opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
TM_Mich, akurat żeby beacony działały to trzeba mieć włączony bluetooth więc najmniej prawdopodobny scenariusz
tym bardziej że beacon to tylko nadajnik więc jeszcze musiałaby być odpalona aplikacja która znajdzie beacon i powiadomi serwer o tym że go znalazła

akurat w tematyce beaconow trochę liznąłem - wygraliśmy z kumplami 1.5 roku temu lokalny hackathon 24 godzinny właśnie w tematyce wykorzystania beaconów ;-)

[ Dodano: 2017-07-08, 13:47 ]
w temacie beaconow warto poczytać o wdrożeniu beaconow jako pomocy dla niewidomych w metrze warszawskim

pouczająca lektura z rodzaju "jak nie powinno się robić udogodnień" :-P
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
mygosia napisał/a:
Ale jakie ciasteczka? Jaki sklep internetowy?

Chłop poszedł sklepu i poprosił o pokazanie portfeli.
I za 15 minut wyświetliła mu się reklama. W telefonie.
Wcześniej nie szukał portfeli w necie - ani na telefonie, ani tablecie, ani komputrze.

Możliwe?

Możliwe - telefon, a w zasadzie sieć - może i często identyfikuje twoją pozycję, albo dokładnie, za pomocą GPS (jeśli włączony) albo w przybliżeniu, korzystając z triangulacji sieci. Generalnie im więcej ficzerów 'ułatwiajacych życie' masz włączonych, tym dokładniej można zidentyfikować, gdzie jesteś i jak długo. No i jeśli sklep z portfrlami ma reklamę w Google, albo VT na Google Maps (a to oznacza, że Google wie, co się dokładnie w tym miejscu znajduje), a w telefonie masz włączony GPS, wi-fi, BT i trasfer danych, bo lubisz korzystać z Map etc - to Google wie, że byłaś w sklepie z portfelami, spędziłaś tam 8 minut, więc być może czegoś szukałaś - i już profilek jest zaktualizowany a reklamy odpowiednio sprofilowane. Żadnej magii w tym nie ma, na wszystko sie zgodziłaś uruchamiajac pierwszy raz telefon...
Co do odcisku palca. Daną identyfikującą nie jest sam odcisk - przynajmniej tak długo, jak nie zostanie przypisany do konkretnej osoby. Codziennie zostawiasz tysiące odcisków i są one absolutnie anonimowe tak dlugo, jak ktoś, gdzieś, kiedyś nie zapisze ich cyfrowo bądź analogowo w jakiejś bazie danych z informacją, że należą do ciebie. I tu jest problem, bo - teoretycznie - telefon jest przypisany do konkretnej osoby (dane karty SIM ale także IMEI aparatu) poprzez proces rejestracji przy sprzedaży, zatem istnieje niezerowe prawdopodobieństwo powiązania zapisanego obrazu odcisku palca z danymi osoby, do której palec należy. Nawet w przypadku zafałszowania danych prz sprzedaży telefoneonu jest w teorii możliwość identyfikacji jego rzeczywistego użytkownika poprzez analizę połączeń, zawartości pamieci etc. Idąc już całkiem w teorie spiskowe można teoretycznie zaożyć, że da się tak oprogramować telefon, by przesłał dane z czytnika linii papilarnych wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację użytkownika na jakiś zewnętrzny serwer.
Oczywiście możesz używać modelu bez czytnika, albo nie używać samego czytnika - jednak dokładnie na tej samej zasadzie tak długo, jak twój telefon jest on-line, istnieje możliwosć zebrania specyficznych danych o tobie i przypisania ich do ciebie w profilu - to właśnie jest główny 'produkt' takich firm, jak Google czy FB: jak najdokładniejszy profil użytkownika, który można zaoferować reklamodawcom jako target dla ich reklam. I tu wracamy do portfeli, koło się zamyka...

Tak na marginesie - jeśli niedawno wymieniałaś paszport, to twoje odciski już są w cyfrowej bazie danych i przypisane do ciebie, bo nowe polskie paszporty są biometryczne. Pocieszające jest jedynie to, że tylko palców wskazujących o ile pamiętam - pozostałe są wciąż anonimowe... Tak czy inaczej, jeśli cię to pocieszy - wykradzenie tych danych już jest możliwe - nie takie zbiory wyciekały :-D
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Cytat
Idąc już całkiem w teorie spiskowe można teoretycznie zaożyć, że da się tak oprogramować telefon, by przesłał dane z czytnika linii papilarnych wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację użytkownika na jakiś zewnętrzny serwer.

Gdybyś przeczytał link który podrzuciłem i poszperał więcej to byś wiedział że się nie da - z tego powodu że te dane nie są dostępne na poziomie software.
Oczywiście nie musi to dotyczyć telefonów tzw. Chińczyków, które mogą mieć wbudowane przez producentów backdoory i fabrycznie wykładać dane. Choć wytyczne Google muszą być realizowane przez wszystkich producentów to jestem sobie w stanie wyobrazić procesor z wbudowaną funkcją sprzętowej kradzieży danych...

dalsze informacje o sposobie implementacji native obsługi odcisku palca w Androidzie
https://infinum.co/the-capsized-eight/android-fingerprint-security
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
E no - podstawy inwigiliacji, to ja znam - nie od dzisiaj jestem na tym świecie.

Z tymi skanami w telefonie niby wszystko cacy, a żebyśmy kiedyś nie zdziwili :-)
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
mygosia napisał/a:
Chłop poszedł sklepu i poprosił o pokazanie portfeli.
I za 15 minut wyświetliła mu się reklama. W telefonie.

Może telefon podsłuchiwał? „OK Google”, czy jak to się tam nazywa, zdaje się działa również przy wygaszonym ekranie…
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
Dodam, że nie jest sprawą przypadku, że wielkie sieci handlowe wiedzą wcześniej kiedy kobieta jest w ciąży, niż ona sama.
Polecam film: https://www.youtube.com/watch?v=CyhPCtEfopE
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
opiszon napisał/a:

Gdybyś przeczytał link który podrzuciłem i poszperał więcej to byś wiedział że się nie da - z tego powodu że te dane nie są dostępne na poziomie software.
Oczywiście nie musi to dotyczyć telefonów tzw. Chińczyków, które mogą mieć wbudowane przez producentów backdoory i fabrycznie wykładać dane. Choć wytyczne Google muszą być realizowane przez wszystkich producentów to jestem sobie w stanie wyobrazić procesor z wbudowaną funkcją sprzętowej kradzieży danych...

dalsze informacje o sposobie implementacji native obsługi odcisku palca w Androidzie
https://infinum.co/the-capsized-eight/android-fingerprint-security

Napisałem przecież: 'gdybyśmy poszli całkiemw teorie spiskowe'. A skoro zakładasz, że Chińczycy mogą - to każdy może :-)

Edyta: Poczytałem, dzięki za linki. Pierwsze, co mi się rzuciło w oczy to fakt, że rzeczywiście, zabezpieczenia są solidne, na poziomie zwykłego Kowalskiego myślę, że godne zaufania (gdy nie mamy w telefonie danych dostępu do kont wartych miliardy :-) ). Nadal jednak wierzę, że jeśli komuś naprawdę by zależało na zdobyciu tych danych - to jest to w stanie zrobić. Zawsze w takich sytuacjach przypomina mi sie sytuacja z odmową przez Apple 'złamania' zabezpieczeń iPhone'a, gdy FBI zarzadało tego od firmy: słyszeliśmy wtedy o kluczach, szyfrowaniach i sprzetowych 'safe storage'ach', ktore ulegają samozniszczeniu w przypadku próby siłowego dostępu do danych i... okazało się, ze za bańkę dolców prywatna firma odczytała dane w 24 godziny.

 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
ale wiesz
to jest teoria spiskowa na takim poziomie że natychmiast powinieneś przestać korzystać z jakiejkolwiek elektroniki, pojechać do lasu i żyć w zgodzie z naturą...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W lasach też już są kamery bezprzewodowe na drzewach.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
opiszon napisał/a:
ale wiesz
to jest teoria spiskowa na takim poziomie że natychmiast powinieneś przestać korzystać z jakiejkolwiek elektroniki, pojechać do lasu i żyć w zgodzie z naturą...

Chłopie, gdzie ja ci teraz las znajdę?!
A na poważnie - to są teoretyczne rozważania li tylko, naprawdę.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
opiszon napisał/a:
pojechać do lasu i żyć w zgodzie z naturą...

Do mnie pijesz :?: Zapraszam :evilsmile:
plwk napisał/a:
W lasach też już są kamery bezprzewodowe na drzewach.

Ale przynajmniej wiadomo gdzie... :roll:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ci co wieszają wiedzą, inni niekoniecznie ;-)
 
lazar  Dołączył: 23 Cze 2010
Zbynio napisał/a:
Dodam, że nie jest sprawą przypadku, że wielkie sieci handlowe wiedzą wcześniej kiedy kobieta jest w ciąży, niż ona sama.

Do tego wiedzą na co spoglądasz w sklepie, mimo że nawet nie odwrócisz głowy w kierunku danego produktu, jedynie na bazie ruchu gałek ocznych... Niestety, w takiej rzeczywistości przyszło nam żyć.
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
lazar, obejrzyj film, do którego podałem linka. Przekonasz się.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
opiszon napisał/a:
Oczywiście nie musi to dotyczyć telefonów tzw. Chińczyków, które mogą mieć wbudowane przez producentów backdoory i fabrycznie wykładać dane. Choć wytyczne Google muszą być realizowane przez wszystkich producentów to jestem sobie w stanie wyobrazić procesor z wbudowaną funkcją sprzętowej kradzieży danych...

Chinole dają rade od dawna :mrgreen: Ręczne skanery i terminale firm kurierskich wykorzystywane na całym świecie są zainfekowane przez producenta trojanem, który wysyła dane do Chin (...) Do infekcji niektórych egzemplarzy skanerów dochodzi już na liniach montażowych. - https://niebezpiecznik.pl/post/reczne-skanery-i-terminale-firm-kurierskich-zainfekowane-chinskim-trojanem
Zapewne w telefonach gorsi nie są ;-)

 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
A we wszystkich (od pewnego momentu) komputerach mamy jeszcze Intel Management Engine o-)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Przyszedł telefon. Bawię się nim od rana [w przerwach pracy ;-) ].

Rany Julek - jest super! Ostatni raz taki przeskok technologiczny czułam po przesiadce z golfa II na golfa IV ;-)

Zaskoczyła mnie jakość dźwięku. Aparat na razie ok - zobaczymy jak będzie sobie radzić w różnych warunkach. Reszta - po prostu działa jak należy.
Trochę za duży jest, ale nie było mniejszych :-(
I

Aha - przypominam - zmieniłam 4 letniego Samsunga mini 3, na Xiaoma 4X :-) Co ciekawe - kosztowały tyle samo mniej więcej [a biorąc pod uwagę inflację, to ten jest tańszy, chyba?].
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
mygosia, te xiaomi to taki hit cenowy teraz bo za rozsądne pieniądze mamy telefon ze średniej półki, a takie u konkurencji kosztują x2.
 
Drungar  Dołączył: 05 Cze 2017
Nie czytałem całego tematu, ale szczerze mogę polecić Xiaomi MI 5. W tej chwili młodszy syn go posiada i generalnie jest wypas. Na szczególną uwagę zasługuje aparat tylny tego telefonu. Dane poniżej.
http://www.mgsm.pl/pl/kat...iaomi-Mi-5.html

...swoją drogą u mnie w rodzinie już wszyscy się na Xiaomi przesiedli - a po zainstalowaniu softu "MIUI Polska" (z co tygodniową aktualizacją) jest naprawdę miło w użytkowaniu.
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
mygosia napisał/a:
Trochę za duży jest
Wcale nie ;-) Przekonasz się za jakiś czas, że jest akuratny. Miłego używania. :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach