matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
l_uka, dokładnie to samo pomyślałem ;-)
 

Morg  Dołączył: 28 Mar 2009
Budżet 1200zł? To jest jeden wybór - DELL 2209WA - Panorama 22' S-IPS, ostatnio wybierałem dla znajomego. Daje fenomenalne odwzorowanie barw i kontrast dynamiczny 3000:1, statyczny 10000:1.
Stawiając obok mojej nieco już starej ale chwalonej o za obraz (matryca PVA) Belineii, dawał zauważalnie lepszy obraz.
Cena na allegro 950zł-1000zł za nówke.

Gwarancja 3 lata w systemie door to door, 0 bad pixeli! Z tego co czytałem na polskich forach, jeśli komuś zdarzyły się jakieś wady fabryczne (nierówne podświetlenie lub kolorystyczny odcień), dzwonił do Della i relacjonował problem, następnego dnia przyjeżdżał kurier z monitorem i nawet nie oglądał starego, tylko zabierał go i wydawał nowy. Tak że nie trzeba czekać na naprawę :-D
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Wyjaśnijcie mi teraz jedno. Skoro najlepsze odwzorowanie kolorów mają matryce IPS dlaczego taki Dell 2209WA nie chwali się, że odwzorowuje kolory z palety AdobeRGB ani sRGB? Dlaczego taki NEC MultiSync® EA231WMi na tej samej matrycy chwali się tylko sRGB? Dlaczego NEC MultiSync® P221W na matrycy gorszej bo S-PVA chwali się pokryciem kolorów 95% AdobeRGB? Dlaczego iiyama ProLite E2210HDS-1 na jeszcze gorszej matrycy TN ma sRGB? O co tu do licha chodzi? Za takie, nie wiem - certyfikaty, są dodatkowe opłaty? Czy matryca IPS już z urzędu ma lepsze odwzorownaie kolorów niż TN z deklarową obsługą sRGB?

Teraz kolej na ledy. Piszą, że TN podświetlona ledami jest w stanie oddać kolorystykę AdobeRGB. Zwariować można.
 

razz  Dołączył: 21 Lip 2008
Dell 2209WA:
"coverage of the sRGB colour space is a very good 99,5 percent."
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Na polskiej stronie nie ma ani słowa. Ale załóżmy, że tak jest. Taka matryca i tylko 99,5 sRGB?
Gorsza VA z Eizo FlexScan S2233W ma 95% AdobeRGB. Nadal tego nie potrafię zrozumieć.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Crow napisał/a:
Na polskiej stronie nie ma ani słowa. Ale załóżmy, że tak jest. Taka matryca i tylko 99,5 sRGB?
Gorsza VA z Eizo FlexScan S2233W ma 95% AdobeRGB. Nadal tego nie potrafię zrozumieć.

Wygląda na to, że Dell ma "ładniejsze" kolory (kontrast, nasycenie), ale nie szerszy gamut :-/
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Dla mnie to jest dziwne. Lepsza matryca i gorsze odwzorowanie kolorów.
 

razz  Dołączył: 21 Lip 2008
Crow napisał/a:
Na polskiej stronie nie ma ani słowa. Ale załóżmy, że tak jest. Taka matryca i tylko 99,5 sRGB?
Gorsza VA z Eizo FlexScan S2233W ma 95% AdobeRGB. Nadal tego nie potrafię zrozumieć.


Skąd pomysł na porównanie monitora za mniej niż 1000zł z monitorem za ponad 2000?
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Chodzi mi o zastosowane matryce. Ta lepsza jest tak naprawdę gorsza. Tą studnię drążę.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Crow napisał/a:
Czy matryca IPS już z urzędu ma lepsze odwzorownaie kolorów niż TN z deklarową obsługą sRGB?

Tak, i to nie z urzędu tylko z fizycznych właściwości konstrukcji.

Idź do sklepu, znajdź monitor IPS, postaw obok TN, wyświetl jakieś swoje zdjęcie i sam oceń. Co ci przyjdzie z pokrycia 99.5% sRGB skoro takie pokrycie masz dla tak wąskiego kąta widzenia, że drugie oko widzi wyraźnie co innego?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na matrycy TN zmiana kąta patrzenia, w szczególności góra-dół to ogromna różnica w kolorach.
 

razz  Dołączył: 21 Lip 2008
Crow napisał/a:
Chodzi mi o zastosowane matryce. Ta lepsza jest tak naprawdę gorsza. Tą studnię drążę.


Eizo s2233w ma matryce PVA, a ten Dell ma być konkurencją dla monitorów na matrycy TN, dalej nie wiedzę sensu tego porównania.
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Innymi słowy wa...ić to i kupić coś na IPS?

A jak się ma sprawa z ledami. Piszą i mówią, że nawet TN jest w stanie odwzorować AdobeRGB. Ile w tym prawdy?

[ Dodano: 2010-02-26, 14:21 ]
razz, ale dell ma lepsza matrycę z założenia bo IPS, więc powinien być lepszy.

[ Dodano: 2010-02-26, 14:22 ]
Dobra to inaczej. Są monitory z matrycami IPS co nie wspomną słowem o sRGB czy też AdobeRGB a są gorsze matryce TN czy PVA gdzie tymi pokryciami się chwalą.
 

razz  Dołączył: 21 Lip 2008
Crow napisał/a:

razz, ale dell ma lepsza matrycę z założenia bo IPS, więc powinien być lepszy.


e-IPS a nie IPS. Nikt nie twierdzi że ta matryca jest lepsza od PVA, za to na pewno lepsza od TN.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Crow, optyczni napisali, że K-x to nawet dla amatora się nie nadaje...

Idź do sklepu ze zdjęciami, popatrz i najprawdopodobniej dojdziesz do tego, że IPS i nic więcej. W każdym razie ja poniżej jakości obrazu PVA już nie zejdę. VA i IPS mają tylko jedną wadę - znacznie dłuższy czas reakcji od TN, ale zarazem na tyle krótki (obecnie), że nie ma to większego znaczenia.
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
No to powiedzmy, że mam 1500 do wydania. Co kupić? Najlepiej 22" +/-1" DELL 2209WA z matrycą S-IPS?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Też mam tego Della, poleciłem go Moonwalkerowi i PLWK'owi i są zadowoleni, i ja też bardzo. Po prostu kąty widzenia, kolory, równomierność podświetlenia są naprawdę dobre
i zauważalnie lepsze od tradycyjnych TN'ów.
Nie wiem jakby wypadł w porównaniu z dobrym PVA czy MVA, ale w zupełności mnie taka matryca satysfakcjonuje.

[ Dodano: 2010-02-26, 14:39 ]
Aż do zeszłego roku używałem tylko monitorów CRT, bo LCD'ki dopiero powyżej 3 tysięcy były zadowalające, ale zbyt drogie dla mnie (używałem ostatnio profesjonalnej ELSY 22').
Dopiero kiedy pojawiło się "budrzetowe" ips, postanowiłem wreszcie zaryzykować i nie żałuję.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Parę innych osób z forum oprócz wymienionych wyżej chyba też go ma bo kilka osób na PW się pytało o wrażenia.
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
No to mnie chyba przekonaliście. Grafiką zajmuje się od zawsze, pracowałem w studiu na wyczesanych Eizo ale za taki sprzęt można mieć auto. Planowałem wydać 2tys. i kupić Eizo FlexScan S2233W. Jednak nie wiem czy się szarpać na taką kwotę. Ten Dell wygląda obiecująco.
 

razz  Dołączył: 21 Lip 2008
Ja też mam tego Della ;-) :-P
Parę rzeczy mi się w nim nie podoba... no ale jak za 1000zł to naprawdę świetny sprzęt, TN nie mają szans.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach