorv opisujac styki, pisze ze protokol transmisi danych z chipa obiektywu jest nieznany. To jakim sposobem obiektywy KAF niezaleznych producentow wspolpracuja z body P bez zauwazalnego problemu?
Z tego co opisuje transfer dotyczy:
-focal length of the lens
-lens-to-subject distance
-exact selected aperture
-lens dimensions
oraz innych
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
sky napisał/a:
To jakim sposobem obiektywy KAF niezaleznych producentow wspolpracuja z body P bez zauwazalnego problemu?

Możliwości jak zwykle są dwie - licencja od Pentaxa albo "reverse engineering".
To działa w ten sposób nie tylko dla KAF - w ten sam sposób robi się obiektywy np. do mocowania Canon EF i innych ze stykami. Sigma swego czasu bazując na rev.eng. miała problemy z działaniem ich szkieł na nowych korpusach Canona. Ale gdyby wtedy kupili wcześniej licencję, obiektywy byłyby droższe.
 
sky  Dołączył: 11 Lip 2007
MiQ27 napisał/a:
sky napisał/a:
To jakim sposobem obiektywy KAF niezaleznych producentow wspolpracuja z body P bez zauwazalnego problemu?

Możliwości jak zwykle są dwie - licencja od Pentaxa albo "reverse engineering".

O licencjach nic nie slychac, wiec RE wyglada na mocno prawdopodobny. To sie troche nameczyli chlopaki ;)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
A czy to będzie dobrze działało w trybie AV z innymi obiektywami? - nie Pentaxowymi, bo mam 2.8-16 Porsta ???
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
Nie, bo standard jest standard. Jeden dla obiektywów bez A, drugi dla obiektywów z A.
Tylko obiektywy z pozycją A na przysłonach - niezależnie od producenta - działają prawidłowo przy niepełnym bagnecie K - to znaczy takim bez mechanicznego przeniesienia przysłony z obiektywu do korpusu. One wg standardu "KA" mają powiązane wychylenie dźwigni do zamknięcia przyłony. Obiektywy bez pozycji A mają to przeniesienie inne - ale też wszystkie takie same.
Link już był podawany w tym wątku - można poczytać.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
sky napisał/a:
Jest mozliwa ale z ograniczeniami ktore pomyslodawca sam wlasnie opisal.

Nie jest mozliwe. Mozliwe jest uruchomienie pomiaru matrycowego na pelnej dziurze i tylko tyle. Przymkniecie przeslony oszuka pomiar matrycowy - wyjasnienie w linku, ktory podalem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach