vestel  Dołączył: 29 Sie 2007
Jaki program do RAWów z K10D?
Witam Wszystkich bardzo serdecznie na moim pierwszym poście.
Jestem szcześliwym posiadaczem pentaxa k10d, ale moja radosc szybko znikła, gdy doszło do obróbki rawów ;(
Poprzednio uzywalem canona 10d, 350d, 20d, olympusa E-1 i wszystkie rawy obrabialem w Rawschoterze.
Jak juz wiadomo świetej pamieci rawschoter nie obsluguje rawów z k10d ;(
znalazlem gdzies na forum ze ktos zmodyfikowal plik rawschotera zeby widzial pliki z k10d ale u mnie widzial tylko dng i to w kolorach z upiornych fioletów...

poszukalem na forum i wyprobowalem najnowsze programy:
bibble pro-- ale tu niespodzianka nie widzi moich rawow z k10d (z innych aparatów widzi), moze cos źle robie? ktos go uzywa do k10d?
raw therapee-- no spoko przeczytal moje rawy, ale... chyba nie mozna dawac gwiazdek, tworzyc kopi roboczych i usuwac zdjec!!! przynajmniej nie doszedłem do tego jak to zrobic
ligthroom 1.1-- super programik gdyby nie tworzyl sobie tych bibliotek, nie zzerał mi całej pamięci i nie wieszał kompa przy wczytywaniu powyzej 20 rawow ;(

wobec tego mam pytanie jaki proponujecie program? Podpowiem ze bardzo bym chcial zeby mial te same opcje co rawschoteer czyli:
-szybkie wczytywanie rawow i szybka na nich praca na suwaczkach,
-nie nadpisywanie oryginalnych rawow tylko tworzenie w tym samym katalogu malutkich plikow sterujacych jak w rawschoterze,
-mozliwosc tworzenia wirtualnych kopii roboczych jak w rawschoterze,
-mozliwosc zarzadzania miniaturkami (gwiazdki, usuwanie itd)
-mozliwosc skopiowania ustawien (ctr+c) z mozliwoscia zastosowania ich w kolejnych plikach (ctr+v)

w sumie to chwilowo tyle z wymagan ;P macie jakies propozycje na w miare wolny komputer?
z góry dziekuje za pomoc
Ps.oprogramowanie pentaxa niestety mi nie pasuje ;([/b]
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
Re: Jaki program do RAWów z K10D?
vestel napisał/a:

-szybkie wczytywanie rawow i szybka na nich praca na suwaczkach,
-nie nadpisywanie oryginalnych rawow tylko tworzenie w tym samym katalogu malutkich plikow sterujacych jak w rawschoterze,
-mozliwosc skopiowania ustawien (ctr+c) z mozliwoscia zastosowania ich w kolejnych plikach (ctr+v)

Powyższe RawTherapee posiada, jedynie ta ostatnia funkcja z tego co wiem to nie działa na zasadzie kopiowania ustawień, ale raczej jako nałożenie tych, które były przy poprzednim obrabianym zdjęciu.

Cytat
-mozliwosc tworzenia wirtualnych kopii roboczych jak w rawschoterze,
-mozliwosc zarzadzania miniaturkami (gwiazdki, usuwanie itd)

Jeżeli na liście dyskusyjnej RawTherapee napiszesz, że potrzebujesz takiej funkcji (a przy okazji wesprzesz autora małym datkiem) to jest szansa, ze przychylnie zostanie ona rozpatrzona i znajdzie się gdzieś w kolejnej wersji.

ps. Rozumiem, że cały czas mowa o programach darmowych?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
vestel napisał/a:
wobec tego mam pytanie jaki proponujecie program? Podpowiem ze bardzo bym chcial zeby mial te same opcje co rawschoteer czyli:
-szybkie wczytywanie rawow i szybka na nich praca na suwaczkach,
-nie nadpisywanie oryginalnych rawow tylko tworzenie w tym samym katalogu malutkich plikow sterujacych jak w rawschoterze,
-mozliwosc tworzenia wirtualnych kopii roboczych jak w rawschoterze,
-mozliwosc zarzadzania miniaturkami (gwiazdki, usuwanie itd)
-mozliwosc skopiowania ustawien (ctr+c) z mozliwoscia zastosowania ich w kolejnych plikach (ctr+v)
Pełma wersja Silkypix to ma. Jest także Silkypix free, ale z ograniczeniami.

[ Dodano: 2007-08-30, 09:14 ]
aflinta napisał/a:
Rozumiem, że cały czas mowa o programach darmowych?
Wymienione przez vestela programy z wyjątkiem RT, nie są raczej darmowe.

 
vestel  Dołączył: 29 Sie 2007
aflinta- płatny tez w ostateczności moze byc ;) narazie sie splukałem na k10d i 50 1,7 ale przyszlosciowo jakby nue byl innej opcji to bym zakupil
ps. a znasz jeszcze jakis inny program ktory bymial takie opcje jak rawschoter?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
vestel, wiem, że program do kadyszki (PPL) jest dziwny, ale ja się przyzwyczaiłem i ok. Jeśli nie dasz rady, to raczej coś płatnego - mimo usilnych starań nie znalazłem nic darmowego, co zbliżyło by się jakością do PPL. RawTherapee jest blisko, ale to jeszcze nie to, daje zbyt nieprzewidywalne wyniki. Poza tym interfejs też okazał się niezbyt wygodny, mimo, że wygląda lepiej. Dlatego wolę wołać w PPL, a kasę zostawiłem na jakiś "prawdziwy" edytor grafiki, na przykład PaintShopPro.
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
argawen, faktycznie, bibble miał tylko darmowy okres próbny.
vestel, nie znam rawshootera, używam RT i mi wystarcza.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Rawshooter niestety kiepsko oddawał kolory Pentaksa. Zwłaszcza czerwienie. Bardzo nad tym bolałem, bowiem wersja Free całkowcie mi wystarczała. Dlatego proponuję niestety zapomnieć o tym sofcie.
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Jest linuxowy ufraw. Kumpel sobie zainstalował jak u niego popstrykałem bo chciał koniecznie natychmiast zdjęcia z puszki mieć u siebie na kompie. Sam zabieram się do przesiadki na linuxa (ale coś zabrać się nie mogę). Muszę przyznać że kolorki bardzo mi się podobały.
 
paoollo  Dołączył: 17 Wrz 2006
hamster napisał/a:
Jest linuxowy ufraw
ufraw windowsowy też jest
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
:-o jeszcze nie zdążyłem (nie chciało mi się :-P ) znaleźć, będę musiał spróbować
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
Lepiej od Ufrawa działa RawTherapee; najnowsza wersja 2.2beta3 działa bardzo ładnie.
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
Przemas, najnowsza to jest pełna 2.2 :)
 
vestel  Dołączył: 29 Sie 2007
ale ta najnowsza iepozwala na usuwanie zdjec ;/ albo ja jeszcze nei wiem jak to zrobić
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
vestel, mi to nie przeszkadza i tak wywalam cały katalog a interesuje mnie po fakcie zawartość converted :)
Zawsze możesz napisać na forum RT prośbę o dodanie takiej funkcji. W sumie jakby były źródła dostępne to rozwój tego softu szedłby szybciej, sam bym tę funkcję dopisał :D
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
A po co kombinowac, skoro masz znakomity program wraz z aparatem? Dlaczego nie uzywasz PPL? Ja pracuje na nim z prawdziwa przyjemnoscia, chociaz moj leciwy maczek ciagnie jak stary kon pod gore, ale jakos wyciaga. Przy okazji moge sobie poczytac (posty na forum).
pozdr.
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
wiktor33, no chyba że ktoś pracuję pod Linuksem tam RT jest jednym z lepszych programów bo PPL nie bardzo działa (udało mi się odpalić pod wine ale praca nie należała do najprzyjemniejszych).
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
wiktor33 napisał/a:
Dlaczego nie uzywasz PPL? Ja pracuje na nim z prawdziwa przyjemnoscia,
składam wyrazy szacunku :-B
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
vestel napisał/a:
ale ta najnowsza iepozwala na usuwanie zdjec ;/ albo ja jeszcze nei wiem jak to zrobić


No, brak tej funkcji to rzeczywiście tragedia.
Nie możesz sobie przejrzeć pefów np w Fast Stone Viewer? Tam możesz usuwać.
A w kwestii wywołania najważniejsze jest to jak konwerter radzi sobie z oddaniem szczegółów.
Raw Therapee jest pod tym względem lepszy nawet od ACR z kolorami też można sobie jakoś poradzić. I to jest koronny argument za tym żeby go używać trudno nie da się wsadowo ale to tylko troszkę wydłuża czas obróbki i nic poza tym.
Można sobie pozapisywać swoje profile pod dany aparat na różne warunki które można używać jako punkt wyjścia dla następnych zdjęć.

PPL niestety daje mydlane zdjęcia czy to na crisp czy na natural jakby ostrość nie ustawić nie uzyskasz tylu detali co z RT.
Interfejs RT jest znakomity z wyjątkiem przeglądania katalogów z plikami ale tak wyraźnego podglądu i przejrzystego menu to nie ma żaden darmowy a iniejeden płatny program, których używałem.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Zobacz tu i porównaj sam..
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
Pod Ubuntu z Gnome z pefów wyciąga normalnie miniaturki i widać je przy przeglądaniu zdjęć w folderach (jak sie nie mylę to pakiet nazywa się gnome-raw-thumbnailer).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach