Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
radek229 napisał/a:
Ktoś używa? jakieś opinie?

BenQ G2420HDB
Po prostu kolejna niczym nie wyróżniająca się z tłumu TN-ka .
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Odgrzanie kotleta :->
Trochę już mnie znudziło przeglądanie fot na lapie, mimo że matryca bardzo porządna. Chyba pora zainwestować w przyzwoity monitor, może z czasem się przyda do obróbki [ale w małym zakresie, nie jestem fetyszystą PS]. Wstepne założenia to ok. 24", 16:10 [lepszy do kadrów pionowych od typowego panoramiaka, a w poziomych też się lepiej dostosowuje do 3:2 fotki], DisplayPort jako zasadnicze wejście. No i po wstępnym rozpoznaniu oferty to nie za bardzo jest w czym wybierać. EIZO odpadają, to nie ten poziom cenowy, natomiast w zakresie 1,5kPLN jest NEC EA244WMi oraz IIYAMA XB2485WSU. Parametry w znacznym stopniu porównywalne, IIYAMA ponoć odwzorowuje 109% sRGB i 81% AdobeRGB, o NECu wiadomo tylko że "wspiera sRGB".
Mam w robocie mniejszą, bardzo przyzwoitą IIYAMĘ, a kiedyś miałem świetnego NECa CRT. A teraz nie wiem co sobę prezentują. Ktoś ma jakieś opinie i doświadczenia z takimi monitorami, albo chociaż podobnymi?
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Mam ponad 2 lata Neca EA241WM, czyli chyba poprzednika od Twojej propozycji. Złego słowa nie powiem ;-)
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
greentrek napisał/a:
EIZO odpadają, to nie ten poziom cenowy

A któryś z Forisów?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
chciałem to właśnie napisać

ja ze swojego 2331 jestem zadowolony, ale nie wymagam fajerwerków - wystarczy do okazjonalnej obróbki zdjęć
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
Ja osobiście czekam na monitory o wyższej rozdzielczości niż 1920x1200 dla 22", nie wspominając o 24". Przydało by się takie 22" 2560x1600 i 24" 2880x1800, a 27" to powinno mieć 3360x2100.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Forisy nieee... pierwsze że wszystkie są 16:9, a szkoda tych 120px w pionie, przestrzeni roboczej nigdy za dużo, tym bardziej że pracuję w GISie; dwa że DisplayPort ma tylko jeden, nowiutki model, reszta wyłącznie HDMI [którego z kolei nie ma w lapach serii pro], VGA... to już trochę truchełko ;-)
Z EIZO interesujący jest tylko EV2436, ma wszystko co trzeba, jednak jest o połowę droższy niż identyczna parametrami IIYAMA, a w przeciwieństwie do niej nic nie wiadomo o stopniu zgodności z paletami [EIZO chwali się tym tylko w odniesieniu do serii graficznej SX, ale to zupełnie nieakceptowalne pieniądze jak do użytku domowego i hobbystycznego :-/ ]
Kuzyn Mygosi napisał/a:
Przydało by się takie 22" 2560x1600 i 24" 2880x1800, a 27" to powinno mieć 3360x2100

... i próbujesz trafić w ikonki narzędziowe, które są nieskalowalne... ja osobiście podziękuję :evil: Piszę z lapa 15.6" HD+ [1600x900] i to jest dla mnie optimum, chwilę testowałem FHD o tym rozmiarze ale to już było mocno uciążliwe, oczy powiedziały - NIE :!: Jak dla mnie 24" 1920x1200, oglądane z większej odległości niż ekran lapa, powinno mieć optymalne ppi.
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
greentrek napisał/a:

... i próbujesz trafić w ikonki narzędziowe, które są nieskalowalne... ja osobiście podziękuję :evil: Piszę z lapa 15.6" HD+ [1600x900] i to jest dla mnie optimum, chwilę testowałem FHD o tym rozmiarze ale to już było mocno uciążliwe, oczy powiedziały - NIE :!: Jak dla mnie 24" 1920x1200, oglądane z większej odległości niż ekran lapa, powinno mieć optymalne ppi.
Jeśli nadal są jakieś programy, gdzie ikonek narzędziowych nie da się powiększyć, to gdyby pojawiły się powszechniej "gęściejsze" monitory, to te programy-buble zostałyby z pewnością poprawione.

ps. w Gimp można sprawę wielkości ikonek w programie rozwiązać instalując "Theme"/"Motyw" z większymi niż 48x48 pix ... podobno. W innych programach, np. LibreOffice bez problemu widzę można cały interface ładnie powiększyć.
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Kuzyn Mygosi napisał/a:
Jeśli nadal są jakieś programy, gdzie ikonek narzędziowych nie da się powiększyć, to gdyby pojawiły się powszechniej "gęściejsze" monitory, to te programy-buble zostałyby z pewnością poprawione

Gdyby ikonki narzędzi dawało się swobodnie powiększać, to paski narzędziowe które trzeba wyciągnąć na wierzch zawaliłyby cały dostępny ekran :lol:
I umówmy się, nie rozmawiamy o LibreOffice [znam, lubię, używam] tylko o programach za 25k$... netto :-P [z dziedziny GIS]
Ale wracając do zasadniczego tematu - co myślicie o tych IIYAMAch? Cenowo najkorzystniejsze, parametrami takie same, za logo płaci się mniej, a jak z wykonaniem, trwałością itp. :?:


A do tego Della 4K to już ktoś wymyślił grafikę która go sensownie obsłuży, a przy tym nie sfajczy reszty maszyny?
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
greentrek napisał/a:

A do tego Della 4K to już ktoś wymyślił grafikę która go sensownie obsłuży, a przy tym nie sfajczy reszty maszyny?
Chyba każda z display port. ... skoro tablety radzą sobie z 2048x1536 czy nawet 2560x1600 ...

[ Dodano: 2013-12-28, 19:35 ]
greentrek napisał/a:

Ale wracając do zasadniczego tematu - co myślicie o tych IIYAMAch?
Z monitorów LCD, które przynajmniej gammę trzymać potrafią 2.2 to tylko EIZO i NEC znam (oczywiście te z minimum 10 bit LUT).
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Kuzyn Mygosi napisał/a:
skoro tablety radzą sobie z 2048x1536 czy nawet 2560x1600 ...

A cóż to za wyznacznik... że jeśli grafika w SoC da radę, to po co robić karty z 4G GDDR5 albo sterowniki pod CADa :?: Pytałem o sensowne obsłużenie
Kuzyn Mygosi napisał/a:
tylko EIZO i NEC znam (oczywiście te z minimum 10 bit LUT)

Chyba o różnych rzeczach piszemy. Nie jestem i nigdy nie będę grafikiem, więc nie zamierzam wykładać minimum 5kPLN na monitor by sobie w przyzwoitych warunkach pooglądać własne fotki... aż takim narcyzem nie jestem :-> Fajnie byłoby mieć świadomość że oglądamy 99% AdobeRGB, ale w praktyce nie zamierzam się posuwać powyżej tego EIZO EV2436. I tu pewien problem - ponieważ to seria "biurowa" nigdzie [nawet w pełnej wersji instrukcji z PDFa] nie ma słowa o pokryciu palety. A w iiyamie jest [nie wiem na ile wiarygodnie, ale jest :!: ]
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
greentrek napisał/a:
I tu pewien problem - ponieważ to seria "biurowa" nigdzie [nawet w pełnej wersji instrukcji z PDFa] nie ma słowa o pokryciu palety.

Tu jest nigdzie. ;-)
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
greentrek napisał/a:
Nie jestem i nigdy nie będę grafikiem, więc nie zamierzam wykładać minimum 5kPLN na monitor by sobie w przyzwoitych warunkach pooglądać własne fotki... aż takim narcyzem nie jestem :-> Fajnie byłoby mieć świadomość że oglądamy 99% AdobeRGB, ale w praktyce nie zamierzam się posuwać powyżej tego EIZO EV2436.

Może jakieś niedobitki z serii S, z której EIZO chyba niedawno zrezygnowało (a szkoda)?
Też niby monitory domowo-biurowe, takie nieco wykastrowane SXy. Sam mam S2243W na PVA, IMHO do domu był to dobry kompromis cena-jakość (no, swoje też kosztował) - praktycznie bez wad tanich IPSów. Zdjęcia odebrane z labu praktycznie nie odbiegają od tego co widzę przy soft-proofingu na tym monitorze.
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
greentrek napisał/a:
Kuzyn Mygosi napisał/a:
skoro tablety radzą sobie z 2048x1536 czy nawet 2560x1600 ...

A cóż to za wyznacznik... że jeśli grafika w SoC da radę, to po co robić karty z 4G GDDR5 albo sterowniki pod CADa :?: Pytałem o sensowne obsłużenie
To znaczy co to jest dla Ciebie "sensowne obsłużenie" jeśli nie po prostu normalne, płynne działanie? A karty z 4GB DDR5 robią po to, by bardzo złożone graficznie gry chodziły płynnie (na tablety Crysis jeszcze nie ma). I tak ... skoro grafika w tablecie obsługuje świetnie takie rozdziałki jak 2048x1536 płynnie, to dla logicznie myślacego człowieka powinien to być "wyznacznik" (że nowoczesna karta graficzna z DisplayPort, tym bardziej nie powinna mieć problemów z 3840x2160, przy wyświetlaniu 2D i prostego 3D).

[ Dodano: 2013-12-29, 19:06 ]
greentrek napisał/a:

Chyba o różnych rzeczach piszemy. Nie jestem i nigdy nie będę grafikiem, więc nie zamierzam wykładać minimum 5kPLN na monitor by sobie w przyzwoitych warunkach pooglądać własne fotki...
Za ~3300 PLN kupisz już profesjonalny monitor z prawdziwego zdarzenia, czyli EIZO SX2462W (cyfrowa kompensacja nierównomierności, szeroki gamut, porządny IPS, wyświetlanie nawet 10 bit koloru na kanał czyli 30 bit kolor, ma chyba jeszcze kilkunasto bitowy 3D LUT i chyba nawet dodano sprzętową kalibrację). ... monitor wypas, kosztujący dużo mniej niż "5kPLN".
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
dickkett napisał/a:
Tu jest nigdzie

Wielkie dzięki... tylko że szału nie ma, przy takiej cenie nawet niepełne sRGB :evil:
modrzew napisał/a:
niedobitki z serii S

Bardzo ładne kwadraciaki, ale największy z oferty S2133 ma tylko 1600x1200px... po co monitor o przestrzeni roboczej jak w lapie? :-/

Chyba muszę poszukać recenzji iiyamy, wydaje się że za niewielkie pieniądze można dostać najwięcej
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
greentrek napisał/a:

modrzew napisał/a:
niedobitki z serii S

Bardzo ładne kwadraciaki, ale największy z oferty S2133 ma tylko 1600x1200px... po co monitor o przestrzeni roboczej jak w lapie? :-/

Przeca napisałem "niedobitki" i podałem jako przykład swojego S2243W, który nie jest kwadratowy i ma nieco inną wielkość i rozdzielczość, a były i większe. Pewnie nie ma ich już na stronie w aktualnej ofercie, za to warto przeczytać post ze zrozumieniem.
Tak czy siak widzę, że i tak ciągnie Cię do bardzo budżetowych rozwiązań, więc wypada wspomnieć, że monitor to nie tylko matryca i kilka cyferek w opisie ;-)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Wątek ma prawie dwa lata, dlatego podbijam. Jaki dzisiaj monitor w cenie do 1000 zł polecacie? Oczywiście do zastosowania przy obróbce zdjęć.
 

lukarch  Dołączył: 03 Lis 2012
Benek, w dziale Lightroom jest obszerny i stosunkowo "żywy" wątek na temat monitorów :
http://pentax.org.pl/view...1200075#1200075
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
dzięki!!!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach