rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
opiszon napisał/a:
wiem że tam na stykach wysokiego napięcia nie ma, no ale
nie wiem, nie czytałem specyfikacji technicznej, nie będę mącił

W instrukcji nic nie znalazłem na temat konieczności wyłączania aparatu przed zmianą szkieł. Z tego wynika, że producent przewidział taką możliwość. Nie ma potrzeby samemu się nakręcać ;-)

opiszon napisał/a:
zresztą - jak się podpina manualne szkiełka (tak jak lopcio, to i tak body trzeba wyłączyć, żeby na nowo określić ogniskową (dla SRa)

Wystarczy przycisk Menu i wybór pozycji Shake Reduction - nie trzeba wyłączać i włączać (choć to czasami szybsze).
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zdarzało się zmieniać szkła bez wyłączenia aparatu i na razie wszystko działa.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Z tego co pamiętam jest notka w instrukcji do kasetki o zalecanym wyłączeniu aparatu przed zmianą szkieł, ale aby zapobiec włączeniu mechanizmu AF i ewentualnemu jego uszkodzeniu. Po prawdzie sam nie bardzo się do niej stosuje - po prostu przy zmianie szkieł trzymam palce z dala od spustu.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Ja chyba nigdy w zyciu nie wylaczalem aparatu przy zmianie szkiel ;-)
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Wybaczcie, może nie czytałem zbyt dokładnie... :oops:
Jakie właściwie efekty otrzymaliście zwierając styki (w cyfrakach, a najlepiej K10)?
Jak powszechnie wiadomo na szkiełkach bez pozycji A (K, M) pomiar światła dobrze działa na pełnej dzurze, a w miarę przymykania prześwietla (nic nie pomieszałem?)...
Czy w takim razie po zwarciu styków udaje się otrzymać prawidłowe przeliczanie EV w korpusie? =>
(jak zmierzę światło na pełnej dziurze, nastawię przesłonę na pierścieniu, nastawię taką samą liczbę przysłony na korpusie TO czas będzie właściwy ???)
 
fentarem  Dołączył: 25 Lut 2008
m-ka ze stykami
Witam !!!
Nie wiem czy to dobre miejsce ale podepne się pod ten temat. Otórz mam stary obiektyw, ktory od razu po kupnie mi sie rozlecial (tak czasem jest na allegro) z soczewki zrobilem lupe i zachowalem mocowanie. to byl manualny zoom ze stykami. Zaczalem sie zastanawiac czy nie przerobic m-ki wkladajac to mocowanie. Problem ze nie mam zadnej m-ki wiec musze na razie teoretyzowac.: (poprawcie mnie jak cos zle pisze).

1) Mniemam ze strony bojidara ze zwarcie odpowiednich stykow daje body podglad co jest zamontowane (znaczy ten zwarty z tym daje np f1.4-16) Teraz body przelicza ile posrenich przyslon jest miedzy 1.4 a 16 i dzieli ruch zwalniacza przeslony w bagnecie na tyle czesci?

2) Czy sam bagnet jest standaryzowany znaczy ma budowe w kazdym obiektywie taka sama (czyli czy do m-ki mozna zamontowac z a bagnet (przejrzalem ten moj i stwierdzilem ze dodali dziur wycieli miejsce na plytke ze stykami i to wszystko).

3) czy ktos juz z takimi przerobkami kombinowal?

4) bagnet jest od zooma i ma jakis rezystor. Czy rezystancja sie zmienia z ogniskową? Moge to spiac na krotko ale czy to bedzie dzialac?

5) czy popychacz przyslony jest zestandaryzowany czy sa roznice miedzy m-kami i a?

[ Dodano: 2008-12-18, 17:55 ]
To juz sobie na pytanie odpowiedzialem. Kazdy bagnet ma mocowanie srub w innym miejscu czyli nie ma standardu. ok temat nieaktualny.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach