MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
  Air Show 2007 RADOM
Witajcie.
W dniach 1-2 września odbędą sie międzynarodowe pokazy lotnicze na radomskim lotnisku.Impreza warta zobaczenia-jeśli dopisuje pogoda jest to wielki festyn rodzinny.Odbędzie siE po raz dziesiaty(w Radomiu po raz szósty).Radomscy organizatorzy zdobyli uznanie poziomem tych pokazów.Zreszta : sam nie byłem tylko na jednym.Nawet jesli ktos sie nie interesuje lotnicwem,to pokazy grup akrobacyjnych z Francji,Anglii,Polski,Hiszpanii,Włoch zawsze robia wrażenie.Dotychczas nie było tylko Rosjan-nie liczac prezentacji samolotu szklono-bojowego-jednych z najlepszych w te klocki.Jesli ktos ma czas i cheć na ciekawe spedzenie czasu,to zachęcam. :-P
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
A ja myslałem, że imprezy nie będzie.
Jeżeli są chętni to postaram się załatwić zaproszenia, a jeżeli ktoś chce na dwa dni przyjechać mogę poszukać zakwaterowania.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Zdano, o tym,że będzie wiem od 2-3 m-cy.Dzisiaj zobaczyłem plakaty na mieście.Niestety,promocja-w porównaniu do poprzednich edycji-troche siermiezna:plakaciki A3 na przystankach.W poprzednich edycjach metrowe plakaty ze skróconym programen wisiały juz pod koniec czerwca.Mam nadzieję,że to nie jest zapowiedzią spadku poziomu.
 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
ja przyjadę, nawet szukałem jakiegoś noclegu, ale lipa, jest akademik po drugiej stronie miasta, ale tam też lipa... w razie czego z wawy dojadę pociągiem
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Cobretti, do lotniska i tak samochodem nie dojedziesz.Parkingi sa usytuowane na obrzeżach miasta albo kilka kilometrów przed lotniskiem.Bardzo sprawnie funkcjonuje wtedy komunikacja miejska-specjalne linie kursuja co 20 min(albo czesciej).Nie problemu z dojazdem.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Ja moze sie pojawie.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Jeżeli ktoś chce przyjechać na dwa dni i potrzebuje noclegu, to bardzo proszę o informację ile miejsc załatwić.
Zgłoszenia proszę przesyłać do jutra do godziny 17.00. Hotel nie jest z gwiazdkami ale łazienki są, jeść też dostaniecie. Cena od osoby do 40,00 zł. Położenie blisko lotniska, spacerem około 15 min.. Jeżeli ktoś będzie jechał pociągiem, mogę odebrać z dworca i przywieźć do hotelu.
 

Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
Cobretti napisał/a:
ja przyjadę, nawet szukałem jakiegoś noclegu, ale lipa, jest akademik po drugiej stronie miasta, ale tam też lipa... w razie czego z wawy dojadę pociągiem


Obawiam się, że wszystkie miejsca mogą być zarezerwowane. Tak przynajmniej podała lokalna prasa. Być może w przeddzień imprezy coś się zwolni.
Acha Cobretti, możesz przesiąść się na dworcu do specjalnego składu, będzie kursował bezpośrednio na lotnisko. Przyjazd samochodem odradzam.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Lenin napisał/a:
Obawiam się, że wszystkie miejsca mogą być zarezerwowane

Znalazłem wolne miejsca w hotelu blisko lotniska, tylko nie wiem jak długo będą aktualne.
 

Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
Jeszcze o AirShow 2007
Pozwolę sobie umieścić trochę moich klawiaturowych wypocin z racji, iż opuściłem chyba tylko jeden AirShow w Radomiu, na pozostałych zawsze miałem jakąś cpykawkę.

Impreza z reguły zaczyna się pokazami aeroklubowymi, potem jest jakaś "defilada" powietrzna, po czym spadają z flagami z nieba. Potem, najczęściej po dwunastej, samoloty takie, co produkują dużo hałasu i na koniec zespoły akrobacyjne. Jeśli nawet jest jakiś szczegółowy plan, to absolutnie nie należy mu ufać. Nie można wnosić piwa, ale można je kupić na miejscu. Dobrze jest zabrać jakąś małą składaną drabinkę lub podest, aby wznieść się ponad czupryny tłumów wpatrzonych w podniebne akrobacje.

A skupiając się na fotografii, to niestety, ale prawie przez cały czas pokazów mamy Słońce w obiektyw. Tak więc osłona słoneczna obowiązkowa. Pod koniec dnia sytuacja trochę się poprawia, trzeba tylko przemieścić się na zachód i patrzeć na wschód. Co do obiektywu, to super sprawdzą się wszelakie "hyperzoomy". W pierwszej części aeroklubowej 200mm to minimum. Kiedy samoloty jadą drogą kołowania obok publiczności, potrzeba nawet i 28mm.
Polaryzacyjny raczej zbędny, bo kto by nadążył nim kręcić :-)

Mając jeszcze analoga, "celowałem" w statki powietrzne, kręciłem zoomem aby ustawić kadr i wciskałem spust ile wlezie. Potem tylko wymiana filmu. Teraz niestety, jako biedny używacz kasetki, będę musiał robić w jpegu :-( Trzy rawy i blokada puszki w oczekiwaniu na transfer, to niestety zły pomysł na taką imprezę. Należy pamiętać, aby trzymać możliwie najkrótsze czasy jakie się da (dla ujęć w powietrzu). Jeśli bardzo chcemy mieć rozmazane śmigła samolotów dajemy czas 1/125, 1/250 max. Ale trzeba utrzymać puszkę ze słoikiem bardzo nieruchomo, lub idealnie prowadzić z wektorem prędkości. Wieczorem pod koniec pokazów robi się ciemno - czasami aby coś złapać w kartę SD na pasie startowym potrzeba i ISO400. SR zamierzam wyłączyć.

Jeśli ktoś ma jakieś spostrzeżenia w temacie foto na pokazach lotniczych, chętnie przeczytam.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Potwierdzam uwagi Lenina,dotyczące technicznych zagadnień focenia na pokazach Air show.Od siebie dodam,że najczesciej używam tamrona 75-300,a do korpusu pakuje superie 400.Najczęsciej nie ma czasu na wymiane szkła,gdy nie styka ogniskowej.Lepiej mieć dwa korpusy: w jednym telezoom,w drugim standard albo coś szerszego(mam na myśli zoom np.4/28-70).Drabinka oczywiście do focenia drogi kołowania znad głow widzów.Gdy odejdzie sie dalej od barierek,to nawet można sie ułożyc na murawie(warto zabrać jakis koc) i tez cos upolowac bez nadwyręzania karku.
Jesli idzie o wyzywienie,to sa liczne punkty gastronomiczne -głod przechodzi szybko na widok cennika :evilsmile: .Ostrzeżenie dla rodziców: to jeden wielki odpust - mnóstwo miesc,gdzie dzieci naciagaja na wydatki :-> .
Dodano chwile pózniej:
zapomnijcie o autofokusie-chyba nie ma takigo,który by nadażył przy takich prędkosciach kątowych.Oczywiscie transport filmu tylko ciagły-nie wazne czy 2 czy 4 klatki/s,bo zwykle na 3i 4 zostaje ogon i gołe niebo.
 

Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
MarWoj napisał/a:

zapomnijcie o autofokusie-chyba nie ma takigo,który by nadażył przy takich prędkosciach kątowych.Oczywiscie transport filmu tylko ciagły-nie wazne czy 2 czy 4 klatki/s,bo zwykle na 3i 4 zostaje ogon i gołe niebo.


Cześć!
Mam jeszcze taką puszkę Dynax 5 i kiedyś podłączałem do niej Tamrona 80-210. I zawsze włączony AF, nigdy nie miałem najmniejszych problemów. Wszystko lata powyżej 150m (*) i 400m (*) od publiki. Dla obiektywu jest to ∞. Nawet jak przemieszcza się 15°/s, to nadążając za obiektem nie zmienia się odległości tak, aby wrócić z ∞. Problem jest to, że AF czasami nie "znajduje", szczególnie na niebie kontrastu aby ustawić ostrość, a wtedy kręci obiektywem od min do ∞.
I to jest problem, wierz mi. Zarówno z Dynaksem 5 jak i K100D. A w sumie, to można ustawić na MF, przekręcić do ∞ i po problemie. Jeśli samolot jest na ziemi, włączyć AF.

* - proszę traktować orientacyjnie, nie jestem pewien
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Lenin napisał/a:
Mam jeszcze taką puszkę Dynax 5 i kiedyś podłączałem do niej Tamrona 80-210. I zawsze włączony AF, nigdy nie miałem najmniejszych problemów. Dl

Lenin, szcześciarzu.dynax 5 ma bodaj 5(jeśli nie 7)pól AF.Chociaż to amatorski korpus.to duzo rozwiazan przejeli z -chyba najpiekniejszego aparatu od czasu canona T90-dynaxa 7.Mój Z1p z pojedynczym czujnikiem wprawdzie nie ma rozterek,czym ustawić ostrośc,ale demonem prędkusci AFu nigdy nie był.Zatem to,co napisałes: MF + ustawienie na nieskończonośc,to dla mnie standard w takiej sytuacji.Zreszta,zestaw Z1p+tamron 75-300,to z AF używam gdy robie coś "martwego" :-) .Czesto ma problem z własciwym ustawienim i jezdzi od max do min,by w koncu pokazac,że nie może.

[ Dodano: 2007-08-25, 08:01 ]
Watek troche sie zapomniał,wiec dorzuce nowe szczegóły:
oprocz pokazów wieczorem odbedą sie imprezy towarzyszące na scenie przy fontannach,na ul.Żeromskiego.1września od godz. 17:30 kabaret "Kuzyni",Teatr Ognia,występy zespołow Renesans,Carrion,IRA,a od 24:00 na Placu Jagiellońskim dyskoteka.2go od 19:00 Teatr Uliczny i koncert Ich Troje. Wstęp wolny.(Informacje podaję za tyhodnikiem "7 Dni").Program samych pokazów podobno jeszcze ulega modyfikacjom,zatem konkrety będą dopiero w ostatnin tygodniu,tuż przed.
 
tobikk  Dołączył: 26 Sie 2007
Szukam zaproszen na AIR SHOW 2007, jezeli ktos moze takowe zalatwic to prosze o kontakt.
 

Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
W Iłży w sobotę jest festiwal sztuki kuglarskiej i ognia. Zapowiada się wielce ciekawa impreza. Tylko jak tu pogodzić imprezy w Radomiu (IRA) i ogniokuglarzy???
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
Jak nic się nie skopie to wybieramy się grupą CO-ARTO ze Skarżyska w niedziele na pokazy lotnicze :) Poza tym w sobotę w Skarżysku jest SKARFEST - koncert kilku fajnych zespołów i to też jest okazja na ciekawe zdjęcia. Ciężko wybrać te najciekawsze imprezy - ale (mam nadzieje) Radom z AirShow w tym roku chcemy obowiązkowo zaliczyć :)
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Zaczęli ćwiczyć przed pokazami.

I znowu na moje niebo wlata.

 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
Ja tam jutro będę na lotnisku siedział z pół dnia. Już pewnie część statycznej wystawy będzie można obfocić + oczywiście treningi.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Zdano napisał/a:
Wysłany: Dzisiaj 16:05

I znowu na moje niebo wlata.

Ja trochę żałuję,że juz nie mieszkam na Ustroniu(dla tych,co nie znaja Radomia:jedno z osiedli radomskich,lezących w "polu rażenia" lotniska).Cwiczenie i częśc pokazów mogłem ogladac z balkonu.
W dzisiejszych gazetach regionalnych zapowiadają pokaz walki powietrznej na migach-29.Niestety z pokazów wypadły: F-86 sabre(weteran wojny koreańskiej) oraz grecka łódz latająca waterbomber,używana do gaszenia pozarów.
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
podczas pokazów doszło do tragicznego zdarzenia zderzyły się dwa samoloty. zginęli piloci.
może ktoś ma zdjęcia?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach