matb  Dołączył: 02 Lis 2006
  System dla amatora?
Na innych zabawkach niż jedynie słuszny bagnet się nie wyznaję, to nie wiem. A mam się autorytatywnie wypowiedzieć na temat sprzętu wypowiadać ;-) Więc może mi ktoś poradzić jak taki troszkę lepszy/rozwojowy ale "niespecjalistyczny" system fotografii cyfrowej dla amatora powinien wyglądać. Mając na uwadze także cenę :-D
W Nikonie by mi (po konsultacji) wychodziło mniej więcej tak: D80 (niżej to nic sensownego nie ma) oraz Tamron 17-50/2,8 + Sigma 50-150/2,8 (Tokina 50-135?) ewentualnie Nikkor 18-70 + Nikkor 70-210/4, do tego lampa SB-600.
A w Canonie? Opierając się na na EOS 400D (lepsze body to z czasem raczej). Ale szklarnia?
No i Sonolta jeszcze, jeśli ktoś się zna?
Olympusa raczej odpuszczam...
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
System zmieniać raczysz waćpan?
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
hamster, zmieniać? Skąd? Po co? Przecież napisałem, że się muszę wypowiedzieć (znaczy coś sensownego powiedzieć), doradzić i merytorycznym kontrargumentem na rzecz Pentaxa operować ;-)
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
No tak, rozumiem że to coś jak debata o polityce zagranicznej ;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
matb napisał/a:
A w Canonie? Opierając się na na EOS 400D
Tamron 17-50 (przetestowany) albo 17-40/4 L + 70-200/4 L ? + 50/1.8, jak kasy starczy
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
17-40/4 L + 70-200/4 L
Bardzo miły zestawik.
 

yourNIGHTMARE  Dołączył: 12 Maj 2007
a nie lepiej cos takiego pewnie taniej i nie ma problemu ze szklarnia a jak producent pisze zdjecia nawet z najdrobniejszymi szczegolami :mrgreen:

LINK
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
a ja bym tam Nikona nie wyśmiewał - D40, to przecież całkiem fajny aparat amatorski, amatorski do bólu, ale w tej "amatorskości" zawodowy. Target tego aparatu nie potrzebuje tego, czego on nie ma, a z pewnością ucieszy się tym, co ma (choć tu trochę odpada za olympusa, przez brak podglądu "na żywo" na LCD)... No a od canona, można chyba liczyć powoli na spadek cen 30D, a to już naprawdę coś i niekoniecznie dla amatora rozumianego jako lajkonik. 8-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
A D40 ma wiertarkę? Jakby D50 było jeszcze w sprzedaży, to byłoby idealne w N. No, ale D50 już nie robią :-P
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
D50 za to wizjera nie ma ;-) (żartuje, bo miałem okazję się nim pobawić i da się robić zdjęcia)
 

cynamonowy  Dołączył: 16 Lip 2007
Odświeżam temat. Identyczna sytuacja, zostałem poproszony o radę. Z mojej strony mogę doradzić tylko pentaxa, ale że nie chcę wyjść na kogoś kto doradza coś tylko dlatego, że to coś ma to chciałbym sie dowiedzieć jakie są argumenty przeciw P a jakie są za innymi systemami. Ja takich nie widzę ;-)
W sumie to może ktoś napiszę jakiś krótki opis każdego systemu. Na pewno wiele osób skorzysta. (jeśli takie zestawienie istnieje to poproszę o linka)
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
cynamonowy napisał/a:
W sumie to może ktoś napiszę jakiś krótki opis każdego systemu. Na pewno wiele osób skorzysta.

Jako osoba świeżo po wyborze, to bym doradził tak:
- osoba która sobie chce kupić lustrzankę, ale bez instynktów eksperymentatorskich (ja kupiłem m in. dlatego Pentaksa, żeby sobie z tymi róznymi manualnymi szkiełkami poeksperymentować) - Olympus E-510 +dual kit. Potem można dokupić jeszcze makro/portretówkę (50/2 jest niezła). Moim zdaniem taki zestaw daje dużo możliwości,a ze względu na gabaryty, jest wygodny w użytkowaniu. Jest stabilizacja w body i najlepszy system czyszczenia matrycy. Serwis Olka, też ponoć jest niezły. No i cena też jest niezła. A, że ustępuje podobno innym producentom, pod względem jakości zdjęć (bo mniejsza matryca, rozpiętość tonalna, większe szumy), to chyba przesada. Na zdjęciach prezentowanych na Olympusclub.pl, ja tego nie zauważyłem :-)
- osoba która chce eksperymentować - oczywiście Pentax ;-)

Inni producenci, moim zdaniem nie mają tak atrakcyjnej oferty dla amatorów(Canon 300d, 450d, Nikon D40x, D60 (chociaż jak kogoś stać od razu na N D300, to może warto się szarpnąć). Nie wiem jak jest ze Sony. Może te nowe puszki są dobre, ale jak ja kupowałem to była tylko A100, która moim zdaniem nie oferuje niczego ciekawego (w porównaniu z Pentaksem).
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
gin z tonikiem napisał/a:
Olympus E-510 +dual kit

Dla ograniczonych finansowo proponowałbym jeszcze E-410 dual kit. W stosunku do 510 brakuje stabilizacji, trochę mniejsze aku i trochę mniejsze body. Poza tym prawie to samo.
Ostatnio z kolegą przerabialiśmy wszelkie możliwe budżetowe kombinacje i w końcu zeszliśmy do 2 typów - K100DS i E-410. Trafił E-410 z dual kitem za dobra cenę i wziął, cały zadowolony.
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
MiQ27 napisał/a:
E-410.
Już miałem napisać, że nie ma wielkiej różnicy pomiędzy E-410 a E-510, ale sprawdziłem na Skąpcu :-) . E-410 z podwójnym kitem za ok. 1700 zł, samo body 1100 zł :shock: . Szczerze mówiąc, nie bardzo rozumiem polityki cenowej Olympusa. Żadna firma nie schodzi tak z ceną jak Olek. Przecież ten korpus jest w miarę nowy, a już kosztuje 1/2 ceny z początku produkcji. Gdybym sobie kupił tego Olka i teraz zobaczył cenę, to bym się trochę zirytował :-/
 

MORKO  Dołączył: 25 Mar 2007
gin z tonikiem napisał/a:
Żadna firma nie schodzi tak z ceną jak Olek

widocznie przechodzą na FF i robią wietrzene magazynów :-P ;-)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
FF 4/3...

Ja ostatnio, z braku kasetki w sklepach, poleciłem koledze właśnie e-510 i po 2 dniach mu się popsuł, jego ojciec jeździł 2x wymienić na nowy ale nie mieli, jak już mieli i mu dali to im narobił takiej obory żeby za darmo dorzucili telekita, w sumie dual kit za cenę ok 2240zł (tak e-510 dual kit!) mowa o RTV/AGD w lublinie.

Koleś jest zadowolony, i powiem wam, że olympus ma naprawde dobry software, nie wiem jak z rawami ale jotpegi nie mają wcale więcej szumów niż kasetka a wyostrzania lepszego nie widziałem, nie pozostawia prawie wogule tych jasnych obwódek, dopiero przy max ustawieniu można się dopatrzyć.

Canon odpada za obudowę, chociaż ma chyba najlepsze kolory i najbardziej naturalny obraz jaki widziałem, w tej kategorii cenowej.

Nikon amatorów nie rozpieszcza, d40 nie ma śrubokręta, nie ma stablizacji, czyli jak chcesz mieć to co w kasetce na start, to musisz kupować obiektywy z własnym silnikiem i stabilizacją a trochę to kosztuje.

Także jako alternatywę, dla Pentaxa polecam osobiście Olympusa, oczywiście jeśli się ktoś na prawdę spieszy i nie chce poczekać na k200d.

Pozdrawiam
 
fotomic  Dołączył: 09 Maj 2007
N d40x ma genialną matrycę.

jeżeli chodzi o olka to lepiej już E400(bez LV) za to z super kodakowską matrycą, chyba że ktoś jest fanem wyczesanego ISO :|
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
Eldred napisał/a:
powiem wam, że olympus ma naprawde dobry software, nie wiem jak z rawami ale jotpegi nie mają wcale więcej szumów niż kasetka

Nie mają też szczegółów!
Z kasetki zdjęcia wychodzą lepsze po odszumieniu, które niestety trzeba sobie samemu zrobić w komputerze, bo wbudowany algorytm odszumiania jest mniej agresywny niż w E-510.
Tak więc Olympus dla osób, które nie mają komputera jest lepszy, bo rozmywa obraz jeszcze na poziomie RAW'a.
 
fotomic  Dołączył: 09 Maj 2007
armar napisał/a:
Eldred napisał/a:
powiem wam, że olympus ma naprawde dobry software, nie wiem jak z rawami ale jotpegi nie mają wcale więcej szumów niż kasetka

Nie mają też szczegółów!
Z kasetki zdjęcia wychodzą lepsze po odszumieniu, które niestety trzeba sobie samemu zrobić w komputerze, bo wbudowany algorytm odszumiania jest mniej agresywny niż w E-510.
Tak więc Olympus dla osób, które nie mają komputera jest lepszy, bo rozmywa obraz jeszcze na poziomie RAW'a.
oczywiście jak samemu się włączy to odszumianie(ale tylko JPG)

co do szczegółów z rawa to nazwe to delikatnie jako bzdury.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
No ja też nie rozumiem skąd niby to rozmywanie rawa, i jak kasetka może mieć więcej szczegółów od jakiegokolwiek aparatu z 10megową matrycą?

BTW ja tu wcale nie gloryfikuję olympusa, za nic bym się z kolegą nie zamienił, jedyne rzeczy które mi się pododają to ultra cichy autofokus i sporo cichsza migawka.

BTW2 zauważyłem coś dziwnego w e-510 otóż w menu można ustawić sobie czy ostrość ma się zwiększać kręcąc w lewo czy w prawo pierścieniem ostrości, czyżby w olkach 4/3 obiektywy miały ostrość ustawianą cyfrowo? tzn, nie bezpośrednio mechanicznie przez użytkownika, a przez silniczek w body, a pokrętło ostrości jest tylko taką atrapą z czujnikami wysyłającymi do body informację jak kręcisz?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach