sky  Dołączył: 11 Lip 2007
l_uka napisał/a:
sky napisał/a:
Jest mozliwa ale z ograniczeniami ktore pomyslodawca sam wlasnie opisal.

Nie jest mozliwe. Mozliwe jest uruchomienie pomiaru matrycowego na pelnej dziurze i tylko tyle. Przymkniecie przeslony oszuka pomiar matrycowy - wyjasnienie w linku, ktory podalem.

Czyli jak sam napisales jakas czesc dziala po przerobce.
Czy to jest "tylko" czy "az" to inna kwestia.
Ta metoda uruchomienia pomiaru wielopunktowego dla obiektywow K i M (jak sam opisal to autor), dotyczy TYLKO konkretnych typow body.
 

lopcio  Dołączył: 18 Maj 2008
Przejrzałem cały temat, ale nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytanie (może źle szukałem).

Mam K200D obiektywy na M42 i jeden manualny na bagnet K. Żeby poprawnie mierzył światło, to muszę zewrzeć styki, tak? Tylko które?




Z góry dzięki za wyrozumiałość :)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
lopcio, najlepiej wszystkie, jakąś folią aluminiową, albo po prostu zeszlifuj tego m42 do gołej blachy jeśli jest farbą dupka pomalowana

ten z mocowaniem bagnetowym powinien zwierać styki
 

lopcio  Dołączył: 18 Maj 2008
opiszon napisał/a:
lopcio, najlepiej wszystkie, jakąś folią aluminiową, albo po prostu zeszlifuj tego m42 do gołej blachy jeśli jest farbą dupka pomalowana

Dzięki za pomoc. A jak używam pierścieni pośrednich, które zostawiają odsłonięte styki, to też wystarczy je zewrzeć i pomiar światła będzie poprawny?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
lopcio napisał/a:
A jak używam pierścieni pośrednich, które zostawiają odsłonięte styki

czyli pierścieni na M42?
powinno być analogicznie - czyli zwierasz kawałkiem czegoś metalicznego - wtedy to i nawet blaszką, bo przecież będziesz miał sporo miejsca na przyłożenie "zwieracza"
 

lopcio  Dołączył: 18 Maj 2008
opiszon napisał/a:
czyli pierścieni na M42?

Tak, dokładnie. Dzięki za pomoc.

opiszon napisał/a:
ten z mocowaniem bagnetowym powinien zwierać styki

Chyba jednak nie zwiera. Przed chwilą sprawdzałem - jak przymykam przysłonę to czas pozostaje ten sam (pracuję na Av), a zdjęcie jest ciemniejsze/czarne.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
lopcio, czas pozostaje ten sam, bo ten obiektyw nie ma pozycji A - mierzy ci światło na pełnej dziurze

po zmianie przysłony wciśnij zielony przycisk, to ci aparat przymknie przysłonę i zmierzy światło

oczywiście w menu musisz mieć ustawione
using aperture ring -> permitted
 

lopcio  Dołączył: 18 Maj 2008
Cytat
po zmianie przysłony wciśnij zielony przycisk, to ci aparat przymknie przysłonę i zmierzy światło

Działa, dzięki :) Czasami trochę nie doświetla przy pomiarze (przy małej dziurze), ale i tak jest bardzo dobrze.

Czyli podsumowując:
1. Obiektyw na bagnet K (z "przymykaczem" przysłony) - tryb M, ustawiam przysłonę, naciskam zielony przycisk i aparat ustawia czas.
2. Obiektyw podłączony przez przejściówkę (przyjmijmy, że już ze zwartymi stykami) - tryb AV i aparat na bieżąco będzie zmieniał czas przy ustawianiu przysłony. (tutaj proszę o potwierdzenie, bo nie jestem pewien)

I mam jeszcze jedno pytanie - czy można zwierać styki przy włączonym aparacie? Chodzi mi tutaj głównie o sytuację, że przy fotografowaniu folia odpadnie od bagnetu i przestanie je zwierać.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
lopcio napisał/a:
I mam jeszcze jedno pytanie - czy można zwierać styki przy włączonym aparacie? Chodzi mi tutaj głównie o sytuację, że przy fotografowaniu folia odpadnie od bagnetu i przestanie je zwierać.

a co się stanie jak przy włączonym body odepniesz np kita :?:
mi jeszcze się nigdy nic nie stało, ale staram się pamiętać o wyłączeniu aparatu przed zmianą obiektywów

lopcio napisał/a:
2. Obiektyw podłączony przez przejściówkę (przyjmijmy, że już ze zwartymi stykami) - tryb AV i aparat na bieżąco będzie zmieniał czas przy ustawianiu przysłony. (tutaj proszę o potwierdzenie, bo nie jestem pewien)

na mój gust, aparat mierzy cały czas światło, a że w M42 jak przymkniesz przysłonę pierścieniem, to masz efekt natychmiastowy (mam rację?) to i pomiar będziesz miał na bierząco (niech mnie ktoś poprawi jak się mylę)
w przypadku bagnetu K nie ma tak łatwo, bo ustawienie pierścienia na odopowiednią wartość nie powoduje automatycznego przymknięcia (dopiero jak popychacz zadziała - czyli po wciśnięciu spustu migawki, albo zielonego przycisku)
najlepiej sprawdź, to będziesz wiedział - ja się m42 nie bawiłem długo, to nie pamiętam jak to było ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
lopcio napisał/a:
Mam K200D obiektywy na M42 i jeden manualny na bagnet K. Żeby poprawnie mierzył światło, to muszę zewrzeć styki, tak? Tylko które?

Taki obiektyw ma zazwyczaj metalowy bagnet i bez żadnych kombinacji zwiera styki. Jesli jest polakierowany to trzeba tylko zeskrobać lakier.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
plwk,
lopcio napisał/a:
Działa, dzięki :) Czasami trochę nie doświetla przy pomiarze (przy małej dziurze), ale i tak jest bardzo dobrze.

;-)
 

lopcio  Dołączył: 18 Maj 2008
opiszon napisał/a:
a co się stanie jak przy włączonym body odepniesz np kita :?:

Nie będę próbował :-)

opiszon napisał/a:
najlepiej sprawdź, to będziesz wiedział - ja się m42 nie bawiłem długo, to nie pamiętam jak to było ;-)

Sprawdziłem z jednym szkłem i wynik jest następujący:
- bez zwartych styków - aparat reaguje na zmianę przysłony, ale nie doświetla - trzeba robić korektę;
- ze zwartymi stykami - pomiar jest bardzo dobry, na najmniejszej i na największej dziurze aparat dobrał odpowiedni czas i nie musiałem wprowadzać korekty.


Dziękuję bardzo za pomoc :)
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
opiszon napisał/a:
dupka

opiszon napisał/a:
zwieracza

Mówicie o aparatach Pentaxa, czy może o nieco innym sprzęcie? :mrgreen:
opiszon napisał/a:
kawałkiem czegoś metalicznego
A nie! Bo nie każdy metal przewodzi prąd, w dodatku niektóre niemetale też to potrafią - grafit nieraz się przydaje jako zworka.
Wiem, wiem, wyskoczyłem jak Filip z konopii....istotne chyba są te konopie ;-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Kiwak napisał/a:
Mówicie o aparatach Pentaxa, czy może o nieco innym sprzęcie?
ach te cudowne niedpowiedzenia - nigdy się nie dowiesz

Kiwak napisał/a:
A nie! Bo nie każdy metal przewodzi prąd, w dodatku niektóre niemetale też to potrafią - grafit nieraz się przydaje jako zworka.
oczywiste uogólnienie, ale chyba wiadomo o co chodzi ;-)
ale uwaga trafna :!:
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
lopcio napisał/a:
Żeby poprawnie mierzył światło, to muszę zewrzeć styki, tak?

Zwarcie stykow troche pomaga. Nie wiem jak jest z K200D, byc moze wszystko bedzie cacy. K10D oraz GX10D i tak przeswietla przy wiekszych przeslonach. Bedziesz musial ewentualnie przyzwyczaic sie do drobnych korekcji.
 

lopcio  Dołączył: 18 Maj 2008
kierdel napisał/a:
Zwarcie stykow troche pomaga. Nie wiem jak jest z K200D, byc moze wszystko bedzie cacy. K10D oraz GX10D i tak przeswietla przy wiekszych przeslonach. Bedziesz musial ewentualnie przyzwyczaic sie do drobnych korekcji.

Na razie sprawdzałem na dwóch obiektywach i jest w miarę OK. Tak czy siak jest lepiej niż na początku i niż w innych systemach.
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
opiszon napisał/a:
mi jeszcze się nigdy nic nie stało, ale staram się pamiętać o wyłączeniu aparatu przed zmianą obiektywów

:?: W instrukcji tak kazali? Bo ja zazwyczaj zmieniam szkła "na żywca"...
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
nie wiem czy w instrukcji kazali, ale jakoś tak na logikę, jak są jakieś styki, płynie przez nie prąd, to lepiej chuchać na zimne i zmieniać przy wyłączonym sprzęcie

zresztą z moją sklerozą to i tak w 2/3 przypadków zanim przypomnę sobie żeby wyłączyć aparat, to szkła mam już przepięte :-P
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
A sprzęt do USB, karty SD, wtyczki od słuchawek też wpinasz tylko do wyłączonego sprzętu? ;-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
nie, takie rzeczy normalnie wciskam, bo wiem że np USB działa w ten sposób, że można

a o sposobie działania styków w bagnecie Pentaxa nie wiem nic, więc lepiej powiedzieć coś asekuracyjnie, niż potem ktoś ma na mnie psioczyć że mu źle poradziłem :-)

wiem że tam na stykach wysokiego napięcia nie ma, no ale
nie wiem, nie czytałem specyfikacji technicznej, nie będę mącił

zresztą - jak się podpina manualne szkiełka (tak jak lopcio, to i tak body trzeba wyłączyć, żeby na nowo określić ogniskową (dla SRa) ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach