JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
PINHOLE -to działa!
Witam!

Byłem dzis w ciemni nawinąc rolke filmu i naszla mnie taka mysl - otworkowa myśl. Ostatnio bylem we Wrocławiu na wystawie i zauroczylo mnie to.
Znalazlem jakies pudelko, zrobilem w nim dziurke cyrklem, wlozylem papier, naswietlilem 3 minuty, wywolywacz... i ... pokazal sie obraz... negatywowy i odwrócony, zle naświetlony, ale widoczny jednak!! To dziala...
Teraz chce to dopracowac... cos tam juz czytam... ale chce spytac WAS:

Czy ktos juz probował? Jakies praktyczne rady (oprocz poradników i solucji w necie)?

Ps. Mój kolega, żeby sie nie meczyc z przewijaniem filmu, przerobil Zenita, wykrecil obiektyw, zamontowal pierscienie, zakrył czym i zrobił dziurke.. ma przynajmniej zapewnioną szczelnosc i przesuw filmu:) Pomyslowe.

Pzdr
JAco
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Hmmm.. wystarczy w czarnym dekielku na body zrobic otworek...

Pzdr
Spinner
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Eeee... pinhol na małym obrazku to pikuś... niewyrazny i mdły... Zabawa zaczyna się od 6x9cm :) - najlepiej kup Moskwę ze zrąbanym obiektywem i wstaw otworek - dzięki miechowi będziesz miał dodatkowo taaaaakiego zooma :-D

(ja skonstuowałem sobie 4x10 cala z puszki po ciastkach i naświetlałem na papierze : http://www.onephoto.net/info.php3?id=129517 ... no ale już się w to nie bawię ;-)




aha - i słuchaj poradników i solucji w necie, dobre są :)
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Spinner napisał/a:
wystarczy w czarnym dekielku na body zrobic otworek...

Z tego co pamiętam z przeglądania różnych teorii to lepiej jednak wywiercić większą dziurę w tym dekielku i przymocować kawałek blaszki z właściwym otworem - krawędzie będą równiejsze i otwór bardziej precyzyjny.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Popularny jest AMI przerabiany na pinholka.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
fotonyf napisał/a:
Popularny jest AMI przerabiany na pinholka.

o właśnie to miałem napisać - tani a dobry do takich rzeczy. Z tego co wiem właśnie precyzyjnie wykonany otworek jest tutaj najważniejszy. Można ii tak jak pisałeś zrobić dziurke cyrklem, ale jednak ponoć blaszka ii dokładnie nawiercony otworek o średnicy również dokładnie zmierznej to jest to
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Rozumujac tak, ze otwor o srednicy 0,3 mm, czas naswietlania czasami dochodzi do 30 minut, to czy nie mozna zrobic otworu np. 1,5 lub 2 mm, wtedy czas naswietlania wynioslby np. 1 minuta a moze sekundy? Jak to jest?
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Ne interesowałem się dokładniej, ale po pierwsze, mały otwór daje mniejsze rozmycie a po drugie była gdzieś stronka o tym ale sobie nie przypomnę...
Ktoś na pl.rec.foto....
 
januk  Dołączył: 19 Kwi 2006
fotonyf napisał/a:
była gdzieś stronka o tym ale sobie nie przypomnę...
Ktoś na pl.rec.foto....

www.pinhole.cz - o tym mówisz?
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Chyba nie, to chyba była polska strona, ale kojarzę tylko z listy a na nią nie zagladałem.
Kurcze, gdybym był na jakiejś emeryturze, to może miałbym czas i na takie zabawy :-) )
Byłem na wystawie takich fotek, mają niepowtarzalny klimat.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
fotonyf napisał/a:
gdybym był na jakiejś emeryturze

Dokładnie - tyle jest ciekawych rzeczy którymi człowiek mógł by się zająć - a tymczasem musi się zająć zarabianiem pieniędzy na życie. Nie żebym miał nieciekawy zawód, ale nie mogę sobie pozwolić na rzucenie wszystkiego w diabły i pojechanie do ameryki południowej fotografować amazonkę.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
A jak ktoś ma wiecj niż jedno hobby, to już po nim :-D :-D
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Mankamentem przerabiania lustrzanki na aparat otworkowy jest ogniskowa zblizona do standardu. Lepszy efekt wychodzi przy szerokim kącie, dlatego ja przerobiłem Fieda 5W. Potem użyłem Fomapanu 100 i było ok. Tylko z celowaniem było tak na chybił trafił. Ale i tak najlepiej pobawić się średnim formatem albo błonami ciętymi. Kumpel robił zdjęcia na błonach 4x5 cala i wyszło rewelacyjnie. Ja sam zacząłem budowę aparatu 6x12, na razie z Lubitela wyciąłem rolki do przewijania filmu. Zobaczymy co będzie dalej.
A co do otworu to faktycznie im bardziej precyzyjny tym lepszy. Kiedyś widziałem w necie blaszki z otworkami wycinanymi laserem, ale już nie pamiętam gdzie.
A co do stron to np. http://www.pinhole.art.pl/
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
A czy stara mamiya rb 67, nadaje sie na taka zabawe? Czy wystarczy tez mamiya 645?
:mrgreen:
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
PiotrB. napisał/a:
A czy stara mamiya rb 67, nadaje się na taka zabawe? Czy wystarczy tez mamiya 645?

Pewnie, że się nadaje, jak wszystko do czego mozna włożyć film :-D ale Ty zamiast nie denerwować, to lepiej się przyznaj coś Ty tam kupił w tej Japonii.
 

darius_Er  Dołączył: 29 Sie 2006
co do otworku, to nie jest powiedziane, ze musi byc b.rowny - zrobiony cyrklem bedzie poszarpany, dzieki czemu latwiej zlapac refleksy swietlne. a to nie zawsze jest minus. ja tez myslalem o zajeciu sie fotografia otworkowa. na necie kiedys tez znalazlem tabele, ze srednicami otworu, odlegloscia blony od otworu, c zas naswietlania... bylo to nastronach polskich.
tutaj znalazlem na szybko jakas tabele;
http://pedagog.umcs.lublin.pl/~wafra/otworek.html
a Ty, Alkos jak obliczales czas "podniesienia lustra" ;-) - na tym zdjeciu londynski klimat niskich ogrodzen...

pzdr.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
a, na oko... ;-)

(serio. cala w tym zabawa :D)
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
a jakby tak do Pentaxa... nałożyć zatyczkę na body... i zrobić w nim dziurę? przeszlo by?

[ Dodano: 2006-09-08, 23:27 ]
to by dopiero były powłoki SMC:D
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Próbowałem, wyniki takie sobie. Za mały format...
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
ale jak ja to zrobie na średniaku, zeby kasy nie wydawać? na papierze od razu robić? czy Lubitela rozwalić:D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach