kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
  Jeszcze o adapterach
Witam,

Mam obiektyw M42 w ktorym chodzi dosyc ciezko przyslona (jest to Jupiter 9). Dotychczas uzywalem tej LINK przejsciowki z Pentaconem. W Pentaconie pierscienie chodzily luzno i nie bylo problemow z tym adapterem. Niestety w Jupiterze przyslona (nie mowiac juz o pierscieniu do ustawienia ograniczenia przyslony) chodzi na tyle ciezko, ze czasem krece calym obiektywem razem z przejsciowka w body.

Czy ktos z Was posiada moze nakrecany na obiektyw adapter (nie ten blokujacy sie z blaszka), ktory "zaskakuje" przy nakrecaniu, to znaczy posiada otwor na bolec blokujacy?
Chodzi mi na przyklad o cos takiego: ADAPTER
Sklep ma troche negatywow i chcialbym sie od Was dowiedziec czy ten adapter rzeczywiscie ostrzy na nieskonczonosc no i czy rzeczywiscie "zaskakuje" przy nakrecaniu na obiektyw.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Cytat
adapter rzeczywiscie ostrzy na nieskonczonosc no i czy rzeczywiscie "zaskakuje" przy nakrecaniu na obiektyw.
Nie ma technicznej możliwości, żeby adapter z kołnierzem ostrzył na nieskończoność. Zaskakiwać będzie, bo od tego jest kołnierz, ale ostrzyć na nieskończoność nie. Natomiast pomyśl nad wypiłowaniem w Jupiterze szczeliny na krawędzi, tak , aby bolec blokujący w niej zatrzaskiwał się - przyjrzyj się uważnie po założeniu go z przejściówką do korpusu i zobaczysz o co chodzi. W Jupiterze 9 potrzebna jest skośna szczelina ok. 3mm szerokości na głębokość 2,5-3 mm na samej jego krawędzi i wtedy pięknie bolec zaskakuje. Mam tak zrobione i działa.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Miałem w swoim Jupiterze Taki nafrezowany otworek na tubusie obiektywu, o którym wspomina Dada. Pisałem o tym już na forum. 1mm wgryz w żaden sposób nie kaleczy obiektywu, a w sposób drastyczny poprawia komfort zabawy.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Potwierdzam to, co napisał Dada, .Miałem taki adapter,i nawet z lustrzaną 500tką nie zblizał sie do nieskończoności,a co dopiero z szerokim katem.Jeśli jupitera uzywasz do portretu,to brak nieskonczoności nie będzie Ci przeszkadzał.Ale jeśli do zbliżen krajobrazu czy detali architektury,to raczej będzie powodem irytacji i czesto uniemożliwi focenie.
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Dzieki za rady.
Dada napisał/a:
pomyśl nad wypiłowaniem w Jupiterze szczeliny na krawędzi

Co do zrobienia frezki w obiektywie, to wczesniej mialem taki pomysl. Po zalozeniu obiektywu nawet wystaje troche bolec blokujacy i mozna bardzo precyzyjnie zrobic naciecie.
Michu napisał/a:
isałem o tym już na forum. 1mm wgryz w żaden sposób nie kaleczy obiektywu

No i myslalem, ze wlasnie moge uszkodzic obiektyw. Pieknie, w takim razie zrobie mala szczelinke.

A co do przejsciowki, na ktora mialem chrapke, to tez wydawalo mi sie, ze po oddaleniu obiektywu od body przestaje ostrzyc na niesk. W opisie przedmiotu maja cos takiego:
"Zdjęcia wykonywane aparatem PENTAX przy zastosowaniu adaptera M-42 są ostre w pełnym zakresie. Także w nieskończoności"
Chyba jakas sciema.

Jeszcze raz dziekuje za rady, Pozdrawiam.
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
Michu napisał/a:
Miałem w swoim Jupiterze Taki nafrezowany otworek na tubusie obiektywu, o którym wspomina Dada. Pisałem o tym już na forum. 1mm wgryz w żaden sposób nie kaleczy obiektywu, a w sposób drastyczny poprawia komfort zabawy.


Tak też i ja zrobiłem. Fantastyczna sprawa - jupiter siedzi jak ulał.
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
A moglibyscie zapodac zdjecie takiego przerobionego obiektywu? Dzis bede probowal domowym sposobem nadpilowac swoj. Chcialbym zobaczyc jak to wyglada w stanie "gotowym" :mrgreen:

Moze jeszcze macie sugestie co do narzedzia? Nie mam takiego malego pilniczka, mam tylko do paznokci i pilke do metalu :mrgreen:
 

jojoko  Dołączył: 29 Mar 2007
Czasami nie lepiej byłoby nawiercić "dupkę" wiertlem minimalnie większym od średnicy bolca blokującego?

Jedyny problem jaki obecnie bym widział to trafienie w odpowiednie miejsce z ta dziurą ale to też dało by się obejść
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007



wybacz jakość
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Pilnikiem - iglakiem płaskim - na zdjęciu doskonale wszystko widać.
 

Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
Re: Jeszcze o adapterach
kierdel napisał/a:

ADAPTER


Witaj! Obrazki z tej aukcji przedstawiają adapter do zupełnie innego systemu. Nie ma to nic wspólnego z Pentaksem.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
jojoko napisał/a:
nie lepiej byłoby nawiercić "dupkę" wiertlem minimalnie większym
W Jupiterze 9 nie da rady. Oś otworu wynikająca z umiejscowienia bolca blokującego wypada poza obiektywem. Bolec blokuje się na szczelinie, ale wystaje na zewnątrz średnicy - popatrz na zdjęcie.
 

palermo  Dołączył: 12 Lut 2007
A ja kiedyś przesadziłem z dziurą i przewierciłem się, czego skutkiem było nasypanie się aluminiowych wiór na szkło :(
 
raurfang  Dołączył: 26 Kwi 2007
palermo napisał/a:
A ja kiedyś przesadziłem z dziurą i przewierciłem się, czego skutkiem było nasypanie się aluminiowych wiór na szkło :(


Trzeba było odkręcić 'dupkę' obiektywu i dopiero wiercić.
 

palermo  Dołączył: 12 Lut 2007
Człowiek na błedach się uczy :)
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Co do rozwiazania -> SUPER! Pokombinowalem troszke pilnikiem i obiektyw siedzi teraz cacy :-B


Lenin napisał/a:
kierdel napisał/a:

ADAPTER


Witaj! Obrazki z tej aukcji przedstawiają adapter do zupełnie innego systemu. Nie ma to nic wspólnego z Pentaksem.

Chyba sie mylisz, na obrazku wyraznie widac ze to do pentaxa, tytul aukcji brzmi "ADAPTER PENTAX BODY > M42 Chrom - Mosiadz". Tylko z tym ostrzeniem na nieskonczonosc to sciema i tyle. Taki kant.
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
Szczerze polecam ten adapter: http://allegro.pl/item224...nczonoscia.html

Gość co chwile wystawia 10-20 sztuk i wszystkie schodzą :-) ja jestem bardzo zadowolony
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
malyglod napisał/a:
Szczerze polecam ten adapter: http://allegro.pl/item224...nczonoscia.html

dokładnie...jest całkiem niezły,chociaż ja zdążyłem już go lekko ubrzydnić :D
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
malyglod, też go mam i polecam.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
I ja taki mam. Jest OK, ale: nie zwiera styków (nie wiem jak inne, ale ten nie zwiera, a obiektyw mi też nie zwiera, więc są jaja z ustawianiem ekspozycji) oraz potrafi się wykręcać podczas ostrzenia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach