Matchay  Dołączył: 02 Sie 2007
K100D super/18-55, prośba o sample "leśne"
Witam!
Od mniej więcej pół roku jestem posiadaczem K100D Super z podwójnym kitem obiektywów. Fotografuję od dość dawna, był Zenit, była Minolta 800si, były dwa kompakty cyfrowe, teraz jest lustrzanka cyfrowa.

Moje doświadczenie z zestawem to około 2000 zdjęć - wystarczająco, żeby poznać aparat i przyzwyczaić się do jego obsługi (na początku a to zapominałem wyłączać SR, a to przestawić ISO, a to coś innego...). Robię dość sporo w RAW, ale o JPGach nie zapominam, szczególnie w urlopowych okolicznościach przyrody.

Do rzeczy: mam sporo zdjęć, które mimo dobrych warunków oświetleniowych, mieszczących się zdecydowanie w regule "czas = odwrotność ogniskowej", które pod względem ostrości pozostawiają sporo do życzenia. Dodam, że zdaję sobie sprawę, że Pentax standardowo nie wyostrza tak jak kompakty, oraz że RAW, oraz że JPG, oraz że kit, oraz że przysłona itp itd...

Ostatnio robiłem popołudniową serię "bagienno-leśną". 18-55 ustawiony na jakieś 35-40mm, przysłona 8, ISO 200, czasy rzędu 1/125, SR wyłączone. Czas tego rzędu przy takiej przysłonie nie powinien mieć wpływu na ostrość. Tymczasem mam wrażenie, że jest nie tak ostro, jak przy podobnej scenie w lepszym oswietleniu = znacznie krótszym czasie.
Zastanawiam się, czy może to sugerować, że matryca nie jest idealnie nieruchoma przy wyłączonym SR?
Nie ma back/fron focusa, przetestowałem. Autofocus w porządku, zdjęcia na manualu nie wykazują poprawy ostrości.

Mam prośbę: zamieszczam linki do miniaturek scen, o jakie mi chodzi (uwaga: poziom artyzmu i jakości obróbki proszę zostawić bez komentarza - to były szybkie testy ;) ) . Byłbym wdzięczny, gdybyście może wygrzebali gdzieś w swoich archiwach podobne fotki wykonane w podobnych warunkach i przy podobnych parametrach. Chciałbym się zorientować, czy po prostu świruję, czy też odesłać aparat do serwisu, póki jest na gwarancji.

scena 1
scena 2
scena 3

Pozdrawiam serdecznie,
Maćko
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na zmniejszonym trudno ocenić ostrosć. Gdybyś pokazał crop ze 100% powiększenia byłoby łatwiej.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zobacz jak mój kit rysuje przy marnym świetle
http://img82.imageshack.us/img82/1008/fotkaxi7.jpg
Ogniskowa 35mm, f8, 1/180s, ISO 200, SR włączony. Zdjęcie zrobione w RAW a potem zapisane jako jpg z dużą kompresją.
Kit demonem ostrości nie jest co szczegolnie widoczne być musi przy takim beznadziejnym świetle. Jak jest słoneczko to jest lepiej....
Na mojej fotce artyzmu jest jeszcze mniej :-) ale scena może zapewne służyć jako brutalny test dla obiektywu :mrgreen:
Pozdrawiam
 
Matchay  Dołączył: 02 Sie 2007
zorzyk napisał/a:
Na zmniejszonym trudno ocenić ostrosć. Gdybyś pokazał crop ze 100% powiększenia byłoby łatwiej.


Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że to absolutnie nie nadaje się do oceny ostrości. Napomknąłem przecież, że to tylko marnie obrobione miniaturki. Dziś wieczorem wrzucę parę oryginałów.

[ Dodano: 2008-02-19, 14:10 ]
Marek napisał/a:
Ogniskowa 35mm, f8, 1/180s, ISO 200, SR włączony. Zdjęcie zrobione w RAW a potem zapisane jako jpg z dużą kompresją.
Kit demonem ostrości nie jest co szczegolnie widoczne być musi przy takim beznadziejnym świetle.


Nie, ja sobie zdaję z tego sprawę. Raczej chodzi mi o to, że jakbym pękł i podskoczył nie udało mi się jeszcze strzelić (ani obrobić) fotek o ostrości "oficjalnych" sampli np: z dpreview; mówiąc też inaczej: mam sporo fotek, które uznaję za absolutnie wystarczająco ostre (odbitek większych niż A4 nie robię) i sporo innych, które, mimo podobnych warunków oświetleniowych, przysłony i czasu odbiegają od tych "dobrych". Do tego SR przy czasach rzędu 1/125-1/500 raczej ma tendencję do psucia ostrości, niż jej nienaruszania.
Pozdr
Maćko
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
Marek napisał/a:
http://img82.imageshack.us/img82/1008/fotkaxi7.jpg


Ta gorka za drzewami z drugiego planu i pas drzew na niej to przypadkiem nie jest droga do Swoszowej :?:
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Skąd wiesz? :mrgreen:
Tak, to jest ta droga. Przy takiej pogodzie jaka jest ostatnio nie chciałoby mi się iść gdzieś dalej od domu ;-)
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
Matchay, Czy na trzecim ostrość nie jest złapana (patrząc w głąb zdjęcia), na lodzie, około jednego cm od dołu fotki??? bo jakoś dziwnie odbieram to zmniejszone zdjęcie.
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
Marek napisał/a:
Skąd wiesz? :mrgreen:
Tak, to jest ta droga. Przy takiej pogodzie jaka jest ostatnio nie chciałoby mi się iść gdzieś dalej od domu ;-)


Wiem z autopsji :mrgreen:
 
Filippo  Dołączył: 29 Wrz 2007
Oglądając ww zdjęcia, muszę stwierdzić, że mój kit jest tak samo ostry. Wyraźnie ostrzejsze fotografie wychodzą bliżej 18mm i przesłonie tak z 11.

Pozdrawiam
 
Matchay  Dołączył: 02 Sie 2007
corn napisał/a:
Matchay, Czy na trzecim ostrość nie jest złapana (patrząc w głąb zdjęcia), na lodzie, około jednego cm od dołu fotki??? bo jakoś dziwnie odbieram to zmniejszone zdjęcie.


Dałem linki do 2 z 3 oryginałów (JPG, best quality, sharpness etc = 0)
4 5

I do paru innych zdjęc:
1 2 3
których ostrośc zupelnie mnie zadowala. Pytanie, czy to tylko kwestia fotografowanych obiektów (architektura zawsze działa na widza "ostrzej"...). Właściwie, z jednej strony, to czuję się trochę żałośnie - ten obiektyw kosztował przecież grosze. Z drugiej strony, jakoś irytuje mnie pewna niepowtarzalnośc wyników - przecież to jest, kurcze, czysta fizyka, i chyba przy podobnych warunkach brzegowych powinienem oczekiwac podobnych rezultatów...

Pozdr,
Macie
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
Matchay napisał/a:

których ostrośc zupelnie mnie zadowala. Pytanie, czy to tylko kwestia fotografowanych obiektów (architektura zawsze działa na widza "ostrzej"...).


Ja tez odnosze za kazdym razem takie wrazenie jak Ty, wiec to tylko sugestia powodowana w mozgu, a nie realna zmiennosc wlasciwosci kit-a w czasie i przestrzeni.
 

Diamond32  Dołączył: 20 Sie 2007
Mam takie pytanie, wiadomo, że w większości obiektywów stałoogniskowych ostrość jest najlepsza gdzieś między f4-f8. natomiast brakuje mi wiedzy jak czas otwarcia migawki wpływa na ostrość.. czy przy 1/60 będzie identyczna ostrośc jak przy np 1/1500 :?: (dla tej samej przysłony oczywiście) Pozdrawiam ;-)
 

MORKO  Dołączył: 25 Mar 2007
Diamond32 napisał/a:
czy przy 1/60 będzie identyczna ostrośc jak przy np 1/1500 (dla tej samej przysłony oczywiście)

Przy aparacie przymocowanym do statywu(solidnego) i wyłączeniu SR(na statywie bardziej przeszkadza niż pomaga) nie powinno być różnicy w ostrości zdjęć robionych z dłuższymi czy krótszymi czasami. Dużo zależy też od zastosowanej ogiskowej - jak założysz lufę np. 500mm, to mogą przeszkadać nawet mikroruchy statywu(drżenie ziemi spowodowane ruchem ulicznym czy nawet prrzechodzącymi obok ludziami ;-) ). Ogólnie im krótszy czas, tym stabilniej.
 
wolek  Dołączył: 23 Sty 2007
Witam.
Pod tym adresem wrzuciłem kilka sampli ze spacerku w grudniu. Może nie są to leśne sample, ale drzewa są :mrgreen:
Pozdrawiam,
Arek.
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
wolek, Na tym drugim - idealna sceneria do 3D. Robisz też 3D, czy nie???
 
wolek  Dołączył: 23 Sty 2007
Na studiach bawiłem się trochę povrayem, ale ogólnie to nie moja dziedzina, nie jestem grafikiem.
Pozdrawiam,
Arek.
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
wolek, Szkoda, bo szukam kogoś do konsultacji poza mikrofonem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach