wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Solaryzację obrazu słońca w kamerze otworkowej wykorzystali w 2000 roku Paweł Kula i Sławek Decyk w projekcie Solaris. Szczegóły znajdziesz w książce Zbyszka Tomaszczuka o fotografii otworkowej: "Świadomość kadru".
Ja również częściowo skorzystałem z tego zjawiska realizując wystawę "Oswojenie II" (Mała Galeria, 2000). Były to naświetlone na papierze fotograficznym obrazy z negatywu otrzymanego z kamery otworkowej, wywołane i niecałkowicie utrwalone oraz niedopłukane. W efekcie pod wpływem światła stale zmieniał sie wygląd fotografii podczas trwania ekspozycji - obrazy przybrały różne barwy utworzone przez związki srebra i siarki, a także różne odcienie strontu srebrowego powstającego w efekcie solaryzacji. Zmiany te rejestrowałem na slajdach.
Po zakończeniu wystawy fotografie normalnie utrwaliłem i wypłukałem. Obraz nieco się zmienił, ale jest dobrze widoczny.
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
wiktor33 napisał/a:
Zmiany te rejestrowałem na slajdach.

Może wrzucisz jakieś skany?
Ciekawa sprawa.
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Chwilę to potrwa, ale jak wróce do pracowni to postaram się odnaleźć.
Inne moje pinhole są w prezentacji na stronie ZPAF http://www.zpaf.pl/pl/con...tor%20,nowotka/
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
25 kwietnia odbędzie się kolejny, już dziesiąty, Worldwide Pinhole Photography Day.

http://www.pinholeday.org/

Jeszcze jest trochę czasu, by zrobić swojego otworkowca i wziąć udział! Zachęcam! ;-)
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Takiego maila dzis dostalem z Harmana, wiec sie podziele:

HARMAN technology Ltd is proud to announce the launch of an exciting new Black & White photographic paper designed primarily for Pinhole and Creative Photography.

HARMAN technology are the makers of ILFORD traditional B&W films and papers and HARMAN DIRECT POSITIVE PAPER represents a unique and interesting addition to the range of photographic papers.

HARMAN DIRECT POSITIVE PAPER - RC GLOSSY HARMAN DIRECT POSITIVE PAPER - RC LUSTER HARMAN DIRECT POSITIVE PAPER - FB GLOSSY

This high quality, traditional silver gelatine, black & white, high contrast paper produces direct positive prints (mirror, inverted images) without the need for a film negative. Available as either 190gsm resin coated or 225gsm baryta fibre base, HARMAN DIRECT POSITIVE PAPER is primarily suited for use in pinhole cameras where exposure and processing in conventional black and white photo chemistry achieves unique positive prints directly onto the paper.

Pinhole Camera Photograph : Two Seats, Saltburn - Copyright Steve Gosling Direct Positive Paper can also give great results with other creative applications such as direct exposure in large format cameras or by cutting small sheets for exposure in LOMO type cameras.

Alternatively, interesting and unusual effects can be achieved when using Direct Positive Paper to make photograms or perhaps substituting it for standard photo paper when printing from negatives in an enlarger.

Whatever the application, this paper will result in unique photo images as well as fun effects.


HARMAN DIRECT POSITIVE PAPER is available now in most popular photographic sizes from 4x5in to 16x20in.

For further details and downloadable technical sheets visit ilfordphoto.com

To buy, visit our on-line shop HARMANexpress.com
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
radekone napisał/a:


HARMAN DIRECT POSITIVE PAPER is available now in most popular photographic sizes from 4x5in to 16x20in.



:shock: :shock: :shock:

Naprawdę świetna wiadomość! Czyżby pinhole stały się AŻ tak popularne?
Użytkownicy aparatów wielkoformatowych też będą mieli używanie!
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
O, niezłe... Ciekawe jak się będzie prezentowała cena tego papieru...
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Generic napisał/a:
O, niezłe... Ciekawe jak się będzie prezentowała cena tego papieru...


Drogawy, ale nie aż tak drogi, żeby cena była zaporowa. Wychodzi funciak z hakiem za pojedynczy 20.3 x 25.4 cm (bez przesyłki :-( ).

http://www.harmanexpress....R-RC-Luster.htm

http://www.harmanexpress....R-RC-Glossy.htm

http://www.harmanexpress....R-FB-Glossy.htm

[ Dodano: 2010-04-25, 20:55 ]
Moja fotka na światowy dzień pinhola:

 

GeloPa  Dołączył: 26 Mar 2008
naleciało mnie na pinhole i oto co wyszło

1


2


3


4


"obiektyw zrobiony z czarnego kartonu naklejonego na pierścień 12mm makro, dziurka zrobiona szpilką
tak na oko ogniskowa ok 70mm
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Trójeczka najlepsza, jest jak namalowana pędzlem, prawda? Ładna kompozycyjnie, ale warto odszumić, bo w cieniach kolorowa kaszka. Pinhole znoszą odszumianie bardzo dobrze. Ciekaw jestem, czy się w to wciągniesz.
 

GeloPa  Dołączył: 26 Mar 2008




zrobione za pomocą K-7 i takiego cuda http://allegro.pl/pentax-...1275666522.html

i pytanie za 100 pkt. Z cyfrą to jest takie nieostre czy ja coś źle robię :mrgreen: bo zaczynam mieć wątpliwości czy czasem ten mój otworek zrobiony w kartonie nie był lepszy ...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Odległość od matrycy da się jakoś wyregulować? Od tego powinna zależeć ostrość.
 

GeloPa  Dołączył: 26 Mar 2008
raczej nie
a ostrość podobno miała zależeć od grubości blaszki i jak najbardziej idealnej dziurki
 

tomekl  Dołączył: 25 Maj 2006
Ta sama blaszka na FF da ostrzejsze obrazy.
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Na logikę, otworek odpowiada krążkowi rozmycia w normalnej fotografii. Jeśli otworek ma 0,2 mm to na APS-C wg tej teorii odpowiada to obrazkowi 120x90 pikseli (zgrubnie, zależy jak liczyć). Dlatego im większy format, tym ostrzejsze zdjęcie. Z drugiej strony większy format potrzebuje większego otworka, gdzieś w tym wszystkim trzeba sobie znaleźć optimum.

A twoje zdjęcia, GeloPa, są fajne.
 

DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
DrEwNiAK, czyżby teściowa nareszcie się do czegoś mu przydała?
 

DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
:mrgreen:

Wychodzi, że teściowa ma trzecie oko!
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
W poniedziałek 15 listopada o 18.00 w Starej Galerii ZPAF (Plac Zamkowy 8) odbędzie się wieczór otworkowy pod nazwą „Jesienna burza otworków”. Będę i ja (mimo złamanej ręki) i zapraszam gorąco wszystkich zainteresowanych.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Rozumiemy, że ta Stara Galeria to w Zalesiu Dolnym? :]

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach