maad11  Dołączył: 28 Lip 2007
[maad11] - pierwsze próby
Witam Wszystkich,

Po wielkich trudach dotarła do mnie upragniona Kasetka z podwójnym kitem. Forum czytuję już od 2 miesięcy, instrukcję wykułem i wreszcie doczekałem się własnego Pentaxa :-)
Oczywiście po odpakowaniu, pierwsze próby i pierwsze nerwy... Kasetka dotarła do mnie zza wielkiej wody (dzięki uprzejmości rodziny), ale nie mogli się powstrzymać od własnych "testów" - w rezultacie dostałem body ze zdjętym dekielkiem (można powiedzieć "otwarte na świat") i porysowane powłoki na przednim szkle obiektywu 18-55. Może za szybko ich osądzam, bo aparat utknął na cle (cudem udało się go odzyskać bez żadnych opłat ;-) ), więc może to efekt zabawy celników. No cóż, pierwsze testy i nie widać zbyt dużych syfów poza jednym małym paprochem na matrycy i jednym na matówce (da się przeżyć). Rysa na obiektywie też nie daje jak na razie widocznych wad, więc bez żadnych dalszych ceregieli zaczynam zabawę. Poniżej przedstawiam wypociny z mojego pierwszego spacerniaka w domu i w ogrodzie. Zdaję sobie sprawę, że temat pewnie mało interesujący dla oglądających "masochistów", ale mam prośbę o ocenę PP. To moje pierwsze próby z Raw-em i nie wiem, czy zaczynam od "dobrej strony:

1. próba pomiaru punktowego



2.




3.



4.



5.



6.



7.




Próby wywoływania, były poczynione w ACR i później zmniejszanie i reszta w Photoshop CS3 trial na moim desktopie, a teraz prawde mówiąc to na laptopie wyglądają dużo gorzej - wyprane z kolorów i za przejaskrawione.
Dzięki za uwagę i ewentualne komentarze

Pozdrawiam Serdecznie
Marcin
 

Pentaxowiec  Dołączył: 27 Sie 2007
maad11 napisał/a:
a teraz prawde mówiąc to na laptopie wyglądają dużo gorzej


ok. Ja ma laptopa :mrgreen:

A co do fotek 1 moim zadniem jest zabardzo przeswietlona jesli chodzi o tło (2 plan)
5. jak dla mnie za duzo niebieskiego i nasycenie za duze ja bym dal troche mniejsze
najlepsze 6. ;-)

Ps. czy w 6 na krawędziach kwiatka wystepuje zjawisko aberacji :?:
 

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
1, 2 i 3 widoczne aberracje, zaniebieszczenia.
5 ma dziwne kolory i nie bardzo rozumiem takie cięcia.
6 - kwiatek. Bardzo twórczy temat. Nie wypowiadam się.
4 i 7 mi się podobają, stonowane, przyjemne.

Generalnie nieźle jak na początkowe próby, kiedy z radości opluwasz aparat :)
 

maad11  Dołączył: 28 Lip 2007
Ad. 1 - widoczne zaniebieszczenia to pewnie od niebieskich ścian (widać na koszulce i włosach), przy ew. usuwaniu szkoda mi było stracić kolor oczu - trzeba by się chyba bawić z maskami ? A prześwietlone tło (okno) jakoś mi się spodobało.

Ad. 2 i 3 - teraz to ja też zaczynam widać te zaniebieszczenia...
Kwiatek i grona to dla zabawy i sprawdzenia kolorów, może rzeczywiście za dużo saturacji.

A czemu vesper nie rozumiesz tego cięcia? - Pytam z czystej ciekawości :-)

Teraz muszę się tylko nauczyć widzieć aberracje :-o
Dzięki Wam za pomoc :-B

pozdrawiam
Marcin
 

zenonblacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Mnie sie dla odmiany numer 5 najbardziej podoba :)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Jak dla mnie 5 jest jedyne warte uwagi. A raczej warte pokazania innym. CHoć faktycznie - wykadrowanie dość.... oryginalnie?
 

zenonblacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Kadr jest ciekawy, ale dzieki rownie ciekawej kolorystyce calosc wypada ujmujaco. Plus lubie takie dziwactwa :P
 

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
No w aparacie masz 3:2. Ciąłeś w kompie do kwadratu. Ja tu dla kwadratu nie widzę uzasadnienia, zwłaszcza że nie jest on zbyt udany. Podejrzewam, że mogłeś ulec popularnej ostatnio modzie - na każdym portalu z fotami coraz więcej kwadratów i sztuczne bw.
 

mumonzan  Dołączył: 23 Kwi 2007
Nie, no co wy?
Jak na pierwszy kontakt z kasetką, to bardzo fajne foty.

Wyśpij się, idź jutro na plener i zadziw nas wszystkich! (jest szansa że słoneczko dopisze!)
Z całego serca życzę! (ja na prawdę bez żadnych podtekstów, cieszę się że nowy lubelski jegomość ma kasetkę)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Podoba mi sie 4. - ładny futrzak, ale nieco zbyt ciasne ujęcie.
 

StarskiPL  Dołączył: 23 Wrz 2007
Widać, że to pierwsze kroki ale nie jest źle. Miałeś wcześniej jakiś aparat?
 

maad11  Dołączył: 28 Lip 2007
aparat już miałem i to nawet kilka :-) Problem w tym, że nie mam i raczej nie będę już miał tego "czegoś" co pozwala widzieć plastycznie i fotograficznie. Lubię fotografie, lubię oglądać, lubię pstrykać, ale efekty raczej mierne - tak akurat do rodzinnego albumu.
No ale się nie poddaję, stad zakup kasetki, próby z Rawami i tak dalej.

To kadrowanie "w kwadrat" to raczej przypadek niż uleganie modzie, ciąłem jak mi się spodobało - nie pamiętając o proporcjach :roll:

Słońce rzeczywiście dziś fajne, ale dziecko chore i jestem trochę uziemiony.

mumonzan, - dzięki, i ja też się cieszę :-D

Pozdrawiam
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
vesper, to nie jest kwadrat... rozdzielczosc to 700 x 580. Ja bardzo lubie kwadraty i to bw. Zaraził mnie jeden gość z Hasselem :) mnie niestety na niego nie stac wiec robie kwadraty k10d. Uważam, że jest to najtrudniejszy kadr jaki można sobie wymyślić. i dlatego mam tak niewiele zdjęc w stosunku 1:1. .. ..


maad11, Podoba mnie isę 5. Troszkę nieszczęsliwe to cięcie, ale ogóleni jest ok.
 

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
negcojatorek słusznie, zwracam honor. Ale można nie czepiać się szczegółów, po prostu jestem wyczulona na ostatnie tendencje, mody i trądy. Może czasem widzę coś, czego nie ma? Może. W zasadzie co za różnica.
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
vesper, rozumiem Cie doskonale. Też mnie skręca np. jak widze na każdym kroku HDR, kolorowe nierealne obrazki... wpadnij do mojego wątku i powiedz co myślisz o moich kwadratach (link w podpisie)... Wiem że to reklama, do tego w czyimś wątku. Przepraszam :evilsmile:
 

maad11  Dołączył: 28 Lip 2007
negocjatorek napisał/a:
Wiem że to reklama, do tego w czyimś wątku. Przepraszam :evilsmile:


eeee tam, ja się nie gniewam.
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
maad11, to tym bardziej się cieszę :)

Czemu we wszystkich zdjęciach jest tyle miejsca z lewej strony ? np 7. lepiej jakby pysk był po lewej a dalej reszta ciałka:)
 

maad11  Dołączył: 28 Lip 2007
prośba o pomoc w kalibracji
Witam,

Mam do Was prośbę o zerknięcie na poniższe zdjęcia i ocenę pod względem konwersji B&W, kontrastu i jasności. To moje początki z B&W, wołanie robiłem na desktopie i wygląda IMHO do przyjęcia, niestety na laptopie są zupełnie bezkontrastowe i jakoś jasno... Monitor desktopa sprawdzałem na kilku stronach poświęconych kalibracji i wydaje się w miarę poprawny - na ile mi moja "ślepota" pozwala i możliwości LCD, natomiast w laptopie jedyną regulację mam we właściwościach karty graficznej i nie mogę trafić z ustawieniami... Jak na jednej stronie wygląda OK - to na drugiej do regulacji, i tak w kółko.
Stąd moja prośba... jak to wygląda u Was, bo ja już mam totalny miętlik.
8


9

I jeszcze 2 "wołane" na laptopie (z konieczności podczas wyjazdu)



10


11


Pozdrawiam

 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
1. 2. - piękna tonalność, szczegóły OK

3 - nieco zbyt szaro-ciemnawe , kontrast osłabiony, powinno być jaśniej

4 OK - ale kontrast wyrażnie mocniejszy niż na 1 i 2

Myślę, że ustawiłeś monitor dobrze :mrgreen:

[ Dodano: 2008-01-17, 15:36 ]
na 4. oglądanym na czarnym tle widać szczegóły płaszcza.
 

maad11  Dołączył: 28 Lip 2007
Dzięki bardzo zorzyk :-B , patrząc na Twoje rezultaty z RC - to bardzo cenna opinia.

Wygląda na to, że taka uroda taniej matrycy z laptopa - mało kontrastowa i "jasna", ale cieszy mnie, że wołane na desktopie wyglądają OK.

Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach