Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
Człowieku, maślanka i fajki? Nie sponiewiera cię po tym? :evilsmile:
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
ZOO - raczej takie sobie, z flamingów drugie jest zdecydowanie najlepsze.
Kraków nocą - popracuj trochę nad kadrami i ostrością.
Fotki k-w. - 1 fajny kadr (ale przepalone niebo), na tego Mi 24 szkoda było klatek, mikroskopijny wyszedł, ogólnie kiepską pogodę na robienie zdjęć miałeś.
Wawel - znowu lepiej wybierz pogodę, bo cały efekt skądinąd przyzwoitych kadrów psuje brzydkie niebo. Na paru zdjęciach widać, że idziesz w dobrą stronę (3 i 9), ja wiem, że Wawel jest obcykany ze wszystkich możliwych stron i znalezienie niezbyt wyeksploatowanego kadru nie jest proste, ale próbuj. Wykorzystaj tę przewagę nad turystami, że mieszkasz w Krakowie.
mniej znany Kraków - no i właśnie o to chodzi, tylko naucz się panować nad kadrem (niektóre są krzywe), no i powtórzę się - przepalone niebo.
schron - ot, dokumentacja, chociaż 1 całkiem OK.
Z dachu - połówkowy podział kadru powoduje, że jest za dużo pustego miejsca.
3 maja - streetphoto to nie moja działka, niech sie lepiej specjaliści wypowiedzą.
Pozdrawiam.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Zakrzówek najlepszy a Kraków nocą najsłabszy.
Żeby zdjęcia nocne dobrze wychodziły to należy przymknąć przesłonę do ok. F8.0. i ostrość nastawiać manualnie...
Pozdrawiam MK
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Jeszcze jedna rada. Zdjęcia "nocne" rób tuż po zachodzie słońca, ale przed zapadnięciem całkowitych ciemności. Wychodzi wtedy fajne niebieskie niebo (zobacz Ostrów Tumski na mojej stronie). No i koniecznie statyw.
 

yankee8  Dołączył: 11 Lip 2007
[diplodok]
Witam wszystkich.
Dopiero zaczynam zabawę w makro fotografię więc narazie nic specjalnego nie napstrykałem zwłaszcza ,że używałem do tych zdjęć Sigme 70-300 APO MACRO a nie jakiś w miare pół-profesjonalny obiektyw. Ale uzbieram to w przyszłości kupie bo chęci są duże.

Szukając pomysłu na stół bezcieniowy skorzystałem z pleksy dostępnej w Leroy'u za 29zł i jakoś się sprawdziła. Oświetlenie to dwie lampki ,jedna świeciła z góry druga od dołu.

Zdjęcia tylko pomniejszone więc nic nie zmieniałem jak WB czy Expo.

Link do galerii:
http://picasaweb.google.com/z.yankee888/MAKROV1

Pozdrawiam wszystkich i zachęcam do krytyki i cennych uwag a może i podsyłania ciekawych pomysłów na wykorzystanie prostych przedmiotów domowych w makro fotografii.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
z moich niezaawansowanych doświadczeń z makrofotografią przy użyciu K100D wynika taki wniosek, że sigma jako obiektyw do tego typu zabaw nadaje się średnio (choć ma ten walor, że można sfotografować obiekt z dość sporej odległości) i trzeba ją przymykac chyba nawet bardziej niż do wartości 5.6, która dominuje na twoich zdjęciach...
tu na przykład ważek z sigmy (przesłona 9):
http://picasaweb.google.p...332945782513506

Bardziej zadowalające - choć wciąż dalekie od perfekcji - efekty daje wg mnie użycie soczewek makro. Bawiłem się niedawno zestawikiem: tani (ale optycznie wcale niezły) obiektyw pentax FA 35-80 plus dwie nakręcone razem soczewki makro Hoya (+2 i +3) - efekt na moje oko ostrzejszy niż z sigmy i skala odwzorowania też trochę większa.
Wyszło mi np. coś takiego:

http://picasaweb.google.p...536433736816450
http://picasaweb.google.p...536588355639138
 

yankee8  Dołączył: 11 Lip 2007
Dokładnie tak jak piszesz, SIGMA 70-300 w makro przy ogniskowej od 200 do 300 pozwala na min. przesłone od 5.6 tak więc nie ma wielkiej rewelacji, ale tylko takim sprzętem na razie dysponuje :-(

Co do twoich zdjęć makro są naprawde fajne. Zastanawiam się jak te robale łapiecie ,że nie uciekają przed obiektywem :-)
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
yankee8 napisał/a:
Zastanawiam się jak te robale łapiecie ,że nie uciekają przed obiektywem :-)

Pewnie w warunkach domowych łatwiej je zmusić do "pozowania" - na łące po prostu cykam. Żeby robal był w miarę ostry i w ogóle widoczny trzeba czasem zrobić mu kilkanaście fot, z których jedna się nada do oglądania.
Są tu na forum eksperci od makro i użyj po prostu opcji "szukaj", znajdziesz wiele zdjęć i porad. Dla mnie makro to raczej zabawa. Nie robię tego często. "Zestawik" jakiego używam (pentax FA 35-80 plus soczewki) nie jest wcale drogim wyjściem. Zresztą używam FA 35-80 dlatego, że ma średnicę gwintu filtrów 49, a akurat soczewki o takiej średnicy wpadły mi kiedyś w ręce. Są jednak i inne, które z powodzeniem można założyć choćby na pentaxowy kit. Zestaw takich soczewek kosztuje chyba trochę ponad 100 zł, a kupowane pojedynczo w ogóle wyjdą tanio.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
yankee8 napisał/a:
Zastanawiam się jak te robale łapiecie ,że nie uciekają przed obiektywem :-)

Polowanie z naganką :mrgreen:
 

yankee8  Dołączył: 11 Lip 2007
plwk napisał/a:

Polowanie z naganką :mrgreen:


Czyli tak jak zdjęcie grupowe na ślubie przed kosciołem ;-)
 

sebostek  Dołączył: 19 Kwi 2006
ja polecam raynoxa 250 super sprawa, oto kilka zdjęć z soczewka +4 i raynoxem do zabawy w makro wystarczy :) http://picasaweb.google.pl/sebostek/MakroZabawa
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
plwk napisał/a:
Polowanie z naganką

Jeśli to od nagana to przyczyna małej ruchliwości modela wyjaśniona ;-)
 

yankee8  Dołączył: 11 Lip 2007
sebostek
czy ten z aukcji do kita by pasował albo sigmy?

http://www.allegro.pl/ite...6_m_statyw.html
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
dickkett napisał/a:
plwk napisał/a:
Polowanie z naganką

Jeśli to od nagana to przyczyna małej ruchliwości modela wyjaśniona ;-)

To pochodzi akurat od naganiania
 

yankee8  Dołączył: 11 Lip 2007
Lepiej kupić soczewki makro do Kita czy do Sigmy z makro?
 

sebostek  Dołączył: 19 Kwi 2006
yankee8 musisz sprawdzić średnicę Twojego obiektywu, DCR250 posiada uniwersalne mocowanie typu snap-on (moim zdaniem kiepskie to mocowanie) na średnice od 52mm do 67mm. Na inne średnice można go przymocować za pomocą pierścienia redukcyjnego.
 

yankee8  Dołączył: 11 Lip 2007
Dzieki, dzięki za odpowiedz.
Poczytałem i kupiłem na Sigme 58mm ale będzie pasował i do kita z 52mm. Dodatkowo kupiłem soczewki na 58mm i redukcję 49=>58 aby te soczewki pasowały do Raynoxa :-)
 

sebostek  Dołączył: 19 Kwi 2006
przecież mozesz soczewke zalożyć na obiektyw, a na to raynoxa
 

yankee8  Dołączył: 11 Lip 2007
upsss..... no to się zagalopowałem, myslałem,że kolejność musi być Raynox potem soczewki. Cóż 14zł w plecy!

Pozdrawiam

[ Dodano: 2007-07-12, 16:37 ]
Ale z drugiej strony... 58mm soczewke nie założe na 52mm kit a jak założe Raynoxa ,redukcje i soczewki to wszystko będzie git :-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
yankee8, to jest makro? Sfotografuje lepiej ten napis, co jest na banknotach - taki, co go nam kiedyś Marek pokazał ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach