Pentaxowiec  Dołączył: 27 Sie 2007
Obsługa flash
Witam czasami jak robie zdjęcia które wymagają flasha, to efekt koncowy nie jest zbyt zadawalajacy poniewaz osoby/przedmioty bedace na pierwszym planie wygladaja jak wklejone czy ktoś ma taki sam problem i jesli zna jakas porade jak temu zapobiec prosze o odpowiedz ;-)

Ps. Jeśli był już taki temat to proszę o wyrozumiałość. :-D
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Natezenie swiatla maleje z kwadratem odleglosci, wiec zawsze to, co jest blizej lampy bedzie silniej oswietlone. Najlepszy sposob, to oswietlic scene swiatlem posrednim, odbitym od duzej bialej plaszczyzny, np. sufitu lub sciany. Innym slowy - walic w sufit (ale nie w gotyckim kosciele, bo go tam nie ma!). Do tego niestety, nie bardzo nadaje sie flesz wbudowany (dlatego nie ma sensu w powaznych aparatach). Mozna zastosowac kartonik umocowany przed lampa pod katem 45 stopni, ktory odbije swiatlo do gory. Dobrze, jesli ow kartonik przepusci tez nieco swiatla do przodu, wowczas rozswietli oczodoly i podbrodek ofiary.
Kiedys sie tak bawilem i wychodzilo calkiem niezle, ale jednak najlepsza jest do tego prawdziwa zewnetrzna lampa z obrotowa glowica.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Witam czasami jak robie zdjęcia które wymagają flasha

Polecam jednak jasne szkiełko (takie min. f2.8) i nie używanie flasha, a napewno nie wbudowanego. A jeśli zewnętrzny, to tylko z odbiciem.
Cytat
to efekt koncowy nie jest zbyt zadawalajacy poniewaz osoby/przedmioty bedace na pierwszym planie wygladaja jak wklejone

I tak będzie. Nie spodziewaj się nic więcej po wbudowanej lampie.
Cytat
Mozna zastosowac kartonik umocowany przed lampa pod katem 45 stopni, ktory odbije swiatlo do gory

Coś takiego ;-)
 

wieja  Dołączył: 10 Wrz 2007
Bezpośrednie palenie lampa spłaszcza - efekt wklejenia postaci. Dobre światło to temat rzeka ale ...
Polecam natomiast lampki manualne + dyfuzor (plastikowy a nie te szmaciane). Przy paleniu od sufitu spisują sie świetnie, trzeba tylko pamiętać o tym że kolor światła będzie kolorem sufitu (balans bieli jeśli robimy w jpg). Nowy Metz + dyfuzor to około 250zł + 50zł.
Bawiąc się z lampą wbudowaną używałem chusteczek higienicznych - zawsze pod ręką i można regulować grubość/przepuszczalność światła. Jednak przy "zmiękczaniu" zawsze ma miejsce utrata mocy światła. Wiec jeśli wbudowana lampa ma liczbę np. 12 to można to światło lekko "zmiękczyć" - poprawa jakości niewielka a zasięg spada do np 8m. Albo można dać więcej warstw owej chusteczki mi mieć lepiej zdyfuzowane światło ale o "zasięgu" 2m. Natomiast zastanawia mnie moc/zasięg światła stosując odbijanie tekturka do sufitu przy lampie wbudowanej. Chyba za słabą moc maja lampki wbudowane.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
bEEf napisał/a:
Coś takiego
To na tablecie rysowane jakimś długopisem? Fajne półtony. :-)
 

5pirit  Dołączył: 11 Wrz 2007
A czy ktoś może używał takiego cuda? Jeżeli tak to jak to się sprawuje, czy gra jest warta świeczki? Powiem tylko że w moim mieście jest jeden taki co lata z czymś takimś po kościele na ślubach i wychodzi to całkiem nieźle ...

Dyfuzor


Czy może lepiej takie coś:

Dyfuzor 2


Pozdrawiam.
 

wieja  Dołączył: 10 Wrz 2007
Ja mam ten drugi i IMHO jest ok - poza tym ze spada czasem z lampy :)
A proponuje sie zastanowić nad czymś takim
http://allegro.pl/item249...ampy_f_vat.html
 

rafalf  Dołączył: 08 Cze 2007
Ja używałem czegoś takiego jak ten pierwszy, tylko z taką różnicą, że był to dyfuzor wykonany samodzielnie. Używałem właśnie w kościele w połączeniu z lampą Vivitar (z własną automatyką) i aparatem Minolta X-300. Efekt był zadowalający, tylko musiałem sobie korekte bodajże około +1/2 EV do lampy przyjąć.

Rafał
 

Pentaxowiec  Dołączył: 27 Sie 2007
Dziekuje za wszystkie odp i mam jeszcze jedno pytanie co myślicie o tej lampie.
http://www.allegro.pl/ite...fesjonalna.html
 

dyptam  Dołączył: 14 Kwi 2007
Pentaxowiec napisał/a:
jeszcze jedno pytanie co myślicie o tej lampie
Tak na pierwszy rzut oka to P-TTL tam nie uświadczysz. Sugeruje dozbierać choćby na 360 AFZ i raczej kupuj w Polsce z 2-letnią gwarancją.
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
Pentaxowiec napisał/a:
Dziekuje za wszystkie odp i mam jeszcze jedno pytanie co myślicie o tej lampie.
http://www.allegro.pl/ite...fesjonalna.html

Dedykacja prawdopodobnie oznacza tylko tyle, że body będzie dostawać potwierdzenie gotowości lampy. Jeśli idzie o regulację siły błysku, to trzeba będzie bazować na automatyce lampy. http://www.forum.fotoexpert.pl/topics41/10713.htm
[edit]BTW jakbyś się nie zdecydował to daj znać - może ja o nią powalczę.
Pozdr.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach