aldek  Dołączył: 13 Paź 2006
Sam obejrzałbym z ciekawości zdjęcia z tego urządzenia. Poprzednik był bowiem wyjątkowo lichy, porównywałem go z moją minoltą ds IV, i, hm, choć był wtedy w sklepie o jakieś 25 proc. tańszy, to zdjęcia dawał dużo, dużo gorsze.
Co do multisamplingu, to nie przeceniajcie tej funkcji. To po prostu wielokrotne skanowanie tego samego piksela, i wybieranie średniej. Myśląc logicznie, rezultaty mogą być zaskakujące... A jak kto widział szumy z matrycy skanera, to niech go da do serwisu.
ICE jest przydatniejsze, zwłaszcza jak się sezon grzewczy zacznie, i z kaloryfera kurz bucha :D
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Myśląc logicznie, rezultaty mogą być zaskakujące...


Praktycznie nie sa, przynajmniej na mojej M 5400 II...
 
aldek  Dołączył: 13 Paź 2006
a czy są w ogóle widoczne? Bo słyszalne, i owszem, skaner pierdzi jak parobek w salonie :) Moje kaprawe oczka efektów multisamplingu za bardzo nie widzą, ale oczywiście mogę się mylić, na prf też nie pisuję, więc co ja tam wiem...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
aldek napisał/a:
a czy są w ogóle widoczne? Bo słyszalne, i owszem, skaner pierdzi jak parobek w salonie :) Moje kaprawe oczka efektów multisamplingu za bardzo nie widzą


Ot to :-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Multisampling może być realizowany jako wielokrotne powtórzenie skanowania klatki - tak jest w moim Umaksie - przez program skanujący, a to jest nieporozumienie (raczej na pewno nastąpi przesunięcie kolejnych skanów wobec siebie, czyli utrata ostrości). Któryś z Nikonów ma to zrobione tak, że wartość każdego piksela odczytywana 1 / 4 / 16 x , bez przesuwania oryginału, i to jest prawdziwy multisampling.
 
aldek  Dołączył: 13 Paź 2006
No i chyba w DSIV też mutlisampling jest realizowany "mechanicznie", tak przynajmniej wynika ze słuchu i czasu skanowania klatki, który rośnie, i to znacznie. Tak przy okazji, to oglądając skany przez lupę rzeczywiście widać trochę więcej szczegółów w cieniach, ale -- o czym pisze zorzyk -- nieco ubywa jakby ostrości, np. na włosach.
Moim zdaniem jest to ptaszek dla purystów. O niebo przydatniejsze byłoby jednak ICE. Ot, co
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wiesz, prawdziwy multisampling - czyli wielokrotny odczyt w jednej pozycji - też musi wydłużyć czas skanowania, bo to będzie odczyt-reset CCD-odczyt-reset ... itd.... ale myślę, że jednak krócej, niż tyle samo krotne skanowanie. Czy gra jest warta świeczki, zależy od samego skanera i uzyskiwanego czasu skanowania.

Odniosę się do mojego Umaksa - skanowanie jednej klatki 24x36 mm (2700 dpi) trwa +/- 3.5 min (z włączonym ICE). Bez ICE czas skanowania jest około 1 min. Teoretycznie 4x wydłużenie czasu skanowania (do 4 min. bez ICE) jest akceptowalne, ale uzysk szczegółów w cieniach nie rekompensuje braku ICE. Wyobrażam sobie, że skaner z prawdziwym multisamplingiem i ICE w ostatnim kroku, byłby dobrym rozwiązaniem :mrgreen:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
Któryś z Nikonów ma to zrobione tak, że wartość każdego piksela odczytywana 1 / 4 / 16 x , bez przesuwania oryginału, i to jest prawdziwy multisampling.


Minolty tez tak maja. I do tego jeszcze 8x ;-)
 
aldek  Dołączył: 13 Paź 2006
Znaczy się Minolta DS IV też "tak ma"? Bo w Vuescanie to się nawet 16 krotny sampling ustawić da :D Orginalnego softu Minolty nie sprawdzałem, bo się go na intelowym maku zainstalować po prostu nie da, zbankrutowali, sprzedali, amen i kropka.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
aldek napisał/a:
Orginalnego softu Minolty nie sprawdzałem, bo się go na intelowym maku zainstalować po prostu nie da, zbankrutowali, sprzedali, amen i kropka.


A to nie wiem...
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Właściwie to "dziś wieczorem" jest już wczoraj ale nie udało mi się wcześniej ;-) .
Tutaj jest do ściągnięcia folder zip z trzema samplami w pełnej rozdzielczości. Tam gdzie byłem pewien szkła - opisałem go w nazwie. Przy sampelku z kwiatkiem nie jestem pewien :oops: czy to jest pięćdziesiątka czy Zoomik Tokiny (pełne dziurki) więc nie pisałem "exifa" w nazwie. Nie mam zdjęć zrobionych gołymi obiektywami - na Sigmie był założony polaryzator liniowy Hamy, SMC lub Tokina na pewno miała założony polaryzator typu Cokin i pewnie też nakręcany skylight. W ustawieniach SilverFast'a można wybierać przestrzenie barwne źródła i wynikowe ale nie bardzo się w tym orientuję - ustawiłem dwa razy "none" - kolory wyszły podobnie jak przy slajdach oglądanych na podświetlarce. Przed skanowaniem ruszałem tylko suwaczki świateł i cieni (dociąłem histogram). Tiffy zmieniłem w Gimpie na Jpegi. Skany nie są multisamplingowane.
Wydaje mi się, że 7200dpi jest już chyba ponad możliwościami moich obiektywów :-/ - w tej rozdzielczości ostro prezentują się u mnie jedynie rysy na kliszy :-P .
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
piotrecius napisał/a:
Wydaje mi się, że 7200dpi jest już chyba ponad możliwościami moich obiektywów


Wydaje mi sie, ze jest tez ponad mozliwosciami skanera.

Na u mnie na 5400 widac juz ziarno KAZDEGO materialu, u ciebie go nie widze.

Powiedzialbym, ze to interpolowane 2700.
 
aldek  Dołączył: 13 Paź 2006
W sofcie SF do plusteka 7200 był taki suwaczek, którym można było nastawić praktycznie dowolną rozdzielczość. I to było fajne, bo można było nawet gigowy plik wygenerować :mrgreen:
No, ale całkiem serio, to ja, drogi Piotrecusie, radzę ci wejdz na www.hamrick.com i ściągnij demo vuescana. Zainstaluj, i zrób scan preview klatki, która zawiera cokolwiek białego, np. ramę okna, kartkę papieru, śnieg. Przytrzymaj ctrl i kliknij na tym białym -- ustalisz w ten sposób wajtpointa. I przeskanuj w rozdzielczości, jaką ci tam ten vuescan pozwoli, zapisz w 24 bitowym tifie, i pokaż nam, to że dularki będą, to nic. Wtedy damy radę zobaczyć, co toto warte...
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Vuescana demo mam ale nie obsługuje (u mnie po prostu nie widzi) jeszcze tego modelu plusteka - na razie tylko modele serii 7200.

[ Dodano: 2007-09-13, 17:35 ]
alkos napisał/a:
Wydaje mi sie, ze jest tez ponad mozliwosciami skanera.

Na u mnie na 5400 widac juz ziarno KAZDEGO materialu, u ciebie go nie widze.

Powiedzialbym, ze to interpolowane 2700.


Możliwe, że masz rację - to mój pierwszy dedykowany skaner i w porównaniu do rezultatów z poprzedniego taniego płaszczaka jestem zadowolony. Chciałem kupić nowe, amatorskie narzędzie za amatorską kasę i takie dostałem. Fotografia to dla mnie hobby i raczej nie będę czerpał z niej środków do życia więc póki co Plustek jest dla mnie więcej niż wystarczający :-) .
 
aldek  Dołączył: 13 Paź 2006
Nie twierdzę, że ten Plustek się zupełnie nie nadaje, myślę, że jak vuescan go wesprze, to da się zrobić jakiś workflow do niego, i będzie nawet ostro skanował. Niemniej, moim zdaniem, używana minolta ds4 byłaby lepszym wyborem.
Co do potrzeb, piotrecusie, to muszę Cię trochę zmartwić. Najpierw, pierwszego dnia, jest tak, że myślisz: fajne skany. Potem patrzysz na skany innych, i dochodzisz do wniosku, że Twoje mogłyby być jednak lepsze. I wtedy się dopiero zaczyna gehenna twórcza.
Ale potem, jak wyczujesz możliwości skanera, softu i materiału, będzie frajda. I nie mówię tu jako uch och ach wielki profeskanerzysta, tylko zwykły fotograf rodzinny. Zanim rozgryzłem, jak się pozbyć wku* magenowej dominanty w minolcie, minęły najgorsze tygodnie mojego skanerowego życia, choć i tak do dzisiaj superii 200 poskanować znośnie nie potrafię.
Ciesz się swoim prykopudełkiem, a przede wszystkim -- nie zniechęcaj! ;-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Kurcze, tak sobie przegladam na Flikrze skany z Coolscana V ED i musze przyznac, ze sa naprawde bardzo dobre!
np tu:
http://farm1.static.flick...eae488743_o.jpg

trix+135/2L

Ciekawe jest to, ze skaner ciagle jest do kupienia jako nowka ze sklepu za ok. 2,2 tys. Hmmm... Chyba czas sie pozbyc LS-2000 :mrgreen: :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
trix+135/2L


no ladnie - prawie jak z mojej minoltki :-P

(jakbym mial teraz kupowac, pewnie bylby to nikon. bo lepiej wykonany i ciagle ma support...)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
ciagle ma support...

wlasnie wlasnie...

Namierzylem kolesia, ktory wrzucil na Flikra blisko 500 skanow w pelnej rozdzialce (cos ok. 4 GB) :-o :
http://www.flickr.com/pho...el%3Dcoolscanv/

gdyby sie komus nudzilo... :mrgreen:

[ Dodano: 2007-09-18, 03:13 ]
BTW - facet trzaska Bessa R3a ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Namierzylem kolesia, ktory wrzucil na Flikra blisko 500 skanow w pelnej rozdzialce


:-o



baran.

:-P
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
cotti napisał/a:
już nie Tychy, tylko Warszawa...

Jakoś nie widzę w Twoich słowach ni cienia skruchy :evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach