boberski  Dołączył: 18 Cze 2008
manualna ekspozycja
Zastanawiam sie jak sobie radzicie z ustawieniami ekspozycji w analogach manualnych
bez posiłkowania sie zewnętrznym światłomierzem??

do tej pory jechałem na oko licząc ze będzie dobrze ale nurtuje mnie to czy jest jakiś sprytny patent,wykres czy coś w tym rodzaju który może trochę w tym pomóc?
Alkos chyba coś gdzieś o tym pisał ale za chiny nie mogę sie tego dokopać :-(
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
boberski, polecam książkę Dederko Oświetlenie w fotografii, rozdział Pomiar naświetlenia, lub jakąś inną starszą książkę traktującą o tej tematyce, np rozdział Tabele czasu naświetlania i światłomierze T. Cyprian "Fotografia czarno-biała", są tam podane tabele naświetleń, w sieci czasem można spotkać przykładowe tabele, nawet kiedyś widziałem na allegro np taką tarczę z ustawieniami http://fotografiadlacieka...eslony-dawniej/ ,
zobacz tutaj http://www.efm.pl/kurs_fotograficzny/index.php
http://agf.ae.wroc.pl/roz_tabelanasw.htm
i jeszcze tu jakiś kalkulator z tabelami czasu
http://www.searchengines....zne-t21432.html
 

boberski  Dołączył: 18 Cze 2008
Dzięki wielkie
ktoś jeszcze coś chciałby wnieść????
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
boberski napisał/a:
Zastanawiam sie jak sobie radzicie z ustawieniami ekspozycji w analogach manualnych bez posiłkowania sie zewnętrznym światłomierzem??

O jakie konkretnie chodzi Ci aparaty?
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
boberski napisał/a:
Zastanawiam sie jak sobie radzicie z ustawieniami ekspozycji w analogach manualnych
bez posiłkowania sie zewnętrznym światłomierzem??

Większość moich manualnych analogów ma wbudowany światłomierz i jakoś sobie radzę...
Chyba lekko nieprecyzyjne to Twoje pytanie?
 

tapirek  Dołączył: 14 Wrz 2006
W słoneczny dzień f16 i czas 1/60s daje mniej wiecej dobrą ekspozycję. A potem jak otwierać przysłonę to zmniejszać czas i analogicznie w drugą stronę. Ewentualny brak precyzji na ogół niweluje elastycznośc negatywu albo obróbka. A jak nie... czasem się zdjęcie nie udaje.
 

boberski  Dołączył: 18 Cze 2008
racja trochę nieprecyzyjnie zadałem pytanie.....ja z innej stajni panowie niż wy wiec zastanawiam sie czy podać ze na nikonach robie :-P

co do pytania marucha to chodzi mi o lubitela 166 i nikona f60 (na starych szkłach) chodź to chyba nie jest aż tak strasznie istotne ;-)
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
tapirek, zapomniales chyba podac ISO do swojej kombinacji.. pamietac nalezy ze ekspozycja to zestawienie 3 paramatrow:
1. czas
2. przysłona
3. czułość
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Przy słonecznym dniu (znaczy 100% słońca co z zenitu daje) to zdaje się F16 i czas będący w przybliżeniu odwrotnością czułości filmu.
Kurcze, kiedyś miałem linka do takiej starej tabelki służącej do obliczania czasów (że się miesiąc, porę dnia, ilość chmur itp. brało pod uwagę). Ale z sieci zdjęli :-P
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
boberski, polecam książkę Jerzego Płażewskiego "Fotografowanie nie jest trudne".. zazwyczaj w antykwariacie za mniej niż 10zł dostaniesz.. a to moja podstawowa pozycja traktująca o fotografii.. jest tam sporo różnych tabelek, których wolałbym nie reprodukować, książka raczej nie jest trudno dostępna, więc liczę że coś zdziałasz.. no i przeczytaj ją koniecznie :-) a w razie skrajnej potrzeby pomogę z tabelkami..

 
Kiwny  Dołączył: 18 Sty 2008
boberski napisał/a:

co do pytania marucha to chodzi mi o lubitela 166 i nikona f60 (na starych szkłach) chodź to chyba nie jest aż tak strasznie istotne ;-)
Nikon F60 chyba ma światłomierz (nie znam aparatu, ale ma nawet AF więc powinien mieć światłomierz), czyli prawdopodobnie w jakiś sposób pokazuje czy zdjęcie będzie niedoświetlone, prześwietlone czy dobre. Różne są na to sposoby wskazówka, diodki itp. W takim wypadku kręcisz przysłoną i czasem (ISO nie da się szybko zmienić ;-) ), aż nie pokaże ci że jest dobrze, potem ewentualne korekty jak wiesz, że w danych warunkach światłomierz się myli. Gorzej jest z Lubitelem, ale o tym już wyżej pisali.
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
F60 ma światłomierz.

Robiąc zdjęcia lubitelem możesz wykorzystywać Nikona w roli światłomierza :-)
 

boberski  Dołączył: 18 Cze 2008
miło Panowie że mi powiedzieliście co ma aparat na którym pracuje...... ;-)

nikon f60 nie mierzy światła ze starymi szkłami :-(
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
boberski, generalnie z tą kwestią można sobie poradzić na dwa sposoby: albo kupić światłomierz ręczny, albo użyć jakiegoś innego aparatu do zmierzenia światła. Może być nawet jakaś cyfrowa małpka.
 

boberski  Dołączył: 18 Cze 2008
DDspeed bardzo dziękuje za cenne sugestie ale gdybyś przeczytał o co pytam i to jaka odpowiedzi dał mi np.predoo to byś wiedział że Twoja rada zupełne mija sie z tym pytaniem ;-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
boberski napisał/a:
Twoja rada zupełne mija sie z tym pytaniem


Rzeczywiście :oops: Nie doczytałem.
 
jacekkar1  Dołączył: 12 Sty 2008
Re: manualna ekspozycja
boberski napisał/a:
Zastanawiam sie jak sobie radzicie z ustawieniami ekspozycji w analogach manualnych
bez posiłkowania sie zewnętrznym światłomierzem??

do tej pory jechałem na oko licząc ze będzie dobrze ale nurtuje mnie to czy jest jakiś sprytny patent,wykres czy coś w tym rodzaju który może trochę w tym pomóc?
Alkos chyba coś gdzieś o tym pisał ale za chiny nie mogę sie tego dokopać :-(


Z tego co pamiętam kiedyś na wewnętrznej stronie kartoników od klisz podawali orientacyjną obrazkową tabelę naświetlań - i generalnie w większości typowych sytuacji spisywało się to całkiem przyzwoicie. Podobnie jak obrazkowe uszeregowanie czasów naświetlania w SMENAch - jest słoneczko, słoneczko za chmurką, chmurka itp. - dla negatywów dawało to przyzwoity rezultat, ale slajdów już bym tak nie naświetlał.
Może warto zaopatrzyć się w zewnętrzny światłomierz - ja z ZENITEM B miałem LENINGRADa i byłem z niego zadowolony - na allegro można zakupić za niewielkie pieniądze.
 

tapirek  Dołączył: 14 Wrz 2006
dagio napisał/a:
tapirek, zapomniales chyba podac ISO do swojej kombinacji.. pamietac nalezy ze ekspozycja to zestawienie 3 paramatrow:
1. czas
2. przysłona
3. czułość


Ehh, jak się człowiek spieszy - oczywiście chodziło mi o ISO 100. Z taką kombinacją zazwyczaj uzyskuję dobre wyniki. (W sumie dla mnie było tak oczywiste że im jaśniej tym jak najniższe ISO, że nawet nie pomyślałem że trzeba to określić :oops: ).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach