zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
vertiico napisał/a:
zamiast "z koniem" mozna bylo dac ....

Tok'Ra, to może "pieszczoty z pingwinem" ;-)
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
zorzyk napisał/a:
to może "pieszczoty z pingwinem"

jestem za :mrgreen:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Znalazłem ten program - Pixel Image Editor:
strona programu http://www.kanzelsberger.com/pixel/?page_id=12
polska strona http://pixel.info.pl/node

a oto zrzut ekranu (ze strony firmowej):


Na razie wersja beta 7, niestety już płatna (129 zł, pewnie + VAT), ale za to multiplatformowa.

 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
zorzyk napisał/a:
vertiico napisał/a:
zamiast "z koniem" mozna bylo dac ....

Tok'Ra, to może "pieszczoty z pingwinem" ;-)


Heh... "eeee... Na pieszczoty to trzeba sobie zasluzyc" jak bylo w jakims filmie ;-) .

Ale jak na eksperyment, jest coraz mniej kopania sie - no moze takie po kostkach... - za to sporo nauki roznej galkologii stosowanej :roll: .
Linux namolnie wszedzie pyta mnie o hasla - mnie, swojego pana na moich partycjach rozlozonego, nawet jak chce zwyklego jpg'a zapisac gdzies na innej partycji niz jego wlasna. Owszem - pozwoli... ale namolnie zapyta.

BTW, gdzie wpisac, by sie nie pytal i by uznal mnie za swojego roota, ktorego nie wolno draznic - bo przeciez gdybym chcial sie zabezpieczac i prosic o taka namolnosc, to bym mu powiedzial - a on tak sam z siebie pyta i pyta ..., raz mu nie wystarczy! Żartuje oczywiscie...;-)

Ciekawostka, po kolejnym wlaczeniu pojawily sie aktualizacje, ktore dociagniete ladnie mi spolonizowaly m.in. Gimp'a. Tak wiec coraz wiecej jest po "naszemu" ;-) Nie tylko Gnome, ale i programy.

Raw Therapee z glib24 dziala
- ale... jest za duzy dla rozdzielczosci 1024x768. Tzn., mam okno ale za duze i nie wszystko widac - trzeba przesuwac lewo-prawo i nie mozna przeskalowac do rozmiaru mojego Desktopu ;-) . Jak na belce nacisnie sie prawy przycisk, to mozna sobie przesuwac okno wybierajac opcje przesuwu z menu - dziwna idea. Jak uda mi sie dojsc do zmiany rozdzielczosci ekranu na wiecej - bedzie po problemie ;-)

BibblePro dziala
- szczena opada i toczy sie po ziemi. Dokladnie tak jak w wersji pod Windows. Tyle, ze to komercja - ale na razie pozwala sie bawic.

Wersja UbuntuStudio nie ma KDE, tylko cos co nazywa sie Gnome.
Ma toto cos takiego co przypomina nasz Panel Sterowania i tam trzeba sobie ustawic w opcji Jezyk, polski, by dociagnal aktualizacje PL i uzupelnil braki, no i klawiature na polska zmienic, jak ktos chce ogonki w pismie stosowac. To co mi sie spodobalo, to z definicji jest czasowy lapacz ekranu - co prawda do png, ale zawsze - moze sie przydac do robienia tutoriali.

Jest jak w KDE opcja Rozdzielczosc ekranu - ale tam za chiny ludowe nie ma wiecej do wybrania jak 1024x768. Doczytalem, ze trzeba grzebac i dopisac inne rozdzielczosci w jednym z plikow w katalogu /X11. OK. Odpalam mc. Nie ma, ale szybko sie sam zalozyl. Duuuuuzy plus.
Dla mnie jako starego dosowca, zrobilo sie razniej. Tylko ze jak chce po dopisaniu zapisac plik, to mi ta wredota pingwin melduje, ze nie mam praw do modyfikacji pliku.
Lapowke gad pewne chce... BTW, eee... jak zyskac prawa roota w Ubuntu ;-) ?

No i cos co bylo proste jak drut w windzie... Bralem komplecik czcionek ttf takich swoich fajowych, siup do katalogu Fonts w windzie przez dodaj czcionke w Panelu Sterowania... A tu okazuje sie, ze trzeba troche poczytac, by z glupimi czcionkami sie bawic. A jakie zamieszanie z licencjami i prawem do uzytkowania czcionek... Sa jakies free i non free - no i podobno mozna systemowe tuningowac - normalnie pingwinie jaja :mrgreen: .

Nawet jak chcialem raz doinstalowac sterownik do Nvidii i musialem sciagnac tez cos takiego "non free", to az sie zdziwilem. Sciagnalem, zainstalowalem, i ..... zabilem pingwina.
Dobrze, ze uninstall dziala skutecznie i mozna za chwilke miec ponownie stosowny komplecik na dysku do zabawy.

Tak wiec, jeszcze sporo wody musi uplynac, bym o pieszczotliwym podejsciu do wrednego ptaszyska pomyslal :mrgreen:

PS.
Wredny, ale coraz ciekawszy...
Inny.

[ Dodano: 2007-10-08, 19:11 ]
zorzyk napisał/a:
Znalazłem ten program - Pixel Image Editor:
strona programu http://www.kanzelsberger.com/pixel/?page_id=12
polska strona http://pixel.info.pl/node
Na razie wersja beta 7, niestety już płatna (129 zł, pewnie + VAT), ale za to multiplatformowa.


Tutaj niestety Instalator pakietow wyrzucil mi na czerwono "Error: Dependency is not satisfiable: libc6"
Czy ktos wie, co to w ptasim jezyku oznacza? :mrgreen: No dobra...
W kazdym razie, tu chyba nasz kon jest juz pogrzebany, bo nawet nie wierzgnie: http://tinyurl.com/33u92z
:mrgreen:

Przy okazji znalazlem cos do HDR-u pod pingwinem:
http://www.openexr.com/samples.html
Moze ktos podpowie, jak to tutaj zainstalowac.

 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Tok'Ra, a http://forum.ubuntu.pl/ znasz?
Tylko uważaj - zanim zadasz pytanie, to bardzo dokładnie przeszukaj archiwum, bo oni się tam nie certolą jak tutaj, tylko od razu wrzucają do kosza ;-)
Ale faktem jest, że znalazłam tam odpowiedzi na wszystkie dręczące mnie pytania :-)
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
mygosia napisał/a:
Tok'Ra, a http://forum.ubuntu.pl/ znasz?
Tylko uważaj - zanim zadasz pytanie...


Malgosia - jestes kochana! Dzieki! Znalazlem to co potrzebowalem, moze innym sie przyda:
http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=29039
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
Tok'Ra napisał/a:

Linux namolnie wszedzie pyta mnie o hasla - mnie, swojego pana na moich partycjach rozlozonego, nawet jak chce zwyklego jpg'a zapisac gdzies na innej partycji niz jego wlasna. Owszem - pozwoli... ale namolnie zapyta.

Normalny użytkownik do normalnej pracy w skonfigurowanym systemie nie potrzebuje nigdzie dodatkowych uprawnień administratora. Owszem da się zrobić tak by nie pytał o hasło... ale lepiej poszukać samemu. Przy okazji pracowanie na kompie jako root często prowadzi do problemów z działaniem niektórych programów - nie odpalą się z tego konta i będą skutecznie protestować - i słusznie. Zresztą jest to niebezpieczne, bo nieopatrznie wydane polecenie może posłać w pył owoce naszej pracy i innych (komputery *xowe z założenia są przeznaczone do pracy dla wielu użytkowników).

Cytat
Ciekawostka, po kolejnym wlaczeniu pojawily sie aktualizacje, ktore dociagniete ladnie mi spolonizowaly m.in. Gimp'a. Tak wiec coraz wiecej jest po "naszemu" ;-) Nie tylko Gnome, ale i programy.

Jakbyś miał jakieś uwagi odnośnie błędów w tłumaczeniu gnome, to zgłaszaj błędy jak możesz (nieskromnie się pochwalę, że jestem koordynatorem tego projektu i część tłumaczeń jest rónież mojego autorstwa :evilsmile: ).

Cytat
Dla mnie jako starego dosowca, zrobilo sie razniej. Tylko ze jak chce po dopisaniu zapisac plik, to mi ta wredota pingwin melduje, ze nie mam praw do modyfikacji pliku.

Jak zamiast F4 na pliku dasz polecenie: sudo mcedit <plik> to nie będzie problemów z prawami. Czy wyobrażasz sobie jaki to koszmar dla administratora by był jakby każdy user mógł grzebać po systemie? Normalnie wolna amerykanka jak pod dosem albo nieskonfigurowanym windowsem.

Cytat
No i cos co bylo proste jak drut w windzie... Bralem komplecik czcionek ttf takich swoich fajowych, siup do katalogu Fonts w windzie przez dodaj czcionke w Panelu Sterowania... A tu okazuje sie, ze trzeba troche poczytac, by z glupimi czcionkami sie bawic. A jakie zamieszanie z licencjami i prawem do uzytkowania czcionek... Sa jakies free i non free - no i podobno mozna systemowe tuningowac - normalnie pingwinie jaja :mrgreen: .

Tutaj też cała operacja polega na wrzuceniu czcionek do odpowiedniego folderu.... ale trzeba je najpierw mieć. Ponieważ ich nie masz, to system chce je doinstalować, ale, że w USA patentuje się wszystko co można lub nie, to robią się problemy z licencjami, ich zgodnością itp. Efekt uboczny spożycia zbyt dużej ilości hamburgerów z chipsami zapijanych gazowanym cukrem.

Cytat
Nawet jak chcialem raz doinstalowac sterownik do Nvidii i musialem sciagnac tez cos takiego "non free", to az sie zdziwilem. Sciagnalem, zainstalowalem, i ..... zabilem pingwina.

A co masz za kartę graficzną?
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
@Tok'Ra
jak masz jakis problem to mozesz pisac na pw, postaram sie pomoc

albo przed poleceniem ( nie zawsze dziala, ale tu nie bede opisywal kiedy nie a kiedy tak )
dajesz polecenie 'sudo'
np: ` sudo vim /etc/X11/xorg.conf `
i pozniej podajesz swoje haslo, ale musisz buc uzytkowniekiem sudo. Uzytkownik "tworzony" podczas instalacji systemow z rodziny ubuntu automatycznie ma taka mozliwosc.

inna metoda jest "przelaczenie sie na roota' " za pomoca komendy:
` su - `
wtedy zapyta sie o haslo, ale podajesz haslo root'a.

mygosia napisał/a:
Tylko uważaj - zanim zadasz pytanie, to bardzo dokładnie przeszukaj archiwum, bo oni się tam nie certolą jak tutaj, tylko od razu wrzucają do kosza

przepraszam bardzo, tego typu fora sa bardzo mile nastawione na nowych userow :mrgreen:
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
aflinta napisał/a:

A co masz za kartę graficzną?


Dzieki Malgosi udalo mi sie nabyc prawa roota - wiec zaczalem kombinowac "jak kon pod gorke', by zwiekszyc rozdzielczosc ekranu na wieksza niz 1024x768.

Eksperyment 1 - zabilem pingwina - ze strony nvidia sciagnalem instalator sterownikow - uruchomilem, potem sciagnalem cos non free bo prosil i podal linka do ubuntu strony - a potem zameldowalo ze niby ok - ale rozdzielczosci nie zmienilo i nie pozwolilo zmienic - kolejny restart zakonczyl sie informacja o blednej konfiguracji X-ow.

Eksperyment 2- wyedytowalem plik konfiguracyjny w katalogu etc/X11 xorg.conf, i pingwin powiedzial, ze srodowiska graficznego juz nie mam ;-) Naprawilem recznie wpisy w mc - uratowalem go. Jestem bohaterem.

Eksperyment 3 - maly sukces - menu System/ Administracja/ Menager sterownikow wlasnosciowych - linux zauwazyl ze mam nvidie i sam sciagnal jakies pakiety, zainstalowal. Zameldowal bardzo pokornie, ze sterowniki nie sa free wiec moga byc problemy, bo nie jest to wspierane itd... Wszystko dziala, ale rozdzielczosc dalej jest zablokowana na 1024x768.

Mam GF 7300GT 256MB DDR3 128bit - i monitor CRT 22" Compaq P1220.
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
Tok'Ra, problem braku większej rozdzielczości może wynikać z faktu, że sterownik grafiki (zakładając, że poprawnie działa) nie potrafi dogadać się z monitorem i pobrać od niego danych jakie tryby pracy obsługuje. Sterownik NVidii zazwyczaj jest dosyć dopracowany i nie sprawia większych problemów. Oczywiście rozumiem, ze X'y po instalacji sterownika były restartowane? Można próbować podpatrzeć czego im do szczęścia brakuje w pliku /var/log/Xorg.0.log

Natomiast by nie pracować jako root, ale jednocześnie nie męczyć się z wklepywaniem hasła należy w pliku /etc/sudoers ostatnią linijkę o treści:
%admin ALL=(ALL) ALL
zamienić na:
%admin ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL

a jak się nie boisz to z terminala napisz coś takiego:
sudo update-manager -c -d
i zaktualizuj sobie dystrybucję do wersji 7.10 (no prawie, bo oficjalnie zostanie wydana za kilka dni). Być może świeższe pakiety rozwiążą problem z grafiką. Przygotuj się na zassanie kilkuset MB z sieci.
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
Cytat
zamienić na:
%admin ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL

bardzo ryzykowne :)

aflinta napisał/a:
a jak się nie boisz to z terminala napisz coś takiego:
sudo update-manager -c -d

jeszcze bardziej :mrgreen:
w tym przypadku przez najblizszy tydzien radze codziennie aktualizowac system :]
( i zaprzyjaznic sie z cronem )

aflinta napisał/a:
Być może świeższe pakiety rozwiążą problem z grafiką. Przygotuj się na zassanie kilkuset MB z sieci.

bodajze 15.10 ma wyjsc, wiec moze za te pare dni nowa paczuszka spowoduje ze twoja karta bedzie dzialac jak GF8800 :evilsmile:

co do x'ow, to polecam w konsoli ( najlepiej w trybie tekstowym )
` dpkg-reconfigure xserver-xorg `
i tam podac rozdzielczosc ktora chcesz aby byla ( najlepiej dodac do istniejacych z listy )

badz recznie edytowac plik, o ktorym ciagle mowa :)
co do graf. konfiguratorow, to nie znam bo nie uzywam.
 

TLu  Dołączył: 25 Gru 2006
Wpisz w konsoli w Xach polecenie: xrandr wyświetli Ci o no dostępne rozdzielczości i odświeżania dla nich. Poleceniem tym możesz także zmienić rozdzielczość. Uruchom z parametrem --help i wszytko będzie co do tego polecenia jasne.
 

regis  Dołączył: 30 Gru 2006
jeszcze ja dodam od siebie ze aby uzyskać 1280x1024 musiałem w xorg dopisać jeszcze jedna wyższą rozdzielczość chyba 1600x1200 bo inaczej nie widzi mi komp tej o która mi chodzi (coś pogmatwałem).
tzn. w opcjach zmiany rozdzielczości max to ta przedostatnia wpisana w xorgu, nie wiem czemu tak mam ale sprobuj może tez pomoże :)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Zainstaluj sobie Automatix 2.
Po jego instalacji wiele rzeczy można zainstalować i skonfigurować automatycznie:
sterowniki ATI/NVIDIA, Skype,Picassa,Adobe Pdf Reader itp.
Program ten sam ściąga potrzebne pliki z internetu i modyfikuje odpowiednio ustawienia systemowe.
Warunkiem poprawnego działania jest aktywne połączenie internetowe.
Dystrybucja Ubuntu 7.05 Frywolny Fumar :-) jest od razu po polsku!!!
Ubuneo szybko pozwala na skonfigurowanie neostrady....
 

bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
Niesamowite :) !!!

Wszyscy zainteresowalismy sie Ubuntu mniej więcej w tym samym czasie.
Moje motywy przesiadki na linuxa sa jednak inne. Linux ma mi słuzyc jako bardziej niezawodny niz windows system do pracy "biurowej".
Natomiast na Windzie będą zainstalowane tylko programy do obróbki grafiki i .....gry. Na te ostatnie pewnie i tak nie znajde czasu :)

Zainstalowałem sobie Ubuntu Frywolny Fulmar i jest ok.

Niestety nie udało mi sie postawic wersji AMD64, bo mi się nie wiem dlaczego wykrzacza przy instalacji..... A szkoda, bo bym miał OS bardziej zintegrowanego z hardware.
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
Cytat
Niesamowite :) !!!

Wszyscy zainteresowalismy sie Ubuntu mniej więcej w tym samym czasie.

czy ja wiem ... :-P


bossini napisał/a:
Niestety nie udało mi sie postawic wersji AMD64, bo mi się nie wiem dlaczego wykrzacza przy instalacji..... A szkoda, bo bym miał OS bardziej zintegrowanego z hardware.

szukales info/pomocy na forum? zapewne by pomogli.
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
ciekawy jest ten linux. Zamierzam go zainstalować i zobaczę jak spisuje się w praktyce.
Mam dwa pytania. Czy pod linuxem można odczytać pliki .txt i czy da się oglądać filmy?
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
wkt napisał/a:
Czy pod linuxem można odczytać pliki .txt i czy da się oglądać filmy?

powaznie pytasz?
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
kiedyś otworzyłem .txt i była kaszana potem się okazało że to był .txt zapisany pod linuxem dlatego nie dało się go otworzyć pod windowsem.
Kodeków do filmów podobno nie ma pod linuxa.
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
zalezy czym otwierales pod windowsem? notatnikiem, jezeli tak to zapomnij wogole ze taki program istnieje.
poza tym pytales "Czy pod linuxem można odczytać pliki .txt ": wiec odpowiedz: mozna :)


Cytat
Kodeków do filmów podobno nie ma pod linuxa.

niewiem kto Ci to powiedzial, nie wnikam, ale tym sie nie martw, mozesz ogladac filmy, nawet w trybie tekstowym, i to mozna na 100% od 10 lat :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach