rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Plamy na ciemnych odbitkach PE
Witam
Spotkałem się nieoczekiwanie (jak to zwykle bywa) ze zniszczeniem odbitek.
Papier Ilford MC IV de lux 20x25 perła, wywoływacz Tetenal Eukobrom.
Na prawidłowo naświetlonej odbitce - scena nocna, średni kontrast i podwyższony, na brzegu odbitki plama ciemniejsza i układająca się wzdłuż papieru od niej smuga. Końcówka paczki. Tak sobie myślę: włożełem wilgotne paluchy i został ślad, choć wyciągam papier od spodu nie od emulsji. Jedna odbitka, druga to samo. Świeża chemia, więc stawiam na brudne paluchy, choć musiały by być mokre by zainfekować sąsiednie karty. Zakładam lateksowe rękawiczki, otwieram nową paczkę papieru, nowa odbitka - to samo! Ten sam efekt, w tym samym miejscu. Na odbitkach o dużej jasności efekt niezauważalny. Co to może być? Feralna seria papierów?
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
A czy nie jest to zaświetlenie? Może jakaś smużka światła gdzieś z powiększalnika? Może jakieś odbicie?
Wadę papieru można zdiagnozować wywołując nienaświetlony arkusz.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
rychu napisał/a:
Świeża chemia,
A którą stroną wkładasz papier do kuwety? Może zawsze od tej strony? Na dodatek odsączasz też na tym boku?
Jak wywojka świeża, to może bardziej zadziałać na ciemnych partiach.

PE jest miękki i szybko nasiąka, więc może niekoniecznie to właśnie to, ale w dużych barytach przy krótkich czasach wołania da się to zauważyć (i to przeważnie dopiero po wyjściu z ciemni)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Zeskanowałem na szybko by uwidocznić efekt.
Naświetlenie odrzucam - dwie różne paczki - ten sam efekt, to samo miejsce na papierze. Wkładanie do wywoływacza, hmm, Tetenal nie jest szybkim wywoływaczem.

zmniejszony kontrast by uwypuklić problem

 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
usuń "ó" z nazwy pliku.
Usuń %
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tref, z całym szacunkiem, ale nie mogę się zgodzxć: papier należy wywoływać do końca, stale i dość intensywnie kołysząc kuwetą. W Eukobromie czas wywoływania powinien wynosić co najmniej 1 minutę, więc nie może być mowy o nierównomiernym wywołaniu.
Papier PE nie nasiąka w ogóle - po to jest PE, aby właśnie nie nasiąkał. Nasiąka jedynie cieniutka warstwa emulsji.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
rychu napisał/a:
Tetenal nie jest szybkim wywoływaczem
Variospeed W ? 30s to wolno? Jaka temperatura wołania?

[ Dodano: 2011-01-12, 12:05 ]
wiktor33 napisał/a:
papier należy wywoływać do końca,
Oczywiście!


Cytat
PE jest miękki i szybko nasiąka
Matko, jak to przeczytałem to się przeraziłem. Miałem na myśli szybkie namaczanie warstwy światłoczułej. Baryt chłonie całą objętością. Przepraszam za dwuznaczność.

 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
rychu napisał/a:
Na odbitkach o dużej jasności efekt niezauważalny

Wyjaśnij bliżej, proszę, co to znaczy? Czy są to odbitki z klatki o dużej jasności (prawidłowo naeksponowane jasne motywy), czy też odbitki wcześniej wyjęte z wywoływacza?
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Temp: ok 20st
czas: 1min
jasne odbitki - zdjęcia dzienne, średniokontrastowe
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Teraz dopiero widzę załączone zdjęcie. Miałem podobny problem, ale przed laty, jeszcze z polskim bromem. Winna była nierówna emulsja w całej partii papieru. Sklep reklamację uznał.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Temp i czas (jeśli to Variospeed) są ok.
rychu napisał/a:
Wyjaśnij bliżej, proszę, co to znaczy? Czy są to odbitki z klatki o dużej jasności (prawidłowo naeksponowane jasne motywy), czy też odbitki wcześniej wyjęte z wywoływacza?
rychu napisał/a:
jasne odbitki - zdjęcia dzienne, średniokontrastowe
Nadal nie rozumiem: jasne = niedowołane? Jeśli tak, to właśnie będzie to o czym pisałem w poście z godz. 11:51

[ Dodano: 2011-01-12, 12:28 ]
wiktor33 napisał/a:
Winna była nierówna emulsja w całej partii papieru.
Z tym się nie spotkałem. To dobrze świadczy o Kentmere :-)
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jeśli obie paczki mają ten sam numer emulsji, to najprawdopodobmiej wada fabryczna.

Fajne zdjęcie! :->
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
tref napisał/a:
Nadal nie rozumiem: jasne = niedowołane?

Normalnie wywołany negatyw przedstawiający jasne, dzienne sceny - brak całkowitego zaczernieninia papieru.
Wywoływacz rzczywiście Variospeed, nie zaś Eukobrom jak podałem.

[ Dodano: 2011-01-12, 13:20 ]
wiktor33 napisał/a:
ten sam numer emulsji

po powrocie do domu sprawdzę
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
rychu napisał/a:
Normalnie wywołany negatyw przedstawiający jasne, dzienne sceny - brak całkowitego zaczernieninia papieru.
Hehe, chodziło mi o to, czy papier naświetlany "w punkt", czy niedoświetlony. Jak niedoświetlony lub niedowołany, to błędu = pasków nie zobaczysz.

Może to faktycznie wina partii papieru.
 

Henry  Dołączył: 12 Sty 2010
Jeśli ujawnia się na ciemnych odbitkach czyli kiedy przez przeźroczysty negatyw pada sporo światła to często jest to zaświetlenie od obijającego się światła - od krawędzi ramek maskownicy, powiększalnika, ścian... Czasami też papier się zawija w kuwecie z wywoływaczem i krawędzie wyłażą na powierzchnię (dlatego najlepiej wkładać obrazem do dołu i trzymać przez określony czas nie patrząc w ogóle na pojawiający się obraz żeby się nim nie sugerować i nie wyjmować przedwcześnie).

Wytnij ćwiartkę lub połówkę z papieru, a następnie połóż ją pod powiekszalnik krawędzią zewnętrzną do środka (możesz złożyć dwie połówki odwrotnie) - jeśli to wada papieru to będzie na środku obrazu, jeśli znowu przy krawędzi obrazu to wada "zewnętrzna".
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Seria papieru w obu paczkach ta sama.
tref, papier naświetlony w punkt. O jakich paskach piszesz? Poziome paski na skanie oraz pionowe białawe smugi są efektem pracy skanera. Defekt, który chciałem pokazać, to ciemna plama na górnaj krawędzi po środku kadru i odbiegająca w dół ciemna, zwężająca się smuga.Henry, obracałem papier i defekt umiejscowiony jest w tej samej pozycji (w stosunku do papieru, nie maskownicy, powiększalnika itp).
Czyli sprawy manualno technologiczne eliminuję, pozostaje jakość papieru :-/
Niestety zwrócić nia mam komu, z resztą niewiele do zwrotu zostało. Będzie sporo materiału na próbki.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach