dntsln  Dołączył: 18 Sty 2010
Helios 44-2 - na pozór identyczne, różne oznaczenia.
Witam,

Może to zabrzmieć głupio, jednak jestem w posiadaniu obydwu wyżej wymienionych obiektywów od ładnych kilku lat i właściwie dopiero teraz zauważyłem różniące je oznaczenia.

Po bliższym przyjrzeniu się na jednym da się ujrzeć niebieskie powłoki... a przecież model 44-2 chyba nie powinien ich mieć.

Budowa [wielkość i wygląd] identyczne, poza różniącym je oznaczeniem skali ostrości i napisem "made in USSR".

Model z "powłokami" mimo wszystko mydli pod światło.

Czy ktoś z Was, drodzy forumowicze potrafi odczytać wskazane na fotografii oznaczenia?

 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
To logo fabryki, z której wyszedł obiektyw. Ten po prawej to KMZ Krasnogorsk, po lewej fabryka Valdai.
 

dntsln  Dołączył: 18 Sty 2010
Dziękuję za odpowiedź kolego.

A czy orientujesz się czy są jakieś różnice konstrukcyjne poza "powłokami"? Mam tu na myśli ostrość, kontrast, GO. Rozumiem, że w tej produkcji może być "loteria" jeśli chodzi o jakość.


W ostatnim czasie korzystałem z tego z "powłokami" i byłem bardzo zadowolony z bokehu i GO [biorąc pod uwagę, że odkupiłem go za puszkę koli]. Dziś nadszedł czas pożegnania się z jednym z nich, bowiem sprzedaje wysłużoną k-dziesiątkę i chciałbym dorzucić w gratisie coś "portretowego" a nie bardzo mam czas na testy tych maluchów.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Teoretycznie lepsze jakościowo sprzęty wychodziły z fabryki KMZ - ale masz dwa egzemplarze, to zostaw ten, który Tobie osobiście bardziej odpowiada ;-) optycznie niczym się nie różnią (pod względem budowy, niekoniecznie zastosowanych materiałów i jakości wykonania).
 

dntsln  Dołączył: 18 Sty 2010
A orientujecie się jak to jest z tymi niebieskimi "powłokami"? Czy one w jakikolwiek sposób polepszają jakość obrazu pod światło?
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Witam
Helios 44-2 nie ma wielowarstwowych powłok MC (multicoating) ale może posiadać powłokę przeciwodblaskową typu T. Taka powłoka w niewielkim stopniu polepsza jakość obrazu pod światło.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach