tomand  Dołączył: 17 Paź 2006
Zdjecia noc
Witam,

Czy robienie zdjec w nocy z wylaczonym NR z czasami ok 0,4 sek (na iso 800) ma duzy wplyw na jakosc zdjecia? Mialem wczoraj okazje robic zdjecia burzy w nocy. Oczywiscie w podekscytowaniu nie wlaczylem NR. W silkypix-ie rawy wygladaja nieco dziwnie (przebarwienia po bokach kadru), po konwersji do jpg-ow (1024x685) nie jest tragicznie (oczywiscie zdjecia nie sa ostre i maja widzialny szum). Zastanawiaja mnie jedynie te przebarwienia...
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
tomand napisał/a:
ma duzy wplyw na jakosc zdjecia?

Zrób po prostu zdjęcia próbne i wtedy na własne oczy stwierdzisz, które ustawienia są wedłóg Ciebie lepsze.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
tomand, zdjęcie! Daj zdjęcie!

A szum można usunąć ręcznie odejmjąc tzw "darka" - czyli zdjęcie dekla z takimi samymi ustawieniami czułości/czasu naświetlania (w praktyce wystarczy taka sama czułość i _mniej więcej_ taki sam czas).

Szczerze mówiąc, przy częstym robieniu zdjęć nocnych, polecałbym właśnie nauczenie się raczej tej techniki, niż używanie NR, które działa dokładnie tak samo, ale zabiera czas i ujęcie może uciec...

A czy ma wpływ na jakość - no jakiś ma, gdyż odejmowanie darków idealne nie jest i może zostawiać "blizny". Ale ja robiłem całkiem udane zdjęcia nocnego nieba kompaktem Olympusa, przy czasach naświetlania rzędu kilkunastu sekund. Obraz przed obróbką był totalną sieczką kolorowych pikseli, po - całkiem ładnym obrazem gwiazdozbiorów :-)
 
tomand  Dołączył: 17 Paź 2006
 

pawcio  Dołączył: 11 Maj 2007
a to pieruny z mojego balkonu
http://picasaweb.google.co.uk/pawcio.sieradz/Burza

czas 20-30s
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
tomand, zdjęcia całkiem fajne (takie klimatyczne ;-) ), to raz, dwa - przebarwień nie widzę, choć wytrzeszczam gały, o tak: :shock:
 
tomand  Dołączył: 17 Paź 2006
Dzieki :-) .

Zawsze sie staram zeby bylo klimatycznie ;-) , czasem wyjdzie...

Lepiej by bylo gdybym sie do tego przygotowal. Statyw, dluzsze czasy, latwiej byloby zlapac blyskawice :-) . Inna sprawa ze wtedy nie mialbym jednej, tylko cale stado blyskawic w danym czasie...
 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
ja wyłączyłem NR, nie wpływa na jakość zdjęć nawet przy 30 sekundach czy dłużej, a nie będę czekał np. pół minuty żeby sobie wygładził fotkę, jak jest jakaś akcja, np. leci właśnie kolejny sztuczny ogień czy piorun...
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
A ja aparat na statywie otworzyłem migawkę i czekałem aż rąbnie.
No i rąbnęło w dom sąsiada
klimat taki sobie ale za to dramaturgia jaka.... :mrgreen:

 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
bEEf napisał/a:
tomand, zdjęcia całkiem fajne (takie klimatyczne ;-) ), to raz, dwa - przebarwień nie widzę, choć wytrzeszczam gały, o tak: :shock:


bEEf sa lekkie przebarwienia, po lewej na zielono, a po prawej na czerwono..
Tylko, ze nie jestem pewien, czy to od przegrzanej matrycy, czy tez od niezatkanego wizjera.
tomand, zatykales wizjer czyms? Bo jak nie, a za plecami miales jakies swiatla to kicha..
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Adam Sławomir, jak aparat robi zdjęcie to podniesione lustro zasłania matówkę ;-) .

Przebarwienia rzeczywiście są, ale widoczne dopiero po rozjaśnieniu zdjęć.
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
PiotruśP napisał/a:
podniesione lustro zasłania matówkę

:) Dam glowe, ze gdzies czytalem, ze jednak swiatlo wpadajace przez wizjer ma wplyw na ekspozycje. Musze to jeszcze sprawdzic..

[ Dodano: 2007-08-22, 17:46 ]
Aaa dupa jestem.. Swiatlo wpadajace przez wizjer falszuje pomiar swiatla..
Na matryce przy ekspozycji faktycznie nie ma wplywu. Ale zdjecia moga byc niedoswietlone jak sie robi w nocy ze statywu z samowyzwalaczem (np. 2s) i sie nie patrzy w wizjer (bo w sumie nie ma po co jak sie ma kadr ustalony wczesniej)..
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Ma wpływ na pomiar ekspozycji ... czyli przed podniesieniem lustra. Wtedy światło wpada przez obiektyw i przez wizjer. Jeżeli światło wpadające przez wizjer będzie silniejsze od tego wpadającego przez obiektyw to zdjęcie wyjdzie niedoświetlone, bo aparat skróci czas otwarcia migawki.

Natomiast podczas naświetlania wpadające przez wizjer światło nie może już zaszkodzić. Podniesione lustro "zamyka" matówkę.

[ Dodano: 2007-08-22, 17:51 ]
Szybszy byłeś :-) .
 
tomand  Dołączył: 17 Paź 2006
A jednak! Tak mi sie wlasnie wydawalo, po lewej bylo lekko zazielenione po prawej lekko czerwone. Ciekawe dlaczego? Od przegrzanej matrycy? Az tylu zdjec nie zrobilem ;-) . Mam nadzieje ze mi nic nie szwankuje...
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
a może nie ma co na siłę szukać przyczyny w aparacie, poza kadrem w prawo były jakieś światła ?
 
tomand  Dołączył: 17 Paź 2006
No pewno i w prawo i w lewo, mieszkam przy dosc ruchliwej ulicy, na osiedlu, swiatel co niemiara :-) .
 
samber  Dołączył: 28 Cze 2007
PiotruśP napisał/a:
podczas naświetlania wpadające przez wizjer światło nie może już zaszkodzić. Podniesione lustro "zamyka" matówkę.


qrde z tego wychodzi, że nie trzeba zaślepiać wizjera. Mam małe doświadczenie w zdjęciach nocą, ale dlaczego do diabła zaślepka wizjera jest uważana za niezbędną przy zdjęciach nocnych :-/ jakiś mit czy co?
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
samber, Zaślepka jest niezbędna przy wszelkich zdjęciach z automatyką, gdy nie zasłaniasz wizjera swoim okiem. Przy zdjęciach na manualnym ustawieniu aparat robi z takim czasem i przysłoną, jakie mu zadałeś i wpadające przez wizjer światło nic nie zmieni.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
emigrant Twoje słowa sprawdziłem jakiś czas temu empirycznie i niestety nie zasłonięcie wizjera + tryb AV zaowocował niedoświetleniem o dobre 3 działki :evil:
Robiliśmy w pracy zdjęcie grupowe i jak robiłem próbę wszystko ok włączyłem samowyzwalacz dołączyłem do reszty i zdjęcie niedoświetlone :cry: :oops:
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
awakqwq napisał/a:
tryb AV
To jest właśnie jeden z trybów automatycznych. Na trybie M zmierzysz światło z okiem przy wizjerze, a potem możesz odejść, nie zasłaniać wizjera i nic nie może się prześwietlić.
Chodzi o to, że tylko pomiar światła może być zafałszowany przez światło wpadające przez wizjer. Samemu zdjęciu nic to nie przeszkadza.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach