kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
UFRaw i ciemny JPEG
Witam,

Dopiero zaczynam zabawe z wywolywaniem RAWow. Program dostarczony z puszka na moim kompie chodzi slamazarnie, wiec chce pouzywac tandemu GIMP + UFRAW.

Moje pierwsze zaskoczenio-spostrzezenie jest takie, ze gdy wywolam w UFRAW surowke (wszystko na default, bez podbijania), to jest duzo ciemniejszy od JPEGa powstajacego w aparacie (robie RAW + JPEG i porownuje). Czy to jest normalne?

Jezeli ustawie ekspozycje na auto, to podbija ja do gory i rzeczywiscie zdjecie wychodzi jasniejsze. Wniosek jest taki, ze puszka robjac JPEGa dokonuje takiego wlasnie zabiegu?
Odkrylem Ameryke?
 

Mała Mi  Dołączył: 29 Lis 2006
Pytałem już o to w tym wątku http://pentax.org.pl/view...r=asc&start=100
Ale nie było konstruktywnych odpowiedzi.
Najwyraźniej "ten typ tak ma". Ja się przyzwyczaiłem i podbijam ile trzeba.
PZDR. Mała Mi

 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
U mnie z kolei RawTherapee na niektórych zdjęciach pojechał brightness +1.5 chociaż w aparacie wszystko ustawione na zero. W rawshooterze tego nie miałem. Na szczęście jest przycisk resetowania ustawień.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Wojtek.A napisał/a:
U mnie z kolei RawTherapee na niektórych zdjęciach pojechał brightness +1.5
u mnie na .pef wali ok. +3, a w .dng jest OK
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
Niestety DL nie ma możliwości robienia w DNG. W sumie to do przeżycia te skoki jasności, najbardziej mnie w RT wkurza brak hurtowego wywołania, dziwne że jeszcze tego nie dodali.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wojtek.A napisał/a:
Niestety DL nie ma możliwości robienia w DNG

Jaki problem z hurtowym przekonwertowaniem :?:
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
W rawshooterze można po zakończeniu obróbki wszystkich zdjęć zaznaczyć je i dodać do kolejki wywoływania. W RawTherapee nie udało mi się odpalić wywołania więcej niż jednego zdjęcia.

Wiem że zadania się kolejkują i mogę dorzucić kolejnego RAW'a jeśli poprzedni nie skończył się wywoływać, ale przy wywoływaniu większej ilości zdjęć czasem wracam do poprzednich zrobić jakieś poprawki. Fajnie by było gdyby dało się uniknąć przeklikiwania przez kilka naście/dziesiąt zdjęć w celu wywołania wszystkiego, zwłaszcza że czas ładowania zdjęcia w RT wynosi u mnie prawie 5s.
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
OK, skoro temat poplynal na inne morza to ja jeszcze z innej beczki rumu.

Zauwazylem, ze wywolany w UFRaw plik JPG jest troszke wiekszy niz jpeg z puszki (strzelony w RAW + JPEG), jak dobrze pamietam chodzi o wieszka wysokosc pliku.

Czy to normalka tez z innymi programami czy znowu "ten typ tak ma"?
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
Na rozmiar JPG'a wpływa stopień kompresji, widocznie inny stopień stosowany jest przez puszkę, a inny przez UFRaw. Nie wiem czy wołacze rawów dopasowują stopień kompresji do tego ustawionego w korpusie, ale większość programów ma możliwość płynnej regulacji, a korpus tylko 3 wartości. O różnicach w wymiarach nie słyszałem, ale ja generalnie niedoinformowany jestem :-|
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Wojtek.A napisał/a:
Na rozmiar JPG'a wpływa stopień kompresji

Za malo precyzyjnie sie wyrazilem.
Wojtek.A napisał/a:
O różnicach w wymiarach nie słyszałem

O to mi wlasnie chodzilo. Roznice za w wymiarach pliku. Jest to chyba kilka pixeli wiecej na tym krotszym boku w pliku RAW. Troche mnie to :shock:

To raczej wina UFRawa czy puszka troche przycina jpega? Moze mam kilka dodatkowych pikselkow na matrycy gratis i w rawie sa uwzgledniane 8-)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Poczytaj sobie dokładnie specyfikację...
Różnice w wymiarach jpg i raw są od początku np.:
mój GX-1S Rozmiar plików 3008: 3008 x 2000, 2400: 2400 x 1600, 1536: 1536 x 1024 pikseli (JPEG), 3008: 3008 x 2008 pikseli (RAW)
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
plwk napisał/a:
Jaki problem z hurtowym przekonwertowaniem :?:


Problem taki, ze potem PPL nie otwiera takich DNG'ow. Pytalem o to juz kiedys i tez bez pomyslow.. W sumie ja z tym jakos zyje, ale jednak jakby sie dalo PPLem otworzyc te DNGi w koncu to by bylo lepiej..

[ Dodano: 2007-09-04, 17:54 ]
Mowie o konwersji przy pomocy AdobeDNGConverterem.
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
Wojtek.A napisał/a:
U mnie z kolei RawTherapee na niektórych zdjęciach pojechał brightness +1.5 chociaż w aparacie wszystko ustawione na zero. W rawshooterze tego nie miałem. Na szczęście jest przycisk resetowania ustawień.

Ustaw konfiguracji by przy wczytywaniu plików RAW stosował profil neutral a nie default czy jakiś inny crisp :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach