Kulbi  Dołączył: 24 Cze 2006
Przyzwoity obiektyw tele na M42
Jestem trochę nowy w temacie...
Przejrzałem forum, ale nic konkretnego nie znalazłem.
Co w miarę przyzwoitego polecacie? Chcę kupić jakiś używany obiektyw na Allegro. Nie wiem co będzie lepsze: jakiś zoom w przedziale 70-300 mm (oczywiście nie musi pokrywać całego zakresu), czy stałka? Jak wybrać taki obiektyw?
Mam Samsunga GX-1L. Obiektywu będę używał głównie do fotografowania pokazów lotniczych i może do portretów (ale to mniej istotne). Moje możliwości finansowe, po zakupie aparatu, są dosyć skromne, więc szukam czegoś taniego. Potrzebuje czegoś na początek. Adapter M42 zamówiłem już w raysfoto.

P.S. Powiedzcie mi jeszcze co tracę po dokręceniu tego typu obietywu, tzn. co będę musiał ustawić całkowicie manualnie?

P.S.2. Gdzie kupić osłonę wyświetlacza do 1L?
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
sigma 70-300 apo jest w miare ok i mysle ze nie byla by zla w tym temacie /chyba jest aktualnie na alledrogo/, pytasz czy zoom bedzie lepszy czy stalka, wszystko zalezy, zoom pozwala kadrowac, stalka przelacza na kadrowanie za pomoca nog;), stalka zwykle daje lepsza jakosc obrazu ale sa stalki i stalki. Na m42 jest troche fajnych zeissow i takumarow tele /rozne 180mm np sonnar 180/2.8, 200mm/ canoniarze pieja z zachwytu nad ruskim tairem/mirem /tez jakies 200 czy 300mm/. Czesc tych szkiel uzywalem i bylem bardzo zadowolony, tyle ze wkrecalem je do minolty af, w pentaxie przejsciowka jest imo nieporownywalnie gorsza /przynajmniej moja i te kilka ktore wyprobowywalem w roznych sklepach/ - ma np taki maly jalowy ruch na obwodzie /1-1.5mm moze/ ale przy dokreconym ciezkim szkle dla mnie to bylo zbyt irytujace przy ostrzeniu, wiec ostala mi sie tylko fajna 50tka, reszta m42 poszla...Co tracisz przy m42: napewno sprawna automatyke (ale of coz pucha czas dobierze, ostrosc potwierdzi), o af nie wspominam;), komfort pracy (jak przyjdzie szybko zmienic szkla miedzy m42 a systemowym), pracujesz na roboczej przyslonie (przy 8 na tele bedzie juz ciemnawo w wizjerze). Poza tym obserwujac allegro widze ze fajne szkla gwintowe nie sa za tanie, wez to pod uwage i rozejrzyj sie za szklami bagnetowymi /pare dni temu byl np jakis tamron 200/3.5/, mysle ze komfort pracy bedzie tu znacznie wiekszy. Poza tym nie po to masz bagnet by sie meczyc z gwintem;)
pozdrawiam
kp
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Po co ladujesz sie w M42 jezeli ceny tych szkiel sa niewiele nizsze niz szkiel K ? A NIEWYGODA w uzytkowaniu duuuuza...poczekaj - doskladaj kase.....kup szklo ktore bedzie mialo sens...Moim takim malymmarzeniem jest jaszma 300mm 2.8 K - raz widzialem na gieldzie ale facet chcial absurdalna kase.....
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pokazy lotnicze? Stary - jednak zoom z AFem. W niedzielę byłem na turnieju modeli redukcyjnych. Bałem się trochę, że słaby AF DLa nie wyrobi, ale miło się rozczarowałem: z ok. 80 zdjęć, tylko 4 trafiły się niewstrzelone. Myślę, że amatorski zoom 70-300 powinien Ci wystarczyć - raz, że kadrowania, dwa mimo ciemnego końca - 5.6 - zoom spokojnie dawał radę.
Z przejściówką zapłaczesz się na śmierć, chcąc szybko zmienić szkło. Na Allegro są Tamrony po żenująco niskich cenach. Bez bólu więc zakupisz taki słoik a i z pewnością starczy Ci kasy na stałkę tele do ewentualnych portretów.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
http://fotobasia.pl/kategoria.php?id=33

fotoBASIA - reaktywacja ;]
 
Kulbi  Dołączył: 24 Cze 2006
No niezłe ceny... :)
A co z tej trójki polecacie?
Chyba zrobię prezent mojej TŻ.
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
http://fotobasia.pl/kategoria.php?id=33
fotoBASIA - reaktywacja ;]


No co WY! Tak drogo;p poprzednio było o 23zł taniej;p
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Michu napisał/a:
W niedzielę byłem na turnieju modeli redukcyjnych

Czyżbyś się interesował modelarstwem redukcyjnym :lol: czy poszedłeś tylko pofocić?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
djack napisał/a:
Czyżbyś się interesował modelarstwem redukcyjnym czy poszedłeś tylko pofocić?

Mój wydawca ma trzy modele (P11c, Ił2 i Catalinę - teraz czai się na FW-190). Ponieważ swego czasu trochę interesowałem się lotnictwem, więc mam z nim wspólny temat. A tam poszedłem głównie focić. W zalewie zainteresowań jakoś brak czasu (i kasy) na to hobby.
 

daro  Dołączył: 19 Kwi 2006
Kulbi napisał/a:
No niezłe ceny... :)
A co z tej trójki polecacie?

osobiście mam tamrona 75-300 i zdecydowanie go NIE POLECAM. Tak wkurzającego autofokusa w życiu nie widziałem. NIe wiem jak z Pentaxem (Samsungiem.. :shock: ) bedzie chodził 70-300 - kumpel uzywa go z CAnonem i sobie chwali. I nie ładuj się w M42 - ja sprawiłem sobie Orestegora 300/4 i do dziś płaczę. Cięzkie bydle nie daje się zamocować "na sztywno" w bagnecie i ustawianie ostrości to koszmar. Chociaż przyznaję że fotki robi ostre. Ale komfort uzytkowania -10... :evil:
 
Kulbi  Dołączył: 24 Cze 2006
daro napisał/a:
osobiście mam tamrona 75-300 i zdecydowanie go NIE POLECAM.

No to szkoda, że tak późno się o tym dowiaduję. Właśnie go zamówiłem i jutro przyjeżdża. Najwyżej go zwrócę.

edit: No i przyjechał. Zrobiłem kilka zdjęć. Jeśli chodzi o pracę AF na długim końcu to wcale nie jest tak źle. Na razie łapie ostrość bez problemów.

Mam tylko małą uwagę w stosunku do mocowania. Po zapięciu obiektyw nieznacznie się obraca, nie przylega tak ściśle jak kitowy. Ogólnie za tą cenę wydaje mi się dobrym zakupem. Pierścień nie chodzi tak ciężko jak straszyliście.

Idę dalej testować. Dzisiaj są zawody żużlowe i zobaczę jak się sprawuje w ruchu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach