r0man  Dołączył: 15 Sty 2007
Sigma 70 mm f/2.8 EX DG Macro czy SMC DA 70/2.4 limited ?
Witam,

Dylemat mam taki, co wybrać: Sigma 70 mm f/2.8 EX DG Macro czy SMC DA 70/2.4 limited ?
Sigma kusi makro 1:1. Ma też bardzo dobre recenzje. Limited wiadomo, ale niestety makra brak.
Skłaniam się ku Sigmie (nie bijcie :oops: ).
Czy ktoś ją może ma i może coś konstruktywnego doradzić ?
 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
zależy do czego chcesz używać, dla mnie wybór byłby banalnie prosty, ja korzystam z makro więc brałbym sigme...
 
r0man  Dołączył: 15 Sty 2007
chciałbym w kolejności:

1 makro
2 portrety

więc wybór wydaje się rzeczywiście banalnie prosty .

Z drugiej jednak strony limited to limited, a macro mogę obskoczyć innym szkiełkiem.

W tej Sigmie najbardziej kusi mnie ogniskowa 70 - typowe makra mają ok. 100, a to imho troche za dużo do portretów z cropem - kupując sigmę miałbym typowe 2 w 1.

50 makro są dla mnie z kolei niezbyt wygodne (mała odległość minimalnego ostrzenia) - w tej sigmie jest nieźle bo 26 cm od płaszczyzny matrycy - chociaż i tak trzeba wjechać prawie w obiekt ;-)

w zasadzie to jestem na tę Sigmę zdecydowany - pytam na wszelki wypadek, czy nie ma jakiś baboli i czy czasem limited nie przewyższa jej jakoś znacznie bo wtedy może lepiej zapomnieć o 2 w 1 ;-)

na optyczne.pl jak zwykle narzekali na AF, ale oni testują z Canonami a tam Sigma ma stałe problemy z AF.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
r0man miałm podobny dylemat. Na początku skłaniałem się za opcją smc DFA 100,2,8 macro co by upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu. Mieć macro i portret. Ale zrezygnowałem. Postanowiłem mieć i macro i portretówkę. DA 70/2,4 jest świetnym obiektywem, niewielkim i przystepnym cenowo, a jednak 100mm w macro bardzo często sie przydaje. Tak więc czekam na tą setkę kiedy w koncu i u nas w Polsce pojawi się w przystepnej cenie. Obiektyw dwa w jednym to zawsze jakiś kompromis. Rownie dobrze można kupiś soczewkę macro do limiteda i mieć namiastkę macro.

musisz sam dokonać wyboru. Ja już zdecydowałem. Wolę dwa
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
A ja z kolei kupiłem DFA100/2.8 Macro (chociaż myślałem też o Tamronie 90/2.8), a teraz czaję się na DA70/2.4... Stwierdziłem, że lepiej kupić 100 i dziurę między 50, a 100 uzupełnić 70 (ewentualnie 77 - sprawa jeszcze nie jest ostatecznie przesądzona)... Nie wiem, czy dobrze myślę, ale koncepcja wydaje mi się słuszna... :mrgreen:
A tak wogóle, to IMHO, DFA100 jest bardzo fajna do ciasnych portretów...
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
takie zdanie trochę z boku: zapychanie dziury 50...100 szkłem 77 to dobry pomysł, z tym, że siedemdziesiątka-siódemka ma wielką dziurę 1.8 o czym trzeba pamiętać :mrgreen:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Troszkę obawiam się słynnych aberracji 77 i reakcji mojej K10 na nie... Jej AF chyba jednak bardzo aberracji nie lubi... Co mi z zysku światła, jeżeli AF będzie nie dość, że wolniejszy, to jeszcze niepewny... Chociaż oczywiście 77 jest zbyt piękne, żeby nie chcieć go mieć... Staram się jednak myśleć racjonalnie i wychodzi mi, że 70 jest równie dobry optycznie, ma szybszy AF i mniejsze CA, kryje pełną klatkę, a do tego jest ogólnie mniejszy, ma rozmiar filtrów 49mm i kosztuje ponad $100 mniej... Chociaż, oczywiście 77 jest zbyt piękne, żeby nie chcieć go mieć... :mrgreen:
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
raz: czemu AF 77 ma być niepewny? Czym się różni od 70? Nie rozumiem.
dwa: 70 nie ma pierścienia przysłon, więc z analogiem jest mało przyjemna praca :lol:
trzy: nie wiem gdzie można dostać 77 TYLKO $100 drożej niż 70, czy 70 zdrożały? Wg sklepów za oceanem:
77-$ 689.95 [tyle, że Availability: Out of Stock]
70-$ 539.95

u nas:
77-3899PLN
70-1750PLN

To, że AC w 77 są -wiadomo, ale jeśli chodzi o zastosowanie to będę go bronił, bo ma szersze niż 70. Oczywiście kwestia ceny, kto ile może zapłacić oraz tego, czy chce używać szkieł także z analogiem.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
A propos niepewności AF, chodzi mi oczywiście o CA... Im większe CA ma obiektyw, tym większe kłopoty za AF-em wydaje się mieć moja Kadyszka... Oczywiście nie twierdzę, że to napewno CA są przyczyną problemów, ale jest to prawdopodobne. Z mało aberrującym DFA100 AF K10 współpracuje wyśmienicie pod względem precyzji (chociaż oczywiście, demonem szybkości z tym obiektywem nie jest).
W kwestii cen, zapominasz, że na 77 jest $100 rabatu, a na 70 już tylko $50...
Co do zastosowania - chodzi Ci raczej o ogniskową, czy o światło?
Kwestia używania z analogiem jest dla mnie narazie nieistotna - nie mam analoga... Z kryciem pełnej klatki, chodziło mi ewentualnie o większe matryce (np. z cropem 1.13), jeżeli takie się kiedykolwiek u Pentaxa pojawią...
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
jaad75 napisał/a:
W kwestii cen, zapominasz, że na 77 jest $100 rabatu, a na 70 już tylko $50...
rabatu od czego? Nie mozna go w tej chwili kupić, więc zapominamy o jakimkolwiek rabacie :mrgreen:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
tref napisał/a:
jaad75 napisał/a:
W kwestii cen, zapominasz, że na 77 jest $100 rabatu, a na 70 już tylko $50...
rabatu od czego? Nie mozna go w tej chwili kupić, więc zapominamy o jakimkolwiek rabacie :mrgreen:

Można... Trzeba wiedzieć gdzie i mieć trochę cierpliwości. Ostatnio miałem okazję jakieś 2 tygodnie temu, ale nie zdecydowałem się skorzystać, a te obiektywy są dostępne bardzo krótko.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
tref, czego nie można kupić? 70 jest u Piotra nie wiele drożej niż w USA, a 77 zamawiasz w Adoramie i po 2 tygodniach ją masz.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
faktycznie, w adoramie jeszcze mają [ciekawe jaki zapas] i to nawet niewiele drożej niż 70 - macie rację :mrgreen:
no ale z tym AC i AF to przesada, nigdy mi się nie udało zgubić ostrości nawet przy 1.8 kierując szkło na miejsca "wrażliwe" na AC. :mrgreen:
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
tref napisał/a:
no ale z tym AC i AF to przesada, nigdy mi się nie udało zgubić ostrości nawet przy 1.8 kierując szkło na miejsca "wrażliwe" na AC

Trzeba sprawdzić czy nie bujasz ;-)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
tref napisał/a:
no ale z tym AC i AF to przesada, nigdy mi się nie udało zgubić ostrości nawet przy 1.8 kierując szkło na miejsca "wrażliwe" na AC. :mrgreen:

Może dlatego, że nie masz K10D?
Mnie chodzi o ogólną obserwację, że kłopoty K10D z autofocusem (czyt. FF/BF, światło dzienne, żarowe) są związane z tym jak bardzo aberrujące szkła podpinam - im mniejsza aberracja, tym mniej problemów. Stąd moje obawy, co do 77/1.8 - gdybym kupował to szkło, żeby postawić je na półce i podziwiać jak wygląda, to pewnie już dawno bym je kupił... :mrgreen:
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
jaad75 zawsze możesz ostrzyć ręcznie :mrgreen: . A na serio to szkoda, że 77/1,8 nie ma możliwości przeostrzania bez odłączania af.
głębia ostrości na pełnej dziurze u 77 i 70 niewiele się różni, za to czytałem test, że w normalnych warunkach oświetleniowych 70 ostrzy szybciej (być może dzięki mniejszej masie soczewek) ale w gorszych warunkach 77 ma przewagę.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
asklop napisał/a:
jaad75 zawsze możesz ostrzyć ręcznie :mrgreen: . A na serio to szkoda, że 77/1,8 nie ma możliwości przeostrzania bez odłączania af.
głębia ostrości na pełnej dziurze u 77 i 70 niewiele się różni, za to czytałem test, że w normalnych warunkach oświetleniowych 70 ostrzy szybciej (być może dzięki mniejszej masie soczewek) ale w gorszych warunkach 77 ma przewagę.

GO może niewiele się różni, ale czasy są o połowę krótsze... Masz jakiegoś linka do tego testu?
 
r0man  Dołączył: 15 Sty 2007
asklop napisał/a:
r0man miałm podobny dylemat. Na początku skłaniałem się za opcją smc DFA 100,2,8 macro co by upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu. Mieć macro i portret. Ale zrezygnowałem. Postanowiłem mieć i macro i portretówkę. DA 70/2,4 jest świetnym obiektywem, niewielkim i przystepnym cenowo, a jednak 100mm w macro bardzo często się przydaje. Tak więc czekam na tą setkę kiedy w koncu i u nas w Polsce pojawi się w przystepnej cenie. Obiektyw dwa w jednym to zawsze jakiś kompromis. Rownie dobrze można kupiś soczewkę macro do limiteda i mieć namiastkę macro.

musisz sam dokonać wyboru. Ja już zdecydowałem. Wolę dwa


widzisz tylko że ta sigma, to 70 mm i to podobno bardzo dobre i ostre 70 od pełnej dziury 2.8.

http://www.optyczne.pl/in...est_ob=51&roz=2

oczywiście 70 mm to tez doskonała ogniskowa portretowa dla APS - w przeciwieństwie do 100 mm, stąd nie biorę obiektywów około 100 pod uwagę jako 2 w 1.

no i teraz pytanie: czy limited rzeczywiście jest od tej sigmy lepszy ? Bo jesli nie, to makro 1:1 dodatkowo przemawia za sigmą.

Poza tym DFA 100 ma niestety słabe recenzje - chyba nie do końca się Pentaxowi udał :cry: FA 100 znacznie droższy... :cry:

czy 100 mm przydaje się w makro ? zapytam przekornie - a do czego ? ;-) bo jeżeli chodzi o dystans minimalnej ostrości, to dla sigmy jest to 26 cm, a dla DFA 30 cm - niby aż (albo tylko) cztery centymetry różnicy - pytanie ile jest od przedniej soczewki (oba nieźle się wydłużają w trybie makro)

P.S. w sumie do portretów własnie nabyłem M 50/1.4 z alledrogo :-D .
P.S.2. oczywiście 70 tez się przyda ;-)
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
jaad75 napisał/a:
ale czasy są o połowę krótsze


jaad75 nie przesadzaj. W normalnych warunkach oświetleniowych nie starczy ci często 1/4000 aby robić na pełnej dziurze więc o czym my tu mówimy.
w słabych warunkach majac stabilizację z 70 i iso 200 mogę zejść do 1/10 sekundy, co było kiedyś nie do pomyślenia ze standardową 50/1,2.

jaad75 napisał/a:
Masz jakiegoś linka do tego testu?


podawałem go już ze dwa razy.

http://www.pentaxnews.ru/...ns/70_vs_77.htm

test niestety po rosyjsku. Jak czegoś nie zrozumiesz to daj znać. Przetłumaczę i pośle ci na priva. Na tej samej stronie jest test 43/1,9 limited kontra 40/2,8 limited
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
@r0man:
http://forums.dpreview.co...thread=22318123
Tu masz parę portretów, zrobionych tym rzekomo niezbyt użytecznym w portretach obiektywem. Masz akurat porównanie z 77/1.8... Oczywiście, to tylko miniaturki, ale coś niecoś można ocenić... A co do recenzji... Czytałem dużo całkowicie sprzecznych opinii - IMHO, obiektyw się Pentaxowi jak najbardziej udał...
@asklop:
Mnie chodzi raczej o poruszenie się obiektu (koncerty itp.)...


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach