Gutek  Dołączył: 08 Cze 2008
Czas naswietlania z lampą - HSS
Witam,
Trafiłem dziś na takie oto zdjęcie:
http://picasaweb.google.p...993995467458642

i zaciekawiło mnie to co wyczytałem w informacjach:
Ekspozycja: 1/3200 s.
Użyta lampa błyskowa: Tak

Wybaczcie, jeśli pytanie jest nieco banalne, ale jak można ustawić tak krótki czas robiąc zdjęcia z lampą? Z tego co wyczytałem w instrukcji do mojej k100ds, najkrótszy czas przy pracy z lampą to 1/180 s. Zdjęcie było robione co prawda Canonem 30D ale nie przypuszczam, żeby była to tylko cecha tej marki.

pozdr. G
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
To się nazywa HSS. Lampa zamiast jednego błysku, emituje bardzo szybki ciąg słabszych co powoduje, że w sumie świeci przez cały czas "przelotu szczeliny" lamelek migawki nad matrycą/kliszą. Przez to można zrobić zdjęcie bez konieczności pełnego otwarcia migawki szczelinowej - czyli na czasie krótszym od "normalnego" synchro.
 
Gutek  Dołączył: 08 Cze 2008
Dzieki. Czy to oznacza ze po podlaczeniu lampy w takim systemie aparat umozliwia wybor dowolnie krotkiego czasu? Jakie modele lamp w tym systemie pasują do Pentaxa? Jak sie ten HSS sprawdza w praktyce? Możesz napisac cos wiecej o tym systemie?

pozdrawiam, G.
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
O ile wiem, 540 FGZ ma taką możliwość. I niektóre Metze/Sigmy też. A wątek o HSS już gdzieś tu był. Poszukaj po postach, bo tematow wyjdzie zatrzęsienie :-)
 

Thadeus  Dołączył: 21 Mar 2008
540 działa i ma się dobrze w HSS ma nawet dedykowany przełącznik na obudowie :D żeby nie grzebać w menu. :D
 

Kocurek  Dołączył: 16 Maj 2008
360 też ma HSS
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Sigma 500/530 DG Super też
 
colnet  Dołączył: 04 Lip 2008
Metz 48 też ;)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Metz 58 też :)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Gutek napisał/a:
Wybaczcie, jeśli pytanie jest nieco banalne, ale jak można ustawić tak krótki czas robiąc zdjęcia z lampą? Z tego co wyczytałem w instrukcji do mojej k100ds, najkrótszy czas przy pracy z lampą to 1/180 s. Zdjęcie było robione co prawda Canonem 30D ale nie przypuszczam, żeby była to tylko cecha tej marki.

Do zrobienia takiego zdjęcia tryb HSS (czy też FP) jest zbędny. Śmiem nawet twierdzić, że ktoś kto robi zdjęcia kropelek w HSS, po prostu nie bardzo ma pojęcie co robi, bo zupełnie niepotrzebnie wydłuża czas błysku (a więc w praktyce również ekspozycji poszczególnych fragmentów zdjęcia). Ruch mrozi się pojedynczym błyskiem i to najlepiej nie tym pełnej mocy, tylko takim minimum 1/2.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Też się interesowałem robieniem zdjęć kropelek i natrafiłem na ciekawe rozwiązanie - lampa wyzwalana przez spadającą kropelkę.
Działa to tak - do naczynia z wodą dodajemy trochę elektrolitów (np.sól kuchenna), żeby zrobić dobrze przewodzący roztwór. Lampa wyzwalana jest przez falę wytworzoną przez spadającą kropelkę. I tu najciekawsze - prosty obwodzik z triakiem(jeśli dobrze pamiętam) podłączony do lampy. Aparat ustawiony na długi czas w ciemnej łazience czeka na wyzwolenie lampy.

Tak sobie pomyślałem, że możnaby wyzwolić lampę fotokomórką ustawioną na drodze kropli. Ponieważ czas reakcji takiego układu jest bardzo krótki, to pewnie należałoby zainstalować jakieś opóźnienie błysku o te 100ms. :-D
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
pawelek-79, ale po co? Przecież nie fotografuje się zazwyczaj kropli tylko strużkę wody.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
kenzo napisał/a:
pawelek-79, ale po co? Przecież nie fotografuje się zazwyczaj kropli tylko strużkę wody.
bardzo lubie jak ktos pisze "zazwyczaj robi sie...." :-P
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
Fafniak, a jak mam napisać? Nie wiem, moze ktoś próbuje wycelować w pojedynczą kroplę, dlatego napisałem zazwyczaj.
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Planuję kupić lampę z hss (metz50). Zastosowanie - sesje w plenerze w ostrym słońcu. Mam jednak pytanie, ponieważ nie za wiele wiem o hss. Jeśli np. modelka stoi tyłem do słońca i chcę jej rozświetlić cienie na twarzy, a aparat pokazuje np. czas 1/2000 to lampa błyśnie? Czy sprzęt uzna, że jest wystarczająco "jasno" i lampa nie będzie wyzwolona? Jak to jest?
Pozdrawiam,
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Błyśnie jeśli będzie w trybie HSS.
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
A jak to się ma w praktyce? Rzeczywiście lampa "tylko" rozświetla cienie np. na twarzy? Nie przepala nic?
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
A to zależy, czy p-ttl sobie poradzi, czy nie. ;-) Zawsze możesz też dać korekcję błysku. A tak w ogóle, to po co przepłacać? W takim przypadku lepiej sprawdzi się blenda (IMO oczywiście).
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Do blendy najlepiej zatrudnić drugą osobę, chociaż samemu też można sobie poradzić, ale to wymaga gimnastyki. Lampa będzie prostsza w obsłudze.
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
HSS błysk działa spokojowo jeżeli tylko mądrze ustawisz lampe (korekta rzędu -2EV) jednakże daje brzydkie światło moim zdaniem. Zimne i twarde (świecisz małą powierzchnią), zwykle bardzo brutalnie wydiagające wszelakie defekty w cerze makijarzu. Wymaga naprawde dobrze "naszykowanej" modelki. Do tego zwykle lampa jest niedaleko aparatu (najcześciej na sankach) więc takie dopalanie bardzo wypłaszcza zdjęcia. Blenda rząd wielkości lepsza, zaś o ile nie wieje zawsze można ustawić ją na odpowiednim statywie (są takowe do blend).

Sporo fociłem i osobiście nie lubię błyskac "małpką" do modelek. Prawie zawsze niefajnie to wychodziło. Jeżeli już koniecznie chcesz dopalać lampą to kup jakas uczciwą lampę studyjną z własnym zasilaniem, do niej adekwatną końcówkę (softa jakiegoś) i tym błyskaj. 1/180 X-sync Pentaxa to wcale nie tak mało - na 90% akcji starcza. Przynajmiej ja tę metodę preferuję...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach