dtox  Dołączył: 20 Maj 2007
Wiek modelki do fotografowania
Poszukuje aktow prawnych dotyczacych wieku modelek przy pozowaniu do zdjec.
Chodzi mi o zwykle zdjecia, "ubrane" i tzw pozowanie za zdjecia.

Ile musi miec lat, taka dziewczyna, zeby mogla decydowac sama za siebie czy chce byc fotografowana czy nie.

Potrzebuje podstawy prawnej.

dziekuje :-B
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Poszukaj w KC i w Ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 1994.

Wszystkie obowiązujące (i nie tylko) na terenie RP akty prawne znajdziesz w SEJM RP

A w ogóle to jest tam znośna, hasłowa przeglądarka. Powodzenia.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
o ile mnie pamiec nie myli to jest kwestia pelnoletnosci.... w innych przypadkach musisz miec zgode opiekubow prawnych
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Fafniak, no nie wiem. Ja stawiałbym raczej na lat 16.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
lipalipski, kwestia podejmowania pracy zwodowej - od jakiego wieku.....trzeba sprawdzic faktycznie.....
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Ale tu nikt nie mówił o pracy. To raczej kwestia decydowania o rozporządzaniu własnym dobrem, jakim jest wizerunek.

dtox, jak sprawdzisz, to napisz.
 

dtox  Dołączył: 20 Maj 2007
ja sie tam nie dogrzebie w tym systemi prawnym sejmu rp...
moze ktos juz sie z tym spotkal i ma jakies gotowe wyciagniete przepisy?
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
Re: Wiek modelki do fotografowania
dtox napisał/a:
Poszukuje aktow prawnych dotyczacych wieku modelek przy pozowaniu do zdjec.
Chodzi mi o zwykle zdjecia, "ubrane" i tzw pozowanie za zdjecia.

Ile musi miec lat, taka dziewczyna, zeby mogla decydowac sama za siebie czy chce byc fotografowana czy nie.

Potrzebuje podstawy prawnej.

dziekuje :-B


niepełnoletni nie mają żadnych praw. Prawo ich chroni ale sami nie mogą decydować o niczym.
 

dtox  Dołączył: 20 Maj 2007
ja slyszalem, zaznaczam slowo slyszalem, ze po 16 roku zycia czlowiek ma prawo decydowac o swoim wizerunku itp...
niestety nie moge tego znalezc w aktach prawnych :-| a musze :-/
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Pelnoletnosc. Mam gdzies nawet pdf'y z FVD ze zgodami na wykorzystanie wizerunku, osoby pelnoletniej i niepelnoletniej ze zgoda opiekuna. Kiedys mi to bylo potrzebne jak robilem taka akcje foto u siebie i jedna modelka nie miala skonczonej 18. Wystarczy podpis rodzica.
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
wkt napisał/a:
niepełnoletni nie mają żadnych praw. Prawo ich chroni ale sami nie mogą decydować o niczym.


Nieprawda. W wieku trzynastu lat uzyskuje się ograniczoną zdolność do czynności prawnych.
 

dtox  Dołączył: 20 Maj 2007
dajcie wszystko co sie da :-) musze miec niepodwazalne argumenty :-)
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
dtox napisał/a:
musze miec niepodwazalne argumenty
prokurator zapukał?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
dtox, co zrobiles? Przyznaj sie ;)
 

dtox  Dołączył: 20 Maj 2007
Zrobilismy zdjecia 16-to latce (zdjecia za pozowanie, ale niestety bez umowy pisemnej).
Sama sie zglosila do zdjec, na dodatek to byla dobra kolezanka mojej Ani...
Dzis zadzwonila mamusia, ze mam usunac zdjecia i koniec. Wiec powiedzialem, ze dowiem sie jak to wyglada prawnie i wtedy podejme decyzje.

No i mam myslenice co zrobic. Natrzaskalismy ze 200km zeby wozic ksiezniczke, zrobilismy 3 sesje foto, ze 6 wizazy, stracilem dla niej 3-4 dni gdzie moglem fotografowac inne dziewczyny i na koniec mam ze 200 zdjec w sumie...
Niektore sa naprawde dobre.
I zeby nie bylo, wszystkie sa "ubrane", zadnej erotyki czy czegos wiecej.

Teraz szukam podstaw prawnych.

 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
dtox, IMO
1. usuń zdjecia jak rodzic chce, bo do pełnoletności swojej latorośli za nią odpowiada
2. zbadaj prawo
3. podejmij stosowne kroki.

Właśnie w tej kolejności.
 

dtox  Dołączył: 20 Maj 2007
OK


Milo, wyslij mi te pdf'y mailem jesli mozesz. Dzieki. :-B

 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
dtox, wywal te zdjęcia w cholerę, bo prawo prawem, a smród się ciągnie długo i nie są tego warte ani te kilometry ani te fotki (nawet jeśli są niezłe). Aha i na dwa lata zapomnij jej numer telefonu
 

dtox  Dołączył: 20 Maj 2007
piotr_luk, ona juz u mnie nie wystapi NIGDY, nie za taki numer. Bo kuzynka jej zagrozila ze powie w domu i bedzie miec awanture... Smiech na sali...
od dzis pierwsze co to umowa na przeniesienie praw i dopiero zdjecia.

i nie moge znalezc tych aktow prawnych :evil:
 

mumonzan  Dołączył: 23 Kwi 2007
A może wydrukować parę lepszych ujęć i pojechać do tej mamusi i jej pokazać, oraz wytłumaczyć w jaki sposób/w jakich celach chcesz je wykorzystać (fotki znaczy się:). O ile w ogóle jakoś chcesz wykorzystać. Bo jak nie, kasacja i po sprawie (wiem, trochę boli).
A cel pod tytułem "pochwalenie się na forum profesjonalnych użytkowników Pentaxa" może zadziała:)))

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach