wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Z wydanych w ostatnich latach bardzo polecam: "Niepewnosc przedstawienia" Marianny Michalowskiej,
"Nadmiar widzialnego" Eduardo Pontremolli, "Historia fotografii" Naomi Rosenblum oraz wznowienia ksiazek Urszuli Czartoryskiej jak rowniez nowe opracowania jej tekstow (http://ksiazki.wp.pl/katalog/autorzy/id,60675,autor.html).

[ Dodano: 2007-09-08, 18:57 ]
cheshirecat75 : "mam nadzieję że udostępnienie kopii cyfrowej nie stanowi jakiegoś rażącego naruszenia praw autorskich..."

stanowi niestety, a zwlaszcza ich rozpowszechnianie.
 

Łukaszzz  Dołączył: 15 Wrz 2007
A ja polecam - "SEKRETY MISTRZA FOTOGRAFII CYFROWEJ" Scotta Kelby.
Książka z jajem i dla początkujących i nie tylko w sam raz. Wydawnictwo HELION.
Czytając tą książkę w kilku momentach parskłem śmiechem, autor niezłe jaja sobie robi z czytelnika. Polecam ksiązki Scotta Kelby.
 

muodzian  Dołączył: 19 Sie 2007
M_O_R_I napisał/a:
A ja polecam - "SEKRETY MISTRZA FOTOGRAFII CYFROWEJ" Scotta Kelby.
Książka z jajem i dla początkujących i nie tylko w sam raz. Wydawnictwo HELION.
Czytając tą książkę w kilku momentach parskłem śmiechem, autor niezłe jaja sobie robi z czytelnika. Polecam ksiązki Scotta Kelby.

dołączam się. mam tę książkę i jest naprawdę świetna. czasem jego porady są banalne i nawet nie zdajemy sobie sprawy a jak prosty i niepozorny sposób można poprawić jakość naszych fotek. (;

mam jeszcze poradnik do cs2 scotta i naprawdę rządzi. :mrgreen:
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
podpowiem, ze sa muze gdzie sa fotografie, tam sa autorzy i mozna po tym szukac.. Ja co nieco moge poznac okolo 300 autorow majac ksiazke z wydawnictwa TASHEN "Fotografie XX wieku - Muzeum Ludwig w Kolonii". Jest bardzo tania (40zl) a w niej okolo 1000 zdjec, notki biograficzne wszystkich autorow, goraco polecam, w Empiku znalazlem :)

PS: ma maly, gruby format, wiec w podroz mozna zabrac
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
dagio napisał/a:
TASHEN "Fotografie XX wieku - Muzeum Ludwig w Kolonii"

Tez ja posiadam i polecam! W tej cenie nie ma nic lepszego :-)
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
dan napisał/a:
Tez ja posiadam i polecam! W tej cenie nie ma nic lepszego :-)


Przede wszystkim po polsku trudno znaleźć coś lepszego w takim wydaniu
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
dan napisał/a:
Tez ja posiadam i polecam! W tej cenie nie ma nic lepszego :-)
dagio napisał/a:
Przede wszystkim po polsku trudno znaleźć coś lepszego w takim wydaniu


I za takie pieniadze...
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Drozsza, ale pewnie pelniejsza jest ta:
http://www.empik.com/prod...rafii_swiatowej

czyli "Historia fotografii światowej" Naomi Rosenblum.

Wydawnictwo Taschena jest ukierunkowane na fotografie arytystyczna, bo pewnie ta jest liczniej reprezentowana w Muzeum Ludwig w Kolonii.

[ Dodano: 2008-01-07, 00:01 ]
A jesli ktos jest z Warszawy, to polecam Empik przy Marszalkowskiej (Megastore Junior). Po remoncie, mimo ze zrobilo sie troche szpitalnie i malo przytulnie, to przynajmniej jest gdzie ogladac spora liczbe ksiazek i albumow dotyczacych sztuki w tym takze fotografii. Jest stolik i krzesla, mozna sie rozsiasc i ogladac, ogladac.... ;-) Czesto mozna mnie tam spotkac :-D

Edit:
W Traffic Clubie tez jest niezle: jeszcze wygodniej niz w Empiku no i sporo rewelacyjnych ksiazek/albumow wydawnictwa "daab" i "Phaidon".

 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
No ja właśnie w Empiku wyczaiłem ostatnio taki cykl:



Książeczki lecą dekadami: lata 10., lata 20., lata 30., etc....

Każda ma po ~ 400 stron, z fotografiami ustawionymi wg działów (polityka, muzyka, technologia itp.).
W większości bardzo ciekawe i udane zdjęcia, a ponadto fascynująca lekcja historii.

I co najlepsze - jest to tanie - jedna książeczka kosztuje 15-20 PLN!

I link do wszystkich
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Za Sampem - bardzo fajna seria.
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
dan napisał/a:
A jesli ktos jest z Warszawy, to polecam Empik przy Marszalkowskiej (Megastore Junior). Po remoncie, mimo ze zrobilo sie troche szpitalnie i malo przytulnie, to przynajmniej jest gdzie ogladac spora liczbe ksiazek i albumow dotyczacych sztuki w tym takze fotografii. Jest stolik i krzesla, mozna sie rozsiasc i ogladac, ogladac.... ;-) Czesto mozna mnie tam spotkac :-D


Też tam chadzam, choć częściej jestem w Empiku w Złotych Tarasach. Nie żeby był lepszy, ale jakbym się bardzo uparł to mógłbym siedząc na własnym łóżku dostrzelić doń z procy ;-) W każdym razie w E. przy Marszałkowskiej mają genialną książkę o fotografii przyrodniczej, nie pamiętam nic, prócz samych zdjęć i nie mogę jej znaleźć w katalogu online, ale jeśli ktoś jest zainteresowany tą dziedziną fotografii i ma możliwość to polecam odwiedziny (a swoją drogą spiszę dane przy następnej okazji), bo książka zacna jest.
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
no nic szkoda że za wiedze trzeba płacić, wezmę tą książeczkę
"TASHEN "Fotografie XX..."

 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Wracajac do tematu, to moja goraca lista prosto z glowy wygalda tak:
Gary Winogrand, Robert Frank, Henri Cartier Bresson, Robert Doisneau, Andre Kertesz, William Klein, Tadeusz Rolke, Aleksander Nowak ;-)

Gdybym sie zastanowil pewnie by sie jeszcze kilku znalazlo. Czesc z nich bardzo wazne zdjecia zrobila przed 1950.

dz.
 

oscar  Dołączył: 02 Paź 2007
dagio napisał/a:
TASHEN "Fotografie XX wieku - Muzeum Ludwig w Kolonii".


Sa fotki w kolorze czy wszystko cz-b? Bo na ich stronce wyglada jakby w cz-b bylo (TASCHEN)
Chyba dzisiaj sobie taki prezencik sprawie :)
A potem bede zbieral te z poszczegolnych dziesiecioleci (czy one tez sa only cz-b???)...
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
oscar napisał/a:
Sa fotki w kolorze czy wszystko cz-b?

Troche dziwne to pytanie :-P Jesli nie ma koloru, to co, nie kupisz? A poza tym jak sobie wyobrazasz prezentacje zdjec, ktore w oryginale sa kolorowe? :-P

Tak, sa kolorowe, chociaz oczywiscie czarno-bialych jest wiecej, bo historia fotografii XX wieku jest taka jaka jest.
 

flying  Dołączył: 13 Sie 2007
oscar napisał/a:
dagio napisał/a:
TASHEN "Fotografie XX wieku - Muzeum Ludwig w Kolonii".


Sa fotki w kolorze czy wszystko cz-b? Bo na ich stronce wyglada jakby w cz-b bylo (TASCHEN)
Chyba dzisiaj sobie taki prezencik sprawie :).


Przed świętami łażąc po księgarniach ,kupiłem i sprezentowałem własnie tą pozycję ,teraz będę musiał zajrzeć powtórnie do księgarni :)
Z fotek kolorowych to nawet nie bardzo już kojarzę ,ale tak z 5 % wszystkich zaprezentowanych.
Dla będących przejazdem -książka jest do nabycia na Centralnym,tam zresztą mają często sporo aktualnych pozycji .
 
g70104sm  Dołączył: 25 Cze 2007
Ja tam bym zamiast książek przeglądowych proponowałbym album poświęcony jednemu autorowi. Przeglądowe są fajne, jak szukasz kierunku, ale nie odpowiadają na pytanie "dlaczego akurat ten fotograf był/jest wielki". Pomyśl - najlepsi fotografowie jakich świat nosił i oglądasz tylko kilka prac z ich dorobku! To jak te wspaniałe radia typu "złote przeboje", które każdego artystę spłaszczą do 2-3 najbardziej zgranych hitów.
Od ładnych kilku dni usiłuję zrozumieć co chodziło po głowie Newtonowi (hint: nie grawitacja) i doszedłem do wniosku, że muszę chyba poczytać jego biografię i najlepiej odwiedzić jakieś muzeum, żeby chociaż zbliżyć się do zrozumienia. Swoją drogą album polecam (Helmut Newton: Twórczość).
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
g70104sm napisał/a:
Ja tam bym zamiast książek przeglądowych proponowałbym album poświęcony jednemu autorowi.

Na poczatek?!

Uwazam ze w tym przypadku lepiej sprawdza sie zasada od ogolu do szczegolu. Nie da sie inaczej. Trzeba najpierw wprowadzic sie w temat, poznac szerszy kontekst i znalezc punkt zaczepienia do dalszych poszukiwan.

g70104sm napisał/a:
Przeglądowe są fajne, jak szukasz kierunku, ale nie odpowiadają na pytanie "dlaczego akurat ten fotograf był/jest wielki". Pomyśl - najlepsi fotografowie jakich świat nosił i oglądasz tylko kilka prac z ich dorobku! To jak te wspaniałe radia typu "złote przeboje", które każdego artystę spłaszczą do 2-3 najbardziej zgranych hitów.

Przeciez nikt nie pisal o ograniczaniu sie do takiej fotograficznej antologii w postaci dwoch-trzech ksiazek. Po zapoznaniu sie z ich zawartoscia zdecydowanie latwiej bedzie podjac decyzje o kolejnych zakupach. Ja np z miejsca zagospodarowalbym 5tys. na ksiazki/albumy foto, bo wiem, czego potrzebuje :-D

g70104sm napisał/a:
Od ładnych kilku dni usiłuję zrozumieć co chodziło po głowie Newtonowi (hint: nie grawitacja) i doszedłem do wniosku, że muszę chyba poczytać jego biografię i najlepiej odwiedzić jakieś muzeum, żeby chociaż zbliżyć się do zrozumienia.

Jego fotografie sie podziwia (lub nienawidzi), a nie kontempluje 8-)
 

oscar  Dołączył: 02 Paź 2007
Ja np. chcialem zobaczyc jakie byly nurty w XX wieku, jak sie to ksztaltowalo i rozwijalo. Na pewno nie ma ksiazki obejmujacej wszystko, ale ta mam nadzieje ze bedzie zawierala duzo roznych nurtow. Dzieki tem u bede mogl wyczuc co mnie kreci, co mi sie podoba i czym chcialbym sie zajac. A potem jak juz sie skieruje to bede drazyl dalej ta sciezka.
Kupilem ksiazeczke (w zlotych tarasach w W-wie nie maja w Empiku, ale juz w Juniorze jest kilka sztuk zafoliowanych nawet), ale poczekam troszke z otwarciem i przejrzeniem do czsu kiedy bede mogl to zrobic na spokojnie :) (taki mini-masochizm przy okazji).
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
oscar napisał/a:
Ja np. chcialem zobaczyc jakie byly nurty w XX wieku, jak sie to ksztaltowalo i rozwijalo.

Na poczatek polecam serial Genius of Photography - skonczylem ogladac ponad 2 tygodnie temu, a nadal nie moge sie otrzasnac. Wg mnie jedna z najlepszych rzeczy wyprodukowanych kiedykolwiek przez jakakolwiek telewizje.

dz,

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach