hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
w dzisiejszych czasach każdy szanujący się odtwarzacz dvd ma możliwość odtwarzania jpg-ów
 

^mmm^  Dołączył: 04 Paź 2006
hamster napisał/a:
w dzisiejszych czasach każdy szanujący się odtwarzacz dvd ma możliwość odtwarzania jpg-ów


Te nazbyt się szanujące miewają problemy. Ostatnio u kolegi oglądaliśmy jpgi z płyt CDR.
Wypasiony, markowy odtwarzacz nie potrafił przeczytać średnio 2 z 3 jpgów.
Viva za 100 zł te same płyty czytała bez zarzutu. Oba nie starsze niż rok.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Z tym odczytem jest różnie.
Po pierwsze nie każdy "szanujący się odtwarzacz" odczyta cokolwiek z płyt DVD-RAM a o takich pisałem.
Po drugie odtwarzacze mają różne ograniczenia co do jpg.
Przede wszystkim odczytują i wyświetlają je z różną prędkością.
Niektóre potrafią tworzyć miniaturki z przeglądanych katalogów z jpg.
Ograniczona jest roździelczość odczytywanych jpg (w zależności od typu odtw.),najnowsze potrafią je wyświetlać w standardcie HD TV.
W Panasonicach jest też dostępna techonlogia HighMat pozwalające na łatwe tworzeni płyt zawierających zdjęcia czy też muzykę.
Umożliwia ona łatwą nawigację wśród zdjęć lub plików muzycznych.
Niestety ale nie obsługiwana jest ona przez wszystkie odtwarzacze DVD.
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
Przez klika lat focenia roznym sprzetem sporo sie tego nazbiera - i zawsze zal jest wyrzucic, nawet z przekonaniem, ze chyba sie do tego nigdy nie powroci.
Moj patent na to jest taki: nagrywarka DVD i markowe plytki DVD+R 4.7GB obecnie (np. Verbatim), a kiedys CDR. Nagrywanie zawsze z weryfikacja sesji - czesto trafiaja sie felerne plytki.
Zapelnienie plyt do max 90% - najczesciej po latach ubytki dotycza zewnetrznych sektorow.

Ekonomia: walec DVD+R 4.7GB - 100 szt. to obecnie wydatek ok. 150 zl, nagrywarka DVDRW to wydatek rzedu 120 zl

Strategia: foty RAW i jpg trafiaja na dysk do katalogow, ktore zakladam kolejno zaczynajac od roku, miesiaca, dnia, czyli przykladowy katalog zrzutu karty wyglada tak: 2007_09_01-Fotografie_z_Paryza
2007_09_08-Fotki_z_dzialki
...itd ;-)
Jak uzbiera sie tego 4GB - to trafia na plytke DVD+R.
Drugi katalog: FOTY_NAGRANE, zawiera podkatalogi NAGRANE_1_2007_08, NAGRANE_2_08 kolejno, z identyczna struktura podkatalogow wewnatrz, ale tam do nich trafiaja najlepsze ujecia i tylko w jpg - po prostu robie kopie i tam wycinam gnioty oraz raw-y.

Tak wiec, formalnie mam dwa szpindle plyt DVD+R - jeden zawiera 100% tego, co widzial obiektyw, a drugi ma selekcjonowane zdjecia. Plyty z tego drugiego sa przepuszczane przez program o nazwie Wheresit ( http://www.whereisit-soft.com/ )- de facto do katalogowania wszystkiego z plyt, ale ma taka zalete, ze moge w nim utworzyc katalog archiwum FOTOGRAFIE, a tam wkladana plytka dostaje kolejna etykiete ktora jest opisana flamastrem np. FOTO_001, tam trafia zindeksowana automatycznie zawartosc katalogow z nagranej plytki - a program robi ico-miniaturki podgladowe fotografii, wiec potem gdy szukam - uruchamiam wheresit'a, przegladam kolejne plyto-katalogi i moge szybko zorientowac sie ktora plytke o konkretnym numerze mam wyjac z pudelka, by dotrzec do poszukiwanego zdjecia.



Wazniejsze zbiory fotograficzne archiwizuje wielokrotnie i gubie w roznych miejscach :-)
RAW absolutnie nie kasuje, bo juz widac pewien postep w oprogramowaniu, o umiejetnosciach wywolywania przyrastajacych w czasie nie wspominajac :mrgreen:
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
Tok'Ra z nieba mi spadłeś. Własnie wczoraj męćzyłem się z robieniem miniaturek. Powiedz mi, czy jeśli mam już nagrane zdjęcia na dvd to ten programik sam sobie zrobi miniaturki na dysku? bo wczoraj miniaturyzowanie fot z jednej DVD zajęło mi 4 godfziny i szukam szybszego sposobu. o tym co robiłem troszkę tutaj: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=6707 mój pierwszy post... Pozdrawiam. Proszę o odpowiedź.

Aha ile zajmują te miniaturki ? i czy idzie określić ich rozdzielczość?
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
negocjatorek napisał/a:
Tok'Ra z nieba mi spadłeś. Własnie wczoraj męćzyłem się z robieniem miniaturek. Powiedz mi, czy jeśli mam już nagrane zdjęcia na dvd to ten programik sam sobie zrobi miniaturki na dysku? bo wczoraj miniaturyzowanie fot z jednej DVD zajęło mi 4 godfziny i szukam szybszego sposobu. o tym co robiłem troszkę tutaj: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=6707 mój pierwszy post... Pozdrawiam. Proszę o odpowiedź.
Aha ile zajmują te miniaturki ? i czy idzie określić ich rozdzielczość?


Idzie wszystko :mrgreen: Malo. 4 godziny??? :mrgreen: eeee.....zajrzyj na http://www.faststone.org/FSResizerDetail.htm
Tam sa i inne fajne programy, ale FastStone Photo Resizer 2.4 Freeware zdecydowanie ulatwia zycie :mrgreen:



Robisz tak. Uruchamiasz program, wyszukujesz katalog na hardzielku z fotkami - SHIFT +End na klawiaturze i masz zaznaczone wszystkie fotki z katalogu lub mozesz recznie wybrac - do tego masz przyciski Add All gdzie wciagasz wszystkie do przetworzenia, lub Add czyli dodaj, gdzie skubiesz po jednej sztuce. Nastepnie ustalasz sobie katalog wynikowy czyli Output folder. Klikasz na przycisk Advanced options gdzie kolejno w zakladkach mozesz ustawic np. resize do rozmiaru - ja np. na swoja testowa www ustawiam 930 px na 930 px (zajrzyj na http://tokra.7u.pl :mrgreen: ) i moge wrzucic foty na stronke - moge tez dorzucic w naroznik podpis czy nawet znak wodny, mozna ustalic tez jakosc generowanego jpg (zgnily kompromis zaczyna sie juz od 80% - bo albo jakosc albo ciezar pliku). Jak chcesz przygotowac prezentacje fotek na CD dla znajomych to wrzucasz 2048px na 2048px, a jak planujesz wykonac prezentacje w formie DVD - to aby program do przerabiania na film za bardzo sie nie musial meczyc - ustawiasz np. 756px na 756px
Mozesz tez ustawic sobie rozmiar miniaturki jaka ma sie pojawic.

Jak chcesz zmienic nazwe wynikowych plikow wpisujesz w okienko rename np. pentax_####, ze startem licznika obok na np. 120 - i pierwszy przerobiony plik bedzie mial nazwe jpg-a pentax_0120.jpg, a nastepny pentax_0121.jpg...itd. ;-)
Naciskasz przycisk START... i ... na Athlonie 4200+ po ok. 4-8 minutach masz przetworzony caly katalog w zaleznosci jak sobie ustawisz rozdzielczosc wynikowa z 2MB-wej zawartosci karty SD. Jakie 4 godziny? :mrgreen:
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
4 godzinki to zajmowało picasie przy takim obciązeniu kompa, że nie moglem nic robić. Wczoraj odpaliłem WhereIsIt i po tym jak się odnalazłem w programie ten sam sobie szybciutko zrobił miniaturki z opisami. Bardzo mi się to podoba :) Bo mnie chodzi tylko o miniaturki, żeby wiedzieć co na której płycie.

Powiedz mi jeszcze. Wiesz może gdzie WhereIsIt zapisuje te miniaturki ? w tym pliku *.CTF ? Uważasz że lepsze jest miniaturyzowanie FastStonem czy używanie WhereIsIT ? dzieki za pomoc :-B
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
negocjatorek napisał/a:

Powiedz mi jeszcze. Wiesz może gdzie WhereIsIt zapisuje te miniaturki ? w tym pliku *.CTF ? Uważasz że lepsze jest miniaturyzowanie FastStonem czy używanie WhereIsIT ? dzieki za pomoc :-B


Whereisit to typowo bazodoanowy program i wszystko trafia do pliku CTF. Co kilka plyt nalezy ten plik archiwizowac rowniez, bo rozne pady moga sie przytrafic, czy to dysku, czy bazy...
Jak potrzebujesz miniaturki to lepszy bedzie FastStone Resizer- lub jeszcze jeden cwany patent: sciagnij program do robienia galerii internetowych ze strony http://jalbum.net/ , Jalbum, i udawaj, ze robisz galerie - on rowniez wykona miniaturki zoptymalizowane pod wyswietlanie na www.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach