Mathis  Dołączył: 26 Mar 2008
piotro napisał/a:
Punktacja punktacją a wybrałem Tamron, trochę ze względu na krótsza ogniskowa a przede wszystkim cenę,
Pierwsze wnioski
- ostrość, mistrzostwo, na f2.8 jest naprawdę dobrze, f4 to już żyletka
- AF tragedia, ostrzysz na długi dystans, to juz nie umie potem znaleźć obiekt macro za chwile, trzeba powalczyć z czymś pośrednim potem dopiero macro, tragedia, testowałem przy sztucznym świetle

Może to trochę nie na temat w tym temacie, więc nawiąże nie żałuje wyboru tamrona zamiast sigmy

Sprawdz z limiterem w dzień, ja nie znam szybszego i pewniejszego szkla - 99% ostrych w punkt.
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
piotro napisał/a:
AF tragedia, ostrzysz na długi dystans, to juz nie umie potem znaleźć obiekt macro za chwile

W takim przypadku to się nie dziwię, spróbuj bez limitera przeostrzyć ręcznie z pozycji krańcowych i zobacz, jak szybko możesz to zrobić. Szkła makro właśnie po to mają limiter, żeby przełączać się na zakres makro/zwykły i dopiero wtedy są w stanie działać na AF szybko i celnie.
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
piotro napisał/a:
Tu będę się "kłócił" :) dłuższa ogniskowa jest lepsza w Macro (większa odległość od obiektu), jak i w portretach, lepsze oddanie proporcji twarzy niż 90mm (ale mogę się mylić) + lepsza izolacja tła,

To akurat zależy od nie od obiektywu a od parametrów ekspozycji( przysłona/odlagłość od obiektu/odległość tła od obiektu). Szkłem 35mm również tło odizolujesz pod warunkiem że zachowasz odpowiednie warunki ekspozycji ;-)
piotro napisał/a:
- AF tragedia, ostrzysz na długi dystans, to juz nie umie potem znaleźć obiekt macro za chwile, trzeba powalczyć z czymś pośrednim potem dopiero macro, tragedia,

pipeman napisał/a:
Masz w Tamronie limiter, aby tak przez cały zakres nie kręcił. Co do AF potestuj w świetle dzienny.

Poza tym kto używa AF przy macro :shock: Wyobrażasz sobie pracę na AF-ie w warunkach gdzie głębia ostrości wynosi kilkanaście milimetrów?
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Nie zawsze ma się dwie kończyny z kciukiem przeciwstawnym wolne. Czasami trzeba przytrzymać jakieś źdźbło żeby kadr był bardziej właściwy.

Ja często z AF korzystam. Jako że jest bardzo celny. W macro jest problem z utrzymaniem bezruchu, więc i szansa że AF trafi nie to co chcesz jest wielka.
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
pipeman napisał/a:
Ja często z AF korzystam. Jako że jest bardzo celny. W macro jest problem z utrzymaniem bezruchu, więc i szansa że AF trafi nie to co chcesz jest wielka.

pipeman,ze statywem-zgoda,kadrowanie z wolnej ręki-brak zgody ;-) ale tu już wkraczamy w indywidualne techniki jakie kto stosuje. Dlatego niech piotro sam powalczy i opracuje swój sposób na ostre zdjęcia macro.
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
andybond napisał/a:
głębia ostrości wynosi kilkanaście milimetrów
optymista :P
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Cytat
optymista :P

patrz odwrotka 28mm - to dopiero głębia ostrości jest :mrgreen:
 

damian0708  Dołączył: 05 Lip 2011
Witam,

Mógłby ktoś napisać jaka jest orientacyjna odległość brzegu obiektywu od fotografowanego obiektu w przypadku macro 1:1. Chciałbym sprawić sobie jeden z tych obiektywów głównie do macro a soczewka jest w środek wpuszczona stąd moje pytanie że od brzegu.

Chodzi mi o T90 i Sigmę 105, z góry dzięki
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
Sigma 105, jeśli chodzi Ci o minimalną odległość ostrzenia liczoną od gwintu filtra, to wynosi ona 12 cm
 

damian0708  Dołączył: 05 Lip 2011
Dzięki, właśnie o tą odległość mi chodzi. A jak sprawa wygląda w przypadku T90??
 

tobiasz  Dołączył: 03 Maj 2011
damian0708, dla T90 to jest ok 10cm. Jeśli ta odległość jest kluczowa to jest jeszcze Sigma 180 (ok 23cm).
 

damian0708  Dołączył: 05 Lip 2011
Dzięki wielkie za odpowiedzi. Jest dość kluczowa ponieważ mam Sigme 50mm macro 1:1 i żeby nim uzyskać to 1:1 to musze prawie robaka popchnąć czubkiem obiektywu. Zamówiłem sobie tą Sigme 105 ( Sigma bo z jakości zdjęć z mniejszej jestem zadowolony). Pojawił mi się niestety teraz problem z utrzymaniem tego szkła, statyw odpada bo trzeba latać za robakiem czy innym żyjątkiem które zazwyczaj wiecznie się ruszają. Ogniskowa 105mm daje kąt widzenia równy dla szkła 157,5mm i ciężko jest to utrzymać żeby zdjęcie wyszło nie poruszone, musiałbym robić fotki z migawką minimum 1/160 a to znowu nie pozwoli zwiększyć przesłony i będzie mała głębia :( tak źle i tak nie dobrze.

Co do szybkości AF i celności nie mam najmniejszych zastrzeżeń. Szkło samo w sobie również bardzo fajnie rysuje i ostro. Mam teraz dylemat czy zwrócić ten obiektyw i zostać przy 50mm macro, czy uczyć się jakoś robić te zdjęcia nim od nowa heh...

A Wy jak sobie radzicie z fotografowaniem tym szkłem jeśli można wiedzieć??
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
damian0708 mam tą Sigmę i rzadko zabieram statyw ze sobą a zdjęcia w plenerze robię z ręki, wykorzystaj własne ciało, podłoże i inne elementy o które możesz się oprzeć, oprzeć aparat i dasz radę.
 

astal  Dołączył: 22 Mar 2011
Słuchajcie kochani, wygląda na to, że wersja z mocowaniem K wyleciała z oferty Sigmy. Na Fotorimex jakoby nadal dostępna. Czy ktoś może mnie oświecić co do aktualnej dostępności?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach