Yareckij  Dołączył: 01 Lis 2008
Dzięki za linka, uff...kosztują te druciki [w przeliczeniu na gram wagi :) ] chyab więcej, niż warte moje manualne słoiczki :mrgreen:
 

Danin  Dołączył: 10 Gru 2007
Czyszczenie obiektywu (soczewek) w Rzeszowie..
Witam

Kupiłem taki sobie obiketyw PENTAX SMC FA 28-80/f4
Wszystko było super bo i cena dobra ale wczoraj otwierając paczke zamarłem..
Na tylniej soczewce mydło jakby coś zaparowało ją... no odczekałem chwile wkłądając obiektyw w pudełko z woreczkami wilgociochłonnymi ale to coś dalej jest :/ Z tego co słyszałem/czytałem niektóre obiektywy miały wadę odklejającej sie przedostatniej soczewki.. Pewnie i teraz też tak było tylko wilgoć tam wlazła :/

Kupiłem obektyw za 180 PLN, ale wart jest ok 250..
Rozkręcał ktoś kiedyś obiektyw z seri FA/plastik? Sam dam mu radę?

Pan w serwisie mi zawołał 200 PLN za rozkręcenie obiektywu i wyczyszczenie dwóch soczewek... Nosz k..mac.
No i czy warto czyścić.. Sprzedający odrazu powiedział że przyjmie zwrot i nie ma kłopotu... :/

Tak to wygląda.. :

HELP ;(
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Danin napisał/a:
Sprzedający odrazu powiedział że przyjmie zwrot i nie ma kłopotu...

Ja bym zwrócił. Wygląda na grzyb.
 

Danin  Dołączył: 10 Gru 2007
To grzyb chyba nie jest, ale wilgoć i takie chamskie mydło :/

A może ma ktoś MANUALA naprawy do takiego/podobnego obiektywu?
 

Raziel  Dołączył: 06 Paź 2007
Danin,ja świerzutko zaszokowany zostałem...napisałem do jednego z serwisów z zapytaniem o czyszczenie zooma systemu adaptall 2-"...ze względu na budowę obiektywu naprawa moze wyniesc około 800 złotych..."a czyszczenie SMC 50mm f/1.4-"..Mozemy wyczyscic ale koszt okolo 500zl..."...no przecież za 1300 pln to ja mam Voigtlandera SLII...
Za wyżej wymienionego Tamrona 35-70 f/3.5 dałem na alledrogo 100pln z przesyłką a za nieszczęsnego pentaxa 200pln...kurde...pozostaje mi rozpocząc poszukiwania 50-tki z demolki-moja ma podwinięty listek przysłony-wszystko hula jak nalezy tylko nie wiedzieć czemu tak się poprzedniemu "uzytkownikowi" porobiło.W adaptallu kurz i owad jakowyż w stanie denackim...ech...
 
draq  Dołączył: 20 Lut 2009
Witam. Po samodzielnej naprawie obiektywu mam problem. Po zamknięciu obiektyw zaparowuje w ciągu kilku minut. Wiecie może co z tym zrobić?
 

ufty  Dołączył: 03 Cze 2009
Ja polecam w Szczecinie serwis naprawy sprzętu fotograficznego "COMPACT" ul. Mieszka I 80 pokój 310 tel. 091/4824637 lub bezpośrednio na komórkę do gościa co czyści obiektywy 660870026. Dziś odebrałem po naprawie u nich obiektyw TEFNON 75-205 P-K/A (zoom typu pompka) a konkretnie po usuwaniu z najgłębszych soczewek grzyba. Efekt naprawy przerósł moje oczekiwania: obiektyw nie tylko został pozbawiony grzyba ale dokładnie wyczyszczony ze wszystkich pyłków i nasmarowany. Usługa najtańsza nie była bo 150 zł ale nie żałuję tych pieniędzy – na usługi dają trzy miesiące gwarancji.
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
widocznie 3 m-ce to okres wylęgania nowego grzyba ;-) sorry - nie mogłem się powstrzymac... ja swoje wszystkie obiektywy serwisuję w Fotocomplex w Gdyni. Ceny (jak dla mnie) mega umiarkowane. Ale tez ja mam juz swoje rabaty u nich... Np. za poskładanie do kupy A35-70 / 3,5-4,5 padłem jedno 50 PLN. A był w stanie rozkładu całkowitego!! Nie działało nic ;) Teraz zostawiłem im Super A do czyszczenia, regulacji itepe. Maja okreslić cene przed przystapieniem do "zabawy" ;-) ale ztcpowiedzieli to cena nie przekroczy 100 PLN. Cena zakupu (30 PLN) + remont = fajne body za bardzo fajna cenę ;-)
 
Rysiek24  Dołączył: 27 Wrz 2009
fajnie ze w szczecinie ktos sie zajmuje czyszczeniem szkielek , tez musze oddac swojego elicara 80-200 pompke do czyszczenia bo jest w srodku zakurzony nieco i na niektorych fotach widac jakies wloski.
 

mycielski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nie wiedziałem gdzie sie podczepić ale to chyba odpowiedni watek. Potrzebuje waszej pomocy w sprawie SMC 135 w wersji A. Zaczynając od poczatku bedąc w posiadaniu ww. obiektywu był on praktycznie użyteczny na f3,5 gdyz przesłona chodzila jak w maśle. Długo myślałem czy dam radę zlikwidować ten problem samemu. Kilka dni temu postanowiłem rozbebeszyć szkło i wyczyścić mechanizm przesłony. Wszystko lux poszło przesłona chodzi pieknie no ale cóż nie wiem jak był pierwotnie zamontowany styk który odpowiada za sterowanie przesłoną w body. Może ktos z was wie jak to powinno być założone. teraz mam obiektyw w wersji M a potrzebowałbym w wersji A. Jeżeli będzie trzeba zrobie zdjęcia elementu którego nie wiem jak zamontować do obiektywu. Z góry dziekuje za pomoc
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Jak znajdę chwilę to może jakieś zdjęcia zrobię, bo i tak potrzebuję jednego A rozebrać. Nie mogę tylko obiecać kiedy. Jakbyś był w Tarnowie kiedyś to mogę pomóc, kilka razy rozbierałem szkła A i FA.

[ Dodano: 2010-05-26, 01:04 ]
Tak na szybko.




W razie czego pytaj.

[ Dodano: 2010-05-26, 01:06 ]
Na pierwszym jest jeszcze pierścień przysłony, na pozostałych już nie.
 
nyanko  Dołączyła: 14 Sty 2010
Nie wiem, czy piszę we właściwym wątku, w razie pomyłki proszę o przeniesienie. Otóż kupiłam niedawno na aukcji obiektyw smc-m 50 1.7 i niestety z tyłu (od strony, gdzie obiektyw wchodzi w body) na soczewce jest piękna siateczka :evil:
Wygląda to tak:

i idzie od brzegów soczewki ku środkowi, wokoło. Widać dopiero pod pewnym kątem, na zdjęcia nie ma chyba (na razie) wpływu.
Kontaktowałam się ze sprzedawcą, niestety umył ręce :evil:
Pytanie nr 1, da się coś z tym zrobić na własną rękę? Próbowałam się wywiedzieć, ile by kosztowało ewentualne czyszczenie, ale cena jest taka, że się to nie kalkuluje.
Pytanie nr 2, jeśli nie da się samodzielnie, to jak to jest z użytkowaniem takich szkieł? Na necie dużo jest opinii, że pleśń potrafi się przenieść na inne szkła, jak z tym jest?
Ech, zachciało mi się manualnej pięćdziesiątki, to mam z bonusem w środku :-?
Proszę uprzejmie o wskazówki :->
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
To wygląda jak rozklejające się soczewki. Czy sprzedający cokolwiek wspomniał o tym w aukcji? I jak rozumiem nie było tego widać na zdjęciach na aukcji? Jeżeli tak to zwrot obiektywu do sprzedającego - niezgodność towaru z opisem.
 
nyanko  Dołączyła: 14 Sty 2010
michal5150, dzięki za błyskawiczną (!!) odpowiedź :-B
Sprzedający nie napisał ani słowa na ten temat i na zdjęciach też nie było widać - niestety zastrzegł też sobie, że "obiektyw wygląda mu na czysty, ale nie jest specjalistą, nie zna się" więc obiektyw licytuje "jak jest", bez prawa do reklamacji. Na tej podstawie zresztą odmówił mi zwrotu.
Niestety, tak bywa :-/ , dobrze, że cena nie była wygórowana. Trudno, będę używać w takim stanie, dopóki się będzie dało ;-) jeszcze raz dzięki za odpowiedź!
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Na razie nie rozpaczaj. Pomyszkuj, może znajdziesz taki sam ze zjechaną przednią soczewką, to sobie zamienisz. Czasami trafi się taka okazja. Bądź dobrej myśli.
A tak w ogóle to współczuję. Ja w najciemniejszym kącie giełdy w Stodole kupiłem Arsata PCS z podobnymi objawami (w tej ciemnicy nie zauważyłem, dopiero w domu). Jednak stwierdziłem, że po przysłonięciu powyżej 5,6 "to" już nie wchodzi w kąt widzenia. A PCS-em robi się od 11-16. I żyję z tym dalej. Na zdjęciach nic nie widać.

[ Dodano: 2010-08-29, 18:56 ]
Załóż obiektyw do aparatu (bez filmu), ustaw "B" i obserwuj od strony okienka kadru pod kątem z boku, przy jakiej przysłonie "to" chowa się za listkami przysłony. To będzie pierwsza przysłona, przy której można fotografować. Potem przymykaj dalej, tylko patrz "z roga" kadru. W ten sposób ystalisz przysłonę, przy której absolutnie nie będzie "to" miało wpływu na zdjęcie. Może jednak da się tym fotografować do czasu znalezienia innego szkła?

[ Dodano: 2010-08-29, 18:58 ]
Rozklejenie soczewek poznaje się po "lusterku" w miejscu rozklejenia. Grzyb to siateczka jakby nitek, które widać bez lustrzanego połysku.
 
nyanko  Dołączyła: 14 Sty 2010
technik219, dzięki stokrotne za rady. Sprawdzę, jak to wygląda przy różnych przysłonach, jutro albo pojutrze oddam też film, gdzie mam parę klatek zrobionych testowo. Na cyfrze mam wrażenie, że nie widać tego rozklejania się (albo się po prostu nie znam ;-) , w każdym razie nie przeszkadza mi to zbytnio)
jeszcze raz dziękuję :-B i pozdrawiam!
 
serek  Dołączył: 28 Sie 2010
Witam potrzebna pomoc w informacji ,gdzie w Krakowie można odgrzybić obiektyw Sigmy niedrogo manualny
 

pgrzes  Dołączył: 09 Gru 2010
Co dolega mojemu 28-70/f4?
Witam,

Mój obiektyw Pentax 28-70/f4 kilka ostatnich lat spędził w torbie na dnie szafy. Wyjąłem go z myślą o wzięciu go do sklepu celem przetestowania z body K-X.
Niestety coś pojawiło się na jego wewnętrznych soczewkach :(
Obok w torbie przez te wszystkie lata leżał jeszcze obiektyw 80-320, ale ten jest czyściutki?!
Zrobiłem zdjęcie byście mogli postawić diagnozę:
http://img97.imageshack.u...1/dscn1643s.jpg
Czy jest to do wyczyszczenia?
Gdzie i za ile?
A tak w ogóle, to czy warto? Czy cena czyszczenia nie przewyższa ceny takiego obiektywu??

Grzesiek
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
Na 90% grzyb. Optyk twierdził, że może takie rzeczy wyczyścić, ale jednocześnie usunie powłoki. Koszt ok. 200 zł.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
pgrzes, niestety muszę cię zmartwić

ten model obiektywu (FA 28-70 f/4) cierpi na rozklejanie się soczewek

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach