Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 032
Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc032.dng

Jak zwykle, nieustająco proszę o przysyłanie swoich rawów do zabawy.

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 26.08.2007, do północy czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc032_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc032_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc032_nick.zip - załączony zip
Maile prosze tytułować podobnie - rc032_nick.

Miłej zabawy.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
"Oj, śliczne nasze góry, oj jakże was pochwalę, oj rady wam nie dały cepry ni górale"
Jan Izydor Sztaudynger


Duże obrazki są tu:
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc032.html

1. Adrian
1. Pentax Photo laboratory - konwersja do TIFF
2. XnView - filtr Gammasat
3. Auto Poziomy
4. Auto Kontrast


2. Arczibandit
Co do obróbki RAWa to nie bawiłem się w żadne bajkowe krajobrazy, bo na to jeszcze za wcześnie. Najpierw podstawy.
Ostateczny plik powstał tak:
- w ACR: lekka korekcja WB na "minus" oraz ekspozycji: -0.5 EV
- PS CS2: podciągnięcie kontrastu na krzywej, korekta poziomów, minimalnie highligts/shadows
- próbowałem podbić lekko staurację barwy zielonej i niebieskiej, ale niewiele z tego wyszło
- końcowe wyostrzenie.


3. Enzo
Obrobione GIMPem - co widać na lewym brzegu ;) Balans bieli na auto, poziomy na auto, lekkie podbicie krzywej w cieniach, zwiększenie kontrastu i wyostrzanie.


4. Gezeb


5. Ijon
Obróbka w Lightzone 2.4 pod Linuxem. Mieszałem ustawieniami aż wyszło:
- WB na białą linię na asfalcie (wyszło 6176K), tint wedle uważania
(dałem na -0,8),
- korekcja ekspozycji na -0,6 EV,
- poprawki w Zone Mapper w celu zwiększenia różnic jasności między pasmami gór,
- Black&White (w PS to jest Channel Mixer, zdaje się) ustawione na kolor zielony z trybem krycia "Hard Light",
- podciągnięcie Saturation i Vibrance,
- balans kolorów w kierunku różowego żeby skały po lewej straciły zieloność,
- Tone Mapper (w PS to jest Shadows/Highlights) żeby wydobyć szczegóły w cieniach.


6. Jarek Dabrowski


7. Kndr
Użyłem dwóch programów RawTherapee i PSP. Pierwszy do otwarcia DNG a drugi do obróbki. Maksymalnie zmniejszyłem cienie i światło przy zachowaniu oryginalnej jasności całego zdjęcia. Zmniejszyłem nasycenie i podkręciłem ostrość. Na końcu uruchomiłem równoważenie histogramu.


8. Lipalipski
Szum, mikser kanałów, kontrast, krzywe, kontrast. GIMP.


9. Markoo
Nie wiedzialem za bardzo co z kolorami zrobic wiec je zlikwidowalem :)
W Silkypix WB i ekspozycja by niebo jak najwiecej kontrastow mialo, a potem w gimpie konwersja do czarnobialego, zmniejszenie w Faststoneviewer.


10. Nichiren
Obrobka w Lightroom, zmniejszony obrazek wyostrzony w PS.


11. Regis


12. Robert N
LR:
WB na linię na jezdni (4950 K, Tint +19)
Krzywa w kształcie mniej więcej Małej Krokwi
Ekspozycja minus 0,14 EV
Dodałem trochę kontrastu i rozjaśniłem (bo krzywa mi wszystko w dół wcisnęła)
PS:
Odszumiłem trochę (z automatu) w Noise Ninja
Unsharp mask: 120%, radius: 0,9


13. Serioza


14. Valdis62
Zdjęcie wołane w PPL-u, dalsza obróbka w PS-ie. Korekta krzywej - silne podbicie średnich wartości tonalnych. Dalej korekta dla poszczególnych składowych barwnych, najsilniej podbity czerwony. Miniatura lekko wyostrzona.


15. Zdano


16. Zorzyk


17. Zy

 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
soft: Bibble, bez wiekszych kombinacji: WB, krzywe, poziomy, kontrast, troche wyostrzenia.


To jest info z jakiegos poprzedniego wydania. Tutaj bylo PPL (niestety): ekspozycja w dol, potem krzywe, WB. Nastepnie PS i troche mieszania kolorami. Celowo jest troche bardziej zolte bo tak sobie wyobrazam to miejsce.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Bezkonkurencyjny jest Zorzyk!

W miarę poprawnie wyglądają prace:
Jarek Dabrowski - ale za jasno
Kndr - taka surowość, zimno, może się podobać
Robert N -przeostrzone
Serioza - prawie ok

Cieszę się, ze aż 17 uczestników wzięło udział w tej edycji! Brawo! Na dodatek kilku nowych!
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
Dla mnie najlepiej: Gezeb i Zorzyk
Zorzyk - za naturalność :-)
Gezeb - bo ja lubię takie niepokojące, przeboleję te niebo :-)
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Jak dla mnie to bezkonkurencyjni są Zorzyk i Jarek. Co tu dużo pisać? Wgnietli moją szczękę w klawiaturę ;)
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
Ijon napisał/a:
Zorzyk i Jarek. Co tu dużo pisać?


Chyba rzeczywiście to dwa 'najpoprawniejsze' zdjęcia. Chociaż u mnie wyglądają trochę za jasno i jakby lekko wyblakłe.

Patrząc jednak teraz na moją ingerencję, widzę że niepotrzebnie zmniejszałem ekspozycję i zdjęcie wyszło niedoświetlone.

Chyba mam zbyt jasno ustawiony monitor... :-?
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
tref napisał/a:

Robert N -przeostrzone

Rzeczywiście, źle zrobiłem, że małego (700) też wyostrzyłem na koniec. Trzeba było zmniejszyć tylko dużego i tyle. Duży jest też ostry, ale już bez takiej przesady :lol:

Mi się podoba:
naturalność i te pomarańcze na zboczu z lewej u Zorzyka
nastrój u Gezeba, nawet nie wiem jak go nazwać. Może westernowy ?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
zy napisał/a:
To jest info z jakiegos poprzedniego wydania
Przepraszam, przegapiłem. Już usunięte.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Mi podobają się zdjęcia Enzo,Jarka,Nichiren-a.

Proponuję zmienić zasady RAW Challenge.

Po co wysyłać duże pliki jak wszyscy dyskutują tylko o miniaturach które widzą na forum?
Forumowicze wysyłali by tylko 1 plik jpg o wymiarach zooptymalizowanych do forum i stałej określonej wielkość np.: maks.do 250 KB.Bez kompresji zip która w jpg i tak nie wiele daje..
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Markus napisał/a:
Po co wysyłać duże pliki
Czasami czelendż to dobre odszumienie, praca z detalami. Nie sztuka obrobić zdjęcie tak, żeby miniaturka 700pix była ładna.
Markus napisał/a:
Bez kompresji zip która w jpg i tak nie wiele daje
Zipy są po to, żebym nie widział, co mi przysyłacie. Póki co, zabawę "obsługuję" z poziomu gmailowego interfejsu www, i jeśli w mailach są załączniki jpg, to od razu widzę miniaturki.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Ok ale kto oprócz Ciebie widzi duże zdjęcia?

No chyba żeby na forum kliknięcie na miniaturze powodowało wczytywanie się dużego rozmiaru do szczegółowych porównań przez oceniających.

Wbrew pozorom obróbka miniaturki czy dużego rozmiaru jest taką samą sztuką :-)

Pozdrawiam Marek
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Markus napisał/a:
Ok ale kto oprócz Ciebie widzi duże zdjęcia?
Ten, kto zajrzy pod link, podany w poście z miniaturkami.
Markus napisał/a:
No chyba żeby na forum kliknięcie na miniaturze powodowało wczytywanie się dużego rozmiaru do szczegółowych porównań przez oceniających.
To nie jest problem.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Niech zostanie jak jest. Duże fotki zmniejszane przez forum będą zniekształcone. Zapewne sporo osób przegląda wyniki RC pobieżnie, znaczy oglądając tylko to co widać w obecnej formie. Jak kogoś interesują duże foty zagląda pod podany link. Mam rację, czy gadam od rzeczy?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Gadasz od rzeczy, ale masz rację.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
tref napisał/a:
Niech zostanie jak jest. Duże fotki zmniejszane przez forum będą zniekształcone.
Chodziło o coś innego - żeby po kliknięciu na forum w obrazek 700pix pokazywał się popup z oryginałem.
 
Markoo  Dołączył: 12 Kwi 2007
Mnie najbardziej do gustu przypadla praca Kndr.
Ktora praca jest najblizej rzeczywistosci ... czy w tych gorach nie powinno byc wiecej czerwonego ?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Markoo napisał/a:
czy w tych gorach nie powinno byc wiecej czerwonego ?
Akurat w tych, niekoniecznie. Jedne z niewielu nie-czerwonych skał, jakie widziałem podczas mojego czerwcowego polowania na bizony.
Zbocze z lewej było raczej rdzawe, ale góry naprzeciwko raczej szaro-grafitowe, z jakimiś czerwono-rudymi zafarbami.

To co zrobił Żorż, aż bije mnie po oczach klarownością i czystością barw - i chyba własnie z tego powodu nie do końca wygrywa w moim rankingu. Zresztą, nie pierwszy raz tak właśnie się dzieje :)
Ale gdybym miał jakieś rawy do obróbki i mógłbym to zlecić jednej osobie z forum, na pewno byłby to Jureczek ;-)

Wracając do adremu:
Chyba najbardziej leży mi praca Enzo.
Robert N - zdecydowanie przesadziłeś z "Clarity" w Lightroomie (krawędzie skał wyglądają bardzo nienaturalnie).
Valdis62 - przeostrzone, a fajne by było.

[ Dodano: 2007-08-27, 20:44 ]
A, byłbym zapomniał - oczywiście zdjęcie było robione przez szybę samochodu, stąd kłopoty z WB.
 

zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
Jak dla mnie to zdjęcie Regisa, lub wersja Valdisa62
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Miło mi czytać Wasze pochwały :oops: :mrgreen:

Jarek, :-B :-)

Klarowność kolorów jest właśnie celem, do którego zmierzam.... To konkretne zdjęcie w Lightroomie poszło bardzo fajnie, bo kolorystyka poszczególnych fragmentów jest rozłączna - magenta u góry, niebieski w środku i na niebie, czerwony u doły. Po wstepnym ustawieniu WB, bawiłem sie luminancją i nasyceniem poszczególnych kolorów, stąd efekt jest taki, jakby mieć 4 warswy w Photoshopie (no, zbliżony).

Rzeczywiście uciekałem z magentą i odcieniami niebieskiego na górach, a dodawałem nasycenia czerwonego na zboczu po lewej. Droga wyszła sama jakoś tak.

Acha, zrobiłem sobie parę sesji z tym zdjeciem - zauważyłem, że w jednym podejściu łatwo coś przeciągnąć, a powrót na drugi dzień pozwala zauważyć niedoskonałości.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach