muzzle27  Dołączył: 04 Maj 2008
  smc PENTAX-A 50mm 1:1,7 -dlaczego minimalna przysłona to 2.0
witam,

zakupilem obiektyw jak w tytule i nie wiem co źle robię, ale na K200d minimalna przeslona to F2.0 - nizej nie mogę "przekręcić kolkiem" . Obiektyw w pozycji A, aparat restartowałem ;) Czy cos się jeszcze ustawia?
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Przeczyść dokładnie bagnet obiektywu i aparatu, szczególnie miejsce gdzie są styki. Według opisu niema przewodzenia na obiektywie w miejscu ostatniego styku, czyli na prawo od wystającego styku automatyki.
 
muzzle27  Dołączył: 04 Maj 2008
dziękuję za odpwoiedz, ale wyglada ze ten obiektyw ma tylko 1 styk, czym to przeczyscić?
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Tak styk ma jeden, ale aparat ma więcej i właśnie te styki powinny zwierać do bagnetu w odpowiednich miejscach. Tam gdzie nie mają zwierać jest biała plastikowa zaślepka (kółeczko), powinno być jedno po lewej od styku. Wygląda na to że na prawo od styku obiektywu jest przerwa w kontakcie styków aparatu z metalem bagnetu i rozpoznaje minimalną przysłonę jako 2.0 a nie 1.7.
Najlepiej czyścić chyba IPA (isopropanol - do nabycia w sklepach elektronicznych lub na sieci), może być spirytus (czysty, nie salicylowy), a może wystarczy czysta sucha szmatka lub patyczek do uszu. Ważne żeby nie pozostawały pyłki czy włoski.
 
muzzle27  Dołączył: 04 Maj 2008
wow, dzięki - mialem pod ręką IPA plus, jako ze kiedys uzywalem do czyszczenia napedow CD - przeczyscilem styki w body - bylo trochę czarnego, wlaczylem i schodzilo do F2.0.. zrobilem 1fotkę, kręcę kolkiem a tu nagle F1,7 i F1,8 sie pojawiło :)

Wielkie dzięki raz jeszcze, juz się balem że to cos z obiektywem :)

pozdrawiam! :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach