Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 035
Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc035.pef

Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów - kilka osób już odpowiedziało na mój apel, dziękuję.

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 16.09.2007, do północy czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc035_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc035_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc035_nick.zip - załączony zip
Maile prosze tytułować podobnie - rc035_nick.

Miłej zabawy.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Cyrk. Na środek wychodzi facet z krokodylem i pałką. Otworzył zwierzęciu paszczę, rozpiął rozporek i wsadził tam swojego członka. Zaczął walić gada pałką po głowie. Krokodyl ani drgnął - nie zamknął paszczy.
- Kto teraz chce spróbować? - zapytał.
Zapadła cisza... Nagle w ostatnim rzędzie wstaje stara babuleńka i mówi:
- Ja bym mogła spróbować, ale proszę tak mocno w głowę nie walić.


Po kliknięciu na małe zdjęcie, otworzy się ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjęcia dostępne również pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc035.html

1. Adam Slawomir
Podniesienie kontrastu, podniesienie luminancji zoltego i pomaranczowego oraz zmniejszenie luminancji i saturacji zielonego. Delikatne wyostrzenie.


2. Arczibandit


3. Dancer


4. Enzo
Obrabiane GIMPem: poziomy - ustawione ręcznie (automat oziębiał zdjęcie), wyostrzone, zwiększony kontrast, miniatura dodatkowo wyostrzona.


5. Ijon


6. Jarek Dabrowski


7. Kfan


8. Musical box


9. Smiechoo
Wywoływane w PPL, balans bieli ustawiony ręcznie, potem odrobinę krzywienia.


10. Tapirek
używam LightZone 2.4 Linux + Gimp.
Chciałem, aby jaszczurka była dobrze widoczna i ładnie odcinała się od tła, denerwował mnie też żółtawy odcień na źdźbłach trawy.
W LightZone kolejno:
- RAW Adjustments - As shot
- Zaaplikowałem defaultowy ZoneMapper dla K10D (zapomniałem, że jest a później nie przeszkadzał to został :) )
- ToneMapper (ver 2.2) z parametrami 140/1,5/0,90 - lekko zmniejszył kontrasty
- Color Ballance 0,20 dla punktu R 50, G50, B70 - sciągnął brąz z drzewa jednocześnie nie za bardzo ruszając gadzinę
- Hue/Saturation - Vibrance +50 - dał nam lekki miedziany odcień na gadzinie i fajne żywe kolorki
- ZoneMapper - rozciągnięcie histogramu, lekko rozjaśniło całość
- Sharpening - na oko, tak, żeby faktura łusek była widoczna 250/1,5/20 (starałem się nie przeostrzyć).
- ToneMapper (ver 2.2) z parametrami 125/1,5/0,8 ponieważ nadal są za mocne kontrasty
- WhiteBalance - tint na 1,6 bo drewno miało leciutki purpurowy zafarb
Zmniejszanie kilkuetapowo w Gimpie z podostrzaniem.


11. Valdis62
Wołane w PS-ie, balans bieli na ten fragment desek, które według mojej oceny powinien wpadać w szarość. Lekkie wyostrzanie.


12. Zdano


13. Zorzyk
 

Dancer  Dołączył: 04 Wrz 2006
Ale poleciałem po bandzie :-/ a chciałem zrobić wylegującą się w słońcu jaszczurkę... :-]

Enzo i Zdano mi się podoba :-)
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Nijak obrabiać zdjęcie kiedy się nie widziało sceny na żywo.
Kolor tego drewna jest dla mnie zagadką zarówno szara jak i brązowa wersja wygląda dobrze i bądź tu mądry.
Podobają mi się wszystkie prace gdzie nie ma zażółcenia sceny i zbyt intensywnej zieleni.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
a mi wersja Ijona - podoba mi się wrażenie "wilgotności" :-)
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
Moja propozycja zostala przez Jarka odrzucona i nieopublikowana :mrgreen: - coz, prawo gospodarza i moderatora, z tego tylko powodu, ze postanowilem wykadrowac zdjecie usuwajac to, co nie powinno sie moim zdaniem w kadrze pojawic. Nigdzie w regulaminie nie znalazlem, ze zabronione jest kadrowanie zdjecia. Z reguly eliminuje sie konkurencje i lepsze pomysly :evilsmile: Dziekuje :mrgreen: :-B
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wszystkie operacje na zdjęciu z RC, za wyjątkiem globalnych korekcji dostępnych w programie, którego używasz, są zakazane od zawsze.

[ Dodano: 2007-09-17, 09:30 ]
Tok'Ra napisał/a:
Z reguly eliminuje sie konkurencje i lepsze pomysly
nie przesadzaj :evilsmile:
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Tok'Ra ale po co kadrować ?
Przecież nie kadr tu oceniamy tylko techniczne aspekty.
cotti: Nie wydaje Ci się dziwna ta "wilgotność" w pełnym słońcu?
Mnie już na samą myśl w gardle zasycha i pragnę :-B :-)
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
Kfan napisał/a:
Tok'Ra ale po co kadrować ?
Przecież nie kadr tu oceniamy tylko techniczne aspekty.


Czasami dla uratowania zdjecia - IMHO tutaj skora tego krokodyla byla jezyczkiem uwagi, a nie trawa czy stara decha :mrgreen:
Kazdy sie tym bawi, ale w zabawie tej chodzi, by doskonalic swoje oko. Moje akurat dostrzeglo silna koniecznosc wyeliminowania zbednych fragmentow obrazu :evilsmile:
Czasami pozornie glupie pomysly tez moga dac ciekawe efekty. Czasami az sie prosi, by pewne rzeczy zmienic w zdjeciu - ale nw zgodzie z regulaminem - nie wolno. Tymczasem... Jarek juz pracuje nad udokumentowaniem RAW Challange i duzo wklada w to pracy, wiec czasami "odjazd" od twardych regul nie pozwoli mu sie nudzic :evilsmile: Szkoda, ze traktuje juz to jako ciezka prace i obowiazek... :mrgreen:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tok'Ra, czy Ty zawsze musisz mieć ostatnie zdanie?
Nie wolno i już. Jarek nie puścił skadrowanego zdjęcia, i dobrze zrobił, bo każdy wyłom od reguł, to wyłom reguł. Z mojej strony EOT.
 
g70104sm  Dołączył: 25 Cze 2007
Mnie się najbardziej podoba robota Arczibandita. Po prostu jaszczurka łapiąca ostatnie promienie zachodzącego słońca. I co najważniejsze jaszczurka jest bardzo ładnie "wydobyta" z tła.
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
Ja taka generalna uwage bym mial. Nie chcialbym byc zle odebrany bo mi sie bardzo podoba ta zabawa w RC. Tylko wydawalo mi sie, ze zalozenie jest takie, ze bedziemy sie bawic na fotach, ktore w jakis sposob sa "wymagajace". Taka jaszczurka np. moim zdaniem nie jest, bo jest to przede wszystkim poprawne technicznie zdjecie. Wydaje mi sie, ze ciekawiej by bylo gdyby fotki byly na granicy poprawnosci (np. troche niedoswietlone, troche przepalone, z trudna do objecia dynamika..) takie, z ktorymi kazdy od czasu do czasu ma problem. Taka jaszczurke mozna wywolac na 50 sposobow i kazdy bedzie sie podobal.

Ta scena nocna na plazy byla ciekawsza bo byly ostre i roznokolorowe zrodla swiatla..

Ktos powie, ze kazdy moze cos zaproponowac.. No ja probowalem, ale niestety wszystko konwertuje do DNG i PEFy kasuje (miejsce na dysku), a PPL nie otwiera potem takich DNGow wiec sie nie kwalifikuje taki plik do RC.
Postaram sie wybrac jakiegos PEF'a od czasu do czasu i zostawic dla RC..

Pozdrawiam,
Adam
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
Z reguly eliminuje sie konkurencje i lepsze pomysly
Wiesz co? Odechciewa mi się. Przez takich, jak ty. I choćbyś wsadził i tysiąc emotek do swojego posta, to mniej buraczany on nie będzie.

Jakbyś, zamiast wstawiać mister greenów, zapytał w stosownym wątku, czy można skadrować, dostałbyś odpowiedź. A tak, znowu smrodu chcesz narobić. Z wektorem w jednej ławce siedziałeś, czy co?

[ Dodano: 2007-09-17, 08:17 ]
Tok'Ra napisał/a:
Szkoda, ze traktuje juz to jako ciezka prace i obowiazek...
Co ty chrzanisz? Załóż sobie własny konkurs i tam się udzielaj.

Na kolejne odcinki RC prac nie nadsyłaj, szkoda czasu.

[ Dodano: 2007-09-17, 08:31 ]
Adam Sławomir napisał/a:
Tylko wydawalo mi sie, ze zalozenie jest takie, ze bedziemy sie bawic na fotach, ktore w jakis sposob sa "wymagajace".
Na początku, rzeczywiście takie założenie było. Ale wierz mi - śledzę konkurs od pierwszego odcinka (dziwne, nie?) :) - i tak sie nie da. Powodów jest kilka:
- nadesłane rawy nie zawsze są "trudne"
- nie sposób co tydzień pocić się nad przepałami albo wyciąganiem cieni, bo to też by się znudziło, czasami fajnie się pobwaić nad zdjęciem lekkim, łatwym i przyjemnym
- akurat to zdjęcie miało eweidentnie WB do korekcji (a to też sztuka)
- mi akurat bardzo podoba się porównywanie prac, niezależnie od stopnia trudności - dowiaduję się, jak inni widzą to, co ja widze iaczej (biorąc poprawkę na różne monitory oczywiście)

Poza tym, myślę, że bieżący odcinek, nr 36 będzie Ci się podobał :) - na pewno bardziej niz jaszczurka.

Jedno, czego mi brakuje, to jakichś przykładów stricte studyjnych, "sterylnych".

[ Dodano: 2007-09-17, 08:32 ]
Adam Sławomir napisał/a:
Postaram sie wybrac jakiegos PEF'a od czasu do czasu i zostawic dla RC..
I to jest słuszna koncepcja.

[ Dodano: 2007-09-17, 08:36 ]
zorzyk napisał/a:
Jarek nie puścił skadrowanego zdjęcia, i dobrze zrobił, bo każdy wyłom od reguł, to wyłom reguł.
Chciałem tylko przypomnieć, że w poprzednim odcinku bez mrugnięcia okiem puściłem dwie prace reguły łamiące - jedną z ramką, drugą ze skorygowaną perspektywą. Ale - wyciachanie połowy obrazka, to co innego. Poza tym, autorzy tych prac, z tego co pamiętam, są względnie "nowi" w czelendżu, nie każdy musi wiedzieć wszystko.

[ Dodano: 2007-09-17, 11:08 ]
To jeszcze dorzucę swój komentarz do zdjęć:
Mój bezapelacyjny zwycięzca to Tapirek. Drzewo odbarwione, ale nie za mocno, wszystko w sam raz. Bardzo ładnie wyostrzone.
Nie lezą mi prace, gdzie deski zostały żółte.
Żorż - za jasno, mdło,
Valdis62 - ładnie (2 miejsce),
Smiechoo - niebieski zafarb na drewnie,
Adam Sławomir - fajnie, ale trochę za mało kontrastu
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Ja powiem krótko: najbardziej podoba mi się praca Valdisa62 - za najmniej rzucający się w oczy cień głowy jaszczurki.
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
Mój głos idzie również na Valdis62...
 

valdis62  Dołączył: 12 Cze 2006
dzięki za uznanie, jednak muszę przyznać, że przeoczyłem fakt, że coś bardzo dziwnego stało się w "zielonych cieniach". Zobaczyłem to dopiero po opublikowaniu już zdjęć przez Jarka. Nie mam pojęcia w wyniku jakiego zabiegu to się pojawiło, muszę powtórzyć sobie cały proces wołania i spróbować wychwycić ten moment. Koncentrowałem się na jaszczurce (cień za głową rozjaśniłem lekko modyfikując krzywą oraz całkowicie rozjaśniając składową niebieską). Ale te artefakty w zieleni zupełnie mi umknęły. Może to znów wynik współpracy AMD i ACR-a. Jak widać można zrobić błąd przy wołaniu nawet takiego "niewymagającego" zdjęcia.
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
Jarek Dabrowski napisał/a:

Jedno, czego mi brakuje, to jakichś przykładów stricte studyjnych, "sterylnych".


Hehe, moze Dtox by czasem podeslal rawa ze swoja modelka :mrgreen:
Mysle, ze kazdy chetnie by takiego RAWa poobrabial :evilsmile: ..
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Adam Sławomir napisał/a:
Hehe, moze Dtox by czasem podeslal rawa ze swoja modelka
Musiałbym sprawdzić limity na serwerze...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
valdis62 napisał/a:
Ale te artefakty w zieleni zupełnie mi umknęły. Może to znów wynik współpracy AMD i ACR-a.
Na mur beton, to wina współpracy AMD z ACR.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
AMD być moze, ale ja tu widzę efekt spłaszczania kontrastu (w LR recovery na max, a fill light trochę, i masz to samo).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach