dwakleszcze  Dołączył: 17 Lis 2006
Raynox dla Oświeconej Biedoty czyli makrokonwerter homemade
W ramach małego eksperymentu postanowiłem domowym sposobem zrobić odpowiednik popularnego makrokonwertera Raynox.
Potrzebne:
- Dowolny obiektyw 50mm ( ze wskazaniem na dobry optycznie model z plastikową obudową)
- Pierścień odwrotnego mocowania
- trochę narzędzi do typu Lens Destroyer ( brzeszczot, śrubokręt, drobna kostka ścierna itp.)
- trochę wolnego czasu i chęci

Do budowy konwertera wykorzystałem obiektyw Porst 50mm/1.9 z bagnetem Fujica, który sam nie wiem po co kupiłem jakieś pól roku temu na allegro za 20 plnów i czekał na jakieś sensowne zastosowanie.

Niestety gdzieś zagubiłem fotki z "produkcji", zatem musicie mi na słowo uwierzyć, że tak to wyglądało.

Co robimy:
1. Po dokładnych oględzinach obiektywu odkręcamy wpierw bagnet, a potem powoli wyciągamy soczewki z "dostępu tylnego". Powinne wyjść wszystkie poza dwoma skrajnie przednimi.
2. Odkręcamy i wyciągamy mechanizm przysłony.
3. Ostrożnie odkręcamy pierścień z przodu obiektywu i wyciągamy z obudowy obiektywu zespół ostatnich dwóch soczewek - NIE WYRZUCAMY - to "serce naszego konwertera.
4. Demontujemy pierścień ostrości (jeśli do tej pory tego nie zrobiliśmy). Korpus Obiektywu przecinamy brzeszczotem tuż przed pierścieniem ostrości i przednią część wykorzystamy jako obudowę konwertera.
5. Powierzchnię przecięcia szlifujemy drobną kostką ścierną.
6. Teraz finał: Do oszlifowanej części korpusu montujemy zespół dwóch przednich soczewek ( umieszczamy je dokładnie tam, gdzie były przed demontażem) i dokręcamy pierścieniem ( tym z punktu 3)
6. Gotowe. Jeszcze tylko mocujemy pierścień odwrotnego mocowania z przodu.

Używam konwertera z k100d i najczęściej z małym kitem. Działa AF!!!
Poniżej fotki gotowego konwertera i przykładowe zdjęcie z jego użyciem (po kliknięciu większy rozmiar).


 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
A nie prościej połączyć dwa kompletne obiektywy buźkami do siebie? :mrgreen:
 

dwakleszcze  Dołączył: 17 Lis 2006
Niby można, ale z odwróconą 50tką nałożoną na np. kita miałem mniej użyteczne powiększenie(za duże), za małą GO i za małą odległość ostrzenia. Dotatkowo nie działał AF.
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Gratuluję pomysłu i wykonania. Teraz ceny starych obiektywów na Alledrogo nieźle podskoczą ;-) Muszę sobie szybko kupić taką pięćdziesiątkę do przeróbki.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Gratuluje pomysłu aż mnie kusi co by przerobić swojego heliosa :mrgreen:
 

regis  Dołączył: 30 Gru 2006
To jakaś moda teraz chyba na przerabianie starych obiektywów? :lol:
Co do Heliosa http://forum.fotoexpert.pl/topics22/13153.htm
Zrobiłem to samo z heliosem parę dni temu :lol:
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
regis no to, to mi znacznie uprości całą operację i zwiększy szanse na sukces :mrgreen: danke :-B
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
dwakleszcze napisał/a:
Poniżej fotki gotowego konwertera i przykładowe zdjęcie z jego użyciem.


Możesz umieścić przykładowe zdjecia zrobione
tym wynalazkiem :mrgreen:
 
marians  Dołączył: 07 Sie 2007
Wszystko pięknie ładnie .Teraz pochwal się fotkami .
 

dwakleszcze  Dołączył: 17 Lis 2006
Zdjęcie zgubić się musiało przy przenosinach tematu.
Już powinno być poprawione.
 
marians  Dołączył: 07 Sie 2007
Jednym słowem opłacało się pomajsterkować.Zostało mi kilka szkieł po zenicie to spróbuję coś takiego zrobić .
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
Marek, Ja niepomny na uwagi dwakleszcze, to zrobiłem z zapałkami rozrzuconymi po stole i co mi wyszło???? potwierdziło się co mówił dwakleszcze, zamieszczam linka http://www.fotosik.pl/pok...82c2b555c7.html
To jest wykonane K 10D z obiektywem SMC 35-80 z dołączonym "twarzą " Heliosem 44-M 2/58 wszystko połączone prowizorycznie (dla eksperymentu) taśmą scotch + statyw oczywiście i lampka kieszonkowa ze światłem jarzeniowym. Aparat w trybie Av, obiektyw w trybie A. Zdjęcia tego zestawu nie publikuję bo się wstydzę. Ale na priv , proszę bardzo.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach