jerz  Dołączył: 19 Kwi 2006
  Ustawienia jpgow w DS/DL
Witam po przerwie,

mam pytanie, jakich ustawien uzywacie korzystajac z jpgow w cyfrowce? O ile oczywiscie korzystacie... chodzi mi o znalezienie "zlotego srodka" - podobnego tematu na forum nie znalazlem, wiec zakladam nowy.

Po pierwsze, uzywacie ustawienia "naturalnego", czy "podbitych kolorow" w Image tone?

Jakie macie pozostale ustawienia? U mnie wyglada to tak:
Image tone: N
Sat: +1
Sha: +1
Con: 0

Najwiekszym problemem jest ostrosc - o ile w RAWach jest wszystko ok, to mam wrazenie, ze uzyskanie takiego samego efektu bezposrednio z jpga aparatu graniczy z niemozliwoscia.

Pozdrawiam,
Jerz
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jerz, wydaje mi sie ze temat jpg vs raw w pentaxach byl walkowany tysiace razy.......te ustawienia wplywaja tylko na jpg i na domyslne wartosci konwertera RAW pentaxa ......
 

jerz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
jerz, wydaje mi się ze temat jpg vs raw w pentaxach byl walkowany tysiace razy.......te ustawienia wplywaja tylko na jpg i na domyslne wartosci konwertera RAW pentaxa ......


Zgadza sie, samo dzialanie znam - ale dlaczego to wyciagam: ostatnio z barku miejsca na karcie zrobilem sporo jpgow i nie jestem zbyt zadowolony, dlatego chcialbym wiedziec, jakich ustawien uzywaja inni, kiedy robia zdjecia w jpgach. A zakladam, ze takich moze byc nawet wiekszosc. Nie chodzi mi zupelnie o porownywanie jpg/RAW, ale o to, jak uzyskac najlepszy rezultat z jpga.

Pozdrawiam,
Jerz
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ja generalnie byłem zwolennikiem JPGa - uważałem że jeśli jest dobrze naświetlone zdjęcie i nie trzeba go korygować na krzywych w RAWie to identyczne wyniki uzyskam z JPGa z aparatu.
Po sporej ilości prób uzyskałem parametry
- image tone enhanced
- saturation 0
- sharpness +2
- contrast +1
i byłem zadowolony do momentu gdy nie wykryłem słabego punktu JPGów. Algorytm wyostrzający w aparacie kompletnie sobie nie radzi z kontrastowymi drobnymi elementami (listki w ostrym słońcu) - wyglądają jak namalowane pędzelkiem
Widać to na tym porównaniu na dolnym zestawie wycinków
(prawy to JPG na tych parametrach, lewy to raw zrzucany do jpga na tych samych parametrach)

Teraz z JPGów korzystam, ale tylko przy fotografii rodzinnej i to wtedy kiedy nie ma drobnych kontrastowych elementów.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
- Natural
- Saturation 0
- Sharpness +2
- contrast 0
- Adobe RGB
Ale nie ukrywam, że przed ewentualnym romansem z labem dogłębnie przyglądam się wyselekcjonowanym obrazkom i dokonuje skrzywień za pomocą adekwatnych narzędzi w zależności od potrzeb.
Jotpegi stosuje tylko i wyłącznie do pierdół. Do przemyślanej sesji (lub zdjęć, na których mi zależy) nie wyobrażam sobie nic innego, jak RAW.
 
jola  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Zgadza się, samo dzialanie znam - ale dlaczego to wyciagam: ostatnio z barku miejsca na karcie zrobilem sporo jpgow i nie jestem zbyt zadowolony,



:-D znam to z autopsji, a wiesz jak sobie z tym poradziłam?,
dokupiłam sobie jeszcze jedną kartę pamięci i dalej wszystko pstrykam w RAWach :lol:
pozdrawiam
 

jerz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jak widze poki co nikt nie jest zadowolony :)

Canin, dzieki za sampla - u mnie wygladalo to tak samo, stad nadzieja, ze ktos ma patent na lepsze ustawienie opcji.

Michu, faktycznie, zapomnialem o profilu, sam korzystam z sRGB, ale tu i tak to chyba ma drugorzedne znaczenie?

Jola, swieta racja, ale bylem na takim zadupiu, ze nawet akumulatorkow nie bylo gdzie naladowac... nastepna karte na pewno kupie przed kolejnym wyjazdem, to w koncu jeszcze tylko miesiac :)

Pozdrawiam i dzieki wszystkim raz jeszcze za odpowiedzi.
Jerz
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pamiętaj, że generalnie sRGB i "podbite kolory" zalecają producenci do zdjęć, które idą nieomalże bezpośrednio do labu. Adobe RGB i naturalne kolory dla osób chcących pogmerać w kolorystyce zdjęcia.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
jola napisał/a:
:-D znam to z autopsji, a wiesz jak sobie z tym poradziłam?,
dokupiłam sobie jeszcze jedną kartę pamięci i dalej wszystko pstrykam w RAWach :lol:
pozdrawiam

Karty zrobily sie naprawde tanie. Sandiska Ultra II 2GB za 250 zl mozna kupic :-) Po prostu barszczyk :mrgreen:
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mialem ten sam problem i kupilem sobie 2 dodatkowe karty sandiska ultra II po 146 pln
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
a ja 120 złotych dokupiłem databank do starego dysku od laptopa i mam 29G teraz :)
 

jerz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Czyli w sobote jade na zakupy :)
Pozdrawiam,
Jerz
 

jacekzom  Dołączył: 20 Kwi 2006
Pstrykactwo pospolite uprawiam na programach tematycznych, i jestem bardzo zadowolony. Ostrosc, i kontrast na 0, program sam sobie chyba wszytko ustawia, i jak dla mnie robi to OK. Pstrykam jpg sredniej jakosci, jedno zdjecie ma ok 2MB. Idac na wycieczke robie np 100 zdjec, i nie mam ochoty niczego poprawiac po powrocie.
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
- Adobe RGB
- Natural
- Saturation -1
- Sharpness -1
- Contrast 0
i oczywiście cykam tylko i wyłacznie w RAW

nie narzekam mowiac krótko

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach